logo szkoły ZESPÓŁ SZKÓŁ W PARKOWIE

Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego i Gimnazjum im. Józefa Wybickiego

Kontakt:  ZS Parkowo, Parkowo 6, 64-608 Parkowo, tel/fax  67/26 10 505  e-mail: zsparkowo@wp.pl
budynek szkoły

 
Strona główna
Aktualności
Dyrekcja
Grono Pedagogiczne
Pracownicy szkoły
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Uczniowie
Absolwenci
Historia szkoły
Patron szkoły
Hymn, godło i sztandar
Nadanie imienia
Sala Tradycji
Organizacje szkolne
Klasy sportowe
Szkoła Promująca
zdr
owie
UKS
Osiagnięcia sportowe
Klub Olimpijczyka

Teatry szkolne

Wolontariat szkolny

Archiwumoke


CKE

WYCIECZKI SZKOLNE


ROK SZKOLNY  2016/2017
Parkowo, 08 listopada 2016 roku

„KULTURALNIE PRZYWITAĆ DZIEŃ”

Uczniowie klasy VI , V i IV wraz z opiekunami postanowili kulturalnie przywitać wtorkowy poranek, dlatego udali się do Rogozińskiego Centrum Kultury na spektakl pt. „Szatan z siódmej klasy” na motywach powieści Kornela Makuszyńskiego. Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia zaprezentował pełną humoru i zaskakujących zwrotów akcji przygodę, gdzie prawda i trwałe wartości,  takie jak- uczciwość tryumfują nad złem, zaś postawa młodych bohaterów podkreśla rolę przyjaźni i serdeczności w relacjach międzyludzkich. Sensacyjne śledztwo wszystkich uczestników na dobre  rozbudziło i pełni pozytywnej energii oraz estetycznych wrażeń wróciliśmy do szkoły, odkrywać kolejne zagadki  nauki .

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 28 października 2016 roku

WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA W OBORNIKACH

W dniu 28 października br. uczniowie klasy II oraz III szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce do Nadleśnictwa w Obornikach. Tu przygotowano dla nich lekcję przyrody poświęconą „Budowie warstwowej lasu”. Podczas bardzo ciekawej prezentacji uczniowie nazywali poszczególne warstwy lasu i przyporządkowywali do nich leśnych mieszkańców. Po części teoretycznej obserwowali elementy przyrody w terenie. W lesie nazywali jego warstwy, formułowali zasady zachowania się w „domu zwierząt”, w formie zabawy uświadomili sobie, że każda cząstka lasu ma znaczenie dla jego funkcjonowania.

>>> GALERIA <<<Parkowo,17 października 2016 roku

SPEKTAKL „KOT W JEDNYM KAPELUSZU”

17 października uczniowie klas I – III szkoły podstawowej mogli obejrzeć spektakl pt.: „Kot w jednym kapeluszu”, wystawiany przez aktorów teatru „ IMPULS”  w Rogozińskim Centrum Kultury. Spektakl nawiązywał do kształtowania właściwych postaw społecznych. Uświadamiał konieczność bycia życzliwym, koleżeńskim oraz uczynnym wobec drugiego człowieka. Aktorzy zachwycili grą aktorską oraz umiejętnym angażowaniu młodego widza w przedstawienie teatralne. Uwagę uczniów zwróciły również barwne, ciekawe dekoracje.Parkowo, 21 września 2016 roku

WYCIECZKA DO BISKUPINA
W dniu 21 września 2016r. odbyła się wycieczka do Biskupina. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy IIb, IIIb oraz dwóch uczniów z klasy IVa. W dobrych nastrojach ze szkoły wyjechaliśmy o godzinie 8.00. Na miejscu byliśmy przed godziną 10.00. Tuż po wyjściu z autokaru zauroczyło nas to miejsce. Przeszliśmy przez bramę główną rezerwatu, ponad torami kolejki wąskotorowej i znaleźliśmy się w epoce kamienia. Zwiedziliśmy obozowisko łowców mezolitycznych, poznaliśmy ich sposób życia. Następnie udaliśmy się do wioski wczesnopiastowskiej. Tu spotkaliśmy rzemieślników odtwarzających życie codzienne dawnych mieszkańców. Sami wykonaliśmy sznur, widzieliśmy dawną mennicę, obserwowaliśmy wypiek podpłomyków oraz pracę kowala.
Jednak największe wrażenie zrobiła na nas rekonstrukcja samego grodu. Wchodząc  przez wyjątkową bramę, mogliśmy rzeczywiście poczuć się jak mieszkańcy dawnego grodu. Chodząc od chaty do chaty dokładnie poznawaliśmy zajęcia dawnych ludzi. Byliśmy z wizytą u zielarki, u garncarza, robiliśmy paciorki oraz malowaliśmy fragmenty naczyń. Wysłuchaliśmy opowieści o życiu rodzinnym pradawnych ludzi. Widzieliśmy pokaz mody z tamtych czasów.
Zwiedzanie osady biskupińskiej zakończyliśmy kupnem wielu pamiątek. Pełni wrażeń wróciliśmy przed 15.00 do Parkowa.

Parkowo, 17 września 2016 roku

NA MEMORIALE ARKADIUSZA GOŁASIA

Siedemnastego września w Murowanej Goślinie rozpoczął się dwudniowy Memoriał Arkadiusza Gołasia. Już po raz XII przyjechały tu zespoły z polskiej – i nie tylko – ekstraklasy aby uczcić pamięć jednego z największych talentów polskiej i światowej siatkówki. W tym roku były to drużyny: Lotosu Trefla Gdańsk z M. Miką, W.Grzybem,  D. Schulzem, D. Paszyckim, M. Masnym, B. Gawryszewskim (Wojciech Serafin zastąpił na ławce trenerskiej Andreę Anastasiego, który udał się do Włoch, gdzie ściągnęły go obowiązki rodzinne); AZS Częstochowa, których prowadził Ryszard Bosek (mistrz olimpijski i mistrz świata); Łuczniczka Bydgoszcz z M. Katiciem, M. Gromadowskim, I. Yudinem, W. Jurkiewiczem i trenerem Piotrem Makowskim (były trener polskiej reprezentacji siatkarek) oraz najbardziej wyczekiwany zespół z ligi japońskiej JT Thunders Hiroszima z gwiazdą polskiej siatkówki Bartoszem Kurkiem w składzie. Gośćmi specjalnymi turnieju byli Tomasz i Danuta, rodzice Arka.
Szkoła w Parkowie jest szkołą sportową o specjalności siatkarskiej. Nie mogło więc zabraknąć młodzieży parkowskiej na tym memoriale. 24-osobowa ekipa w sobotnie popołudnie pod opieką: M. Binkowskiej, M. Walenciak, M. Mumota i K. Działo przeżyła wspaniałe sześć godzin oglądając popisy siatkarskie na najwyższym poziomie.
W pierwszym meczu Lotos Trefl po zaciętej walce pokonał 3:2 akademików z Częstochowy (MVP spotkania został Szymon Romać). Po krótkiej przerwie i uroczystości otwarcia turnieju do boju przystąpiły zespoły JT Thunders Hiroszima i Łuczniczki Bydgoszcz. Również to spotkanie rozstrzygnęło się w pięciu setach, a lepszym okazał się zespół z Japonii, którego siłą pociągową był zdobywca 22 punktów Bartosz Kurek (MVP spotkania).
Przed, w trakcie i po zakończeniu meczów nasza młodzież miała okazję zebrać autografy oraz zrobić sobie wspólne zdjęcie z gwiazdami siatkówki. Trzeba przyznać, że zarówno Mika, jak i Masny, Grzyb, Paszycki, gracze zespołu z Hiroszimy chętnie podpisywali się oraz robili sobie selfie z naszymi ucznniami. Oczywiście największą popularnością oraz „wzięciem” cieszył się Bartek Kurek oblegany przez setki kibiców po zakończeniu spotkania.
Świetna organizacja (oprawa muzyczna i konferansjerka na światowym poziomie), wspaniała zabawa, znakomite zagrania asów siatkówki sprawiły, że godziny spędzone w pięknej Hali Widowiskowo-Sportowej w Murowanej Goślinie mijały błyskawicznie i z żalem, tuż przed 21 musieliśmy wracać do Parkowa. Po tym memoriale wszyscy uczestnicy wyjazdu nabrali ochotę na kolejne imprezy siatkarskie. Kolejny nasz cel to Liga Światowa.


Parkowo, 10 września 2016 roku

BIEG Z ANITĄ W RACOCIE

Racot – niewielka miejscowość  leżąca kilka km od Kościana, słynie  ze stadniny koni, pięknego pałacu, w którym przebywał m.in. Józef Wybicki oraz całkiem sporej grupy „oszołomów” olimpijskich z najsłynniejszą na świecie „Pyrką”, dziś  posłem Wojciechem Ziemniakiem na czele. Grupa ta już od 24 lat, od igrzysk w Barcelonie, jest obecna na wszystkich igrzyskach olimpijskich i na najważniejszych imprezach sportowych dopingując polskich sportowców.                                                   
Racot przynajmniej raz do roku, we wrześniu staje się stolicą polskiego olimpizmu organizując Bieg Olimpijski, w którym udział bierze kilka tysięcy osób, a wśród nich największe gwiazdy polskiego sportu. W tym roku honorowy patronat nad XXIII Biegiem Olimpijskim objęła najsłynniejsza obecnie polska sportsmenka, mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk. Oprócz niej do Racotu zawitali: trener naszej mistrzyni Krzysztof Kaliszewski i jej rodzice, srebrny medalista IO w Montrealu Piotr Mowlik, brązowy medalista z Moskwy Grzegorz Nowak, brązowy medalista igrzysk głuchoniemych z Los Angeles Marek Hołoń, olimpijczycy z Monachium Tadeusz Kulczycki, Moskwy Mariusz Kubiak oraz Sydney i Pekinu Sławomir Mocek.

Jak co roku nie mogło zabraknąć na Biegu uczniów parkowskiej szkoły. 47 miłośników biegania  i olimpizmu  z Parkowa pod opieką: Krzysztofa i Marzeny Działo, Doroty Mąderek  i Magdaleny Walenciak wyruszyło wczesnym, sobotnim rankiem 10 września na spotkanie    z gwiazdami polskiego sportu. Racot powitał nas przepiękną, słoneczną pogodą i tłumem amatorów aktywnego spędzania czasu. Główną postacią imprezy była oczywiście Anita Włodarczyk. Ciągle wokół naszej mistrzyni kłębił się tłum jej zwolenników i admiratorów jej talentu oczekujących na autograf bądź zdjęcie z mistrzynią. Już po biegu mieliśmy okazję zrobić sobie wspólne zdjęcie  z mistrzynią oraz zdobyć specjalne pozdrowienia dla Klubu Olimpijczyka.
Bieg Olimpijski tradycyjnie rozpoczął się od wciągnięcia na maszt flagi olimpijskiej oraz zapalenia znicza, który zapaliła – jakżeby inaczej – złota medalistka z Rio Anita Włodarczyk.  Po wciągnięciu flagi i zapaleniu znicza przyszła pora na sam bieg. Tłum biegaczy liczący ponad 2,5 tysiąca osób ciągnął się dobre kilkaset metrów. Zgodnie z coubertinowską zasadą „jeśli stanąłeś na starcie biegu, już zwyciężyłeś” nieważny był czas i miejsce. Każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkowe dyplomy  z numerami, upominki oraz talon na ciepły posiłek, napój i loda. Te numery dyplomów były o tyle istotne, gdyż każdy dyplom brał udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.                  

