logo szkoły SZKOŁA PODSTAWOWA

 im. Józefa Wybickiego w Parkowie

Kontakt:  SP Parkowo, Parkowo 6, 64-608 Parkowo, tel/fax  67/26 10 505  e-mail: zsparkowo@wp.pl
budynek szkoły

 
Strona główna
Aktualności
Dyrekcja
Grono Pedagogiczne
Pracownicy szkoły
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Uczniowie
Absolwenci
Historia szkoły
Patron szkoły
Hymn, godło i sztandar
Nadanie imienia
Sala Tradycji
Organizacje szkolne
Klasy sportowe
UKS
Osiagnięcia sportowe
Klub Olimpijczyka

Teatry szkolne

Wolontariat szkolny
Szkoła Promujaca Zdrowie
Archiwumoke


CKE


WYDARZENIA 2017/2018
Parkowo, 03 maja 2018 roku

STANISŁAW MAŁACHOWSKI JAK ŻYWY

     3 maja,  jak zwykle pod pomnikiem poległych Powstańców Wielkopolskich 1918/19, żołnierzy II wojny światowej i ofiar terroru hitlerowskiego mieszkańcy gminy Rogoźno złożyli hołd twórcom konstytucji majowej. W tym roku obok uroczystości rocznicowych Rogozińskie Centrum Kultury i Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz zaproponowały szkołom podstawowym, gimnazjum oraz szkołom średnim udział w konkursie „Być jak Stanisław Małachowski – konkurs na najlepszy strój”, którego celem było przygotowanie, przebranie się oraz przybycie na miejsce uroczystości  w replice stroju Stanisława Małachowskiego wg obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja z 1791 roku”. Trzeba przyznać, że finałowa trójka rzeczywiście wyglądała jakby wyjęta z ram obrazu naszego wielkiego mistrza. Komisja konkursowa w składzie: Angelika  Pilarska, Barbara Kaniewska oraz Władysław Ruks stanęła przed bardzo trudnym zadaniem. Po długich deliberacjach zwycięzcą ogłoszono Jakuba Baranowskiego (opiekun Krzysztof Działo, ale samo przebranie to dzieło mamy Jakuba, pani Eweliny) oraz Szkołę Podstawową z Parkowa!!!  Nagrodę Kuba odebrał z rąk zastępcy Rogozińskiego Centrum Kultury Angeliki Pilarskiej, natomiast bon wartości 500 złotych dla szkoły dyrektor Muzeum wręczyła p. Małgorzacie Cyranek – dyrektor Szkoły Podstawowej w Parkowie.  

>>> GALERIA <<<Parkowo, 24 kwietnia 2018 roku

OTWARTA ZETA

Jak co roku – już po raz trzeci z kolei – w kwietniu na zaproszenie niezwykle gościnnej dyrekcji Zespołu Szkół im. gen. Tadeusza Kutrzeby  odwiedziliśmy 24 kwietnia  mury największej w powiecie szkoły ponadgimnazjalnej.

W sporej sile (czterdziestu czterech  uczniów pod opieką Krzysztofa Działo, Doroty Mąderek, Magdaleny Walenciak i Moniki Nowak) jako pierwsi zameldowaliśmy się w hali sportowej szkoły. O godzinie 9.15 dyrektor placówki Waldemar Molski powitał dziewięć szkół powiatu obornickiego z : Kiszewa, Maniewa, Biedruska, Rożnowa, Chludowa, Ludom oraz Szkół Podstawowych  nr 2 i 4 z Obornik przybyłe na „Otwarte drzwi”. Szczególnie gorąco dyrektor Molski powitał „przyjaciół ze Szkoły Podstawowej z Parkowa.  Jeszcze tylko symboliczny, tradycyjny wystrzał oraz taniec grupy dziewcząt i zabawę można było zacząć. Część naszej grupy udała się z przewodnikiem zwiedzać mury obornickiej szkoły. A było co zwiedzać, bo gospodarze przygotowali mnóstwo atrakcji, począwszy od podstaw murarki,  na potężnym arsenale broni skończywszy. Reszta ekipy wzięła udział w konkurencjach wchodzących w skład wieloboju sportowego: strzelania z broni pneumatycznej, informatycznym, szachowym i w „2 ognie” oraz konkursach języka niemieckiego i angielskiego.    

