logo szkoły SZKOŁA PODSTAWOWA

 im. Józefa Wybickiego w Parkowie

Kontakt:  SP Parkowo, Parkowo 6, 64-608 Parkowo, tel/fax  67/26 10 505  e-mail: zsparkowo@wp.pl
budynek szkoły

 
Strona główna
Aktualności
Dyrekcja
Grono Pedagogiczne
Pracownicy szkoły
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Uczniowie
Absolwenci
Historia szkoły
Patron szkoły
Hymn, godło i sztandar
Nadanie imienia
Sala Tradycji
Organizacje szkolne
Klasy sportowe
UKS
Osiagnięcia sportowe
Klub Olimpijczyka

Teatry szkolne

Wolontariat szkolny
Szkoła Promująca Zdrowie
Archiwum


   „Powiedz mi,  
  a zapomnę.
Pokaż mi, 
a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”
oke
CKEAKTUALNOŚCI
„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”
- nowe kompetencje uczniów i nauczycieli w Gminie Rogoźno

REGULAMIN PROJEKTU


MAJ 2018

PÓŁFINAŁ XVI EDYCJI KONKURSU PRZYRODNICZO – SPORTOWEGO

Dnia 16 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Obornikach odbył się półfinał XVI edycji Konkursu Przyrodniczo – Sportowego , którego organizatorami są Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka” oraz Gmina Oborniki. Celem konkursu jest wzrost wiedzy przyrodniczo – leśnej, kształtowanie postaw ekologicznych, a także uświadomienie młodzieży zależności pomiędzy działalnością człowieka a środowiskiem.  Konkurs jest przeznaczony dla klas IV – VII szkół podstawowych z terenu nadleśnictw LKP Puszcza Notecka.

Z Parkowa w półfinale konkursu wzięła udział pięcioosobowa drużyna z klasy VII (wyłoniona w drodze konkursu szkolnego  zorganizowanego przez p. Izabelę Węgrzak – Przybylską dnia 25 kwietnia 2018 r.) składająca się z następujących uczniów: Jagoda Lis, Jakub Kulka, Ryszard Chrzanowski, Jakub Klose i Mateusz Warzocha.

GMINNE MISTRZOSTWA W PIŁCE PLAŻOWEJ DZIEWCZĄT

16 maja odbyły się w Parkowie Gminne Mistrzostwa w piłce plażowej dziewcząt. Nasza szkoła gościła zespoły z Rogoźna oraz Gościejewa. Po emocjonujących pojedynkach najlepsza okazała się para ze Szkoły Podstawowej numer 3 w Rogoźnie. Nasza Reprezentacja zajęła III miejsce, przegrywając minimalnie na „ małe punkty” z Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie.

MW

POWIATOWY  KONKURS  PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ

10 maja 2018 roku uczennica naszej szkoły Aleksandra Hampel pod opieką p. Moniki Nowak wzięła udział w IV edycji Powiatowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole. Patronat nad Konkursem objął Starosta Powiatu Obornickiego. W konkursie zaprezentowało się 20 wokalistów i wokalistek z okolicznych szkół powiatu obornickiego. Repertuar wykonawców był bardzo zróżnicowany. Nasza Ola wyśpiewała sobie I miejsce wykonując piosenkę Christiny Aguilera "Hurt" ex aequo z  duetem dziewcząt z Ryczywołu. Oli gorąco gratulujemy sukcesu!

Galeria ...

Ruszyła nowa całoroczna edycja programu „Wzorowa Łazienka”
– szkoły podstawowe rywalizują o remont toalet

Akcja „Wzorowa Łazienka” skierowana jest do publicznych szkół podstawowych. Jest to program edukacyjny, który ma wpłynąć na zmianę warunków sanitarnych w polskich szkołach poprzez kształtowanie właściwych nawyków higienicznych wśród uczniów oraz zapewnienie zwycięskiej szkole przyjaznej, funkcjonalnej i czystej łazienki.


                                           Zapraszamy do głosowania na naszą szkołę.   >>>

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

Piękne prace zdobiły gazetkę ścienną Szkoły Promującej Zdrowie , prace dotyczyły wyobrażeń uczniów na temat „Bezpiecznej drogi do szkoły” oraz „Bezpiecznej szkoły”. Konkurs plastyczny obejmował dwie grupy uczniów klasy I-III oraz IV-VII. Wyróżnione prace to:
Daria Olech – I miejsce „Bezpieczna szkoła”
Natalia Olech -I miejsce „Bezpieczna droga do szkoły”
Bartosz Niezborała – II miejsce „Bezpieczna droga do szkoły”
Gratulujemy!!!

APEL Z OKAZJI 3 MAJA

Jak co roku, w maju uczniowie szkoły podstawowej przygotowali apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 r. Uczniowie zaakcentowali i przypomnieli najważniejsze momenty z chwil poprzedzających uchwalenie Konstytucji. Ustawy, która była pierwszą w Europie, a drugą na świecie; wprowadzającą bardzo istotne zmiany w państwie polskim. Niestety, przeciwnicy Konstytucji doprowadzili do jej upadku w kilkanaście miesięcy później. W tegorocznym apelu, w aktorów wcielili się uczniowie z klasy IV B, którzy poszczególne teksty prezentowali z pamięci. Całość uświetnił występ wokalny dwóch uczennic z klasy VI. Wykonawcy przygotowani zostali przez panią Agnieszkę Marię Jaworską, a oprawę muzyczną przygotował pan Robert Dobrogowski. Natomiast wystrój sali nawiązywał do symboli narodowych, tak bliskich wszystkim Polakom.

                                                                                                                                                                                   AMJ

STANISŁAW MAŁACHOWSKI JAK ŻYWY

3 maja,  jak zwykle pod pomnikiem poległych Powstańców Wielkopolskich 1918/19, żołnierzy II wojny światowej i ofiar terroru hitlerowskiego mieszkańcy gminy Rogoźno złożyli hołd twórcom konstytucji majowej. W tym roku obok uroczystości rocznicowych Rogozińskie Centrum Kultury i Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz zaproponowały szkołom podstawowym, gimnazjum oraz szkołom średnim udział w konkursie „Być jak Stanisław Małachowski – konkurs na najlepszy strój”, którego celem było przygotowanie, przebranie się oraz przybycie na miejsce uroczystości  w replice stroju Stanisława Małachowskiego wg obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja z 1791 roku”.

KWIECIEŃ 2018

OTWARTA ZETA

Jak co roku – już po raz trzeci z kolei – w kwietniu na zaproszenie niezwykle gościnnej dyrekcji Zespołu Szkół im. gen. Tadeusza Kutrzeby  odwiedziliśmy 24 kwietnia  mury największej w powiecie szkoły ponadgimnazjalnej.

W sporej sile (czterdziestu czterech  uczniów pod opieką Krzysztofa Działo, Doroty Mąderek, Magdaleny Walenciak i Moniki Nowak) jako pierwsi zameldowaliśmy się w hali sportowej szkoły.  
O godzinie 9.15 dyrektor placówki Waldemar Molski powitał dziewięć szkół powiatu obornickiego z: Kiszewa, Maniewa, Biedruska, Rożnowa, Chludowa, Ludom oraz Szkół Podstawowych  nr 2 i 4 z Obornik przybyłe na „Otwarte drzwi”. Szczególnie gorąco dyrektor Molski powitał „przyjaciół ze Szkoły Podstawowej z Parkowa". 