W tym roku szczęście dopisało naszemu uczniowi klasy V SP Mateuszowi Chrzanowskiemu. Rower górski podarowany przez byłą minister edukacji narodowej, dziś posła do Europarlamentu Krystynę Łybacką trafił w jego ręce!!! Prowadzący losowanie, nasz przyjaciel Wojciech Ziemniak nie omieszkał przy tym wspomnieć, że zwycięzca nagrody pochodzi ze szkoły, która w przyszłym roku będzie organizatorem Centralnej Uroczystości Dni Olimpijczyka! Zresztą nasza młodzież biorąca udział w biegu wspominała, że olimpijczycy widząc ich ubranych w koszulki Uczniowskiego Klubu Sportowego „Olimpijczyk” oraz Klubu Olimpijczyka witali się z nimi umawiając się na spotkanie w Parkowie za rok.

Taka aktywna forma spędzania sobotniego dnia przypadła do gustu uczestnikom wyjazdu. Wszyscy już umawiali się na przyszłoroczny XXIV Bieg Olimpijski.

>>> GALERIA <<<Parkowo, 07-09 września 2016 roku

ZIELONA SZKOŁA W WIELKOPOLSKIM PARKU NARODOWYM

Liga Ochrony Przyrody

Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Zespole Szkół w Parkowie, do której należą członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody wraz z opiekunami p. Izabelą Węgrzak – Przybylską i p. Katarzyną Mumot, spędzili trzy dni w miejscowości Jeziory na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Celem wyjazdu była edukacja przyrodnicza uczniów oraz budowanie świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i Polski. Program Zielonej Szkoły obejmował zajęcia edukacyjne z następujących tematów:

 1) Skały i skamieniałości – zajęcia terenowo – stacjonarne prowadzone przez pracownika UAM  – 07 września 2016 r.
Miliony lat temu obszar Wielkopolskiego Parku Narodowego stanowił dno rozległego subtropikalnego morza zamieszkanego przez różnorodne zwierzęta. Kilkadziesiąt tysięcy lat temu obszar Parku pokrywała arktyczna tundra, którą przemierzały mamuty i inne olbrzymie ssaki. Skamieniałe szczątki zwierząt sprzed tysięcy i milionów lat możemy obecnie znaleźć na terenie Parku. Jak? Gdzie?
Obok skamieniałości występują tu różnorodne skały będące również świadkami geologicznej historii obszaru Parku. Część z nich powstała na dnach mórz inne na lądzie lub w głębi Ziemi licząc sobie ponad miliard lat! Jak je rozpoznawać? Gdzie ich szukać?

 • poznawaliśmy procesy powstawania skamieniałości;
 • uczyliśmy się podstawowych rodzajów skamieniałości.

 2) Nietoperze – zajęcia terenowe z pracownikiem UAM – 08 września.
Zajęcia rozpoczęliśmy, gdy zapadł zmrok. Uaktywniają się wówczas zwierzęta nocne, w tym nietoperze – bohaterowie naszej przygody. W części teoretycznej zajęć poznaliśmy nieco bliżej żyjące w Polsce nietoperze, metody ich badań – obserwacji i nasłuchu. Następnie poszliśmy w teren. W nocnej scenerii pełnej tajemnic i fantastycznego nastroju:

 • za pomocą detektora ultradźwięków nasłuchiwaliśmy tego, co dla ludzkiego ucha niesłyszalne – głosów nietoperzy;
 • obserwaliśmy nietoperze;
 • poznaliśmy budowę budki dla nietoperzy porównując ją z typową budką lęgową dla ptaków.

 3) Ścieżka dydaktyczna „Jeziory-Osowa Góra” (4,8 km) – 08 września,  były to zajęcia terenowe z przewodnikiem z Wielkopolskiego Parku Narodowego – na 12 przystankach  zapoznaliśmy się m.in. z historią parków narodowych, tematyką pomników przyrody ożywionej i nieożywionej, poznaliśmy rezerwaty przyrody („Jezioro Kociołek”,  „Sarnie Doły”, „Grabina”, „Jezioro Góreckie”), podziwialiśmy piękną buczynę. 

 4)  Ścieżka dydaktyczna "Leśna Szkoła" w Jeziorach - podstawowa ścieżka wykorzystywana do zajęć praktycznych- bioróżnorodność parku narodowego - zbieraliśmy informacje o gatunkach roślin i zwierząt, wypełnialiśmy karty pracy. Te zajęcia terenowe odbyły się 09 września z pracownikami Wielkopolskiego Parku Narodowego.

 5) Zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Jeziorach – 09 września
Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach otwarto w maju 1998 roku. Kontynuuje ono działalność dawnego Muzeum Przyrodniczego w Puszczykowie, które oficjalnie otwarto 4 sierpnia 1952 roku z inicjatywy trzech osób: Antoniego Wiśniewskiego – leśniczego z Puszczykowa, Gustawa Spławy – Neymana – nadleśniczego Nadleśnictwa Ludwikowo oraz inż. Józefa Kostyrki – kierownika Zakładu Bioekologii Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie, któremu podlegała m. in. Stacja Bioekologii w Ludwikowie. Już wówczas Muzeum dysponowało 530 eksponatami ssaków, ptaków, gadów i płazów oraz bogatym księgozbiorem umieszczonym w bibliotece. W Muzeum pracowaliśmy z bogato ilustrowanymi kartami pracy.

6) Zwiedzanie Muzeum im. Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – 09 września 2016.

 Oprócz bogatej ofert edukacyjnej był oczywiście czas na zabawę, wspólnie bawiliśmy się przy ognisku, graliśmy w piłkę, a nawet jedliśmy pyszne lody w Puszczykowie. Była piękna pogoda, było ciepło, wesoło i ciekawie
                                                                                                                                     Izabela Węgrzak - Przybylska

>>> GALERIA <<<ROK SZKOLNY  2015/2016
Parkowo, 01 lipca  2016 roku

 

UCZNIOWIE ZS W PARKU ROZRYWKI „RODZINKA” W SKÓRZEWIE

1 lipca 2016r. blisko 60-osobowa grupa dzieci z klas I-IV szkoły podstawowej  Zespołu Szkół w Parkowie spędziła miło czas w największym w Wielkopolsce Parku Rozrywki ,,Rodzinka’’. Dzięki dofinansowaniu z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rogoźnie i Sołectwa Parkowo dzieci świetnie i aktywnie bawiły się i uczyły w Skórzewie. Szczególną atrakcją były zabawy na wielopoziomowej konstrukcji zabawowej, mini-dyskoteka z maskotką, zabawy na podłogach interaktywnych i dotykowych systemach interaktywnych, a także kilkanaście różnych zabaw ruchowych i edukacyjnych prowadzonych przez animatorów. Dzieci także mogły skosztować pysznego obiadu . Pobyt w Parku Rozrywki dostarczył dzieciom mnóstwo niezapomnianych emocji i przeżyć.


>>> GALERIA <<<


Parkowo, 06 czerwca  2016 roku

WYCIECZKA  DO  POZNANIA

Szóstego czerwca 2016r. my - uczniowie klasy Ib, IIa oraz IIb uczestniczyliśmy  w wycieczce do Nowego Zoo. Pomysł, aby pojechać właśnie tam powstał podczas jednej z lekcji, na której poznawaliśmy  egzotyczne i dzikie zwierzęta. Bardzo chcieliśmy zobaczyć je w całej okazałości. Już przy wejściu zachwycił nas „Ogródek dziecięcy”. Tu były niegroźne zwierzęta, do których mogliśmy się nieco zbliżyć. Dalej udaliśmy się w dość długą drogę do „Słoniarni”. Słonie okazale się prezentowały. My po wyczerpującym spacerze posililiśmy się i kolejką zwiedziliśmy część ogromnego ogrodu. Dalej zwiedzanie odbywało się pieszo. Zawędrowaliśmy do „Motylarni”. Spacerując widzieliśmy między innymi: foki, kazuary, jelenie, strusie, dzioborożce, żyrafy, flamingi, niedźwiedzie, lemury, żubry, tygrysy.

Wszystkie zwierzęta nas zachwycały i może trochę przerażały. Jednakże zapamiętamy na długo właśnie tę lekcję przyrody.  Opiekunami byli: p. R. Krzyżosiak, p. M. Nowak, p. K. Przybylski oraz p. K. Mumot.>>>  GALERIA <<<


Parkowo, 22 maja 2016 roku

MISYJNA MAJÓWKA 2016
 

W dniach 20 i 21 maja uczestniczyło 12 uczniów klasy VI i 1 uczennica klasy IB gimnazjum w Misyjnej Majówce zorganizowanej w Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie. Uczniowie spotkali się z Karoliną i Karolem Fromont- misyjnym małżeństwem, którzy pracowali na misjach m. in. W Stanach Zjednoczonych, Europie, na Filipinach, w Singapurze i Korei Południowej.
Uczniowie brali udział w konferencjach i zabawach nawiązujących do misji, a także zajęciach związanych z obchodzonym jubileuszem 1050 lecia chrztu Polski. Uczyli się piosenek religijnych, układów choreograficznych towarzyszących piosenkom z różnych części świata. Codziennie brali udział we Mszy Świętej.
    
Radośnie spędzając czas dzieci brały udział w grach i zabawach sportowych. Przy wspólnym ognisku miały okazję zawrzeć nowe znajomości,  dzielić się swoimi doświadczeniami  jak działają inne ogniska misyjne
.

>>>GALERIA<<<


Parkowo, 20 kwietnia 2016 roku

Z WIZYTĄ W ZAPRZYJAŹNIONEJ „ZECIE”

Ponad połowa parkowskich  gimnazjalistów, 26 kwietnia br. wybrała się pod opieką Marzeny i Krzysztofa Działo oraz Szymona Wojciechowskiego do Zespołu Szkół im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach na wielobój sportowy i „Drzwi Otwarte”. Nasi uczniowie nie okazali się zbyt „wyrozumiali” dla konkurentów z całego powiatu wygrywając cały wielobój dominując we większości konkurencji. Zwyciężyli w turnieju strzeleckim z broni pneumatycznej, a w pozostałych konkurencjach wieloboju zajmując miejsca na podium: drugie miejsce w turnieju informatycznym oraz turnieju sportowym „2 ognie” i trzecie w turnieju szachowym. Jeśli do tego dodamy zwycięstwa w  konkursie języka angielskiego i niemieckiego to dominacja uczniów parkowskiego gimnazjum była pełna. Ale tak naprawdę to nie puchary i dyplomy były najważniejsze tego dnia, ale świetna zabawa, którą zapewnili organizatorzy „Drzwi Otwartych”. Nasi trzecioklasiści mogli zapoznać się z propozycjami szkoły zawodowej i technikum popularnej „ZETY”. A trzeba przyznać forma prezentacji była bardzo atrakcyjna. Żołnierski posiłek dla wszystkich gości oraz pokaz broni zorganizowany przez KŻR LOK „Wiarus” Oborniki, jedyne w swoim rodzaju „lekcje otwarte”, kawiarenka, grill to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowali dla gości dyrekcja i uczniowie „ZETY”. Wśród naszych tegorocznych absolwentów na pewno znajdą się przyszli uczniowie Zespołu Szkół im. gen. Tadeusz Kutrzeby.