 Trzeba przyznać, że wyniki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. W turnieju informatycznym (gra w mini-golfa) Patryk, Jarek i Kajetan po pokonaniu w ćwierćfinale SP 4 3:0, w półfinale szkoły z Chludowa 2:1, w finale rozprawili się z uczniami SP nr 2 wygrywając 2,5:0,5. Tradycyjnie już nasza ekipa świetnie spisała się w turnieju w „2 ognie” pokonując szkoły z Kiszewa 4:0, Maniewa 5:2, Biedruska 5:0, Chludowa 4:2, Ludom 3:2 SP  nr 2 3:2 i SP nr 4  4:3. Jedyną porażkę nasi „dwuogniowcy” (ekipa mieszana: chłopcy i dziewczęta) ponieśli w starciu z uczniami szkoły z Rożnowa 3:4. Ta porażka kosztowała nas utratę pierwszego miejsca na rzecz naszych zwycięzców. Super miłą niespodziankę sprawiła Marysia Mizgalska triumfują w konkursie języka niemieckiego. Te wyniki przełożyły się na drugą lokatę w klasyfikacji wieloboju sportowego, tuż za ekipą z Rożnowa. Jeszcze tylko wręczenie dyplomów i pucharów dla zwycięzców i na tym skończyły się emocje sportowo-informatyczne Otwartej ZETY. Jeśli do tego dodamy znakomite wyżywienie, m.in.: grochówka, ogórki kiszone, chleb ze smalcem oraz placek drożdżowy z rabarbarem plus kawa i herbata to można ze spokojnym sumieniem powiedzieć, że każdy znalazł coś miłego dla siebie. Dyrektor Molski już zaprosił wszystkie szkoły na spotkanie za rok.

>>> GALERIA <<<


Parkowo,12 kwietnia 2018 roku

KODER JUNIOR - SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA

W lutym br. nasza szkołą została zakwalifikowana do projektu „KoderJunior” realizowanego w ramach programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w działaniu 3.2 Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej. Działanie to zostało zaplanowane przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem programu jest przygotowanie szkól do wdrażania nauki programowania do podstawy programowej. W ramach projektu „KoderJunior” sześciu nauczycieli zostało przeszkolonych we wdrażaniu innowacyjnych metod kształtowania kompetencji programowania oraz rozwijania kompetencji cyfrowych w klasach 1–3. Po szkoleniu każdy nauczyciel klas edukacji wczesnoszkolnej zobowiązany został do przeprowadzenia 15 dwugodzinnych zajęć ze swoją klasą (w tym jedne poza szkołą w innowacyjnym Laboratorium Szkoły Przyszłości EduLab w Poznaniu) na bazie scenariuszy przygotowanych przez partnerów projektu – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. W ramach realizacji projektu szkoła otrzymała 10 tabletów i gry „Scottie go!” potrzebne do przeprowadzenia zajęć z uczniami. Uczniowie bardzo aktywnie biorą udział w programie.


Parkowo, 14 marca 2018 roku
 „Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.”
 
(W. Szymborska)
14 marca (szkoda, że nie o godzinie 1.59)  włączyliśmy się do obchodów Dnia Liczby Pi.
Święto liczby wymyślono 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych w  Exploratorium – pierwszym centrum nauki  na świecie, w którym eksponaty wolno było dotykać, przestawiać a nawet posuć.
Za patronów Dnia Pi uznaje się Alberta Einsteina i polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego – obaj panowie urodzili się 14 marca.
Nasza społeczność zaprezentowała w tym roku „zawinięte” 215 cyfr po przecinku liczby Pi.
Wszyscy już wiemy, że to maleńka część ciągu cyfr wyliczonego przez tęgie głowy i potężne komputery. Ostatnie dane pochodzą z października 2014 r. z Japonii – obliczono tam Pi z dokładnością 13,3 biliona cyfr po przecinku (proponuję gimnazjalistom zapisać tę liczbę w notacji wykładniczej!)
Dalej o tej wspaniałej liczbie będziemy mówić na lekcjach, a w przyszłym roku 14 marca znowu spotkamy się na Pi-ęknym święcie.
DM

