logo szkoły SZKOŁA PODSTAWOWA

 im. Józefa Wybickiego w Parkowie

Kontakt:  SP Parkowo, Parkowo 6, 64-608 Parkowo, tel/fax  67/26 10 505  e-mail: zsparkowo@wp.pl
budynek szkoły

 
Strona główna
Aktualności
Dyrekcja
Grono Pedagogiczne
Pracownicy szkoły
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Uczniowie
Absolwenci
Historia szkoły
Patron szkoły
Hymn, godło i sztandar
Nadanie imienia
Sala Tradycji
Organizacje szkolne
Klasy sportowe
UKS
Osiagnięcia sportowe
Klub Olimpijczyka

Teatry szkolne

Wolontariat szkolny
Szkoła Promujaca Zdrowie
Archiwumoke


CKE


WYDARZENIA 2016/2017
Parkowo, 13 czerwca 2017 roku

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM

W dniu 13.06.2017 r. odbyło się spotkanie z ratownikiem WOPR Krystianem Lachem, uczniem III klasy naszego gimnazjum, zorganizowanym dla uczniów klas I, IIa i IIIa. Przygotowany pokaz przypomniał dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie poznali metody ratowania tonącego oraz mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem WOPR. Dowiedzieli się jak opatrywać rany i transportować poszkodowanego. Szczególnie zainteresowani byli oni zawartością torby ratownika. Podczas pokazu Krystian wykazał się dużym profesjonalizmem. Demonstracja bardzo spodobała się młodym uczniom- miejmy nadzieję, że z równym zaangażowaniem będą uczestniczyli w lekcjach Edukacji dla Bezpieczeństwa.Parkowo, 21 kwietnia 2017 roku

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM

W dniu 13.06.2017 r. odbyło się spotkanie z ratownikiem WOPR Krystianem Lachem, uczniem III klasy naszego gimnazjum, zorganizowanym dla uczniów klas I, IIa i IIIa. Przygotowany pokaz przypomniał dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie poznali metody ratowania tonącego oraz mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem WOPR. Dowiedzieli się jak opatrywać rany i transportować poszkodowanego. Szczególnie zainteresowani byli oni zawartością torby ratownika. Podczas pokazu Krystian wykazał się dużym profesjonalizmem. Demonstracja bardzo spodobała się młodym uczniom- miejmy nadzieję, że z równym zaangażowaniem będą uczestniczyli w lekcjach Edukacji dla Bezpieczeństwa.


>>> GALERIA <<<


Parkowo, 21 kwietnia 2017 roku

I JUŻ PO...EGZAMINACH!!!

W dniach 19-21 kwietnia uczniowie klas trzecich gimnazjum po raz trzeci stawali przed kolejnym egzaminem. Po egzaminach trzecioklasisty i szóstoklasisty w Szkole Podstawowej tym razem przyszedł czas na egzaminy podsumowujące wiedze i umiejętności zdobyte w gimnazjum. Dziewiętnastego kwietnia gimnazjaliści zmierzyli się z historią, WOS-em i językiem polskim, dzień później rozwiązywali zadania z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a na zakończenie musieli odpowiadać na pytania z języka obcego. Trzecioklasiści w różnorodny sposób reagowali na egzaminy. Jedni spokojni, pewni swoich umiejętności, inni ... też spokojni, choć z tymi umiejętnościami, a zwłaszcza z wiedzą było u nich różnie, jeszcze inni nerwowo zagryzający wargi i obgryzający paznokcie. Po egzaminach reakcje zdających były też zróżnicowane. Od uśmiechu i stwierdzeń typu: „Spoko! To była łatwizna!”, po oczy pełne łez pytające: „O Boże, czy dobrze napisałem (-am)?”. W większości uczniowie po sprawdzeniu w domu odpowiedzi z ulgą stwierdzali, że nie powinno być tak źle. Ale prawdziwe wyniki poznamy dopiero w czerwcu. I wtenczas dopiero będą mogli odetchnąć pełną piersią i zawieźć te wyniki do wybranych przez siebie szkół.