23 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Bibliotekarka szkolna pani Monika Nowak oraz nauczyciele poloniści nie mogli pozwolić by uczniowie szkoły w Parkowie zapomnieli o ŚWIATOWYM DNIU KSIĄŻKI, dlatego już od samego rana na pierwszej przerwie pani Ewelina Baranowska przypomniała genezę tego święta oraz zachęciła wszystkich uczniów do wspólnej zabawy, której celem było napisanie , krótkiej rymowanki, sentencji związanej z książką, czytelnictwem( klasy IV-VII i II-III g)oraz wykonanie pięknej zakładki do książki ( klasy I-III). Zapowiedziała również, że świętowanie szkolne będzie trwało aż do środy, ponieważ każdego dnia w bibliotece szkolnej czekać będzie moc atrakcji czytelniczych przygotowanych przez panią Monikę.

ZDOBYWANIE WIEDZY, ALE NIE W SZKOLE

Uczniowie klasy VI razem z dyrektorem szkoły panią Małgorzatą Cyranek oraz wychowawcą Eweliną Baranowską postanowili wbrew wszelkim przesądom w piątek 13 zdobywać wiedzę w praktyce, dlatego udali się od samego rana do Poznania. Wszystko zaplanowane było zgodnie z rozkładem zajęć klasy VI. Najpierw poranna lekcja wychowania fizycznego w Parku Wieniawskiego, następnie muzyka – wizyta w Teatrze Wielkim, a tam atrakcji wiele. Mogliśmy zobaczyć scenę od podszewki, garderobę , siedzieliśmy na widowni oraz w loży przeznaczonej dla specjalnych gości np. prezydenta.  Byliśmy w rekwizytorni, dowiedzieliśmy się jak wykonuje się rekwizyty do znany arii, później zwiększyliśmy wiedzę o wiele pojęć z zakresu teatru, opery.


ZMIANA PLANU LEKCJI OD ŚRODY

04 kwietnia 2018 roku
                                                                                                                SPRAWDŹ !MARZEC 2018

KODER JUNIOR - SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA

W lutym br. nasza szkołą została zakwalifikowana do projektu „KoderJunior” realizowanego w ramach programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w działaniu 3.2 Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej. Działanie to zostało zaplanowane przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem programu jest przygotowanie szkól do wdrażania nauki programowania do podstawy programowej. W ramach projektu „KoderJunior” sześciu nauczycieli zostało przeszkolonych we wdrażaniu innowacyjnych metod kształtowania kompetencji programowania oraz rozwijania kompetencji cyfrowych w klasach 1–3. Uwaga Rodzice!

Ruszyła rekrutacja do klasy I Szkoły Podstawowej
oraz do klas sportowych.

CZAS NA RELAKS

Świąteczne domowe porządki i pilna nauka zmęczyła uczniów klasy VI, dlatego postanowili pozwolić sobie na chwilę rozrywki i dobrej zabawy.   23 marca udali się więc z opiekunami do Obornik, a tam rozkoszowali grą w kręgle i pyszną pizzą. Wyjazd był bardzo udany i w planach kreśli się kolejny.   

EB

POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY

     22 marca br. sześcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w finale Powiatowego Konkursu Matematycznego o tytuł Mistrza Matematyki Powiatu Obornickiego. Klasę VI reprezentowali: Marek Babicz, Jakub Baranowski i Paweł Mroczyński, klasę VII – Julia Mumot i Patryk Sierakowski, a gimnazjalistów – Magdalena Pietz.

Finał odbył się w Zespole Szkół w Objezierzu.
Wspaniałe 3 miejsce zajął Marek Babicz – niestety w tym konkursie jest to miejsce, którego nie wyróżnia się nagrodami – przyznawany jest tylko tytuł mistrza i wicemistrza.

DZIEŃ LICZBY PI
 „Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.”
 
(W. Szymborska)
14 marca (szkoda, że nie o godzinie 1.59)  włączyliśmy się do obchodów Dnia Liczby Pi.
Święto liczby wymyślono 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych w  Exploratorium – pierwszym centrum nauki  na świecie, w którym eksponaty wolno było dotykać, przestawiać a nawet posuć.
Za patronów Dnia Pi uznaje się Alberta Einsteina i polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego – obaj panowie urodzili się 14 marca.

ŚWIĘTO PATRONA

Szkoła to miejsce, w którym zdobywamy wiedzę, nabywamy ważnych umiejętności, ale też w szkole uczymy się tego, jak żyć, w jaki sposób pielęgnować wartości, które są najważniejsze, takie jak: patriotyzm, honor, poszanowanie godności, tolerancja, wrażliwość na cudzą krzywdę i inne. Do tego potrzebne są nam wzorce osobowe. Dla nas takim wzorem postępowania jest nasz patron Józef Wybicki. Wiedza o wybitnej postaci, znajomość jej losów i dokonań  - rodzi szacunek do patrona, szacunek  do szkoły noszącej  jego imię, a poprzez  to,  szacunek  do wiedzy i nauki. Stąd też tak bardzo ważnym wydarzeniem w naszej szkole jest Święto Szkoły, Dzień Patrona. Dziewiątego marca naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością: zastępca burmistrza Rogoźna Renata Tomaszewska, radni Rady Miejskiej Adam Nadolny i Bartosz Perlicjan, ksiądz Jan Andrzejewski oraz ksiądz Wojciech Ren.

LUTY 2018


ROZTAŃCZONY ŚWIAT W TEATRZE WIELKIM W POZNANIU


Tanecznym krokiem uczniowie klasy I oraz III b przywitali słoneczny poniedziałkowy poranek. Byli bowiem uczestnikami warsztatów, które odbywały się w Operze- w sali prób. Uczniowie mogli poznać z bliska pracę tancerza, terminologię baletowych póz, tańca klasycznego  oraz teatralne ABC. Młode oczka  bacznie obserwowały prezentowane tańce z różnych części świata, istotne to było, ponieważ na chwilę sami stali się tancerzami. Zachwycające kostiumy, niezwykłe rekwizyty i piękna muzyka to esencja spotkania. Po warsztatach z tancerzami młodzi widzowie odwiedzali scenę i widownię.

„OLIMPIJSKIE”  TROFEA

Dziewiątego lutego 2018 roku w dalekim Pjongczang zapłonął ogień olimpijski. Tego samego dnia w siedzibie PKOl-u wręczono nagrody dla uczniów szkół podstawowych w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Maskotka Olimpijska Twoim Bohaterem". Wśród wyróżnionych znalazł się uczeń parkowskiej szkoły Ryszard Chrzanowski. Wraz z opiekunem projektu i Klubu Olimpijczyka Krzysztofem Działo mieli okazję wziąć udział w bardzo miłej uroczystości wręczania nagród, spotkać się z wielkimi gwiazdami polskiego sportu, przede wszystkim z ambasadorem konkursu, pierwszym polskim zimowym złotym medalistą olimpijskim Wojciechem Fortuną, legendarnym zwycięzcą konkursu skoków na Okurayamie. 


ETAP SZKOLNY OTWP „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM

Dnia 09 lutego 2018 roku 20 uczniów Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Parkowie wzięło udział w etapie szkolnym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom. Dyrektor Małgorzata Cyranek powitała przybyłych przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej z Parkowa w osobach: prezesa Dawida Mikołajczaka, członków OSP Bartłomieja Witta i Sebastiana Mikołajczaka oraz wszystkich uczestników życząc im sukcesów. Przedstawiciele OSP przybyli jak co roku na konkurs z cennymi nagrodami. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie konkursu była p. Marzena Działo.