Parkowo, 18 stycznia 2018 roku

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 

Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole na stałe wpisany jest w kalendarz imprez i obchodzony jest co roku bardzo uroczyście. Pani do dyrektor Małgorzata Cyranek powitała zaproszonych gości, życząc im dużo zdrowia i uśmiechu na co dzień oraz dziękując za cierpliwość, opiekę i czas,  jaki poświęcają swoim wnukom.

Uczniowie klas nauczania zintegrowanego przygotowali programy artystyczne: wiersze, piosenki, tańce i przedstawienie „Kopciuszek”. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich wnucząt. Goście otrzymali piękne laurki i inne upominki  ręcznie wykonane przez dzieci. Po części artystycznej dziadkowie i babcie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

 >>> GALERIA <<<


Parkowo, 15 grudnia 2017 roku

13 GRUDNIA 1981 ROKU    DZIEŃ, KTÓRY ZMIENIŁ POLSKĘ

W niedzielę, 13 grudnia 1981 roku o godz. szóstej rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Władze PRL-u  jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności". W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji milicyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tysięcy samochodów. 31 grudnia 1982 roku stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 roku odwołany. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć  nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.

Co roku w nasze szkole czcimy pamięć tych, którzy walczyli o niepodległość, o demokrację, o prawo do samostanowienia, o prawo do swobodnej wypowiedzi. Nie mogło również w tym roku zabraknąć wspomnienia „ciemnej nocy stanu wojennego”. Tym razem uczniowie klasy III Gimnazjum pod opieką Krzysztofa Działo  przygotowali program, w którym przypomnieli najtragiczniejsze momenty po 13 grudnia 1981 roku: aresztowania i internowania, śmierć górników w kopalni „Wujek”,  zawieszenie działalności organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych, składanie kwiatów pod pomnikami, nielegalne audycje Radia Wolna Europa i Radia „Solidarność”. Nie mogło zabraknąć również kultowych pieśni i piosenek stanu wojennego: „Nielegalnych kwiatów” i „Żeby Polska była Polską”. Wszystko to okraszone zostało fragmentami filmów z tamtych czasów: przemówienia  W. Jaruzelskiego, papieża Jana Pawła II i Ronalda Reagana, „Tragedia w kopalni Wujek”, „Górnikom kopalni „Wujek”. Bogactwo materiałów archiwalnych, żywa inscenizacja, ekspresyjna gra aktorów oraz wzruszające wykonanie piosenek spowodowały, że młodzież klas VI, VII SP oraz klas gimnazjalnych z zapartym tchem śledziła wydarzenia na prowizorycznej scenie, a po zakończonym spektaklu burzą braw podziękowała za przedstawienie. Opiekun spektaklu K. Działo podsumowując występ podkreślił, że te wydarzenia miały miejsce niespełna czterdzieści lat temu i doskonale pamiętają je zarówno ojcowie jak i dziadkowie obecnych na przedstawieniu uczniów.  Dyrektor Danuta Talar-Soloch dziękując występującym przypomniała raz jeszcze  dramatyzm tamtych czasów polegający na tym, że Polak został zmuszony po raz kolejny wystąpić przeciwko Polakowi. Głos zabrała także nowo wybrana dyrektor parkowskiej szkoły Małgorzata Cyranek również dziękując uczniom za przeżyte wzruszenia.