>>> GALERIA <<<

Parkowo, 26 stycznia 2017 roku

PRZYSIĘGA ŻOŁNIERZY WIELKOPOLSKICH

 98 LAT PÓŹNIEJ


„W obliczu Boga Wszechmogącego, w Trójcy Świętej Jedynego,

ślubuję, że Polsce, Ojczyźnie mojej, i sprawie całego Narodu Polskiego

                          zawsze i wszędzie służyć będę, że kraju ojczystego

i dobra narodowego  do ostatniej

 kropli krwi bronić będę...”

 

fragment Roty przysięgi


 

W Zespole Szkół w Parkowie od wielu lat kultywujemy pamięć Powstania Wielkopolskiego. Wieczornice Powstańcze, spotkania z potomkami powstańców, przypominanie na lekcjach o tradycjach powstania to tylko część działań mających na celu upamiętnienie pamięci tych „którym się udało”. 26 stycznia, na Placu Wolności w Poznaniu wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, otworzył  wystawę fotograficzną  poświęconą 98 rocznicy przysięgi wojskowej złożonej przez Armię Wielkopolską i generała Józefa Dowbora. Już dzień po przysiędze Kurier Poznański pisał o niej jako o chwili, o której „potomkowie nasi po wiekach mówić będą".  Autorem zdjęć dokumentujących to historyczne wydarzenie był poznański fotograf Kazimierz Grygier.  Na fotografiach żołnierze i mieszkańcy Poznania utrwaleni zostali podczas historycznego momentu przysięgi, która miała także swój wymiar symboliczny. Choć na frontach Wielkopolski trwały jeszcze zacięte walki z Prusakami, a granice Polski wciąż były dyskutowane na arenie międzynarodowej, to przysięga w Poznaniu stała się manifestacją wolności Polaków.

Wśród uczestników otwarcia wystawy – mieszkańców Poznania, zaproszonych gości, przedstawicieli (niestety nielicznych) szkół – nie zabrakło 7-osobowej grupki gimnazjalistów z Parkowa pod opieką Krzysztofa Działo. Słuchając niezwykłej opowieści o wydarzeniach z 1919 roku honorowego prezesa Towarzystwa byłych żołnierzy i przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich Tadeusza Jeziorowskiego mogliśmy przenieść się w świat powstańców  z grudnia 1918 i stycznia 1919 roku zapominając o przejmującym zimnie (jak opowiadał pan Tadeusz „...dzisiejsze zimy to nic w porównaniu do tej z przełomu 1918/1919 roku, a żołnierze składali przysięgę bez czapek i z gołymi rękami trzymając w nich broń”).

Udział w otwarciu wystawy to była niezwykła okazja poznania wydarzeń przypominających Powstanie Wielkopolskie  z bardzo bliska. W trakcie uroczystego otwarcia ekspozycji uczestnicy otrzymali również specjalne wydanie magazynu „Polska Zbrojna”, poświęconego wydarzeniom pierwszego miesiąca Powstania Wielkopolskiego - między innymi zdobyciu Stacji Lotniczej na Ławicy i przysiędze Armii Wielkopolskiej.

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 21 grudnia 2016 roku

DZIELENIE SIĘ …


Uczniowie klasy III gimnazjum , pani dyrektor oraz nauczyciele Zespołu Szkół chcieli się podzielić w zimowy wieczór 21 grudnia z mieszkańcami Parkowa i okolic tym co mają i co cenią, czyli dobrym słowem i  umiejętnościami; dlatego uczniowie gimnazjum wprowadzając wszystkich zgromadzonych w magiczną moc świąt zaprezentowali spektakl pt.”Opowieść wigilijna”, a nauczyciele zadbali o miłą atmosferę i drobny poczęstunek. Po takiej uczcie dla ducha, wszyscy ochoczo wyruszyli do własnych domów przygotowywać wigilijną wieczerzę.     