Parkowo, 20 kwietnia 2016 roku

WYCIECZKA DO OBORNIK

      Dnia 20 kwietnia 2016r. uczniowie klasy Ib SP z panią Renatą Krzyżosiak i panią Kamilą Dominiak udali się na wycieczkę do Obornik.
        Celem wyjazdu był udział dzieci w lekcji bibliotecznej pt. „Biblioteka – magiczne miejsce” w Bibliotece Publicznej oraz wizyta w Komendzie Powiatowej Policji i spotkanie z panią policjantką, która opowiedziała dzieciom na czym polega zawód policjanta. Następnie pani zaprezentowała sprzęt, w jaki wyposażony jest każdy policjant oraz przeprowadziła pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze i poinformowała uczniów jak należy postąpić, gdy na ulicy zacznie zaczepiać dzieci ktoś nieznajomy. Na zakończenie uczniowie mieli szansę zwiedzić Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach. Pierwszoklasiści mogli zajrzeć nie tylko do garażu czy strażackiego auta, ale także przymierzyć strój strażaka, a zawodowi strażacy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy i zapewnili mnóstwo dodatkowych atrakcji.
         Dzięki spotkaniom z ciekawymi ludźmi uczniowie udowodnili, że potrafią wykazać postawę właściwego zachowania się w miejscach publicznych, a także zdobyli ciekawe informacje na temat działalności oraz pracy w różnych instytucjach.


Parkowo, 18 kwietnia 2016 roku

WIOSENNA WYPRAWA W DALEKIE STRONY

18. kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w towarzystwie kilku mam oraz opiekunów p. I. Węgrzak-Przybylskiej, p. K. Dominiak i p. E. Baranowskiej udali się do pięknego Wrocławia. Już wychodząc z autokaru poczuliśmy magię tego miejsca przez misternie odnowione kamienice, przepiękne ( liczne) mosty i czyste ulice. Zobaczyliśmy Katedrę, Rynek Starego Miasta- z dociekliwością prawdziwych detektywów szukaliśmy wrocławskich krasnali. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy pomniku ku Czci Zwierząt Rzeźnych- Jatki. Po chwili relaksu przy fontannie udaliśmy się do autokaru, który zawiózł nas do bajecznego Afrykarium- tam nas świat zwierząt przyprawił o zawrót głowy. Z zachwytem podziwialiśmy ogromne manaty, kotiki, mureny, krokodyle, rekiny , płaszczki, hipopotamy i wiele jeszcze innych gatunków zwierząt. Po tak emocjonującym dniu udaliśmy się na smaczny, zdrowy i pożywny obiad, a później w zaciszu autokaru w drodze do domu miło było „przymknąć oko” by wspomnieć dzień…      

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 31 marca 2016 roku

W WĘDRÓWCE  DO KORZENI PAŃSTWA I CHRZEŚCIJAŃSTWA

31 marca , w czasie oktawy Świąt Wielkiej Nocy, uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie wraz z opiekunami odwiedzili Gniezno, pierwszą stolicę Polski, kolebkę chrześcijaństwa na ziemiach polskich. 170 uczestników  rekolekcji odwiedziło Muzeum Archidiecezjalne oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego . Obejrzano filmy i wystawy poświęcone przede wszystkim 1050 rocznicy chrztu Polski. Najmłodsze dzieci  zwiedziły katedrę i poznały życie świętego Wojciecha, uwiecznione na Drzwiach Gnieźnieńskich.

Całość uwieńczył udział we mszy świętej oraz spotkanie z prymasem – seniorem abp Henrykiem Muszyńskim. Słowa skierowane przez prymasa  przepełnione były radością z udziału młodych ludzi w przygotowaniach do uroczystych obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski , a także zawierały zachętę, aby powtórzyć spotkanie podczas Światowych Dni Młodzieży.  Prymas – senior otrzymał z rąk inicjatorów wyjazdu do Gniezna   : dyrektora szkoły Marii Cisowskiej, księdza proboszcza parafii Parkowo Jana Andrzejewskiego  i uczniów podziękowania za naukę i Słowo Boże skierowane do dzieci młodzieży.      

 >>> GALERIA <<<Parkowo, 18 lutego 2016 roku

„SKRZYPEK NA DACHU”

„To zmrok, to świt”, „Anatewka”, „Tradycja” no i przede wszystkim „Gdybym był bogaty”, te i inne największe musicalowe przeboje mogło usłyszeć 18 lutego 20 uczniów Zespołu Szkół w Parkowie pod opieką Marzeny i Krzysztofa Działo, Doroty Mąderek, Eweliny Baranowskiej, Justyny Nowak i Justyny Baszczyńskiej podczas wizyty w poznańskim Teatrze Muzycznym. Celem wizyty był  jeden z najsłynniejszych brodwayowskich musicali w znakomitej polskojęzycznej adaptacji Antoniego Marianowicza „Skrzypek na dachu” w reżyserii Artura Hofmana. Za kanwę libretta posłużyła powieść Szołema Alejchema „Dzieje Tewjego Mleczarza”. Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności – żydowska i rosyjska, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej. Tytułowy Tewje jest ubogim mleczarzem, ojcem pięciu córek, które chce wydać za mąż. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków opartych na miłości. Tewje raz po raz staje przed wyborem, co jest ważniejsze: życie zgodnie z tradycją czy szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

Świetna obsada: Tewje – Mleczarz  Włodzimierz Kalemba, Gołda - jego żona  Anita Urban, Cejtł  Anna Lasota, Hudel  Monika Buczkowska, Chawa  Joanna Olek, Szprynca  Zofia Pujsza, Bejłka  Zofia Kieliszewska, Jenta, swatka Iwona Kotzur,  Motł Kamzoil  Maciej Ogórkiewicz, Perczyk  Łukasz Brzeziński, Lejzor Wolf – rzeźnik Arnold Pujsza,  Rabin Wiesław Paprzycki,  Mendel - syn Rabina Maciej Zaruski,  Abram – księgarz Seweryn Wieczorek,  Policjant Antoni Urban,  Fiedka / Sasza Mirosław Kin, Skrzypek Piotr Matusewicz,  Pop Michał Łaszewicz  Nachum, żebrak Maciej Szubert oraz CHÓR, BALET i ORKIESTRA TEATRU MUZYCZNEGO plus znakomita muzyka zafascynowały wszystkich uczestników przedstawienia.

Niezwykle barwny spektakl, roztańczony, pełen muzycznych przebojów, pozostał  w uszach i oczach  jeszcze długo po wyjściu z teatru.  Po „Nabucco” i „Skrzypku na dachu” już wszyscy uczestnicy wycieczki pytali o następny wyjazd do teatru.


>>> GALERIA <<<Parkowo, 09 lutego 2016 roku

POZNAJEMY ZAWODY I ZAKŁADY PRACY

Po spotkaniu w Urzędzie Gminy w Rogoźnie 9 lutego, kolejnym celem wycieczki 16-osobowej  grupy gimnazjalistów z Parkowa był zakład Dendro Poland Ltd  w Rogoźnie. Klasa II Gimnazjum ma w planie zajęć przedmiot doradztwo zawodowe. W ramach tego przedmiotu uczniowie dowiadują się sporo o predyspozycjach zawodowych, o samych zawodach, a także poznają miejscowy rynek pracy. Trudno byłoby mówić o lokalnym rynku pracy bez znajomości największego w powiecie i jednego z największych w województwie zakładów pracy. Stąd też wizyta w Dendro. Naszym „cicerone” po zakładzie był specjalista d/s kontaktów z klientami Grzegorz Gorzolka. Dzięki jego opowieściom blisko trzygodzinna wizyta minęła błyskawicznie. Zakład produkcji pianki, materaców, szwalnia, a przede wszystkim laboratorium wzbudziły wielkie zainteresowanie. Uczniowie – szczególnie w laboratorium – mogli nie tylko usłyszeć dotknąć, a nawet sami przeprowadzić eksperymenty chemiczne (za co szczególnie jesteśmy wdzięczni paniom z laboratorium). Mimo zmęczenia, gimnazjaliści z żalem przyjęli wiadomość o końcu wycieczki. Jeszcze tylko podsumowanie wycieczki przez pana Grzegorza w salce, wręczenie podziękowania dla dyrekcji zakładu i przyszło wracać do szkoły.

Wyjazd do Urzędu Gminy i Dendro był niezwykle ciekawy i pełen wrażeń, a także znakomitą lekcją samorządności i zawodoznawstwa. I był znacznie bardziej efektywny niż zwykła lekcja w klasie.

Parkowo, 09 lutego 2016 roku

PRAKTYCZNA LEKCJA WOS-u  W TERENIE,  CZYLI GIMNAZJALIŚCI 

W URZĘDZIE MIEJSKIM W ROGOŹNIE

Edukacja obywatelska przez przykład – to misja przewodnia lekcji otwartej, która odbyła się 09 lutego w Urzędzie Miejskim w Rogoźnie, a w której uczestniczyło 16 uczniów klasy II Gimnazjum im. Józefa Wybickiego  w Parkowie pod opieką Marzeny i Krzysztofa Działo. Tą nietypową lekcję prowadziła zastępca burmistrza Rogoźna Renata Tomaszewska (burmistrz –jak wyjaśniła pani viceburmistrz – musiał wyjechać do Poznania). Młodzież  - w bardzo ciekawej prezentacji - została zapoznana ze strukturą organizacyjną Gminy, z zasadami funkcjonowania Rady Miejskiej, pracą burmistrza Gminy, jego zadaniami,  obowiązkami oraz uprawnieniami, zasadami tworzenia budżetu gminy, co to są i skąd pochodzą dochody gminy, na co przeznacza się budżet gminny, pracą na poszczególnych stanowiskach w Urzędzie.    Po prezentacji przyszedł czas na pytania. Jakie mamy inwestycje w gminie? Ilu obecnie jest mieszkańców?  Co z halą widowiskowo-sportową w Rogoźnie? Czy dałoby się  wybudować „orlika” w Parkowie? Co z przejściem przez „11” do Wełny?   Na te i wiele innych pytań uczniowie poznali odpowiedź z ust zastępcy burmistrza. Wdzięczni za niezwykłą lekcję wiedzy o społeczeństwie uczniowie wręczyli piękne podziękowanie z przesłaniem Jana Pawła II, a z rąk pani Renaty Tomaszewskiej otrzymali prezenty promujące gminę Rogoźno

Spotkanie z włodarzem gminy w Rogoźnie było doskonała lekcją  demokracji. Dzięki niemu uczniowie mieli okazję poznać jak funkcjonuje samorząd oraz przekonali się, że mają realny wpływ na kształt polityki i rozwoju gminy Rogoźno.

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 15 stycznia 2016 roku

WYCIECZKA DO POZNANIA


15 stycznia 2016 r. klasa pierwsza i klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Poznania. Najpierw udaliśmy się do Centrum Kultury Zamek na przedstawienie pt. „Calineczka”. Odbiór sztuki wywołał ogromne emocje szczególnie u  młodych aktorów szkolnego teatrzyku Fantazja, którzy znali role z własnego przedstawienia, wystawionego w szkole.