>>> GALERIA <<<Parkowo, 10 grudnia 2017 roku

ODSŁONIĘCIE TABLIC Z NAZWISKAMI OSÓB 

- OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ

10 grudnia 2017 r. poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Parkowie, delegacja oraz młodzież szkoły uczestniczyła w uroczystości na rogozińskim cmentarzu, podczas której odsłonięto tablice z imionami i nazwiskami osób – ofiar II wojny światowej. Ta wzruszająca chwila, szczególnie dla bliskich ofiar, którzy nie znają miejsca spoczynku tych, którzy byli ojcami, braćmi, synami, ale przede wszystkim Polakami, jest nie tylko lekcją historii dla młodego pokolenia, ale przede wszystkim czasem wyczekiwanego oddania hołdu i czci,  spłacaniem długo wyczekiwanego długu wdzięczności za największy dar, jakim jest ludzkie życie  oddane za wolność drugiego człowieka.  

W przejmujących słowach zawartych w wierszach  i piosenkach uczniowie szkoły z Parkowa - Sara, Aleksandra, Jakub, Jarosław i Norbert  przypomnieli nam o tych, co odeszli, dla tych, których obowiązkiem jest pamiętać, że wolności nikt nigdy nie dał nikomu za darmo. 

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 30  listopada 2017 roku

,,DZIŚ CIEŃ WOSKU CI UKAŻE, CO CI ŻYCIE NIESIE W DARZE”

 W andrzejkowy wieczór w Szkole Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Parkowie każdy mógł spojrzeć w przyszłość , dzięki różnym wróżbom przygotowanym przez Samorząd Uczniowski. Zabawy brawurowo prowadził przewodniczący samorządu Dominik, pod czujnym okiem pani Marzeny.  Lanie wosku, chodzące buty i inne zabawy sprawiały frajdę wszystkim bawiącym się uczniom. Sympatyczny i pełen dobrej energii  listopadowy wieczór pozwolił na oderwanie się od codziennej szkolnej rzeczywistości. Humor dopisywał wszystkim, a to za sprawą świetnej muzyki, którą serwował niezastąpiony  DJ  Jakub. Życzymy wszystkim spełnienia marzeń, które sobie wywróżyliście.

>>> GALERIA <<<Parkowo, 14 listopada 2017 roku

MULTIMEDIALNA LEKCJA W KINIE „JAK ONI TO ZROBILI?”

Już od czterech lat bierzemy udział w ciekawym przedsięwzięciu w zakresie edukacji medialnej rekomendowanej przez rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej. Lekcja w kinie to swoiste  uzupełnienie programu nauczania języka polskiego. Jest to nowoczesna propozycja pracy z dziełem filmowym, która odpowiada zainteresowaniom dzieci i młodzieży. Ta forma przekazu przygotowuje młode pokolenie do właściwego odbioru rozumienia tekstów kultury. Uczniowie klasy Va i VI pod opieką p. Danuty Talar-Soloch, p. A. Łatki oraz p. Kamili Dominiak uczestniczyli w 45 minutowej lekcji (przygotowanej przez filmoznawców oraz metodyków) w kinie, prowadzonej przez zawodowego aktora na temat efektów specjalnych; dowiedzieli się co wspólnego z kinem mają matematyka, chemia i fizyka; przekonali się, jak duże znaczenie w historii efektów specjalnych mają „Gwiezdne Wojny”; odkryli czym są domalówki. Na koniec, po krótkiej przerwie, uczniowie obejrzeli film pt. „Za niebieskimi drzwiami”, który był  naszpikowany efektami specjalnymi, ale podejmował bardzo trudny temat – historię dzieci wybudzanych ze śpiączki.  
Parkowo, 07 listopada 2017 roku