KARNAWAŁOWY BAL WALENTYNKOWY3 lutego  Bolesław I Chrobry poślubił księżniczkę Odę, wyprawiając huczną ucztę. Goście, którzy przybyli tegoż dnia , tylko 1000 lat później do szkoły w Parkowie równie po królewsku zostali przyjęci i pełne wrażeń przyjęcie przy suto zastawianym stole ich nie ominęło. A przybyły księżniczki w przepięknych sukniach oraz przystojni kawalerowie z całego Powiatu Obornickiego. Gości witała pani dyrektor Małgorzata Cyranek oraz wicedyrektor Danuta Talar-Soloch, a także wolontariusze Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Parkowie. Wśród znamienitych gości, którzy przyjęli zaproszenie na XIX Bal Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej byli: Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski wraz z małżonką, Zastępca Burmistrza Rogoźna Renata Tomaszewska, Wójt Ryczywołu Renata Gembiak-Binkiewicz .....


NOWY PLAN LEKCJI

plan obowiązuje do ferii zimowych

STYCZEŃ 2018

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 

Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole na stałe wpisany jest w kalendarz imprez i obchodzony jest co roku bardzo uroczyście. Pani do dyrektor Małgorzata Cyranek powitała zaproszonych gości, życząc im dużo zdrowia i uśmiechu na co dzień oraz dziękując za cierpliwość, opiekę i czas,  jaki poświęcają swoim wnukom.

Uczniowie klas nauczania zintegrowanego przygotowali programy artystyczne: wiersze, piosenki, tańce i przedstawienie „Kopciuszek”. 

SPEKTAKL „ZEMSTA”  w  OOK

10 stycznia uczniowie klasy VI, VII i II gimnazjum  mieli okazję obejrzeć spektakl  pt. „ Zemsta”, na podstawie komedii Aleksandra Fredry, wystawiony w Obornickim Ośrodku Kultury prze Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.  Sztuka wyreżyserowana przez Michała Hachlowskiego, w scenografii Małgorzaty Santory,   miała tradycyjną formułę. Jak zawsze  Fredrowskie teksty wywoływały burzę śmiechu. Świetnie zagrane role  Papkina i Klary zostały docenione przez publiczność gromkimi brawami.


RYSZARD CHRZANOWSKI  Z PARKOWA LAUREATEM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU "MASKOTKA OLIMPIJSKA TWOIM BOHATEREM"!!!

Szkoła w Parkowie  stara się upowszechniać ideę olimpijską poprzez organizację imprez i uroczystości mających na celu przybliżenie haseł olimpizmu. I to nie tylko tych popularnych:  citius – altius – fortius, ale szczególnie tych trochę zapomnianych: pulchrius et humanius. Stąd też podczas uroczystości olimpijskich w Parkowie pamięta się o idei kalokagathii, równomiernym rozwoju sportowym i umysłowym. Obok wartości czysto sportowych ważne są bowiem wartości humanistyczne, kulturowe. Dlatego uczniowie z Parkowa uczestniczą w  wielu konkursach i imprezach pod egidą Polskiego Komitetu Olimpijskiego, które promują nie tylko aktywność sportową, ale  i artystyczną. 


POWITANIE NOWEGO DYREKTORA

Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Parkowie  z dniem 01 stycznia 2018 roku została mgr Małgorzata Cyranek.
GRUDZIEŃ 2017
„Porodziła swego pierworodnego Syna,
Owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie,
gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.
                                                           [ Łk 2,7]
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
życzymy Państwu wiary niezłomnej,
nadziei niewyczerpanej  i miłości nieskończonej.
Niech Malutka Dziecina błogosławi Państwu,
dodając mądrości w codziennym podejmowaniu decyzji.
Wierzymy, że Zbawiciel ześle wszelkie potrzebne łaski,
a rok 2018 będzie obfitował samymi sukcesami.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy obs
ługi i administracji 

oraz dzieci i młodzież  Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Parkowie.WIGILIA

22 grudnia cała społeczność  szkolna  wraz z zaproszonymi gośćmi   spotkała się na wspólnym kolędowaniu. W tym roku  spotkanie rozpoczęła  wicedyrektor szkoły, która złożyła wszystkim bożonarodzeniowe życzenia, przede wszystkim radości, nadziei i miłości, które niosą Święta Bożego Narodzenia. Następnie ksiądz proboszcz Jan Andrzejewski  odczytał fragment Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa i przypomniał o istocie  i znaczeniu wydarzenia, które przyniosło światu radość i pokój.  Symboliczne przełamanie opłatka  przez wicedyrektora szkoły (panią Danutę Talar - Soloch), księży (ks. proboszcza Jana Andrzejewskiego i ks. proboszcza Wojciecha Rena), przedstawiciela burmistrza pana Bartosza Perlicjana,  przedstawiciela emerytowanych pracowników szkoły ( panią Irenę Nowak) zakończyło część oficjalną.

„DALEJ, KTO POLAK, CHWYTAJ ZA BROŃ!” - 99 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA

Już po raz dziesiąty, 21 grudnia br. w murach parkowskiej szkoły odbył się Apel Powstańczy, którego celem było uczczenie żołnierzy-powstańców z okolic Parkowa, Słomowa, Szczytna, Kaziopola, Grudnej, Wełny, Jaracza oraz Rogoźna. Jak zwykle uczniów i młodzież powitała na sali przepiękna scenografia przygotowana przez pp. Marzenę Działo i Monikę Nowak eksponująca przede wszystkim 150 rocznicę urodzin dowódcy powstania generała Józefa Dowbora-Muśnickiego oraz 99 rocznicę wybuchu powstania. Witając przybyłych na uroczystość uczniów i nauczycieli dyrektor Szkoły Podstawowej Danuta Talar-Soloch powiedziała:  „Niezłomna wiara i  nadzieja w lepsze jutro pozwoliły  wytrwać powstańcom w niedoli na okupowanej ziemi ojców, która była ich wspólnym narodowym dobrem.

Z KOLĘDĄ W HOSPICJUM W WĄGROWCU

Tradycją szkoły w Parkowie stało się to, iż tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wolontariusze z Szkolnego Koła Wolontariatu odwiedzają z opłatkiem, życzeniami i kolędą pensjonariuszy Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu. W tym roku grupa młodzieży pod opieką pani Kasi, pani Marzeny, pani Danki, pana Krzysztofa i pani dyrektor szkoły Małgorzaty Cyranek została przywitana przez Prezesa Zarządu Stowarzyszenia – ks. prał. Andrzeja Rygielskiego.  Ksiądz prałat przede wszystkim bardzo podziękował młodym ludziom za przybycie, bo jak powiedział w słowach skierowanych do wolontariuszy, że to właśnie młodość przynosi radość i ulgę w cierpieniu tym, którzy dotknięci zostali chorobą.


JARMARK  BOŻONARODZENIOWY

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Parkowie wraz z opiekunami wzięli udział w paradzie z okazji  Jarmarku Bożonarodzeniowego organizowanego w Rogoźnie 16 grudnia 2017 r. W orszaku Mikołaja wśród  uczniów i nauczycieli  kroczyli rodzice, z przewodniczącym RR panem Robertem Szymańskim na czele, przewodniczącym SU Dominikiem Szymańskim i wicedyrektorem Danutą Soloch. Wspólnie z uczniami z  innych szkół i placówek oświatowych wszyscy uczestnicy przystrajali bożonarodzeniową choinkę ozdobami przygotowanymi przez panią Marzenę Działo i panią Katarzynę Mumot. Święty Mikołaj, zwany w Wielkopolsce Gwiazdorem obsypał dzieci i młodzież słodyczami.

