logo szkoły SZKOŁA PODSTAWOWA

 im. Józefa Wybickiego w Parkowie

Kontakt:  SP Parkowo, Parkowo 6, 64-608 Parkowo, tel/fax  67/26 10 505  e-mail: zsparkowo@wp.pl
budynek szkoły

 
Strona główna
Aktualności
Dyrekcja
Grono Pedagogiczne
Pracownicy szkoły
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Uczniowie
Absolwenci
Historia szkoły
Patron szkoły
Hymn, godło i sztandar
Nadanie imienia
Sala Tradycji
Organizacje szkolne
Klasy sportowe
UKS
Osiagnięcia sportowe
Klub Olimpijczyka

Teatry szkolne

Wolontariat szkolny
Szkoła Promujaca Zdrowie
Archiwumoke


CKE


SPOTKANIE Z FIZYKĄ


Parkowo, 16-17 września 2016 roku

"OGÓLNOPOLSKI KONKURS „NAUKI PRZYRODNICZE NA SCENIE – 7”

„SCIENCE ON STAGE” – UAM WYDZIAŁ FIZYKI POZNAŃ

 

W dniach 16 – 17 wrzesień 2016 na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu po raz kolejny gościli uczniowie i nauczyciele z całej Polski. Przyjechali wszyscy, aby rywalizować w trzech różnych kategoriach konkursowych, a ponadto wziąć udział w pokazach i seminariach dla uczniów i nauczycieli.

Uczniowie przygotowując się do konkursu sami w szkolnych grupach budowali różne urządzenia i pomoce naukowe. Sami przygotowywali pokazowe eksperymenty i sami przed publicznością na scenie je prezentowali. Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu uczniowie szkół z całej Polski rywalizowali na siódmym festiwalu "Nauki Przyrodnicze na Scenie". Ci, którzy przez taki festiwal przeszli, często zostają naukowcami wiedząc, że nauki ścisłe mogą być fascynujące.

Na scenie gwiazdą była dziś nauka pokazywana przez młodzież. Zwykła rurka z papieru ulega wadze kubka. Jednak gdy inaczej rozłożyć siły? A gdy połączyć wiele rurek z papieru - wytrzymałość takiego krzesła zadziwia (około 100 kg).  Oto jak nauka może się przydać w praktyce. Nauczyciele wiedzą, że tylko tak można zainteresować i naprawdę czegoś nauczyć . Właśnie by zainteresować dzieci i młodzież naukami ścisłymi powstał ten festiwal. Często korzystamy choć tego nie rozumiemy - uczniowie mieli za zadanie pokazać jakie zjawiska fizyczne i chemiczne za tym stoją. Te najprostsze pokazy robili już uczniowie szkół podstawowych, a nawet jednego przedszkola.
Dla niektórych nauka stała się już tak fajna, że sami potrafią zbudować skomplikowany układ do demonstrowania możliwości plazmy i na przykład używać jej jako głośnika czy pokazywać jak działa na nią pole magnetyczne, a to już wstęp do marzeń o poważnej nauce. Festiwal to także seminaria dla nauczycieli i wymiana pomysłów jak lepiej i atrakcyjniej uczyć przedmiotów ścisłych.
Ekipy, które prezentowały nasz powiat to:

a)   Prywatne Gimnazjum nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcące z Obornik. Demonstracja doświadczeń „Chemiczna gra w kolory” pod przewodnictwem Danuty Jesiak oraz przedstawienie „To nasz cudowny świat”.

b)  Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu. Prezentacja multimedialna „Na tropach tajemniczego świata sygnałów radiowych” pod przewodnictwem Kazimierza Paprzyckiego.

c)   Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego z Rogoźna. Prezentacja multimedialna „Wielki wystrzał” – badanie zasięgu wystrzału bazooki na ziemniaki, pod przewodnictwem Justyny Bartol – Baszczyńskiej

d) Gimnazjum w Parkowie. Demonstracja doświadczeń „Nie wiemy, ale w życiu stosujemy” pod przewodnictwem Justyny Bartol – Baszczyńskiej (Stowarzyszenie „Parkowianka”)

e)    Pierwsze Polsko – Angielskie Niepubliczne Przedszkole z oddziałem żłobkowym „Akademia Małych Odkrywców” z Rogoźna. Demonstracja doświadczeń: „Czy przedszkolak może unieść worek wypełniony powietrzem?” pod przewodnictwem Emilii Khan.

Dla uczniów i nauczycieli festiwal to także rywalizacja. W Poznaniu prezentują się szkoły z całego kraju, a nauczyciele z najlepszych ekip będą reprezentować Polskę na Europejskim Festiwalu.