DZIEŃ BAJEK

Dzień Bajek zorganizowany w szkole w Parkowie dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej pod czujnym okiem p. Małgorzaty Binkowskiej, przy współpracy z nauczycielkami edukacji wczesnoszkolnej i Samorządu Uczniowskiego, okazał się nie tylko dniem wspaniałej zabawy i radości, ale także przykładem nauki poprzez zabawę. Od samego rana po szkolnych korytarzach przemykały wróżki, królewny, elfy, krasnale, smoki oraz cała plejada bajkowych i baśniowych postaci. Uczniowie klas starszych z zazdrością spoglądali na te harce, co świadczy tylko o tym, że z bajek nigdy się nie wyrasta. W czasie przerw dzieci uczestniczyły w różnych zabawach ruchowych, np. zaplatanie warkocza Roszpunki, przypinanie ogonka Kłapouchemu czy tańce z Kopciuszkiem. Poza tym były zgadywanki – rozpoznawanie tytułu bajki, zabawa prawda – fałsz. Jednak najważniejszymi momentami tegoż dnia było słuchanie fragmentów bajek czytanych przez uczennice ze starszych klas. Całość zakończyła „ Prośba Książki” oraz wręczenie pamiątkowych upominków wszystkim uczestnikom zabawy.Parkowo, 30 października 2017 roku

LIGA OCHRONY PRZYRODY – ZBIÓRKA KASZTANÓW I PORZĄDKOWANIE PARKU

W październiku została zorganizowana przez Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody zbiórka kasztanów. Zebraliśmy aż 212 kilogramów! Jakie zalety mają kasztany? Kasztany mają właściwości lecznicze i neutralizują szkodliwe promieniowanie. Kora, kwiaty i nasiona kasztanowca zawierają m.in. flawonoidy, garbniki, skrobię oraz cukry. Na jesieni zbieramy dojrzałe nasiona, czyli kasztany. Przetwory z kasztanowca zmniejszają kruchość naczyń krwionośnych, a więc mają działanie przeciwmiażdżycowe. Usprawniają naczyniowy przepływ krwi (rozrzedzają krew) i przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów. Stosowane zewnętrznie działają przeciwbakteryjnie i ściągająco. Działają rozkurczowo na przewód pokarmowy. Są polecane na stany zapalne wątroby, nieżyty żołądka, dolegliwości związane z żylakami i klimakterium, na obrzęki różnego rodzaju (m.in. skóry, tkanki podskórnej, płuc i mózgu). Zebrane nasiona kasztanowca sprzedaliśmy, a zarobione pieniądze przeznaczymy na działalność Koła. Nadal zbieramy kasztany, ale już nie na sprzedaż, tylko na karmę dla dzików i danieli, którą wyłożymy zimą przy paśniku.

Jak co roku, w okresie przed Dniem Wszystkich Świętych uczniowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody porządkują park przy szkole. Pomagaliśmy panom Janowi Szwedowi i Kazimierzowi Cieciura. Dzieci zamiatały wszystkie chodniki, wynosiły liście, zbierały gałęzie i śmieci.

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 26  października 2017 roku

PAMIĘTAMY O TYCH CO ODESZLI


26 października, tuż przed Świętem Zmarłych, uczniowie klasy IV a z wychowawczynią wybrali się na spacer, na cmentarz w Parkowie.  Dla dzieci to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o swoich przodkach i mieszkańcach, których już nie ma. W drodze na cmentarz oddaliśmy hołd bohaterom I wojny światowej, powstania wielkopolskiego 1918/1919 roku i twórcy parku wiejskiego w Parkowie  Stanisławowi Polczyńskiemu stawiając przed pomnikiem w parku pierwszy znicz. Pogoda była słoneczna, dlatego obeszliśmy cmentarz zatrzymując się przed grobami byłych  nauczycieli i dyrektorów naszej szkoły, którzy spoczywają na tym cmentarzu modląc się i zapalając znicze. Ta jesienna wyprawa była również okazją do  oddania hołdu żołnierzom i ofiarom II wojny światowej poprzez kolejnych zapalenie zniczy pamięci na ich miejscach spoczynku. Wyprawa nasza to była wspaniała lekcja pamięci o tych, którzy już odeszli, ale na zawsze pozostaną w naszej pamięci.