 >>> GALERIA <<<Parkowo, 24 listopada 2016 roku

„ W listopadową ciemną noc, swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc, mówiły mi o Tobie”
 

ANDRZEJKI  SZKOLNE 

24 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował szkolne andrzejki. Dzieci najmłodsze bawiły się pod opieką swoich pań na pierwszym piętrze budynku szkoły, klasy starsze pod opieką wychowawców na parterze szkoły.  Każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie. Było lanie, „ chodzące buty” i wiele innych zabaw andrzejkowych. Dziękujemy także zaproszonym gościom za przybycie w ten andrzejkowy wieczór – pani dyrektor, rodzicom i nauczycielom. Mamy nadzieję, że wszystkie wróżby się spełnią; dalekie podróże, miłość, wspaniałe oceny i niezwykłe przyjaźnie.

Myślimy, że andrzejki 2016 należały do udanych, bo uczestnicy zabawy nie mogli rozstać się i wrócić do szkolnych obowiązków.   

 >>> GALERIA <<<


Parkowo, 21 października 2016 roku

ZESPÓŁ SZKÓŁ W PARKOWIE  

WŚRÓD NAJLEPSZYCH SZKÓŁ W  WIELKOPOLSCE  !!!

Przepięknym utworem „My way” Franka Sinatry w wykonaniu solisty Teatru Wielkiego w Łodzi i Warszawie Mirosława Niewiadomskiego powitali organizatorzy Wielkopolskich Obchodów Dnia Edukacji Narodowej laureatów konkursów Wielkopolska Szkoła Roku i Wielkopolski Nauczyciel Roku. Uroczysta Gala konkursów, organizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego odbyła się 21 października w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. Celem Konkursu o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku było wyróżnienie wielkopolskich przedszkoli oraz szkół kształtujących wśród uczniów poczucie własnej tożsamości i postaw patriotycznych z jednoczesnym modelowaniem wzorca nowoczesnego Wielkopolanina. Przy ocenie szkół zgłoszonych do tytułu Wielkopolska Szkoła Roku organizatorzy brali  pod uwagę następujące kryteria oceny:

1)     modelowanie wzorca osobowego,

2)     krzewienie tradycji patriotycznych i lokalnych,

3)     innowacyjność i jakość nauczania,

4)     współpracę ze środowiskiem,

5)     ciągłość prowadzonych działań.

Do pierwszej edycji konkursu zgłosiło się  136 wielkopolskich przedszkoli oraz szkół. Niezwykle miło było nam usłyszeć z ust prowadzących Galę Renaty Brukiewicz i Mirosława Niewiadomskiego, że wśród 25 nagrodzonych szkół z całego województwa jest Zespół Szkół w Parkowie, jako jedyny reprezentant gminy Rogoźno i powiatu obornickiego. Nagrodę – w postaci pamiątkowego wyróżnienia i przepięknej statuetki w kształcie ręki owiniętej wawrzynem i trzymającej w dłoni diament – z rąk członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzeny Wodzińskiej oraz Doroty Kinal -dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odebrała dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska. Dodatkiem do wyróżnienia i statuetki była nagroda pieniężna w wysokości 3 000 złotych.
Szkołę w Parkowie, oprócz pani dyrektor, reprezentowali również: Dorota Mąderek, Krzysztof Działo oraz przewodniczący Rady Rodziców Robert Szymański. Obecność przedstawiciela rodziców miała tu szczególną wymowę, bo przecież to rodzice są uczestnikami i współtwórcami wszystkich sukcesów parkowskiej szkoły.
W pracy konkursowej opisującej działania szkoły, przygotowanej przez   M. Cisowską, D. Mąderek i K. Działo znalazły się m.in.:

  •  propozycje pracy  uczniom w  kołach:  Polskiego Czerwonego Krzyża, Wolontariatu, Ligi Ochrony Przyrody, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci,
  • w Klubie Olimpijczyka, Szkolnej Kasie Oszczędności, Szkolnym Klubie Sportowym, Uczniowskim Klubie Sportowym,
  • rozwijanie aktywności i kreatywności na dodatkowych zajęciach przedmiotowych, w kołach zainteresowań,  na zajęciach teatralnych i sportowych,
  • uczenie samorządności i zasad demokracji pracując  w Samorządzie Uczniowskim,  zespołach klasowych i na poziomie całej szkoły,
  • organizacja niepowtarzalnych imprez i uroczystości: Integracyjny Dzień Olimpijski, Bal Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Powiatu Obornickiego, Wieczornice Powstańcze, Zakazane Piosenki (Pieśń Biało-Czerwona), Dzień Europejski,
  • wyjazdy na wycieczki, spędzanie razem czasu na biwakach klasowych i tematycznych,
  •  propagowanie  idei olimpizmu i zasad  „fair play”,
  • wizyty znanych postaci polskiego sportu i kultury.

Te,  i wiele innych poczynań,  złożyło się na decyzję Kapituły Konkursu przyznającą Zespołowi Szkół tak wysokie wyróżnienie. Przedstawiciele szkoły  w Parkowie z dumą odbierali gratulacje płynące od władz samorządowych, organizatorów oraz wszystkich uczestników konkursu.
Niezwykle miłe popołudnie w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu umilały ponadto występy Mirosława Niewiadomskiego oraz grupy znanej z programu „Mam talent” AudioFeels  – zespołu wokalnego z Poznania wykonującego muzykę w stylu vocal play, w którym głos wykorzystywany jest nie tylko do śpiewu, ale także do imitacji instrumentów muzycznych takich jak perkusja, gitara basowa czy instrumenty klawiszowe.

Dzień 21 października 2016 roku na pewno zapisze się złotymi zgłoskami nie tylko  w historii szkoły w Parkowie, ale i całego regionu.


Parkowo, 10 października 2016 roku

LEKCJA W KINIE- MAGIA KINA- TAJNIKI SZTUKI FILMOWEJ

10 października uczniowie klas IV i V wraz z opiekunami mieli możliwość uczestniczenia w multimedialnej LEKCJI W KINIE. Zajęcia prowadził zawodowy aktor, który omawiał najważniejsze etapy tworzenia dzieła filmowego. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega specyfika realizacji filmu i czym różni się od innych tekstów kultury. Poznali kulisy tworzenia najsłynniejszych filmów. Wspólnie na dużym ekranie mieli możliwość odkrycia zagadki, które z kultowych scen filmowych były improwizowane. Na zakończenie obejrzeli pełen humoru i tajemniczych wydarzeń film pt.”Tom and Huck”, który jest adaptacją książki Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera”. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z tak przeprowadzonej lekcji i stwierdzili, że  wiedza w taki sposób zdobyta z pewnością na długo pozostanie w ich umysłach. Parkowo, 07 października 2016 roku

ZNOWU 27 LIP W PARKOWSKIM PARKU

 

Po zakończeniu I wojny światowej z inicjatywy kierownika szkoły w Parkowie Stanisława Polczyńskiego postanowiono uczcić pamięć „tych co ponieśli ofiarę krwi na frontach I wojny światowej”, w tym 27 obywateli Parkowa. W parkowskim parku zasadzono 27 lip aby te drzewa przypominały o dzielnych mieszkańcach naszej ziemi.

17 grudnia 2015 roku  spotkali się przedstawiciele miejscowych władz, zaproszeni goście oraz społeczność parkowska aby odsłonić pomnik poświęcony pamięci „Bohaterów I wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 roku i twórcy Parku Wiejskiego w Parkowie  Stanisława Polczyńskiego”  Uroczystość miała na celu oddanie hołdu tym, którzy nie zawahali się poświęcić swego życia za wolną Ojczyznę. Podczas tej uroczystości dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska zapowiedziała, że kolejnym celem pomysłodawców pomnika będzie uzupełnienie brakujących drzew na terenie parku.