   Następnie udaliśmy się na Stary Rynek i obejrzeliśmy poznańskie koziołki, a stamtąd na ulicę Klasztorną do Rogalowego Muzeum. Uczniowie poznali recepturę i składniki używane do produkcji Rogali Świętomarcińskich oraz sposób wykonania przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Poznali również legendę o powstaniu rogali  i elementy poznańskiej gwary. Na koniec pokazu odbyła się degustacja rogali.Parkowo, 14/15  grudnia 2015 roku

Z WIZYTĄ W  "DENDRO"

W dniach 14 i 15 grudnia  2015 grupa uczniów klas I gimnazjum  z Parkowa pod opieką dyrektor Zespołu Szkół Marii Cisowskiej, Krzysztofa Działo, Izabeli Węgrzak-Przybylskiej, Szymona Wojciechowskiego i Ryszarda Szedla   uczestniczyła w wycieczce do Rogoźna. Celem wyjazdu było zwiedzenie zakładów Dendro Poland.

Spółka Dendro Poland to dynamicznie rozwijającą się firma, której głównym klientem jest sieć sklepów IKEA. To jedną z największych  i najnowocześniejszych fabryk produkujących materace piankowe w Europie. Działa w branży chemicznej i meblarskiej. Proces produkcyjny materaców rozpoczyna się od wyprodukowania pianki poliuretanowej w postaci bloków długich, poprzez wycinanie materaców i szycie pokrowców, aż do wysłania gotowego produktu do klienta. Uczniowie mogli zaobserwować nowe technologie stosowane w procesie produkcyjnym oraz poznać pracę nowoczesnych maszyn i urządzeń.  Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się takie linie produkcyjne jak:

 • szwalnia - gdzie powstają pokrowce do produkowanych materaców piankowych. Do ich produkcji wykorzystywana jest nowoczesna technologia: od maszyn pikujących po szyjące oraz najwyższej jakości komponenty;
 • produkcja materaców - to tutaj przy użyciu najnowocześniejszej technologii produkowane są wkłady piankowe oraz montowane materace;
 • produkcja pianki - do produkcji elastycznej pianki PUR wykorzystuje się wysokociśnieniową maszynę spieniającą QFM firmy Hennecke, magazyn zbiorniki firm H&S oraz Metalko, a także system cięcia i magazynowania bloków długich firmy Baeumer;
 • częścią Zakładu Produkcji Pianki jest również laboratorium, w którym oznaczane są parametry fizyko-mechaniczne pianek, prowadzone są  testy palności oraz bada się  emisję lotnych związków organicznych przy użyciu chromatografu gazowego (GC/MS).

Na zakończenie wycieczki wszyscy uczniowie zostali obdarowani wyciętymi z pianki postaciami zwierząt.  Była to bardzo ciekawa wycieczka, podczas której uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę i lepiej zrozumieć działanie nowoczesnej firmy jaką jest firma Dendro Poland.  

  Szczególne podziękowania należą się p. Grzegorzowi Gorzolce, 

który był naszym przewodnikiem i w niezwykle 

cierpliwy sposób wyjaśniał nam zasady funkcjonowania zakładu.

>>> GALERIA <<<


Parkowo 14 grudnia 2015 roku

W POSZUKIWANIU DUCHA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

W połowie grudnia 2015r. odbyła się wycieczka edukacyjna do Gniezna dla uczniów  z naszej szkoły. Uczniowie kl. IV i V odwiedzili teatr w Gnieźnie, gdzie obejrzeli poruszający spektakl pt. „Wigilijna opowieść”. Następnie udali się do fabryki bombek „Kadpol” słynącej z produkcji szklanych bombek choinkowych, wykonywanych za pomocą ludzkich rąk. Uczniowie odwiedzili cztery główne działy produkcji.  W pierwszym dziale zobaczyliśmy jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule, z których powstaną piękne ozdoby choinkowe.  Następnie w „srebrzalni” uzyskaliśmy informację jak w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka, a bombka uzyskuje podkład potrzebny do dalszych etapów dekoracji. Kolejnym etapem było zwiedzanie lakierni, gdzie bombki choinkowe nabierają różnorakich kolorów. Na końcu naszej wizyty udaliśmy się na dekoratornie, gdzie wykwalifikowany zespół dekoratorów nadaje bombce wyjątkowy wygląd i dowiedzieliśmy się, jak nanosi się dekoracyjne wzory na bombki.

Wyjazd do teatru na „Wigilijną opowieść” oraz wizyta w fabryce bombek sprawiły, że cel wycieczki, jakim było nadanie magicznego i niepowtarzalnego klimatu Świąt Bożego Narodzenia, został w pełni zrealizowany

Parkowo, 11  grudnia 2015 roku

KRAMPUS - DUCH ŚWIĄT

W piątek 11 grudnia zespół klasowy pod dowództwem pana Szymona Wojciechowskiego i Krzysztofa Przybylskiego odbyli ostatnią w tym roku kalendarzowym wycieczkę do kina. Wybranym filmem był: “Krampus-duch świąt”. Wszyscy uczestnicy bawili się dobrze podczas projekcji, a w czasie wolnym mogli rozejrzeć się za drobnymi upominkami dla najbliższych, gdyż święta … tuż … tuż.Parkowo, 07 grudnia 2015 roku

„ BAŚNIE BRACI GRIMM”

07 grudnia 2015 r. klasy drugie szkoły podstawowej mogły obejrzeć  w Multikinie  piękne baśnie braci Grimm. Wśród nich były: „ Królewna Śnieżka”, „ Żabi król” i „Jaś i Małgosia”. Przed projekcją filmową dzieci
uczestniczyły w warsztatach dotyczących tworzenia filmu animowanego. W ciekawy sposób zaznajomiły się  ze sposobami tworzenia baśniowych bohaterów, udzielania im głosu czy tworzenia trików filmowych.

Parkowo, 24 listopada 2015 roku

ZAFASCYNOWANI  „NABUCCO"

 

24  listopada grupa parkowskich gimnazjalistów na czele z dyrektor ZS Marią Cisowską oraz Marzeną i Krzysztofem Działo, Danutą Talar-Soloch, Katarzyną Lewandowską i Dorotą Mąderek udała się do Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu na przedstawienie  Giuseppe Verdiego "Nabucco".
Twórca libretta Temistocle Solera umieścił akcję „Nabucco”w Jerozolimie i Babilonie około roku 587 p.n.e. Tytułowy Nabuchodonozor podbija Judeę. Perypetie sercowe córek króla i walki stronnictw dworskich o wpływy są tłem dla przedstawienia wydarzeń będących początkiem „niewoli babilońskiejŻydów.  Szczególnym momentem utworu jest Va, pensiero – wzniosła i piękna pieśń Żydów (chór niewolników) z trzeciego aktu, która stała się nieoficjalnym hymnem Włoch. Niektórzy twierdzą, że dla tego jednego utworu nie można przepuścić żadnego dostępnego przedstawienia. I niechybnie mają rację, co mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć. Świetnym rozwiązaniem zastosowanym w przedstawieniu było tłumaczenie tego, co aktualnie śpiewają aktorzy, ponieważ "Nabucco" był wykonywany w języku włoskim. Dzięki napisom każdy mógł zrozumieć co aktualnie "mówią" aktorzy lub chór. Wspaniała scenografia, fantastyczna gra aktorów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu sprawiły, że aplauz po występie trwał nieprzerwanie przez prawie dziesięć minut. My również byliśmy zauroczeni scenografią, aktorami, wielkimi scenami z udziałem dużej ilości statystów, a nade wszystko muzyką, w szczególności pieśnią niewolników Va pensiero. Dla wielu z uczniów naszej szkoły był to pierwszy kontakt ze sztuką przez duże „S”. Ale zaraz po przedstawieniu już umawiali się już na kolejną wizytę w operze.Parkowo, 03 listopada 2015 roku

OSTATNIE WSPÓLNE WYJAZDY

  3  listopada klasa VI Szkoły Podstawowej (wraz ze swoją wychowawczynią panią Agnieszką Marią Jaworską oraz panią Eweliną Baranowską i Magdaleną Pietrowiak) udała się do kina w Wągrowcu na zabawny film „Hotel Transylwania II”. Był to doskonały wybór co do kina , jak i repertuaru. Magia kina wągrowieckiego wprawiła wszystkich w znakomity nastrój , szkoda tylko, że już pomału kończy się nasza przygoda z podstawówką.


Parkowo, 20 października 2015 roku

UCZYĆ  SIĘ  INACZEJ…..

20 października 2015 roku uczniowie klasy IV z opiekunami  p. E. Baranowską, K. Dominiak i A. Lijewską-Kaczmarek udali się na multimedialną lekcję do Multikina. Podczas tych niezwykłych zajęć  dowiedzieli się  co to jest kadr (kompozycja kadru), klucz oświetlenia; odkryli funkcje i zastosowanie planów filmowych, koloru w filmie i poznali  wiele innych ciekawych pojęć z zakresu „języka filmu”. Edukacyjną  „wisienka na torcie” był seans filmowy „Catch that kid”.  Tak owocnie spędzonego czasu nigdy za wiele.
Parkowo, 25 września 2015 roku

NIEZWYKŁY WIECZÓR I NOC

 

Już po raz kolejny w Campusie Uniwersyteckim na Morasku uczelnie wyższe Poznania zorganizowały jedyną w swoim rodzaju „Noc Naukowców”, podczas której wszyscy chętni mogli zapoznać się z ofertą naukową poznańskich uczelni.

 To wydarzenie nie mogło odbyć się bez gimnazjalistów z Parkowa. 25 września br.  22-osobowa grupa parkowska z opiekunami: Marzeną Działo, Małgorzatą Binkowską, Ryszardem Szedlem  i  Krzysztofem Działo (plus + 26 gimnazjalistów  z Rogoźna na czele z p. Justyną Bartol-Baszczyńską) już od godz. 16-tej zaczęła „buszować” po Wydziałach: Fizycznym, Chemicznym i Biologicznym.

Na początek uczniowie mogli zapoznać się z historią perfumiarstwa biorąc udział w wykładzie prof. Izabeli Nowak pt. „Perfumeria ósmą dziedziną sztuki”.  Jak pachnie miasto, mapy zapachów miasta, nuty zapachowe, perfumiarstwo a film, elektroniczny nos, a przede wszystkim niezwykła historia rozwoju perfum to tematy, którymi p. profesor zafascynowała całą salę.  W związku z tematem uczestnicy odbierali  wykład nie tylko zmysłami słuchu i wzroku, ale także powonienia gdyż  po sali rozchodził się zapach najlepszych perfum.

Bogato ilustrowany wykład „Medycyna 24 h na dobę”  znakomicie przybliżył nowoczesne technologie typu MedStar pozwalające na szczegółową diagnostykę organizmu ludzkiego oraz na zdalny pomiar i przekaz danych dotyczących pacjenta przez całą dobę. Być może dzięki telemedycynie choć trochę uniezależnimy się od wszechwładnego NFZ?

Kolejnym punktem tej niezwykłej nocy był interaktywny pokaz doświadczeń ukazujących naturę otaczającego świata i piękno wybranych zjawisk z wielu działów fizyki: elektryczności i magnetyzmu, optyki, fizyki niskich temperatur, fizyki plazmy… I trzeba przyznać, że pokaz był godny tytułu tego wykładu „Fascynująca fizyka. Czy można pogodzić dualizm korpuskularno-falowy światła i materii?”. Wypełniona po brzegi sala z zachwytem obserwowała doświadczenia pokazujące naturę światła.