TURNIEJ MIKOŁAJKOWY


Jak tradycja nakazuje i w tym roku w naszej szkole odbył się Turniej Mikołajkowy Chłopców w piłce nożnej, gościnni My zajęliśmy 2 miejsce. Pierwsze miejsce oddaliśmy Szkole Podstawowej numer 2 w Rogoźnie, natomiast trzecie miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej z Gościejewa.Sędziowie i trenerzy wyłonili najlepsza trójkę turnieju. Najlepszym bramkarzem okazał się nasz uczeń Paweł Mroczyński, najlepszym zawodnikiem turnieju został uczeń SP 2 Rogoźno a najskuteczniejszym strzelcem był Dominik Charubin. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, getry piłkarskie oraz słodki poczęstunek.
MW

13 GRUDNIA 1981 ROKU      DZIEŃ, KTÓRY ZMIENIŁ POLSKĘ

W niedzielę, 13 grudnia 1981 roku o godz. szóstej rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Władze PRL-u  jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności". W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji milicyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tysięcy samochodów. 31 grudnia 1982 roku stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 roku odwołany. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć  nie jest znana. 


WYCIECZKA DO GNIEZNA

Już niedługo święta Bożego Narodzenia. W związku z tym 12 grudnia 2017 roku zorganizowaliśmy wycieczkę do Fabryki Ozdób Choinkowych KADPOL w Gnieźnie. Uczestnikami wycieczki były dzieci z klas II, III a  i IV a. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Marzena Działo, Małgorzata Binkowska, Alina Jarzembowska i Monika Nowak. Pod opieką przewodniczek dzieci zwiedziły zakład. Poznały wszystkie etapy powstawania bombki. Uczniowie przekonali się, że praca przy produkcji bombek wymaga nie tylko  talentu, ale też ogromnej cierpliwości. Nie mniej interesujące były zakupy. Z bogatej oferty ozdób każdy z uczniów mógł wybrać coś dla siebie. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę z własnym imieniem.


ODSŁONIĘCIE TABLIC  Z NAZWISKAMI  OFIAR  II WOJNY ŚWIATOWEJ

10 grudnia 2017 r. poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Parkowie, delegacja oraz młodzież szkoły uczestniczyła w uroczystości na rogozińskim cmentarzu, podczas której odsunięto tablice z imionami i nazwiskami osób – ofiar II wojny światowej. Ta wzruszająca chwila, szczególnie dla bliskich ofiar, którzy nie znają miejsca spoczynku tych, którzy byli ojcami, braćmi, synami, ale przede wszystkim Polakami, jest nie tylko lekcją historii dla młodego pokolenia, ale przede wszystkim czasem wyczekiwanego oddania hołdu i czci,  spłacaniem długo wyczekiwanego długu wdzięczności za największy dar, jakim jest ludzkie życie  oddane za wolność drugiego człowieka.  


MIKOŁAJKI

Święty Mikołaj, dzięki przychylności aury, przybył do wszystkich grzecznych dzieci pięknymi saniami z workiem słodyczy. Zajrzał do każdej klasy, witany z radością, tylko niektórzy obawiali się złowrogiej miny Świętego , ze względu na zbyt  asertywne traktowanie obowiązków szkolnych. Święty Mikołaj okazał się jak zwykle wspaniałomyślny i nie poskąpił ( dzięki ścisłej współpracy z Radą Rodziców) słodkiego upominku każdemu uczniowi : grzecznym w nagrodę, a niegrzecznym na osłodę ,,trudnego” szkolnego życia.


WYCIECZKA DO UZARZEWA I POZNANIA

W dniu 01 grudnia 2017r. odbyła się wycieczka uczniów klasy I do Uzarzewa i  Poznania.
W Uzarzewie obejrzeli p
rezentację wystawy „Zwierzęta w czterech porach roku”. Pani przewodnik interesująco opowiadała o zwyczajach i trybie życia wielu zwierząt. Wykonali ozdoby świąteczne oraz rozmawiali o zwyczajach bożonarodzeniowych. Odbyło się  bardzo oczekiwane spotkanie z Mikołajem przy saniach z reniferem i wręczenie prezentów z okazji Mikołajek.

W Poznaniu uczniowie zanim poszli do Rogalowego Muzeum przyglądali się kamienicom Starego Rynku i obejrzeli pokaz Poznańskich Koziołków.  W Rogalowym Muzeum wzięli udział w pokazie, w którym poznali recepturę i składniki używane do produkcji Rogali Świętomarcińskich.

LISTOPAD 2017

HEJ SŁYSZYSZ?

Uczniowie klasy szóstej  uczestniczyli w regionalnym programie zdrowotnym „Badanie przesiewowe słuchu u młodzieży klas szóstych szkoły podstawowej – Hej słyszysz?” Program zdrowotny jest przeprowadzany w ramach Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej 7, Działania 7.2 Usługi społeczne i zdrowotne. Celem głównym tegoż programu jest zwiększenie wczesnego wykrywania oraz prewencji  czuciowo – nerwowych ubytków słuchu wśród młodzieży. Uczniowie naszej szkoły skorzystali  ze specjalistycznego badania przesiewowego  słuchu w kierunku wykrycia wczesnych ubytków słuchu związanych z hałasem przeprowadzonego przez specjalistów  ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego  UM z Poznania.

,,DZIŚ CIEŃ WOSKU CI UKAŻE, CO CI ŻYCIE NIESIE W DARZE”


W andrzejkowy wieczór w Szkole Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Parkowie każdy mógł spojrzeć w przyszłość , dzięki różnym wróżbom przygotowanym przez Samorząd Uczniowski. Zabawy brawurowo prowadził przewodniczący samorządu Dominik, pod czujnym okiem pani Marzeny.  Lanie wosku, chodzące buty i inne zabawy sprawiały frajdę wszystkim bawiącym się uczniom. Sympatyczny i pełen dobrej energii  listopadowy wieczór pozwolił na oderwanie się od codziennej szkolnej rzeczywistości.
DTS

PIERNIKOWA JEDNODNIÓWKA

Właśnie tak nazwaliśmy nasza wycieczkę do Torunia, w której uczestniczyli uczniowie klas: IIIa, IIIb, IVb i VI naszej szkoły. To był dzień pełen wrażeń.

Po przyjeździe udaliśmy się do Muzeum Toruńskiego Piernika. Cukiernicy z Parkowa uczestniczyli w warsztatach tworzenia toruńskiego piernika oraz zwiedzali muzeum. Następnie przewodnik zapoznał nas z historią Torunia i pokazywał przepiękne zakątki tego tajemniczego miasta. Byliśmy też w Muzeum Mikołaja Kopernika i Planetarium na seansie.
RK

TEATRZYK FANTAZJA NA PRZEGLĄDZIE ARTYSTYCZNYM SZKÓŁ

I MIEJSCE dla aktorów teatrzyku „Fantazja” za przedstawienie „ Kopciuszek” prezentowane podczas dorocznego Przeglądu Dorobku Artystycznego Szkół w Rogozińskim Centrum Kultury. BRAWO MY!