„Słowo ciałem się stało”, w piątek 07 października 2016 roku. Pani dyrektor razem z  uczniami Zespołu Szkół w Parkowie, nauczycielami i  pracownikami obsługi  zasadzili  młode sadzonki lip. W ten sposób park parkowski znowu liczy 27 lip przypominając o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.


Parkowo, 30 września 2016 roku

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w edukacyjnej akcji „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia” sprowadzającej się do realizacji hasła :”Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę znają”.

30 września 2016 r., podobnie jak w 2977 szkołach z 15 krajów świata (była np. szkoła z Meksyku, z Indii i 2 szkoły ze Stanów Zjednoczonych), nasi uczniowie ruszyli „na podbój”. Dwa patrole składające się z trzech egzaminatorów każdy (I patrol – Joanna Działo, Monika Kukla, Wiktoria Mąkosa i II patrol – Jakub Kędziora, Dominik Rakowski, Grzegorz Stanicki) w czasie każdej przerwy odpytywały ze znajomości tabliczki mnożenia.  Pytany losował zestaw przygotowany przez Głównego Organizatora  - Wydawnictwo WKM Rachmistrz ze Szczecinka, jeżeli poprawnie odpowiedział na wszystkie pytania  - otrzymywał imienną legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. Największa frajda była oczywiście podczas odpytywania nauczycieli i pracowników szkoły. W sumie ponad 130 osób spróbowało swoich sił, a egzaminatorzy wydali  80 legitymacji eksperta. Tych, którym się nie udało w tym roku, zapewniamy, że we wrześniu przyszłego roku znów będzie szansa, bo Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia zapewne zostanie w naszej szkole jako kolejne cykliczne wydarzenie.                                                                                                                                                                                                                                                                                     DM


Parkowo, 30 września 2016 roku

DZIEŃ  CHŁOPCA

Nowa przewodnicząca  samorządu uczniowskiego Wiktoria Korybalska, opiekun SU pani Danuta Talar- Soloch i wszystkie dziewczyny z naszej szkoły spowodowały ,że wczorajszy dzień-30 września Dzień Chłopca –był bardzo wyjątkowy. Na apelu szkolnym złożyły nam życzenia  i przygotowały słodki podarunek. A dzień wcześniej wspólnie z „ żakami” bawiliśmy się  na dyskotece szkolnej.
O ile początek września nie dla każdego był miły -powrót do szkoły po rozkosznych wakacjach - tak ostatni dzień września należał do bardzo  przyjemnych, nie tylko dla chłopców,  ale myślę  również,  że dla dziewczyn, bo dawanie jest równie przyjemne, jak  otrzymywanie .
W imieniu wszystkich chłopców naszej szkoły (tych małych i dużych) bardzo dziękujemy.

>>> GALERIA <<<Parkowo, 29 września 2016 roku

OSTATNIE „KOTOWANIE” W GIMNAZJUM

W wyniku reformy edukacyjnej dzisiejsi szóstoklasiści  nie pójdą już do gimnazjum. Stąd też w wielu szkołach odbyło się ostatnie, uroczyste przyjęcie uczniów klasy I do „braci” gimnazjalnej, zwane popularnie „kotowaniem”.  Również w Parkowie, 29 września br. uczniowie klas II Gimnazjum przygotowali dla swoich młodszych kolegów szereg wesołych konkurencji, w których pierwszoklasiści musieli się wykazać zarówno inteligencją, jak i sprawnością i sprytem. Picie mleka z miseczki bez użycia rąk, oddzielanie kukurydzy od ryżu, magiczny napój, bieg z jajkiem (na szczęście gotowanym), konkurs wiedzy o szkole, konkurs piosenki „Twoja twarz brzmi znajomo” wywoływały co rusz salwy śmiechu zarówno wśród kibiców jak i uczestników.  A, że zabawa toczyła się w formie rywalizacji pomiędzy dziewczynami a chłopakami potrzebna była komisja sędziowska, na czele z panią dyrektor Marią Cisowską, aby ją rozstrzygnąć. Po zaciętej walce minimalnie lepsi okazali się chłopcy (to była nagroda na Dzień Chłopca), ale tak naprawdę, jak twierdzili wszyscy uczestnicy, ważny nie był wynik, ale świetna zabawa, której na pewno  nie brakowało w czwartkowy wieczór. Jeszcze tylko odcięcie „ogonków” (co na to Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami?!), „odmiauczenie” i pierwszoklasiści mogli się poczuć pełnoprawnymi członkami parkowskiej Alma Mater.