>>>GALERIA <<<                                           >>>Link do reportażu w TVP 3<<<


Parkowo, 18 listopada  2015 roku
XI POWIATOWY FESTIWAL NAUK PRZYRODNICZYCH
POD PATRONATEM STAROSTY POWIATU OBORNICKIEGO
ZESPÓŁ SZKOLNO – PRZEDSZKOLNY W ROŻNOWIE 
18 LISTOPAD 2015 ROK

18 listopada 2015 r. odbył się XI Powiatowy Festiwal Nauk Przyrodniczych pod patronatem Starosty Powiatu Obornickiego. Organizatorami tegorocznego festiwalu był Zespół Szkolno-Przedszkolny pod przewodnictwem pani dyrektor Doroty Stypuły oraz pana Kazimierza Paprzyckiego – metodyka fizyki. Koordynatorem projektu była pani Krystyna Mikołajczak nauczycielka fizyki w Gimnazjum w Rożnowie. Swoją obecnością zaszczycili nas Wielkopolski Kurator Oświaty pan Jacek Skrobisz, starosta powiatu pan Andrzej Okpisz, burmistrz Obornik pan Tomasz Szrama, burmistrz Rogoźna pani Renata Tomaszewska, kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół pan Krzysztof Hetmański i wielu innych zaproszonych gości. Na festiwalu spotkała się młodzież połączona wspólną pasją – zamiłowaniem do nauk ścisłych. W tym roku odbył się on pod hasłem: „Aby dojść do źródła, trzeba płynąć pod prąd”. W festiwalu wzięła udział młodzież z osiemnastu gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu. Zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny „Cud natury – woda” przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Następnie odbył się niesamowity pokaz doświadczeń zatytułowany „Panta  Rhei – czyli wszystko o płynach”, poprowadzony przez dr inż. Adama Buczka z Politechniki Poznańskiej. Naukowiec zachęcał uczniów do nauki przedmiotów ścisłych. Głos zajął również pan Jarosław Bator z Nadleśnictwa Oborniki, który wygłosił kilka słów „O wodzie w modelowym lesie”. Podczas trwania festiwalu uczniowie wykonywali szereg interesujących eksperymentów. Wśród nich znalazły się m.in. holografia, koło Maxwella, tańczące rodzynki, lewitujące jajko, niepękające bańki mydlane, osmoza, elektroliza wody i wiele innych. Festiwalowi towarzyszyły konkursy: fotograficzny, plastyczny i multimedialny. Na zakończenie imprezy nagrodzono laureatów, którzy odebrali nagrody i dyplomy z rąk Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz przedstawicieli władz samorządowych. Na koniec uczniowie z Gimnazjum w Parkowie przedstawili doświadczenia z ciekłym azotem „Triki z fizyki w temperaturze ciekłego azotu” pod przewodnictwem Pani Justyny Bartol – Baszczyńskiej. Pokazy doświadczeń zaprezentowane przez uczniów były bardzo ciekawe. Zaangażowanie i wielka pasja prezentujących doświadczenia pozwala sądzić, że nauki przyrodnicze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

 Z Parkowa w Festiwalu wzięło udział 10 uczniów:

Pod opieką Pana Ryszarda Szedla (FIZYKA):  Jarosław Kolasa, Dominik Bartol, Michał Bartol, Norbert Jęśko,  Jakub Dąbrowski
Pod opieką Pani Izabeli Węgrzak – Przybylskiej (CHEMIA):   Joanna Działo, Monika Kukla, Klaudia Mroczyńska, Wiktoria Korybalska i Dominik Rakowski.

Nasi uczniowie prezentowali: ogromne bańki, wahadła sprzężone, transformator, i wiele innych doświadczeń.

>>> GALERIA <<<                                  Parkowo, 25 wrzesnia 2015 roku

NIEZWYKŁY WIECZÓR I NOC

 

Już po raz kolejny w Campusie Uniwersyteckim na Morasku uczelnie wyższe Poznania zorganizowały jedyną w swoim rodzaju „Noc Naukowców”, podczas której wszyscy chętni mogli zapoznać się z ofertą naukową poznańskich uczelni.

 To wydarzenie nie mogło odbyć się bez gimnazjalistów z Parkowa. 25 września br.  22-osobowa grupa parkowska z opiekunami: Marzeną Działo, Małgorzatą Binkowską, Ryszardem Szedlem  i  Krzysztofem Działo (plus + 26 gimnazjalistów  z Rogoźna na czele z p. Justyną Bartol-Baszczyńską) już od godz. 16-tej zaczęła „buszować” po Wydziałach: Fizycznym, Chemicznym i Biologicznym.