Wisienką na torcie miał być pokaz efektownych, pirotechnicznych doświadczeń chemicznych na parkingu przed budynkiem Wydziału Chemii. I trzeba przyznać, że taki był. Niestety gęstniejący z każdą minutą tłum widzów trochę ograniczył nam pole widzenia.

Mimo drobnych trudności pobyt na „Nocy Naukowców” był niezwykłym przeżyciem dla wszystkich uczestników naszej eskapady. Teraz pozostaje tylko czekać na kolejną „Niezwykłą Noc”

>>> GALERIA <<<


ROK SZKOLNY  2014/2015

Parkowo, 16 czerwca 2015  roku

ZIELONA SZKOŁA NA WYSPIE WOLIN

W czerwcu 2015 r. uczniowie klas IV-VI z Zespołu Szkół w Parkowie wyjechali do Wisełki nad Bałtyk, gdzie przez trzy dni uczestniczyli w zajęciach programu zielonej szkoły. Podczas pobytu na Wyspie Wolin uczniowie integrowali się poprzez aktywny udział w zajęciach i zabawach na plaży, liczne spacery po okolicy – zajęcia przyrodnicze oraz poprzez spędzenie wspólnego czasu przy ognisku. Uczniowie uczestniczyli również w „zaślubinach z morzem”

W trakcie zielonej szkoły uczestnicy wyjazdu odwiedzili Wzgórze Gosań, Wzgórze Zielonka, Jezioro Turkusowe, Międzyzdroje oraz latarnię i Fort Gerharda w Świnoujściu. Na terenie ośrodka przeprowadzono również turnieje sportowe, zajęcia plastyczno-techniczne i muzyczne, zajęcia z języka polskiego oraz z języka angielskiego.

Podczas pobytu na Wyspie Wolin uczestnicy zielonej szkoły spisali się na medal. Uczniowie nauczyli się współżycia w grupie, koleżeństwa, planowania podziału pracy, odpowiedzialności za siebie i innych oraz dyscypliny. Rozwijali również inwencję twórczą, kształtowali postawę prozdrowotną, rozwijali sprawność fizyczną, a także poszerzyli swoje wiadomości na temat krajobrazu nadmorskiego i ciekawych miejsc w okolicy. Wszyscy uczniowie wrócili z bagażem nowych doświadczeń, umiejętności i wiadomości oraz zadowoleni z mile spędzonego czasu.


Parkowo, 07 maja 2015 roku


WŚRÓD „KOMPUTERÓW TAMTEJ ERY”

Sporo atrakcji czekało na 20-osobową wycieczkę gimnazjalistów  z Parkowa podczas wyjazdu do Poznania 7. maja 2015 roku.Na początek uczniowie mogli zapoznać się z komputerami z czasów swoich rodziców i dziadków uczestnicząc w wystawie „komputery tamtej ery”. Prowadzący zajęcia opowiedzieli historię rozwoju komputeryzacji począwszy od słynnej maszyny deszyfrującej „Enigma”, poprzez komputery ODRA, AMICA czy też bliższy nam ATARI. Prowadzony w żywym tempie wykład „wciągnął” wszystkich na nim obecnych. A później przyszła nareszcie chwila na którą wszyscy czekali z utęsknieniem, czyli możliwość zagrania w najróżniejsze gry na komputerach sprzed 20 lat. Trzeba było zobaczyć jak zaświeciły się oczy grających na tych zdawałoby się „antykach”. Dla wielu czas zaczął pędzić z prędkością światła i niestety już trzeba było kończyć zabawę. Kolejnym etapem wycieczki było Centrum PLAZA. Przez ponad godzinę uczniowie buszowali po sklepach, grach, itd. Podczas wycieczki nie mogło zabraknąć wizyty w McDonalds. Pobyt tam zakończył to udane popołudnie gimnazjalistów z Parkowa.

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 21 stycznia 2015 roku

Za kulisami teatru   - wycieczka edukacyjna

21 stycznia uczniowie klasy IV i V mieli możliwość obejrzeć  spektakl w reżyserii Bartosza Jarzymowskiego pt.”Pan Twardowski” – tajemnice polskich legend, wystawiany przez Teatr Współczesny w Krakowie. Spektakl ten z dużą dozą humoru pokazał barwne perypetie Pana Twardowskiego, znajomość i potyczki z Diabłem, Bazyliszkiem ( gościnnie z innej legendy) oraz samą Panią Twardowską. Niesamowite efekty specjalne wciągnęły młodych widzów w pouczającą, zabawną , pełną zarówno magii jak i prawd o życiu opowieść utalentowanych aktorów. Po spektaklu udaliśmy się (po drodze oglądając zabytki Poznania) do Teatru Wielkiego. Zostały tam nam ujawnione zakamarki poznańskiej opery. Mieliśmy  okazję stanąć na scenie, sprawdzić, jak głęboki jest kanał orkiestry, zobaczyć sale prób i garderoby artystów, zajrzeć do rekwizytorni, pracowni peruk: dowiedzieć się, za co w teatrze odpowiada inspicjent i gdzie siedzi sufler. Chwile tam spędzone pozostaną na długo w naszej pamięci.

Parkowo, 12 grudnia 2014 roku

Z WIZYTĄ W POCZDAMIE I BERLINIE

 

12 grudnia 2014 roku na długo pozostanie w pamięci wielu uczniów Zespołu Szkół w Parkowie. Tego to dnia pod opieką dyrektor Marii Cisowskiej oraz opiekunów Doroty Mąderek, Marzeny i Krzysztofa Działo oraz Agnieszki Jaworskiej już we wczesnych godzinach porannych (5 rano) wyruszyło wycieczka do Poczdamu i Berlina. Tuż po przekroczeniu granicy zatrzymaliśmy się w słynnym centrum handlowym A10 gdzie dzieci – ale nie tylko – mogły poczynić zakupy, przede wszystkim słodyczy. Tuż po jedenastej dotarliśmy do Poczdamu, rezydencji letniej pruskiego króla Fryderyka Wielkiego. Niestety, z powodu ograniczonego czasu tylko  z okien autokaru zwiedziliśmy kompleks pałacowo – parkowy Sanssouci - perłę architektury baroku. Mogliśmy zobaczyć  ogrody pałacowe, a na ich terenie wiele pięknych mniejszych i większych pałaców i pałacyków oraz Pawilon Chiński, cały pozłacany, ze złotym dachem. Naszym celem w Poczdamie był pałac Cecilienhof – ostatni pałac wzniesiony przez Hohenzollernów  dla następcy tronu Wilhelma Hohenzollerna  i jego małżonki Cecylii (stąd nazwa). W dniach od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 w Cecilienhof obradowali uczestnicy konferencji poczdamskiej: WinstonChurchill, którego zastąpił Clement Attlee, Harry Trumani Józef Stalin. Wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy pokoje, w których przebywali  „władcy świata”, a następnie Wielką Salę, w której odbywały się obrady. Pobyt w Cecilienhof wywarł olbrzymie wrażenie na wszystkich uczestnikach. Wyjeżdżając z Poczdamu „zahaczyliśmy” również o  znajdującą się w pobliżu Dzielnicę Holenderską. Kolejny nasz cel podróży to stolica Niemiec - Berlin. W Berlinie  mieliśmy okazję zobaczyć  najbardziej znane miejsca i zabytki: gmach parlamentu Rzeszy (Reichstag), Aleję Lipową (Unter den Linden), której wielkomiejska historyczna architektura była świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii Niemiec, resztki Muru Berlińskiego, dzielącego to miasto jeszcze niedawno na dwie części i dwa rożne światy,  Bramę Brandenburską (Brandenburger Tor) – symbol Berlina i Zjednoczenia Niemiec, Pomnik Ofiar Holokaustu, który składa się z ponad 2 tys. betonowych płyt na 19 tys. m kw., Alexander Platz czy znany z serialu hotel Adlon.

Ostatnie chwile w Berlinie spędziliśmy na jarmarku bożonarodzeniowym oraz w nowoczesnym Europa Center z jedynym w swoim rodzaju zegarem wodnym.

Do domu wszyscy wrócili pełni wrażeń i nowych doświadczeń. Mieliśmy bowiem okazję zobaczyć miejsca znane dotąd z opowiadań i podręczników historii lub geografii.

Parkowo, 13 września 2014 roku

OLIMPIJSKIE ŚWIĘTO

    Dwadzieścia lat temu wystartowaliśmy w I Biegu Olimpijskim w Racocie rozgrywanym pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Od tej pory przedstawicieli  Klubu Olimpijczyka i szkoły w Parkowie prawie nigdy nie zabrakło na trasie tego jedynego   w swoim rodzaju Biegu. Biegu, któremu przyświeca hasło „jeżeli stanąłeś na starcie biegu – to już zwyciężyłeś, choćbyś przybiegł ostatni”. Ideą Biegu jest udział wszystkich chętnych – bez względu na wiek i płeć. Nie jest prowadzona żadna klasyfikacja, natomiast wszyscy uczestnicy biorą udział w losowaniu nagród. Spirytus movens Biegu jest nasz wieloletni przyjaciel, niezmożony animator olimpizmu, dziś poseł Wojciech Ziemniak.                                                                                       
13 września br., jak zwykle na starcie Biegu stanęła spora grupa z Parkowa – tym razem 43 uczniów i opiekunów. Razem z nimi na starcie stanęło ponad 2 tys. Biegaczy, a wśród nich wielkie postacie polskiego sportu:

·    trener i wychowawca mistrzów rzutu młotem (Sz. Ziólkowskiego, K. Skolimowskiej, A. Włodarczyk, P. Fajdka) Czesław Cybulski;

·         kajakarz, mistrz świata, olimpijczyk z Monachium Wojciech Kudlik (przedstawiciel Ministerstwa Sportu);

·         nasz przyjaciel, wioślarz, medalista z igrzysk w Moskwie Grzegorz Nowak;

·         lekkoatleta (bieg na 400 m ppł), olimpijczyk z Monachium Tadeusz Kulczycki;

·         multimedalista paraolimpijski (stały gość w Parkowie) Andrzej Wróbel;

·         wioślarka, akademicka mistrzyni świata Violetta Zbytek;

·         medalista paraolimpijski z Arnhem, siatkarz  Rajmund Rosiak;

·         rodzice Anity Włodarczyk.

Pokonanie trasy biegu zajęło jej uczestnikom od 15 do 50 minut, nieważne jak.  Po biegu każdy otrzymał dyplom i talon na „bułkę z kiełbasą”. Jeszcze tylko nerwowe oczekiwanie na losowanie nagród (a były nagrody od byłego premiera Tuska, nowej premier E. Kopacz, MEN Kluzik-Rostkowskiej, wśród nich: rowery górskie, smart fony, zestawy turystyczne, itp.)  i zmęczeni, ale szczęśliwi wracaliśmy do Parkowa dumni, że po raz kolejny uczestniczyliśmy  w tym olimpijskim święcie

ROK SZKOLNY  2013/2014
Parkowo, 15 maja 2014 roku

Z WIZYTĄ U PATRONA

Uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie wiele razy w ciągu roku szkolnego mają możliwość „kontaktu” ze swoim patronem. Przedstawienia, uroczystości, wycieczki, lekcje o Wybickim to codzienność życia naszej szkoły. Tym razem, 15 maja wybraliśmy się do Poznania, na Skałkę do kościoła św. Wojciecha gdzie w podziemiach znajduje się Krypta Zasłużonych Wielkopolan, a wśród nich doczesne szczątki Józefa Wybickiego. Dodatkową ciekawostką jest fakt,   że obecnym rezydentem kościoła św. Wojciecha jest były uczeń parkowskiej  szkoły  ks. Trojan Marchwiak.