Parkowo, 26  października 2017 roku

„MÓJ SMARTFON, MÓJ MAŁY ŚWIAT – KLIKAM Z GŁOWĄ”

Uczniowie klas I – VI szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniach z zakresu profilaktyki – przeciwdziałania zagrożeniom komunikacyjnym „Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową” . Jest to  kampania społeczna Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, której celem jest promocja bezpieczeństwa najmłodszych w sieci  oraz profilaktyka poprzez edukację najmłodszych, którzy coraz częściej bez ograniczeń korzystają z dostępnych technologii i urządzeń. Ważnym elementem kampanii jest także zwrócenie uwagi rodziców oraz środowiska pedagogicznego na zagrożenia, z jakimi dzieci mają lub mogą mieć kontakt w Internecie. Kampania ma przybliżyć dzieciom sposoby bezpiecznego poruszania się w kolorowym świecie Internetu, bez narażania siebie i rodziców na przykre konsekwencje. Internet to źródło zabawy, wiedzy i komunikacji, ale może nieść ze sobą wiele zagrożeń. Najmłodsi użytkownicy często nie zdają sobie z nich sprawy i swobodnie ściągają gry, wysyłają drogie smsy lub mają dostęp do treści pornograficznych oraz treści nieodpowiednich dla ich wieku. Dzieci powinny znać zasady i wiedzieć, jak być bezpiecznym! Spotkanie zorganizowały panie pedagog p. Alina i p. Aneta.

Parkowo, 25 października 2017 roku


POLSKI CZERWONY KRZYŻ 

– AKCJA SPRZEDAŻY ZNICZY

Misją Polskiego Czerwonego Krzyża jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych. Pamiętając o tym każdego roku w październiku Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża w naszej szkole, pod opieką pani Izabeli Węgrzak – Przybylskiej, prowadzi akcję sprzedaży zniczy, z której dochód przeznaczony jest na Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu. W tym roku sprzedaliśmy około 100 zniczy, a zebrana kwota 130 zł przesłana zostanie (po zakończeniu akcji sprzedaży cebulek żonkili przez Szkolne Koło Wolontariatu prowadzone przez panią Katarzynę Lewandowską) do Stowarzyszenia im. ks. Jerzego Niwarda Musolfa opiekującego się Hospicjum.


Parkowo, 11 października 2017 roku

„DLA MIŁOSIERDZIA OKAZANEGO BEZ OCZEKIWANIA NA REWANŻ

I NIEBO CAŁE JEST ZBYT MAŁĄ NAGRODĄ”


W związku ze Światowym Tygodniem Zwierząt Schronisko „Azorek” w Obornikach i Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział Oborniki wystosowało list otwarty do szkół z prośbą o pomoc bezdomnym pieskom ze schroniska oraz potrzebującym pomocy bezdomnym kotom. Nasza szkoła nie mogła pozostać obojętna na ten apel. Światowy Dzień Zwierząt to święto obchodzone corocznie 4 października w dzień imienin św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt i ekologów. Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi.
Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku (w Polsce po raz pierwszy zorganizowany w 1993 roku) na konwencji ekologicznej we
Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt  trwający do 10 października Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.
Dzieci ze Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody  dnia 7 października odwiedziły schronisko „Azorek” w Obornikach, a podczas Tygodnia Zwierząt cała nasza szkoła wraz z wychowawcami włączyła się w akcję zbiórki karmy dla zwierząt w odpowiedzi na apel o pomoc. Wynik zbiórki jest imponujący – zebraliśmyaż 224,11 kg suchej i mokrej karmy! Społeczność szkoły w Parkowie pokazała, że los porzuconych zwierząt nie jest dla niej obojętny. Wiemy, że to kropla w morzu potrzeb, dlatego na pewno jeszcze nie raz pojawimy się w schronisku w Obornikach, a także będziemy zachęcać do adopcji przebywających tam naszych mniejszych braci.  