Na początek uczniowie mogli zapoznać się z historią perfumiarstwa biorąc udział w wykładzie prof. Izabeli Nowak pt. „Perfumeria ósmą dziedziną sztuki”.  Jak pachnie miasto, mapy zapachów miasta, nuty zapachowe, perfumiarstwo a film, elektroniczny nos, a przede wszystkim niezwykła historia rozwoju perfum to tematy, którymi p. profesor zafascynowała całą salę.  W związku z tematem uczestnicy odbierali  wykład nie tylko zmysłami słuchu i wzroku, ale także powonienia gdyż  po sali rozchodził się zapach najlepszych perfum.

Bogato ilustrowany wykład „Medycyna 24 h na dobę”  znakomicie przybliżył nowoczesne technologie typu MedStar pozwalające na szczegółową diagnostykę organizmu ludzkiego oraz na zdalny pomiar i przekaz danych dotyczących pacjenta przez całą dobę. Być może dzięki telemedycynie choć trochę uniezależnimy się od wszechwładnego NFZ?

Kolejnym punktem tej niezwykłej nocy był interaktywny pokaz doświadczeń ukazujących naturę otaczającego świata i piękno wybranych zjawisk z wielu działów fizyki: elektryczności i magnetyzmu, optyki, fizyki niskich temperatur, fizyki plazmy… I trzeba przyznać, że pokaz był godny tytułu tego wykładu „Fascynująca fizyka. Czy można pogodzić dualizm korpuskularno-falowy światła i materii?”. Wypełniona po brzegi sala z zachwytem obserwowała doświadczenia pokazujące naturę światła.

Wisienką na torcie miał być pokaz efektownych, pirotechnicznych doświadczeń chemicznych na parkingu przed budynkiem Wydziału Chemii. I trzeba przyznać, że taki był. Niestety gęstniejący z każdą minutą tłum widzów trochę ograniczył nam pole widzenia.

Mimo drobnych trudności pobyt na „Nocy Naukowców” był niezwykłym przeżyciem dla wszystkich uczestników naszej eskapady. Teraz pozostaje tylko czekać na kolejną „Niezwykłą Noc”

>>> GALERIA <<<UCZNIOWIE GIMNAZJUM W PARKOWIE FINALISTAMI
 VIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FIZYCZNEGO
 „POSZUKIWANIE TALENTÓW”


Już od 2005 roku Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Polskie Towarzystwo Fizyczne są organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Poszukiwanie Talentów” dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.Od 1 lutego do 18 kwietnia 2015 roku troje uczniów klasy I Gimnazjum w Parkowie pracowało nad przygotowaniem prac na konkurs. Z całej Polski na w. w. konkurs nadesłano 169 prace gimnazjalistów i 61 prac uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nasi uczniowie w grupie gimnazjalistów po nadesłaniu prac uplasowali się na następujących miejscach: Dominik Bartol – II miejsce, Joanna Działo – IX miejsce, Monika Kukla – XI miejsce na 169 gimnazjalistów z całej Polski. Pod opieką nauczycielki fizyki Justyny Bartol – Baszczyńskiej uczniowie przygotowywali prace o następującej tematyce:

W kategorii „Fizyka i literatura”:
2
limeryki, 2 opisy zdarzeń fizycznych z interpretacją zjawisk, 2 wywiady z naukowcami oraz ich publikacje w prasie i wśród uczniów, 3 pytania, które ich nurtują z rozważaniami na ich temat.
W kategorii „Fizyka i sztuka”:
8 projektów znaczków o tematyce zachęcającej do nauki fizyki
W kategorii „Doświadczenia”:
Zaprojektowanie, samodzielne wykonanie i udokumentowanie 6 nietypowych doświadczeń z fizyki.
W kategorii „Nauczanie i popularyzacja fizyki”:
Przygotowanie i opisanie 5 zabaw dla młodszych dzieci z użyciem doświadczeń fizycznych oraz przeprowadzenie tych zabaw na zajęciach w klasie I szkoły podstawowej.
W kategorii „Fizyka i fotografia”
Przygotowanie 3 filmików o zjawisku fizycznym lub z doświadczeniem fizycznym z nagraną interpretacją danego zjawiska oraz wykonanie 5 zdjęć zjawisk fizycznych z opisem interpretacji. Filmy i zdjęcia musiały być opublikowane na YouTube i musiały posiadać licencję  „Creative Commons. Uznanie autorstwa”.