RK
UROCZYSTE WRĘCZENIE WOJEWÓDZKIEGO CERTYFIKATU SZKOŁY PROMUJĄCEJ  ZDROWIE                                                    

24 listopada 2017 roku w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu  odbyła się  Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie nt. Ochrona i promocja zdrowia pracowników szkoły jako wartość w Szkole Promującej Zdrowie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Pani Elżbieta Leszczyńska – Wielkopolski Kurator Oświaty, Pani Ewa Kasperek-Golimowska,   dr Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza- Pracownia Edukacji Zdrowotnej, Pani Magdalena  Woynarowska –Sołdan dr Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauki  o Zdrowiu, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. PIEKLIŚMY ROGALE

15 listopada klasa V b wraz z wychowawcą Magdaleną Walenciak i panią Katarzyną Lewandowską zjadły nietypowe śniadanie serwowane przez znakomitego kucharza restauracji „Kuchnia i Strych” w Obornikach. Śniadanie było dodatkiem podczas warsztatów z pieczenia rogali. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Stary Młyn w Obornikach, który zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.

MW

MULTIMEDIALNA LEKCJA W KINIE „JAK ONI TO ZROBILI?”

Już od czterech lat bierzemy udział w ciekawym przedsięwzięciu w zakresie edukacji medialnej rekomendowanej przez rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej. Lekcja w kinie to swoiste  uzupełnienie programu nauczania języka polskiego. Jest to nowoczesna propozycja pracy z dziełem filmowym, która odpowiada zainteresowaniom dzieci i młodzieży. Ta forma przekazu przygotowuje młode pokolenie do właściwego odbioru rozumienia tekstów kultury. Uczniowie klasy Va i VI pod opieką p. Danuty Talar-Soloch, p. A. Łatki oraz p. Kamili Dominiak uczestniczyli w 45 minutowej lekcji
więcej ...

NIEPODLEGŁOŚĆ W PIOSENCE

Kilka dni temu, 11 listopada uroczyście obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Msze, marsze, składanie kwiatów i zniczy pod pomnikami walk i męczeństwa świadczyły o pamięci o naszych przodkach. Były one zarazem hołdem złożonym tym, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.  My od 6 lat staramy się uczcić to święto tak jak każe święty Augustyn, czyli poprzez piosenkę. Polskie pieśni i piosenki patriotyczne są, jak śpiewał w swojej piosence Marek Grechuta: kwiatem trzymanym w naszych rękach jak scheda pokoleń.  Śpiewając pieśni i piosenki, opowiadamy o Polsce, o wolności i o wszystkim, co naprawdę w życiu ważne. Śpiewając, ożywiamy w pamięci naszych bohaterów i wielką przeszłość naszego kraju. Podzielamy radości i smutki, tych wszystkich, których łączyła i łączy Polska. Świętujemy tę radosną dla Polski rocznicę ze śpiewem na ustach.


W MITYCZNYM ŚWIECIE

Uczniowie klasy VB, jako podsumowanie szkolnej lektury, przygotowali prezentacje mitologicznych bohaterów. Podczas lekcji języka polskiego zaprezentowali się między innymi: Zeus, Hades, Hefajstos, Posejdon, Demeter, Hera  i  Afrodyta. Uczniowie nie tylko przygotowali stroje i atrybuty wybranej przez siebie postaci, ale także musieli wykazać się znajomością  szczegółów biograficznych bogów i bogiń greckich.


WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE


Zakończyły się szkolne etapy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Uczniowie zmagali się z trudnymi pojęciami nauk humanistycznych ( historii i języka polskiego) oraz nauk matematyczno – przyrodniczych ( matematyki, chemii, fizyki i biologii). Nie zabrakło także uczestników konkursu języka angielskiego. Wielu uczniów sumiennie przygotowywało się do konkursów, ale tylko jednej uczennicy Magdalenie Pietz udało się uzyskać wymaganą liczbę punków uprawniającą do udziału w etapie rejonowym konkursu matematycznego. Magdzie życzymy połamania długopisów i trzymamy kciuki, aby udało się przejść do finału.

DZIEŃ BAJEK

Dzień Bajek zorganizowany w szkole w Parkowie dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej pod czujnym okiem p. Małgorzaty Binkowskiej, przy współpracy z nauczycielkami edukacji wczesnoszkolnej i Samorządu Uczniowskiego, okazał się nie tylko dniem wspaniałej zabawy i radości, ale także przykładem nauki poprzez zabawę. Od samego rana po szkolnych korytarzach przemykały wróżki, królewny, elfy, krasnale, smoki oraz cała plejada bajkowych i baśniowych postaci. Uczniowie klas starszych z zazdrością spoglądali na te harce, co świadczy tylko o tym, że z bajek nigdy się nie wyrasta.

SZKOLNY ETAP GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO „ W HOŁDZIE OJCZYŹNIE”

6 listopada 2017 r. odbył się szkolny etap Gminnego Konkursu Recytatorskiego „ W hołdzie Ojczyźnie”. W konkursie wzięło udział 21 recytatorów, w tym 15 ze szkoły podstawowej i 6 z gimnazjum. Uczniowie recytowali utwory m.in. Wisławy Szymborskiej, Jacka Kaczmarskiego, Marii Konopnickiej, Joanny Białobrzeskiej czy Tadeusza Kubiaka. Trema uczestników konkursu była ogromna.

W kategorii klas gimnazjalnych:
I miejsce zajęła Aleksandra Hampel z kl. III gimnazjum
II miejsce Jarosław Kolasa ( kl. III)
III miejsce Justyna Hampel ( kl. III)

SŁONECZNY BIEG PRZEMYSŁA


Przepiękne jesienne, listopadowe słońce, temperatura w granicach 15 stopni Celsjusza to wręcz idealne warunki do najbardziej popularnej formy uprawiania sportu, czyli biegania. W tych warunkach, drogami gminy Rogoźno odbył się 3. Rogoziński Półmaraton Przemysła II zorganizowany przez Gminę Rogoźno przy współpracy z Rogozińskim Klubem Biegacza,  Rogozińskim Centrum Kultury oraz Liceum i Gimnazjum im. Przemysła II. W głównym biegu półmaratońskim wzięło udział 426 biegaczy z całej Polski, - i nie tylko - m.in. z: Wielkiej Brytanii, Gorzowa, Poznania, Gdańska, Torunia. Najszybszy wśród mężczyzn okazał się Michał Leśniak, a wśród kobiet triumfowała Justyna Olejniczak.


PAŹDZIERNIK  2017

DZIEŃ SPÓDNICZKI

Jeśli ktoś  lubi wiedzieć, co w modzie piszczy, powinien obejrzeć fotorelację z Dnia Spódniczki w naszej szkole. Ten uniwersalny, a zarazem elegancki element stroju nigdy nie traci na swojej popularności. Wśród proponowanych na najbliższy sezon jesień – zima  spódniczek królowały spódnice długie, rozkloszowane, krótkie, ołówkowe, bombki oraz  inne niezwykłe kroje znanych projektantów mody. 


PAMIĘTAMY O TYCH CO ODESZLI

26 października, tuż przed Świętem Zmarłych, uczniowie klasy IV a z wychowawczynią wybrali się na spacer, na cmentarz w Parkowie.  Dla dzieci to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o swoich przodkach i mieszkańcach, których już nie ma. W drodze na cmentarz oddaliśmy hołd bohaterom I wojny światowej, powstania wielkopolskiego 1918/1919 roku i twórcy parku wiejskiego w Parkowie  Stanisławowi Polczyńskiemu stawiając przed pomnikiem w parku pierwszy znicz. Pogoda była słoneczna, dlatego obeszliśmy cmentarz zatrzymując się przed grobami byłych nauczycieli i dyrektorów naszej szkoły, którzy spoczywają na tym cmentarzu modląc się i zapalając znicze. 