140-osobowa grupa uczniów i opiekunów z Parkowa swój pobyt  w Poznaniu rozpoczęła od złożenia znicza u grobu zmarłego  w ubiegłym tygodniu długoletniego proboszcza parafii św. Wojciecha   i opiekuna Krypty księdza Marka Kaisera. Następnie  mszę św. w kościele na Skałce  odprawili ksiądz Jan Andrzejewski i ksiądz Paweł Haczyński. Po zakończeniu mszy wszyscy udaliśmy się do Krypty Zasłużonych Wielkopolan. Tam złożyliśmy biało-czerwoną wiązankę kwiatów obok trumny patrona oraz urny z sercem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Mogliśmy poznać również miejsce spoczynku innych sławnych Wielkopolan, m.in.: dowódcy powstania listopadowego Ignacego Prądzyńskiego, odkrywcy Australii Pawła Edmunda Strzeleckiego, rektora UAM Heliodora Święcickiego, kompozytora Feliksa Nowowiejskiego i wielu innych. Będąc na wzgórzu  św. Wojciecha nie mogliśmy nie zatrzymać się przy pomniku poświęconym żołnierzom Armii Poznań. Uczniowie z pietyzmem dotykali nazw miejscowości gdzie walczyli Polacy podczas kampanii wrześniowej.

Po spotkaniu z patronem wycieczka podzieliła się na grupy. Najmłodsi za cel obrali sobie Stare Zoo. Małpy, lemury, kozy, owce, osły, strusie, alpaki, jaszczury wzbudziły olbrzymie zainteresowanie naszych milusińskich. Gimnazjaliści tymczasem wybrali się na Ostrów Tumski. Grupa pod opieką dyrektor Marii Cisowskiej udała się na wystawę Bramy Poznania. Brama Poznania to interaktywne centrum poświęcone historii Ostrowa Tumskiego. Zostało ono podzielone na cztery sale, które opowiadają chronologiczne historię najstarszego polskiego grodu - od czasów jego założenia, przez okres Chrztu Polski, powstanie Akademii Lubrańskiego  po czasy współczesne. Wizualny pokaz historyczny o pierwszych wiekach naszej ojczyzny zrobił na wszystkich wielkie wrażenie. Druga grupa miała okazję „dotknąć” żywej historii zwiedzając Katedrę, a zwłaszcza kryptę Katedry gdzie znajdują się zachowane fragmenty świadczące  o tym, że to tutaj, na Ostrowie Tumskim książę Mieszko I przyjął chrzest. To była niezwykła lekcja historii.

Bogaty program wycieczki sprawił, że już niewiele czasu zostało na tradycyjne wizyty w McDonaldzie i w Plazie.

>>>GALERIA <<<


Parkowo, 07 maja 2014 roku

PARKOWIANIE W SEJMIE I TVP

Już o 4.00 rano (właściwie środek nocy) z Parkowa do Warszawy wyruszyła 41-osobowa grupa uczniów i opiekunów z Zespołu Szkół w Parkowie. Celem wyjazdu była wizyta w sejmie RP oraz zwiedzanie Telewizji Publicznej na Woronicza.

Na pierwszy ogień udaliśmy na Wiejską,  gdzie o godz. 9.00 rozpoczęła  swoje posiedzenie izba poselska parlamentu. Po przejściu dokładnej – a nawet niezwykle skrupulatnej – kontroli zasiedliśmy na galerii, z której mieliśmy możliwość oglądać obrady Sejmu, które prowadził vicemarszałek Jerzy Wenderlich. No cóż, liczba posłów na Sali (12) nie powalała z nóg. Gdzie była reszta? Podobno pracowali na komisjach. My na szczęście się nie nudziliśmy. Wystąpienia posłów ubarwiał nam nasz przyjaciel, poseł Wojciech Ziemniak barwnie opowiadając o samym Sejmie jak i pracy w nim sypiąc anegdotami niczym z rękawa. Wspierał go dzielnie inny poseł PO z Raciborza  Henryk Siedlaczek. Po wyjściu z galerii przeszliśmy do jednej z sal sejmowych gdzie oprócz wysłuchania dalszej tyrady  posła Ziemniaka każdy z nas mógł potrzymać w dłoni laskę marszałkowską i „odstukać” rozpoczęcie bądź zamknięcie obrad. Blisko półtoragodzinny pobyt w najważniejszej izbie polskiego parlamentu minął nam niczym z bicza trzasł.

Zwiedzanie telewizji rozpoczęliśmy od Studia Sport. Przewodnik, Piotr Auerbach – były kostiumolog i scenograf teatralny – dokładnie przedstawił nam w jaki sposób powstają programy sportowe prowadzone przez red. red.: Babiarza, Kurzajewskiego czy Szpakowskiego. Kolejnym miejscem, które poznaliśmy było olbrzymie, 650-metrowe studio gdzie realizuje się bądź były realizowane takie programy jak m.in.: „Hit dekady”, „Jaka to melodia” , „Wielka Gra”. Znacznie mniejsze, następne studio, które odwiedziliśmy to „królestwo” Agaty Młynarskiej gdzie realizowany jest jej cykliczny program (o 18.30) „Świat się kręci”. Siedząc na fotelach na środku sceny poczuliśmy się jak prowadzący i goście tego programu. Podobne uczucie mieliśmy w kolejnym pomieszczeniu gdzie przygotowywany jest  codzienny, poranny program „Pytanie na śniadanie”. Każdy mógł stanąć po jednej jak i drugiej stronie kamery. Wizytę w telewizji zakończyliśmy w … muzeum telewizyjnym. Pierwsze kamery, pacynki, kostiumy przeniosły nas do początków telewizji czyli do roku 1951. Znający świetnie temat pan Piotr długo mógłby nam opowiadać o historii, ciekawostkach z życia telewizji gdyby nie upływający czas.

Jeszcze tylko obowiązkowa wizyta na „Pływalni Narodowej”, o pardon, Stadionie Narodowym, spacer po Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu: Pałac Prezydencki, Pałac Prymasowski, Grób Nieznanego Żołnierza, kolumna Zygmunta, Zamek Królewski i wizyta stolicy dobiegła końca. Aha, byłbym zapomniał, nie obyło się bez wizyty w warszawskim McDonaldzie.

>>>GALERIA <<<


Parkowo, 29 listopada 2013 roku

WYCIECZKA DO POZNANIA

29 listopada 2013 uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą i opiekunami uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Poznania. Zwiedzali tam Stary Rynek, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Powstania Wielkopolskiego a na koniec obejrzeli film w kinie pt. „Ratujmy Mikołaja”. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia rynku, po czym uczniowie udali się z opiekunami na lekcje muzealną związaną z pracą archeologa. W ramach zajęć zaprezentowany został im warsztat pracy archeologa, przyrządy do wykopywania z ziemi przedmiotów; po czym mieli do wykonania kilka zadań m.in. sklejenie z kawałków popielnicy z kultury pomorskiej, zaznaczenie planu stanowiska archeologicznego. Dodatkowo zwiedzali wystawy stałe z okresu starożytności i początków państwa polskiego oraz wystawy czasowej. Natomiast w Muzeum Powstania Wielkopolskiego uczniowie obejrzeli film pt. „Zdobycie Ławicy” i zostali oprowadzeni po salach muzeum. Mieli możliwość przyjrzenia się jak wyglądały mundury powstańcze, zabytki związane z powstaniami XIX stulecia. Po tych atrakcjach wszyscy udali się do kina, gdzie mogli obejrzeć film animowany.

>>>GALERIA<<<


Parkowo, 25 listopada 2013 roku

Z WIZYTĄ W POZNANIU

    Pracowicie spędzili czas uczniowie parkowskiego gimnazjum podczas wycieczki do Poznania zorganizowanej 25 listopada br. Grupa 46 gimnazjalistów pod opieką pp. dyr. Marii Cisowskiej, Doroty Mąderek oraz Marzeny i Krzysztofa Działo wyruszyła wczesnym rankiem do Poznania, aby miło, ale i efektywnie spędzić czas.  Pierwszym celem było Cinema Plaza gdzie wyświetlano film „Mój biegun”. Niezwykła, wzruszająca historia Jasia Meli, który potrafił pokonać  największe trudności i zwyciężyć wracając do normalnego życia, a następnie  zdobywając  z M. Kamińskim obydwa bieguny. Nie było chyba nikogo na sali, któremu nie zalśniłaby łza w oczach.
    Po wizycie w kinie wycieczka podzieliła się na dwie grupy. Jedna udała się na zwiedzanie nowego dworca autobusowo-kolejowego City Center, a druga – uczniowie klas trzecich Gimnazjum – na sesję Sejmiku Wojewódzkiego. Powitani tam zostaliśmy uroczyście przez przewodniczącego Sejmiku Lecha Dymarskiego i przez ponad godzinę mogliśmy obserwować obrady na temat przyszłorocznego budżetu. Młodzież miała niepowtarzalną okazję, aby na własne oczy obserwować działania samorządu lokalnego.
    Około godziny 13.30 obydwie grupy połączyły się i błyskawicznie przemieściły się na ulicę Franciszkańską 2 do Kościoła Franciszkanów. W podziemiach kościoła zorganizowano wystawy „Makiety dawnego Poznania”. My wybraliśmy wystawę „Makieta XVII-wiecznego Poznania”. Na 27 minut przenieśliśmy się w czasie poznając historię Poznania od chwili powstania, aż do XVII wieku. Będąc w podziemiach kościoła Franciszkanów nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności zwiedzenia samego Kościoła zwłaszcza, że  Kościół Franciszkanów w Poznaniu jest Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej. Niewielki obraz, kopia Salus Populi Romani, został uznany przez władze kościelne za cudowny jeszcze przed wybudowaniem tutejszego kościoła. Wizyta w świątyni na wszystkich zrobiła kolosalne wrażenie.
    Po uczcie duchowej pozostały nam jeszcze zakupy w Plazie oraz wizyta w McDonalds  i musieliśmy wracać do domu. Zmęczeni, ale zadowoleni z udanej wycieczki wróciliśmy do Parkowa.

Parkowo, 29 pażdziernika 2013 roku

KLASA IV W MUZEUM REGIONALNYM W  ROGOŹNIE

29 października 2013 roku uczniowie klasy IV uczestniczyli w zajęciach muzealnych zorganizowanych przez Muzeum Regionalne w Rogoźnie. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wystawami stałymi przyrodniczą i etnograficzną oraz wystawą czasową poświęconą zawodzie pszczelarza. Największą ciekawostką okazała się zamknięta w specjalnej drewnianej skrzynce królowa-pszczół z małym rojem. Poza tym mieli możliwość obejrzenia jak na przestrzeni wieków zmieniały się kształty uli oraz urządzenia do pozyskiwania miodu. Dodatkowo dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa etnograficzna, gdzie uczniowie zapoznali się z sprzętami gospodarstwa domowego. Nawiązała się żywa dyskusja z panią, gdzie uczniowie takie przyrządy widzieli i jak z nich korzystali. Pozostała nam do zobaczenia jeszcze wystawa historyczna, jednak ze względu na brak czasu przełożone zostało to na następny raz.