 IWP

Parkowo, 07 października 2017 roku

WIZYTA W SCHRONISKU „AZOREK” W OBORNIKACH

W sobotę 7 października, podczas Światowego Tygodnia Zwierząt, dzieci należące do Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody wraz z opiekunkami p. Izabelą Węgrzak – Przybylską i p. Dorotą Mąderek, odwiedziły schronisko „Azorek” w Obornikach. Pogoda nie zachęcała do spaceru, ale pieski potrzebują go każdego dnia, również wtedy gdy pada deszcz, więc nas niesprzyjająca aura nie zniechęciła. Już po dziewiątej rano przywitaliśmy naszych czworonożnych przyjaciół. Znaliśmy przyjazną Jedenastkę – to duża suczka, która błąkała się po 11-stce koło ronda w Kowanówku i stąd jej imię, w schronisku jest już niestety aż dwa lata.. To kochany pies, jak miło było znów ją powitać. Inne pieski to m.in.: Bąbel, Janka, Dusia czy Sami, wszystkie od niedawna w schronisku, nieco wystraszone. Był też jeden cudowny szczeniak, radosny, pełen energii J  Każdy spacer zwiększa szansę na adopcję, sprawia, że pieski na nowo uczą się zaufania do człowieka, bądź choćby uczą się po prostu chodzić na smyczy. Dzieci wiedzą, jak to jest ważne i za każdymn razem uczestniczą bardzo chętnie w tego typu wyjazdach. W schronisku z pewnością pojawimy się w tym roku jeszcze nie raz, szczególnie że nasza szkoła zajęła się zbiórką karmy, którą niedługo tam zawieziemy.                                                                                                  

 IWP

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 07 października 2017 roku

BIWAK Z ... ŁOWCĄ ANDROIDÓW


    Weekend to zazwyczaj czas odpoczynku od szkoły. Ale nie dla wszystkich.  W piątkowy wieczór spotkali się na szkolnym, nocnym biwaku uczniowie klasy IV a Szkoły Podstawowej oraz III klasy Gimnazjum w Parkowie. Dla „czwartaków” to było pierwsze spotkanie na biwaku z nową wychowawczynią. Trzeba przyznać, że energia i zapał do zabawy nie opuszczały ich prawie do godziny drugiej w nocy. Piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy, zabawa na komputerach to tylko niektóre z gier i zabaw jakie przygotowała dla nich  p. Marzena Działo przy pomocy p. Katarzyny Lewandowskiej, a uczniowie skwapliwie z nich korzystali.

    Gimnazjaliści pod opieką Krzysztofa Działo i Małgorzaty Binkowskiej rozpoczęli biwak od wyjazdu do Poznania do Plazy. Cele były dwa: „buszowanie” po sklepach w Plazie oraz film „Blade Runner 2049”, będący kontynuacją świetnego filmu „Łowcy androidów”. Acha, zapomniałem wspomnieć jeszcze o jednym celu jakim był McDonalds (dania bezmięsne).

    Po powrocie na uczestników biwaku czekała już jarska pizza, po zjedzeniu której wszyscy nabrali jeszcze dodatkowych sił do zabawy (trzecia klasa upodobała sobie zabawę w chowanego, a biorąc pod uwagę, że mogli się bawić tylko na parterze było to zadanie szalenie trudne, a okazało się jednak wykonalne). Pierwsze objawy „zmęczenia materiału” dały o sobie znać około godziny trzeciej i powoli zarówno czwartoklasiści jak  i gimnazjaliści  zaczęli kierować się do swoich klas na materace i do śpiworów. Trudno jednak powiedzieć, że zaległa tak upragniona dla wychowawców cisza. Rozmowy  i dyskusje (często żarliwe) trwały do samego rana. Już o  godzinie szóstej pierwsi uczniowie byli na nogach. Biwakowicze ledwo widząc na oczy – poruszając się niczym zombie - szybko posprzątali po sobie i zmęczeni, ale szczęśliwi udali się do swoich łóżek (trzeba było odespać nieprzespaną nockę). Że był to jednak bardzo mile spędzony czas najlepiej świadczyło pytanie zadawane przez wszystkich: „Kiedy następny biwak?”