LIGA OCHRONY PRZYRODY – ZBIÓRKA KASZTANÓW I PORZĄDKOWANIE PARKU


W październiku została zorganizowana przez Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody zbiórka kasztanów. Zebraliśmy aż 212 kilogramów! Jakie zalety mają kasztany? Kasztany mają właściwości lecznicze i neutralizują szkodliwe promieniowanie. Kora, kwiaty i nasiona kasztanowca zawierają m.in. flawonoidy, garbniki, skrobię oraz cukry. Na jesieni zbieramy dojrzałe nasiona, czyli kasztany. Przetwory z kasztanowca zmniejszają kruchość naczyń krwionośnych, a więc mają działanie przeciwmiażdżycowe. Usprawniają naczyniowy przepływ krwi (rozrzedzają krew) i przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów. Stosowane zewnętrznie działają przeciwbakteryjnie i ściągająco. Działają rozkurczowo na przewód pokarmowy. Są polecane na stany zapalne wątroby, nieżyty żołądka, dolegliwości związane z żylakami i klimakterium, na obrzęki różnego rodzaju (m.in. skóry, tkanki podskórnej, płuc i mózgu).

„MÓJ SMARTFON, MÓJ MAŁY ŚWIAT – KLIKAM Z GŁOWĄ”

Uczniowie klas I – VI szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniach z zakresu profilaktyki – przeciwdziałania zagrożeniom komunikacyjnym „Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową” . Jest to  kampania społeczna Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, której celem jest promocja bezpieczeństwa najmłodszych w sieci  oraz profilaktyka poprzez edukację najmłodszych, którzy coraz częściej bez ograniczeń korzystają z dostępnych technologii i urządzeń. Ważnym elementem kampanii jest także zwrócenie uwagi rodziców oraz środowiska pedagogicznego na zagrożenia, z jakimi dzieci mają lub mogą mieć kontakt w Internecie. Kampania ma przybliżyć dzieciom sposoby bezpiecznego poruszania się w kolorowym świecie Internetu, bez narażania siebie i rodziców na przykre konsekwencje.

POLSKI CZERWONY KRZYŻ – AKCJA SPRZEDAŻY ZNICZY


Misją Polskiego Czerwonego Krzyża jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych. Pamiętając o tym każdego roku w październiku Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża w naszej szkole ,pod opieką pani Izabeli Węgrzak – Przybylskiej, prowadzi akcję sprzedaży zniczy, z której dochód przeznaczony jest na Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu.

TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ O PUCHAR BURMISTRZA OBORNIK

25 października 2017 roku w Obornikach został rozegrany Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Obornik dla ostatnich roczników klas gimnazjalnych chłopców i dziewcząt.

Turniej ten zorganizowany został po raz trzeci. W tym roku reprezentacja naszej szkoły pod opieką pana M. Mumota i pani M. Walenciak zmierzyła się z reprezentacją Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach. Mecze chłopców jak i dziewcząt były bardzo zacięte i każdy z nich zakończył się tiebreakiem, w którym lepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Parkowie.

PROJEKT „MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI”

Uczennice klas piątych i szóstej wzięły udział w kolejnej edycji projektu edukacyjnego „Między nami kobietkami”.  Projekt jest częścią ogólnopolskiego programu i  wspiera realizację zadań  ścieżki edukacyjnej „Wychowanie do życia w rodzinie”. Celem projektu jest uzupełnienie wiedzy z zakresu fizjologii dojrzewania i wyrobienie właściwych nawyków higienicznych. Podczas jego realizacji  wykorzystywane są zestawy pomocy dla dziewcząt i dla nauczycieli zawierające poradniki, pakiety oraz filmy edukacyjne. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną Prelegentkę Działu Profilaktyki i Edukacji Procter & Gamble.


ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

Święto Edukacji Narodowej to okazja do podziękowań, gratulacji i życzeń dla wszystkich pedagogów i pracowników oświaty. 13 października 2017 r. takie życzenia, gratulacje i podziękowania otrzymali nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Parkowie od ks. Jana Andrzejewskiego ,Burmistrza Rogoźna, wicedyrektora szkoły, Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego. W tym dniu odwiedził szkołę także nieoczekiwany gość – pani Maria Konieczna. Emerytowana nauczycielka ze szkoły , która nosi także imię Józefa Wybickiego, ale jej wizyta związana była z postacią Jędrzeja Dalekiego – żołnierza napoleońskiego, zesłańca, który u schyłku życia przebywał u swego syna Jakuba Dalekiego – proboszcza z Parkowa.

PASOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

13. października bieżącego roku w Szkole Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Parkowie był dniem szczególnie uroczystym. Obchodzono bowiem Święto Edukacji Narodowej i tradycyjnie przyjęto pierwszoklasistów w poczet uczniów szkoły podstawowej. Zaproszono wielu gości. Czwartoklasiści zaprosili wszystkich do Krainy Szkołolandii, gdzie ich młodsi koledzy poprzez wykonanie kolejnych zadań, pokazali, że mogą zostać prawdziwymi uczniami. W Krainie Szkołolandii pierwszoklasiści wykazali się wieloma umiejętnościami oraz wiedzą. Pokazali piękne układy taneczne, śpiewali, zaprezentowali recytacje wierszy, pokazali, że znają swoje obowiązki  oraz właściwe zachowania.

„DLA MIŁOSIERDZIA OKAZANEGO BEZ OCZEKIWANIA NA REWANŻ I NIEBO CAŁE JEST ZBYT MAŁĄ NAGRODĄ”
 
W związku ze Światowym Tygodniem Zwierząt Schronisko „Azorek” w Obornikach i Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział Oborniki wystosowało list otwarty do szkół z prośbą o pomoc bezdomnym pieskom ze schroniska oraz potrzebującym pomocy bezdomnym kotom. Nasza szkoła nie mogła pozostać obojętna na ten apel. Światowy Dzień Zwierząt to święto obchodzone corocznie 4 października w dzień imienin św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt i ekologów. Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi.

WIZYTA W SCHRONISKU „AZOREK” W OBORNIKACH

W sobotę 7 października, podczas Światowego Tygodnia Zwierząt, dzieci należące do Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody wraz z opiekunkami p. Izabelą Węgrzak – Przybylską i p. Dorotą Mąderek, odwiedziły schronisko „Azorek” w Obornikach. Pogoda nie zachęcała do spaceru, ale pieski potrzebują go każdego dnia, również wtedy gdy pada deszcz, więc nas niesprzyjająca aura nie zniechęciła. Już po dziewiątej rano przywitaliśmy naszych czworonożnych przyjaciół. Znaliśmy przyjazną Jedenastkę – to duża suczka, która błąkała się po 11-stce koło ronda w Kowanówku i stąd jej imię, w schronisku jest już niestety aż dwa lata.. To kochany pies, jak miło było znów ją powitać. Inne pieski to m.in.: Bąbel, Janka, Dusia czy Sami, wszystkie od niedawna w schronisku, nieco wystraszone.

BIWAK Z ... ŁOWCĄ ANDROIDÓW

Weekend to zazwyczaj czas odpoczynku od szkoły. Ale nie dla wszystkich.  W piątkowy wieczór spotkali się na szkolnym, nocnym biwaku uczniowie klasy IV a Szkoły Podstawowej oraz III klasy Gimnazjum w Parkowie. Dla „czwartaków” to było pierwsze spotkanie na biwaku z nową wychowawczynią. Trzeba przyznać, że energia i zapał do zabawy nie opuszczały ich prawie do godziny drugiej w nocy. Piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy, zabawa na komputerach to tylko niektóre z gier i zabaw jakie przygotowała dla nich  p. Marzena Działo przy pomocy p. Katarzyny Lewandowskiej, a uczniowie skwapliwie z nich korzystali.