Po zakończonym „kotowaniu”  zabawa trwała  dalej, tym razem na parkiecie przy popularnej muzyce młodzieżowej puszczanej przez szkolnych „didżejów”.

>>> GALERIA <<<

Parkowo, 27  września 2016 roku

„SPOTKANIE PRZY KSIĄŻCE”

 

Już po raz kolejny władze miasta Rogoźna, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie mogli wspólnie spotkać się i w miłej atmosferze obcować z literaturą piękną.
27 września 2016 roku w Bibliotece Publicznej w Rogoźnie odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Wydarzenie zorganizowało Rogozińskie Centrum Kultury Biblioteka Publiczna wspólnie z Liceum Ogólnokształcącym im. Przemysława II w Rogoźnie. W klimat powieści wprowadziła wszystkich uczestników przepięknie wykonanym utworem „Quo Vadis domine” Marta Kaniewska. Następnie fragmenty prezentowali: Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski, zastępca Burmistrza Renata Tomaszewska, dyrektor  Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. Przemysława II  Robert Kornobis, dyrektor Rogozińskiego Centrum Kultury Piotr Szturmiński, zastępca dyrektora RCK Angelika Pilarska, zastępca dyrektora naszej szkoły  Danuta Talar-Soloch, dyrektor Gimnazjum nr 1  im. Mazurka Dąbrowskiego w Rogoźnie Mirosława Niemier i Teresa Szostak, po takich wystąpieniach przyszła kolej na prezentacje  młodzieży  szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych gminy Rogoźno. Naszą szkołę godnie i z pomysłem pod okiem pani Eweliny Baranowskiej reprezentowali : w roli Marka Winicjusza – Jakub Niezborała, Ligii – Jolanta Jezierska oraz Ada Korybalska-jako osoba wprowadzająca w klimat powieści.


Parkowo, 23 września 2016 roku

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Wrzesień w kalendarzu imprez Zespołu Szkół w Parkowie jest miesiącem, w którym corocznie odbywa się Święto Pieczonego Ziemniaka. W tym roku impreza odbyła się w piątek, 23 września na boisku szkolnym przy stawku.  Święto Pieczonego Ziemniaka, jak sama nazwa mówi, to pieczone ziemniaki. Nie zabrakło więc ogniska, a w nim pieczonych ziemniaków. O ognisko już od wczesnego ranka zadbali: Miłosz Mumot wraz z  Kazimierzem Cieciurą i Janem Szwedem. Od godziny 10.30 uczniowie poszczególnych klas wraz z opiekunami mogli spróbować przepysznych, upieczonych w aluminiowej folii ziemniaków. A że ziemniaki smakowały wszystkim to nie trzeba było nikogo namawiać na dokładkę.

Informacje dla rodziców
Oddział przedszkolny
Kalendarium roku szkolnego
Plan imprez
 i uroczystości

Podręczniki
Konkursy szkolne
Plan lekcji

Dokumenty szkolne
Dowozy do szkoły

Oferta edukacyjna
Świetlica szkolna
Zajęcia pozalekcyjne
Pielęgniarka szkolna
Pedagog szkolny
Doradztwo zawodowe
Biblioteka szkolna
SKO
Imprezy cykliczne
Wycieczki szkolne

Napisz do nas

ko
MEN

Opracowanie strony:  Zespół Szkół w Parkowie