W kategorii „Uczestnictwo w konkursach” w roku szkolnym 2014/2015 nasi uczniowie mieli na swym kącie:

  • Konkurs „Nauki przyrodnicze na scenie – 5” UAM Poznań
  • Pokaz doświadczeń przygotowany przez naszą grupę  podczas „Nocy Naukowców” – UAM Poznań
  • Pokazy doświadczeń podczas X Powiatowego Festiwalu Nauk Przyrodniczych w Obornikach
  • Udział w Polsko – Ukraińskim  Konkursie Fizycznym „LWIĄTKO”
  • Udział w Konkursie Fizyki Doświadczalnej w Wałczu.
Jak widzimy konkurs jest uwieńczeniem całorocznej pracy wyżej wymienionych uczniów i ich kolegów z klasy, którzy również brali udział w pokazach.
Joasia, Monika i Dominik pragną podziękować swoim nauczycielom: języka polskiego Pani Ewelinie Baranowskiej, sztuki i techniki – Pani Marzenie Działo, fizyki – Pani Justynie Bartol – Baszczyńskiej za cenne uwagi podczas tworzenia swoich prac; oraz nauczycielom nauczania początkowego Pani Katarzynie Mumot i Pani Danucie Soloch za umożliwienie im przeprowadzenia lekcji w klasach I a i I b oraz cenne metodyczne uwagi do zabaw, a Dyrektor Marii Cisowskiej za cierpliwość w stawianiu pieczątek i podpisów potwierdzających oryginalność każdej pracy.Nasi uczniowie zakwalifikowali się do finału i znaleźli się wśród 37 finalistów z całej Polski. W dniach 31.05. - 2.06.2015 w Warszawie na UW wydz. Fizyki odbył się finał konkursu. Zmagania finałowe polegały na "obronie" nadesłanych  prac przed czterema komisjami:
  • Komisja "Doświadczenia",
  • Komisja "Fizyka i sztuka oraz fotografie",
  • Komisja "Fizyka i literatura",
  • Komisja "Nauczanie i popularyzacja fizyki".

W komisjach zasiadają naukowcy – pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Fizyki.

Tak więc, mimo iż uczniowie są w pierwszej klasie gimnazjum teraz musieli zapoznać się z materiałem z 3 lat nauki w gimnazjum, gdyż w Warszawie rywalizowali z trzecioklasistami.
W finale znalazło się 37 uczniów ze 169 z całej Polski. Po zmaganiach finałowych nasi uczniowie uplasowali się: Dominik Bartol – 7 miejsce, Joanna Działo – 9 miejsce, Monika Kukla – 18 miejsce
Ponadto Dominik Bartol  i Joanna Działo zostali wyróżnieni w kategorii „Nauczanie fizyki” za wykonanie i przeprowadzenie zabaw z fizyki dla dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej  oraz Dominik Bartol w kategorii  „Pisanie o Fizyce” za wywiad z prof. Wojciechem Nawrocikiem.
Nasi uczniowie zdobyli dyplom finalisty i odznakę „Złoty Kwant – 2015”, oraz cenne nagrody książkowe. Ponadto każdy otrzymał mały zestaw do doświadczeń z optyki z laserem oraz kalendarz ze zdjęciem wszystkich finalistów.
W Warszawie pierwszego dnia z mapą w ręku uczniowie zwiedzali stolicę: Nowy Świat, Starówkę, wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury, przejazd metrem. Wieczorem przygotowania i ostatnie powtórki przed finałem. W drugim dniu pobytu w Warszawie przed południem – zmagania finalistów, a następnie zwiedzanie Cyklotronu w Laboratorium Ciężkich Jonów na UW, a wieczorem punkt kulminacyjny i niezapomniane wrażenia: Spektakl METRO w Teatrze BUFFO.
Ostatniego dnia zmagań odbył się Pokaz Mistrzów, gdzie wśród najlepszych prac znalazł się wywiad Dominika z prof. Wojciechem Nawrocikiem oraz zabawa Dominika : „Obrazy malowane dźwiękiem na błonie”. Wykład o zastosowaniach mikroskopu atomowego z zaprezentowaniem jego działania zakończył finał. Po wykładzie odbyło się rozdanie nagród dla uczniów i nauczycieli. Trzech pierwszych uczniów z gimnazjum i ze szkoły ponadgimnazjalnej pojedzie do Genewy do CERN-u, 3 kolejnych w każdej kategorii otrzymało tablety. Dominika od laureata dzielił 1 punkt, a Joasię  2 punkty. Uczniowie wrócili do domów pełni zapału do dalszej pracy i zapowiedzieli, że za rok „podbiją” Warszawę.