Parkowo, 14 września 2013 roku

20 x  RACOT

 

Dziewiętnaście lat temu, we wrześniu 1994 roku nasz przyjaciel, ówczesny dyrektor szkoły w Racocie (dzisiaj poseł) Wojtek Ziemniak zorganizował po raz pierwszy Bieg Olimpijski.  Impreza miała na celu popularyzację biegania oraz zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie poprzez udział w masowych imprezach sportowych, w których liczy się start, a nie zajęte miejsce na mecie. Hasłem imprezy jest: "jeżeli stanąłeś na starcie biegu, to już zwyciężyłeś - choćbyś przybiegł ostatni". Pierwszy Bieg odbył się na dystansie 3 km. Od następnego roku trasa biegu wynosi 5 km.  W 1995 r. Bieg odbył się pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Taki patronat miały tylko dwie imprezy w Europie! Rokrocznie w biegu udział bierze kilka tysięcy osób. Rekord padł w 1996 r., kiedy bieg ukończyło ok. 5000 osób!

Jako jeden z najstarszych Klubów Olimpijczyka otrzymaliśmy zaproszenie z Racotu  i braliśmy udział w pierwszym Biegu. Później jeszcze wielokrotnie uczestniczyliśmy w olimpijskiej imprezie organizowanej przez naszych przyjaciół z Racotu zawsze wywożąc stamtąd wspaniałe wrażenia zarówno   z organizacji, atmosfery oraz spotkań z dziesiątkami słynnych olimpijczyków, działaczy sportowych, kulturalnych i samorządowych (a także wywożąc cenne nagrody).

W tym roku Wojtek już po raz dwudziesty zorganizował Bieg Olimpijski. Zrozumiałe więc było, że i na tym Biegu nie mogło zabraknąć uczniów z Parkowa. Nie zważając na „płaczące” niebo ponad 40-osobowa grupa uczniów pod opieką pp. D. Mąderek, M. Nowak  oraz M. i K. Działo ruszyła rankiem do Racotu, aby uczcić olimpijskie święto. Kiedy dotarliśmy do Racotu deszcz przestał padać jakby niebo czuwało nad organizatorami z Racotu.

Po raz kolejny okazało się, że nawet zachmurzone niebo nie odstraszyło miłośników biegania i olimpizmu. Blisko dwa tysiące biegaczy i specjalistów od nordic walking  stanęło na starcie biegu. Obok zwykłych miłośników biegania nie zabrakło jak co roku znanych olimpijczyków i paraolimpijczyków:   Grzegorza Nowaka, Andrzeja Wróbla, Roberta Maćkowiaka, Pawła Piotrowskiego, Tadeusza Kulczyckiego, Marty Langner oraz przedstawicieli PKOl-u Elżbiety Kwiatkowskiej i Ministerstwa Sportu Macieja Pliszki .

Tradycją jest to, że impreza odbywa się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim.
Symboliczny znicz w tym roku zapalił czterokrotny medalista igrzysk paraolimpijskich Paweł Piotrowski, a flagi: Szkolnego Związku Sportowego  i olimpijską na maszt wciągnęli uczniowie racockich szkół.
 A potem wszyscy, bez wyjątku: goście, samorządowcy, olimpijczycy; starsi i młodsi (najstarszy uczestnik miał 80 lat, a najmłodszy niespełna dwa) przeszli na trasę biegu.  I tak jak co roku nie było zwycięzców i zwyciężonych,  gdyż zwycięzcami byli wszyscy ci, którzy pokonali trasę biegu czy to biegnąc, czy idąc   ( z kronikarskiego obowiązku podam tylko, że z naszych uczniów pierwszy na metę przybiegł Kacper Cieślik mieszcząc się w pierwszej pięćdziesiątce biegaczy).

Po raz kolejny już uczestnicząc w Biegu Olimpijskim tworzymy tam jedną wielką rodzinę witając się przed biegiem i w trakcie jego trwania jak dobrzy znajomi.  A po jego zakończeniu już umawialiśmy się na spotkanie za rok.


>>> GALERIA <<<ROK SZKOLNY  2012/2013

WSPÓŁPRACA Z PAŃSTWOWĄ STRAŻĄ POŻARNĄ W OBORNIKACH

 

W maju 2013r. uczniowie klasy IV i V razem z wychowawcami odwiedzili Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach. Podczas wizyty uczniowie mieli szansę przyjrzeć się z bliska pracy strażaka oraz uzyskać informację, jak należy zachować się w razie nagłego pożaru. Uczniowie mogli zajrzeć nie tylko do garażu czy strażackiego auta, ale także do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP, a zawodowi strażacy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy i zapewnili mnóstwo dodatkowych atrakcji. Dzieci z wielką radością przymierzały stroje strażaków, dowiedziały się jak wygląda wóz strażacki zwiedzając jego wnętrze oraz miały okazję za pomocą prawdziwego strażackiego węża polać wodą rośliny na terenie straży.

Wizyta w Komendzie Straży Pożarnej oraz rozmowa z pracownikami tej instytucji umożliwiła uczniom poznanie pracy strażaka i odpowiedzialności, jaką niesie za sobą wykonywanie tego zawodu. Ponadto uczniowie uzyskali informację, jak należy postępować, aby uniknąć sytuacji problemowych.

>>>GALERIA<<<


WIZYTA W STAROSTWIE POWIATOWYM W OBORNIKACH

 

                Wiosną 2013r uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie wraz z wychowawcami odwiedzili Starostwo Powiatowe w Obornikach. Zdobyli tam nowe wiadomości dotyczące funkcjonowania Starostwa. Wycieczkę powitał zastępca starosty, Pan Andrzej Okpisz, który zapoznał ją z tajnikami funkcjonowania samorządu. Dzieci mogły przypatrzeć się pracy urzędników, zobaczyć gdzie obraduje Rada Powiatu Obornickiego, pracuje starosta, wicestarosta oraz członkowie Zarządu, a także gdzie mieszczą się poszczególne wydziały. Wicestarosta opowiedział m.in. jakie zadania realizuje powiat oraz oprowadził młodych, ciekawych świata gości po biurach. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracy urzędników oraz mapom, komputerom, tablicom rejestracyjnym i stosom dokumentów, zadając przy tym mnóstwo pytań i z uwagą wysłuchując odpowiedzi.

                Dzięki wizycie w Starostwie Powiatowym uczniowie nie tylko uzyskali dodatkowe informacje na temat działalności tej placówki, ale również udowodnili, że potrafią właściwie zachować się w miejscach publicznych.

Z WIZYTĄ W URZĘDZIE MIEJSKIM
ORAZ W STRAŻY MIEJSKIEJ W ROGOŹNIE

        W kwietniu 2013 roku z wychowankami klasy IV odwiedziliśmy Urząd Miejski w Rogoźnie. Podczas wizyty w Urzędzie uczniowie zostali zapoznani z zadaniami, jakie wykonuje ta instytucja, uzyskali informację, w jakim celu do urzędu zgłaszają się interesanci oraz mieli szansę spotkać się zastępcą Burmistrza Gminy Rogoźno, Panem Krzysztofem Ostrowskim, który opowiedział zainteresowanym o swojej pracy i obowiązkach, jakie wynikają ze sprawowanego stanowiska. Ponadto Pan Błażej Cisowski przedstawił prezentację multimedialną o naszej gminie - historii ciekawych zabytków naszej okolicy.

   Dzięki współpracy z Urzędem Miejskim uczniowie uzyskali dodatkowe informacje na temat działalności powyższej instytucji, wiedzą, na czym polega praca urzędnika oraz mieli możliwość kształtowania postawy właściwego zachowania się w miejscach publicznych.

     W budynku Urzędu Miejskiego w Rogoźnie mieści się również Straż Miejska, do której także udaliśmy się. Przedstawiciel straży miejskiej opowiedział dzieciom o pracy strażnika miejskiego, obowiązkach, jakie do niego należą oraz przedstawił kilka sytuacji, w jakich interweniują strażnicy miejscy. Uczniom zaprezentowano także uniformy oraz sprzęt, z jakiego korzystają strażnicy miejscy.

>>>GALERIA<<<


WYCIECZKA DO TORUNIA

                W grudniu 2012 r. uczniowie klasy II, IV i V razem z wychowawcami udali się na wycieczkę do Torunia. Po dotarciu do celu podróży, na początku odwiedziliśmy Muzeum Piernika, gdzie uczniowie mieli możliwość poznać staropolski przepis na pierniki oraz pod okiem wykwalifikowanych piekarzy, samodzielnie upiec przepyszne smakołyki.

                Kolejnym punktem wycieczki był seans w Planetarium. W trakcie filmu pt.: „8 Planet” uczniowie zdobyli nowe wiadomości na temat planet w naszym układzie słonecznym, dowiedzieli się jak rozpoznawać gwiazdy oraz uzyskali podstawowe informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi. Po seansie w Planetarium rozpoczęliśmy zwiedzanie Torunia:

 • Dom Kopernika
 • Pomnik M. Kopernika
 • Ratusz Staromiejski
 • Dwór Artura
 • Krzywą Wieżę
 • Spichlerze – mury obronne

Po całym dniu pełnym atrakcji i niezapomnianych wrażeń, w godzinach wieczornych powróciliśmy do Parkowa.

BIEG OLIMPIJSKI W RACOCIE – WSPOMNIENIA    Z LONDYNU

 

   Ponad 2,5 tysiąca dzieci, młodzieży i dorosłych biegaczy z całego kraju wzięło udział w XIX Biegu Olimpijskim organizowanym przez Gimnazjum  w Racocie z naszym przyjacielem, posłem Wojtkiem Ziemniakiem na czele.
       Jak co roku nie mogło zabraknąć w tym święcie olimpijskim sporej grupy miłośników olimpizmu i biegania z Parkowa. Tym razem ponad 4-kilometrową trasę pokonało 42 uczniów i ich opiekunów z Zespołu Szkół w Parkowie. Za swój wysiłek nagrodzeni zostaliśmy specjalną statuetką i dyplomem honorowym  od minister edukacji Krystyny Szumilas.
    W Biegu Olimpijskim obok wielu dostojnych gości reprezentujących władze wojewódzkie i PKOl nie zabrakło – zresztą tradycyjnie -  sportowców olimpijczyków. Tym razem swoją obecnością Bieg zaszczyciły olimpijki   z Londynu:  dwudziesta piąta triathlonistka Igrzysk Olimpijskich Agnieszka Jerzyk (młodzieżowa mistrzyni świata) oraz złota medalistka igrzysk paraolimpijskich    w skoku w dal Karolina Kucharczyk (zarazem rekordzistka świata z wynikiem 6 metrów).  Nie musimy w tym momencie chyba dodawać, że obydwie zadeklarowały udział w imprezach organizowanych przez Zespół Szkół i Klub Olimpijczyka w Parkowie.
      Za rok XX, jubileuszowy, Bieg Olimpijski. Już dziś wszyscy, którzy byli na Biegu w tym roku stwierdzili: musimy znowu tam być.

ROK SZKOLNY 2011/2012


Olimpijski bieg…

    Już po raz XVIII w Racocie odbył się w sobotę, 10 września Bieg Olimpijski organizowany przez niezmordowanego propagatora idei olimpijskiej, posła Wojciecha Ziemniaka. W tym roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało patronat Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej nad biegiem w Racocie. W biegu wzięło udział ponad trzy tysiące amatorów aktywnego wypoczynku. Oczywiście nie mogło na tej imprezie zabraknąć silnej ekipy z Zespołu Szkół  w Parkowie i działającego w nim Klubu Olimpijczyka.