Parkowo, 02 października 2017 roku

„WESELE” LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA 2017!

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w piękny jesienny poranek postanowili przyłączyć się ( jak co roku) do tej szlachetnej akcji promującej polską literaturę. Reprezentanci klasy III gimnazjum : Wiktor Kowalewski i Jarosław Kolasa   z precyzją zaprezentowali fragmenty dramatu, a Aleksandra Tulka oraz Bartosz Lembicz z pełnym poświęceniem wcielili się w rolę -panny młodej i pana młodego . Starania gimnazjalistów wprawiły całą społeczność szkolną w podniosły nastrój i wszyscy obecni na płycie boiska pod wpływem estetycznych wrażeń ruszyli w weselnym korowodzie.   

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 29 września 2017 roku

DZIEŃ CHŁOPCA

Dzień Chłopca  w naszej szkole obchodziliśmy 29 września. Jak co roku i tym razem chłopcy otrzymali od koleżanek mnóstwo życzeń i słodkie upominki od Samorządu Uczniowskiego. Był to także dzień wolny od odpowiedzi i kartkówek, ale tylko dla męskiej części społeczności szkolnej. 

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 29 września 2017 roku

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

29 września -  w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia - trzy grupy uczniów klasy II gimnazjum wyruszyły, by w czasie przerw sprawdzić jak to ze znajomością tabliczki mnożenia tak naprawdę jest. Gimnazjaliści sprawdzali koleżanki i kolegów oraz oczywiście dorosłych – nauczycieli i pracowników obsługi. Za poprawną odpowiedź – jabłuszko, za błędną – kawałek cytryny do zjedzenia (koniecznie z uśmiechem). Przecież w Szkole Promującej Zdrowie nie mogło być innych nagród i „kar”. Śmiechu było wiele, bo znaleźli się amatorzy cytryn, którzy nawet za poprawną odpowiedź prosili o cytrynę i… tylko fotografować się nie pozwalali żeby nie było, że tabliczki nie znają. Reasumując: nawet tabliczka mnożenia może być powodem do świetnej zabawy i promowania zdrowej żywności.                                                                                                                                                                     
DM

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 22 września 2017 roku

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Jedno z ludowych powiedzeń odnoszących się do ziemniaka, czyli poznańskiej pyry brzmi: „Na świętej Tekli, ziemniaki będziemy piekli”.  Wspomnienie świętej Tekli przypada   23 września. Zatem, aby tradycji stało się zadość, 22 września ( w piątek) pan Miłosz, pan Kazimierz i pan Jan rozpalili ognisko i upiekli „ wuchte pyrów”.  Radości było co niemiara, tym bardziej że kapryśna w tym roku aura okazała swoje słoneczne oblicze wszystkim, którzy z apetytem pałaszowali  upieczone ziemniaki. A trzeba pamiętać, że są one źródłem wielu cennych witamin i minerałów. 

W imieniu całej społeczności uczniowskiej, chcielibyśmy podziękować panom, którzy zadbali o  zorganizowanie pysznej zabawy, jaką jest niewątpliwie Święto Pieczonego Ziemniaka, ale przede wszystkim Państwu Jankom z Kaziopola za podarowanie ziemniaków i panu Olszewskiemu za przekazanie drewna do rozpalenia ogniska.

Informacje dla rodziców
Oddział przedszkolny
Kalendarium roku szkolnego
Plan imprez
 i uroczystości

Podręczniki
Konkursy szkolne
Plan lekcji

Dokumenty szkolne
Dowozy do szkoły

Oferta edukacyjna
Świetlica szkolna
Zajęcia pozalekcyjne
Pielęgniarka szkolna
Pedagog szkolny
Doradztwo zawodowe
Biblioteka szkolna
SKO
Imprezy cykliczne
Wycieczki szkolne

Napisz do nas

ko
MEN

Opracowanie strony:  Zespół Szkół w Parkowie