>>> GALERIA<<<


 

TRÓJKA Z PARKOWA W DRODZE DO CERN!!!


     Już od 2005 roku Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i  Polskie Towarzystwo Fizyczne są organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego  „Poszukiwanie Talentów” Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów i uczniów klas I i II szkół ponadgimnazjalnych. Ma on charakter popularnonaukowy. Uczniowie przygotowują prace konkursowe, wykonując różne zadania związane z fizyką: piszą eseje, wykonują fotografie, malują plakaty, przeprowadzają wywiady z fizykami, przeprowadzają doświadczenia, układają zabawy dla dzieci o tematyce związanej z fizyką. Na podstawie oceny uczestnicy dostają dyplom i odznakę „Złoty Kwant”. Autorzy najlepszych prac są zapraszani na finał do Warszawy i tu przed komisjami „bronią” swoich utworów.
W tym roku  z całej Polski na konkurs nadesłano 153 prace gimnazjalistów i 66 prac uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nasza szkoła odniosła ogromny sukces gdyż startując po raz pierwszy wprowadziła do 26-osobowego finału trójkę uczniów: Dominik Bartol na II miejscu, Joanna Działo na VIII miejscu i Monika Kukla na XI miejscu!!!
         Pod opieką nauczycielki fizyki p. Justyny Bartol-Baszczyńskiej nasi uczniowie musieli wykonać prace w  6 kategoriach:
- w kategorii „Fizyka i literatura”: 2 limeryki, 2 opisy zdarzeń fizycznych z interpretacją zjawisk, 2 wywiady z naukowcami oraz ich publikacje w prasie, 3 pytania, które ich nurtują z rozważaniami na ich temat;
- w kategorii „Fizyka i sztuka”: 8 projektów znaczków o tematyce zachęcającej do nauki fizyki;
- w kategorii „Doświadczenia”: zaprojektowanie, samodzielne wykonanie i udokumentowanie 6 nietypowych doświadczeń z fizyki;
- w kategorii „Nauczanie i popularyzacja fizyki”: przygotowanie i opisanie 5 zabaw dla młodszych dzieci z użyciem doświadczeń fizycznych oraz przeprowadzenie tych zabaw na zajęciach w klasie I szkoły podstawowej;
- w kategorii „Fizyka i fotografia”: przygotowanie 3 filmików o zjawisku fizycznym lub z doświadczeniem fizycznym z nagraną interpretacją danego zjawiska oraz wykonanie 5 zdjęć zjawisk fizycznych z opisem interpretacji. Filmy i zdjęcia musiały być opublikowane na YouTube i musiały posiadać licencję  „Creative Commons. Uznanie autorstwa”;
- w kategorii „Uczestnictwo w konkursach” w roku szkolnym 2014/2015: nasi uczniowie mieli na swym koncie: konkurs „Nauki przyrodnicze na scenie – 5” UAM Poznań; pokaz doświadczeń przygotowany przez naszą grupę  podczas „Nocy Naukowców” – UAM Poznań; pokazy doświadczeń podczas X Powiatowego Festiwalu Nauk Przyrodniczych w Obornikach; udział w Polsko – Ukraińskim  Konkursie Fizycznym „LWIĄTKO”; udział w Konkursie Fizyki Doświadczalnej w Wałczu.
Awans do finału to nie koniec drogi naszych „mistrzów fizyki”. Mimo, że są w pierwszej klasie teraz muszą opanować materiał 3 lat nauki  gimnazjum (konkurs obejmuje materiał z fizyki gimnazjum) gdyż w  dniach 1-2 czerwca 2015 będą bronić swoich  prac przed komisją złożoną z pracowników Wydziału Fizyki na Uniwersytecie Warszawskim.
W tym roku laureaci konkursu Poszukiwanie Talentów pojadą na wycieczkę do CERN pod Genewą. Wycieczka będzie w pierwszym tygodniu lipca. Może wśród tych laureatów będą parkowscy gimnazjaliści?!


Informacje dla rodziców
Oddział przedszkolny
Kalendarium roku szkolnego
Plan imprez
 i uroczystości

Podręczniki
Konkursy szkolne
Plan lekcji

Dokumenty szkolne
Dowozy do szkoły

Oferta edukacyjna
Świetlica szkolna
Zajęcia pozalekcyjne
Pielęgniarka szkolna
Pedagog szkolny
Doradztwo zawodowe
Biblioteka szkolna
SKO
Imprezy cykliczne
Wycieczki szkolne

Napisz do nas

ko
MEN

Opracowanie strony:  Zespół Szkół w Parkowie