CYBERBULLYING

6 października  koordynator Szkoły Promującej zdrowie  pani Ewelina Baranowska w ramach działań profilaktycznych  w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów przeprowadziła w klasach V-VII zajęcia nt. „Cyberbullying-zaplątani w sieć. Skąd się bierze cyberprzemoc? ”. Lekcja poświęcona była różnym problemom wynikającym z niewłaściwego korzystania z Sieci ( Internet, telefon komórkowy), formach cyberprzemocy rówieśniczej i konsekwencjach jakie grożą sprawcom. Uczniowie z uwagą śledzili  losy Magdy i Ani podczas 12 minutowego filmu i analizowali  postępowania dziewczyn.


 GALERIA ZDJĘĆ

UWAGA Konkurs 

Szkoła Promująca Zdrowie ogłasza konkurs:
* dla klas I-III na plakat pt. „Bezpieczna droga do szkoły”- technika dowolna. Format A4.
* dla klas IV-VII na plakat pt. „Bezpieczna szkoła” -technika dowolna. Format A4.
Prace konkursowe można składać u pani E. Baranowskiej sala nr 55 do końca listopada.

FESTIWAL NAUK PRZYRODNICZYCH W LUDOMACH

Dnia 05.10.2017r. w Ludomach odbył się Powiatowy Festiwal Nauk Przyrodniczych. Szkołę w Parkowie reprezentowało sześcioro uczniów pod opieką Izabeli Węgrzak -Przybylskiej i Ryszarda Szedla. Iza z klasy III gimnazjum, Joanna i Wiktoria z klasy II gimnazjum przygotowały doświadczenia z biologii: Model budowy płuc i z chemii: Denaturacja białek. Pozostała trójka chłopaków, Michał, Norbert i Jakub z III klasy gimnazjum zaprezentowali przygotowane doświadczenia fizyczne: Wyznaczenie przyśpieszenia ziemskiego za pomocą wahadła fizycznego, gaszenie płomienia świecy przy wykorzystaniu wytworzonej fali akustycznej oraz malowanie odśrodkowe.Za pięknie przygotowane i zaprezentowane doświadczenia uczniowie i opiekunowie otrzymali podziękowania oraz upominiki.                                                                                                                                                   RSz


WYCIECZKA DO PUSZCZYKOWA I SZRENIAWY


03 października 2017 roku  odbyła się wycieczka dydaktyczno-wychowawcza do Szreniawy i Puszczykowa. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy IV a III a i II  wraz z opiekunkami p. Marzeną Działo, p. Małgorzatą Binkowską, p. Aliną Jarzembowską i p. Moniką Nowak.  Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w Puszczykowie gdzie zwiedziliśmy Muzeum Arkadego Fiedlera. Uczniowie mogli podziwiać eksponaty przywiezione z wypraw prowadzonych przez znanego podróżnika, a także pamiątki związane z jego udziałem w II wojnie światowej.

„WESELE” LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA 2017!

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w piękny jesienny poranek postanowili przyłączyć się (jak co roku) do tej szlachetnej akcji promującej polską literaturę. Reprezentanci klasy III gimnazjum: Wiktor Kowalewski i Jarosław Kolasa z precyzją zaprezentowali fragmenty dramatu, a Aleksandra Tulka oraz Bartosz Lembicz z pełnym poświęceniem wcielili się w rolę -panny młodej i pana młodego . Starania gimnazjalistów wprawiły całą społeczność szkolną w podniosły nastrój i wszyscy obecni na płycie boiska pod wpływem estetycznych wrażeń ruszyli w weselnym korowodzie.   


WRZESIEŃ  2017

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

29 września - w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia - trzy grupy uczniów klasy II gimnazjum wyruszyły, by w czasie przerw sprawdzić jak to ze znajomością tabliczki mnożenia tak naprawdę jest. Gimnazjaliści sprawdzali koleżanki i kolegów oraz oczywiście dorosłych – nauczycieli i pracowników obsługi. Za poprawną odpowiedź – jabłuszko, za błędną – kawałek cytryny do zjedzenia (koniecznie z uśmiechem). Przecież w Szkole Promującej Zdrowie nie mogło być innych nagród i „kar”. Śmiechu było wiele, bo znaleźli się amatorzy cytryn, którzy nawet za poprawną odpowiedź prosili o cytrynę i… tylko fotografować się nie pozwalali żeby nie było, że tabliczki nie znają.

DZIEŃ CHŁOPCA

Dzień Chłopca  w naszej szkole obchodziliśmy 29 września. Jak co roku i tym razem chłopcy otrzymali od koleżanek mnóstwo życzeń i słodkie upominki od Samorządu Uczniowskiego. Był to także dzień wolny od odpowiedzi i kartkówek, ale tylko dla męskiej części społeczności szkolnej. 


„JÓZEF WYBICKI – NASZ PATRON”

Ten rok jest niezwykły jeśli chodzi o postać Józefa Wybickiego: dwustu siedemdziesiąta rocznica urodzin, sto dziewięćdziesiąta piąta rocznica śmierci, dziewięćdziesiąta rocznica uznania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” za hymn narodowy. Nasza szkoła przez cały rok organizowała różne imprezy, spotkania, konkursy, lekcje mające na celu przypomnienie postaci jednego z najwybitniejszych Polaków w historii. Na początku września zwyciężczynie eliminacji szkolnych Katarzyna Szmania w kategorii szkoły podstawowej  i Magdalena Pietz z gimnazjum  wzięły udział w II etapie KONKURSU WIEDZY  O GEN. JÓZEFIE RUFINIE WYBICKIM I POLSKICH SYMBOLACH NARODOWYCH zorganizowanym pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu. Bardzo niewiele, zaledwie jednego punktu zabrakło Kasi aby znaleźć się w wąskim finale.


POIDEŁKO  W  SZKOLE

Wraz z nowym rokiem szkolnym 2017/2018 w szkole  na korytarzu pojawiło się także nowe urządzenie – źródełko  wody pitnej dla dzieci. Z tego najcenniejszego daru, który dała nam Matka Natura  mogą do woli korzystać  uczniowie Szkoły Podstawowej w Parkowie. Jak każda nowinka i ta cieszy się dużym zainteresowaniem, co satysfakcjonuje nie tylko samych uczniów, ale przede wszystkim wychowawców i koordynatora szkoły promującej zdrowie, gdyż dbałość o prawidłowe nawadnianie organizmu dziecka wymaga żmudnej pracy wychowawczej. Poidełko zostało zamontowane w szkole nieodpłatnie przez firmę Aquabellis z inicjatywy organu prowadzącego.Drodzy Rodzice!!!
02 października 2017 roku
w naszej szkole firma Mawi będzie robiła uczniom zdjęcia gupowe i indywidualne.
Proszę rodziców o zapoznanie się z ofertą firmy.
                                                                 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Jedno z ludowych powiedzeń odnoszących się do ziemniaka, czyli poznańskiej pyry brzmi: „Na świętej Tekli, ziemniaki będziemy piekli”.  Wspomnienie świętej Tekli przypada  23 września. Zatem, aby tradycji stało się zadość, 22 września ( w piątek) pan Miłosz, pan Kazimierz i pan Jan rozpalili ognisko i upiekli „ wuchte pyrów”.  Radości było co niemiara, tym bardziej że kapryśna w tym roku aura okazała swoje słoneczne oblicze wszystkim, którzy z apetytem pałaszowali  upieczone ziemniaki. A trzeba pamiętać, że są one źródłem wielu cennych witamin i minerałów. 