       
45-osobowa grupa z Parkowa wzięła udział w pięciokilometrowym biegu razem z wybitnymi postaciami polskiego sportu i olimpizmu, wśród których byli: medaliści igrzysk – Dariusz Goździak (pięcioboista, złoty medalista z Barcelony), Marek Łbik (kajakarz, 2-krotny medalista z Seulu), Marian Sypniewski (florecista, 2-krotny medalista z Moskwy i Barcelony), Grzegorz Nowak (wioślarz, medalista z Moskwy) i Paweł Rańda (wioślarz, srebrny medalista z Pekinu); uczestnicy IO oraz medaliści MŚ i ME: Mieczysław Łopatka (koszykarz, czterokrotny uczestnik IO), Jan Brzeźny (kolarz), Sławomir Mocek (szermierz), Agnieszka Zbytek (wioślarka); paraolimpijczyk - Rajmund Rasiak (siatkarz), znawcy olimpizmu: prof. Wojciech Lipoński i dziennikarz Polskiego Radia Henryk Urbaś.  Sporo postaci z tego grona to nasi znajomi, goście parkowskich imprez (Łbik, Sypniewski, Nowak, Lipoński, Urbaś). Z resztą nawiązaliśmy już kontakty i w bieżącym roku szkolnym zadeklarowali , że będą naszymi gośćmi na tradycyjnych imprezach organizowanych przez Zespół Szkół w Parkowie.

        Bieg Olimpijski rozpoczęło uroczyste otwarcie z wywieszeniem flag: narodowej, unijnej i olimpijskiej. Tradycyjnie ważnym elementem otwarcia było zapalenie znicza, którego dokonał złoty medalista w drużynie w pięcioboju w Barcelonie Dariusz Goździak. Oficjalnie imprezę otworzył wojewoda wielkopolski Piotr Florek.  A potem był bieg.  5-kilometrową trasę każdy pokonywał tak jak umiał: biegnąc bądź idąc zgodnie z dewizą coubertinowską: „jeśli stanąłeś na starcie już zwyciężyłeś, choćbyś przybiegł ostatni”. Również wszyscy członkowie parkowskiej ekipy pokonali trasę wokół hippodromu, w tym  po raz kolejny jadący na wózku uczeń naszej szkoły Marcin Nowak, któremu dzielnie pomagali jego koledzy w pokonywaniu trasy.
          
           Po biegu wszyscy chętnie pałaszowali bułkę z kiełbasą i lody oraz oczekiwali na wyniki losowania nagród. Niestety, tym razem telewizory, rowery górskie, aparaty cyfrowe, wycieczka do Turcji nie trafiły w nasze ręce. Mimo tego wszyscy zmęczeni,  ale szczęśliwi wróciliśmy do domu zapowiadając wizytę za rok na XIX Biegu Olimpijskim.ROK SZKOLNY 2010/2011

WYCIECZKA DO JEDNOSTKI WOJSKOWEJ W ŁASKU

            14.04.2011r.  44 czterech uczniów Zespołu Szkół w Parkowie wraz z opiekunami udało się na wycieczkę do Bazy Lotnictwa Taktycznego Jednostki Wielozadaniowej w Łasku (255 km od Parkowa). Jest to najnowsza w Europie baza wielozadaniowa, pełni ważną funkcję w systemie obronnym Rzeczypospolitej Polskiej. To jednostka o nowych strukturach, spełniających wymagania NATO. Głównym zadaniem bazy jest zabezpieczenie szkolenia samodzielnych eskadr lotniczych,  a w szczególności 10 eskadry lotnictwa taktycznego, a także zabezpieczenia działań wojsk sojuszniczych.

Zanim jednak dotarliśmy do 32 Bazy Lotnictwa postanowiliśmy wstąpić do Zduńskiej Woli, aby zobaczyć muzeum św. Maksymiliana Kolbe. Muzeum mieści się w domu, w którym urodził się M. Kolbe. Znajdująca się tam wystawa ma charakter biograficzno-historyczny. Ukazuje kolejne etapy życia i działalności Świętego Maksymiliana, Jego drogę do świętości ze Zduńskiej Woli przez Polskę i świat, aż do męczeńskiej śmierci w bunkrze głodowym KL Auschwitz. Uzupełnieniem wystawy są dokumenty, świadectwa, dyplomy cechowe, fotografie i pocztówki ukazujące dawną społeczność katolicką na tle wielokulturowej i wielonarodowościowej Zduńskiej Woli.

Napełnieni wiedzą o tak wspaniałym Polaku z niecierpliwością wypatrywaliśmy pośród   gęstego lasu bazę lotnictwa. Już u bram jednostki dało się odczuć powagę i dyscyplinę miejsca, do którego się udajemy. Z niezwykła otwartością przyjął nas pod „swoje skrzydła” porucznik Marek Kwiatek , który z ogromnym zaangażowaniem odkrywał tajniki polskiego lotnictwa.

Na początku mogliśmy zobaczyć Wojskową Straż Pożarną, która zaprezentowała nam urządzenia , którymi dysponuje. Pozwoliła „namacalnie” sprawdzić jak czuje się strażak w wozie strażackim, kasku , a na koniec odbył się pokaz lania wody. Następnie udaliśmy się na ogromny plac, na którym ustawione były znane nam do tej pory tylko ze zdjęć różnorodne samoloty, stanowiące część muzealną. Kolejnym elementem naszej wycieczki była wizyta w budynku gdzie m.in. p. Kwiatek zaprosił nas do sali odpraw, w której w sposób konkretny i rzeczowy (pokaz slajdów) przedstawił nam budowę, możliwości bojowe i najnowocześniejsze udoskonalenia samolotów F-16 . Mieliśmy okazję wędrować wspólnymi korytarzami z lotnikami gotowymi do lotu. Niezwykle interesującym elementem naszej wycieczki była wizyta w pokoju, w którym lotnicy przygotowują się do lotu. Pani Baranowska na rozkaz p. Kwiatka została ubrana w kombinezon przeciwciążeniowy. Każdy z uczestników wycieczki miał okazję  włożyć hełm lotniczy. Po niezwykle ekscytujących przymiarkach przyszedł czas na najważniejszą część naszej wycieczki – pokaz lotów F-16. Mogliśmy zobaczyć F-16 z odległości 5 metrów podczas kołowania, na twarzach czuliśmy ciepło bijące z ogromnych silników.  Niezapomnianym momentem było wzbijanie się w przestrzeń powietrzną tych ogromnych „orłów” ta chwila na długo pozostanie w naszej pamięci.    

         >>>> GALERIA <<<<                                             >>>> GALERIA <<<<  
              Muzeum św. Maksymiliana Kolbe                                 Baza Lotnictwa w Łasku                    

WYCIECZKA DO BERLINA

        11 grudnia 2010 r. uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie odwiedzili jedno z najpiękniejszych miast położonych nad Szprewą  i  jedną z najważniejszych metropolii europejskich – Berlin. Czas organizacji wycieczki zbiegł się z przygotowaniami berlińczyków do obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Ujrzeliśmy Berlin w świątecznej krasie, oświetlony milionami lodowych światełek, przystrojonego choinkowymi ozdobami i oferującego na kolorowym Jarmarku Bożonarodzeniowym mnóstwo słodkości, całą gamę pysznych potraw i napojów,  ozdób i bibelotów. Wszystko przepełnione muzyką świątecznych przebojów         i kolęd. Trudno nam było oderwać oczy od natłoku produktów, a nastrój panujący w  świątecznym Berlinie nie pozwalał nam wracać do Polski.
        Najbardziej zachwyciła nas przystrojona aleja Unter den Linden, tutaj poczuliśmy majestat i splendor europejskiej stolicy. Później Brama Brandenburska – symbol triumfu pokoju.
Przepiękna fontanna Neptuna , uśpiona zimowym snem, otoczona wielkim lodowiskiem. Tuż obok wieża telewizyjna, Wyspa Muzeów, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Nowoczesna Europa – Center , z wodnym zegarem, setką sklepów, barów i kawiarenek. Tuż obok fragmenty muru berlińskiego.
Największa turystyczna atrakcja Berlina – Reistag i  Muzeum techniki.

        WIELKA WYGRANA!!!        

Byliśmy w Racocie

   Halina Aszkiełowicz-Wojno,  Marek Leśniewski, Marian Sypniewski, Ryszard Podlas, Robert Maćkowiak, Jan Cych, Andrzej Wróbel, Marzena Kościelniak - oto gwiazdy, które świeciły tego roku podczas Biegu Olimpijskiego w Racocie.
Razem z nimi pięciokilometrową trasę pokonało ok. 2,5 tysiąca biegaczy, a wśród nich       36-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół w Parkowie.

Bieg Olimpijski rozpoczął się zgodnie z olimpijskim ceremoniałem od wciągnięcia na maszt flagi olimpijskiej oraz biało-czerwonej, a następnie znicz zapaliła tegoroczna mistrzyni Polski w biegu na 400 m ppł Marzena Kościelniak.

Po części oficjalnej przyszła pora na bieg. Intencją biegu w Racocie jest sam udział, zwycięzcami zaś wszyscy, którzy stają na starcie. Ta coubertinowska dewiza przyświeca również naszej innowacji pedagogicznej "One world, one dream", którą rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Jednym z elementów tej innowacji jest integracja z osobami niepełnosprawnymi. Stąd też udział w biegu w grupce z Parkowa Marcina Nowaka.     Pokonał on na wózku inwalidzkim całą 5-kilometrową trasę przy pomocy swoich kolegów: Gracjana i Patryka. Już sam fakt ukończenia biegu był wielką frajdą dla wszystkich jego uczestników.

Po zakończeniu biegu odbyło się losowanie dziesiątek nagród wśród tych co ukończyli bieg. Jedna z nagród - rower górski ufundowany przez burmistrza Krzywinia Pawła Buksalewicza - trafiła w ręce Marcina, co wywołało wielką radość zarówno  u samego zainteresowanego i u jego mamy, ale również w całej grupce z Parkowa.

 Udział w Biegu Olimpijskim, możliwość kontaktu z wielkimi gwiazdami polskiego sportu, słoneczna pogoda - czy potrzeba czegoś więcej by miło spędzić sobotni, wrześniowy dzionek? Podczas imprezy udało nam się nawiązać wiele kontaktów z olimpijczykami czego efektem będzie prawdopodobnie bardzo ciekawe spotkanie w Parkowie olimpijskiej rodziny siatkarskiej. Ale o tym na razie cicho, sza...
Informacje dla rodziców
Oddział przedszkolny
Kalendarium roku szkolnego
Plan imprez
 i uroczystości

Podręczniki
Konkursy szkolne
Plan lekcji

Dokumenty szkolne
Dowozy do szkoły

Oferta edukacyjna
Świetlica szkolna
Zajęcia pozalekcyjne
Pielęgniarka szkolna
Pedagog szkolny
Doradztwo zawodowe
Biblioteka szkolna
SKO
Imprezy cykliczne
Wycieczki szkolne

Napisz do nas

ko
MEN

                                         Opracowanie strony:  Zespół Szkół w Parkowie