"SPRZĄTANIE ŚWIATA - 2017”

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Przed akcją członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody rozdali poszczególnym oddziałom odpowiednią ilość worków i rękawiczek. W dniu 22 września (w piątek) na godzinach wychowawczych dzieci i młodzież wszystkich klas wyruszyły „na poszukiwanie” surowców we wcześniej wyznaczone miejsca. 


       
UWAGA!

JUBILEUSZE KSIĘDZA

25 lecie posługi kapłańskiej, 10 lecie pobytu na parafii w Parkowie, a także 55 urodziny obchodził nasz duszpasterz ksiądz Jan Andrzejewski. Dzieci i młodzież, a także pracownicy szkoły złożyli  Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia:

„ Kiedy syn porzuca swoich rodziców,
bo jest posłuszny powołaniu,
Jezus Chrystus zajmuje jego miejsce w rodzinie.”
 (Ks. Bosko)

               Z okazji srebrnego Jubileuszu Kapłaństwa, w imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej w Parkowie, radujemy się z Tobą czcigodny Jubilacie, że dane nam jest przeżywać te radosne chwile w naszej parafii, zbierać z Twoich rąk ziarna Prawdy Bożej i uczestniczyć w tajemnicy Mszy Świętej.
    Dziękujemy za Twoją oddaną posługę Bogu i Słowo Boże głoszone wiernym. Wyrażamy głęboką wdzięczność za modlitwę i wsparcie duchowe, którego doświadczamy od Pana za Twoim wstawiennictwem.
    Życzymy na kolejne lata służby kapłańskiej zdrowia i sił do wypełniania zadań, które Pan stawi przed Tobą. Opieki Matki Bożej Królowej Świata, ludzkiej życzliwości i wielu Łask Bożych.

                                                                                                 Szczęść  Boże

SOBOTA Z ZAGUMNYM, GRUSZKĄ I INNYMI GWIAZDAMI

Sobotnie popołudnie, 23 września na pewno na długo pozostanie w pamięci 31 uczniów i absolwentów ze SP z Parkowa i istniejącego tam Klubu Olimpijczyka, którzy pod opieką Krzysztofa i Marzeny Działo, Małgorzaty Binkowskiej, Magdaleny Walenciak i Miłosza Mumota wzięli udział w XIII Memoriale Arkadiusza Gołasia w Murowanej Goślinie. Cztery świetne zespoły: Jastrzębski Węgiel, GKS Katowice, ONICO Warszawa, trzecia drużyna ubiegłorocznego Final Four Berlin Recycling Volleys oraz niezwykła plejada gwiazd: Kampa, Salvador Hidalgo Oliva, Popiwczak, Muzaj, Kwolek, Brizard, Wrona, Włodarczyk, Wojtaszek, Samica, Carroll, Kromm, Okolić, Perry, Russell była – i słusznie – zapowiedzią wielkich emocji.

POŻEGNANIE LATA

Ostatni dzień lata klasy Va i  Vb z wychowawcą Magdaleną Walenciak oraz panem Krzysztofem Przybylskim spędziła na Tarnowskich Termach rozkoszując się piękną pogodą. Wyjazd ten pozwolił nabrać sił na nadchodzącą jesień oraz zmotywować Nas do cięższej pracy w nowo rozpoczętym roku szkolnym.


SZEŚĆ INTENSYWNYCH DNI – CZYLI JAK UCZNIOWIE Z PARKOWA Z BIESAMI WALCZYLI I Z POMOCY CZADÓW KORZYSTALI.

 
 Już od wiosny ubiegłego roku trwały przygotowania do wyjazdu na Zieloną Szkołę w Bieszczadach. Plany i marzenia ziściły się i 10 września o 4.45 przed budynkiem szkoły w Parkowie zebrał się niemały tłum. Czterdzieści czworo  uczniów (klasa VII, II gimnazjum oraz  kilka osób z klasy III gimnazjum) żegnani przez rodziców, pod opieką nauczycieli: Renaty Krzyżosiak, Doroty Mąderek, Izabeli Węgrzak – Przybylskiej i Miłosza Mumota oraz mamy Mateusza – pani Danuty Januchowskiej  wyruszali  do Dębowej Gazdówki w Łodynie  k/Ustrzyk Dolnych.  Do pokonania mieliśmy ponad 700 kilometrów przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, Góry Świętokrzyskie.

„Wojna to najgorsze zło zrodzone w bez rozumie.”
Leopold Staff
NIGDY WIĘCEJ WOJNY!!!
78 lat temu, 17 września 1939 roku, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. Rosjanie zaatakowali o 6.00 rano. Wprowadzili do Polski ponad 4 tysiące czołgów, 1800 samolotów i prawie 2 miliony żołnierzy, którym Polacy mogli przeciwstawić jedynie ponad 300 tysięcy żołnierzy.  O tych wydarzeniach opowiadał uroczysty apel zorganizowany w Szkole Podstawowej w Parkowie przez nauczyciela historii Krzysztofa Działo. Na wstępie uczniowie usłyszeli „Balladę wrześniową” w niezapomnianym wykonaniu Jacka Kaczmarskiego.Szanowni Państwo!Zapraszamy Rodziców z trójek klasowych Rad Rodziców
na spotkanie 15 września 2017 roku na godzinę 17.00  
w celu opracowania
 programu wychowawczo - profilaktycznego szkoły 
                                 Szanowni Rodzice!

                                   
                                     Pierwsze zebranie z rodzicami
                 odbędzie się w dniu 07 września 2017 roku o godzinie 17.00.

Serdecznie zapraszamy!

„JAK  DOBRZE NAM WRACAĆ DO SZKOŁY...”

Tradycyjną mszą św. celebrowaną przez ks. Jana Andrzejewskiego   rozpoczął się rok szkolny w Szkole Podstawowej i oddziałach Gimnazjum w Parkowie (w wyniku reformy edukacji po raz pierwszy od 18 lat nie  w Zespole Szkół).  Dyrektor parkowskiej szkoły pani Maria Cisowska uroczyście zainaugurowała rok szkolny witając przybyłych na akademię do sali gimnastycznej gości: ks. Jana Andrzejewskiego,  dyrektora Centrum Usług Wspólnych Zbigniewa Heydrycha, sołtysa Słomowa i Szczytna Kazimierza Krakowiaka, prezesa Stowarzyszenia „Parkowianka” Ewę Szatkowską, przedstawiciela Rady Rodziców Agnieszkę Kędziorę, emerytowanych nauczycieli i pracowników obsługi Wandę Wiśniewską i  Irenę Nowak oraz  wszystkich pedagogów, uczniów i rodziców, a następnie omówiła organizację bieżącego roku szkolnego.Uprzejmie informujemy, że w zakładce "dowozy do szkoły" zamieściliśmy rozkład jazdy KOMUNIKACJI GMINNEJ. Prosimy Państwa o zapoznanie się z rozkladem jazdy autobusów.

SIERPIEŃ  2017
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017-2018

Poniedziałek,  04 września 2017 roku

Plan dnia:
  7.50   -   zbiórka na boisku szkolnym
  8.00   -   Msza św.  
  9.00   -   uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
10.15   -   spotkanie z wychowawcami

Godziny odjazdu autobusów podamy w terminie późniejszym  po ustaleniu
 z przewoźnikiem ( ok. 30 sierpnia)


EGZAMINY POPRAWKOWE
Uczniowie, którzy mają poprawki z poszczególnych przedmiotów
Harmonogram - SIERPIEŃ - 2017r.
25 sierpnia 2017 roku  
godz. 9.00
piątek matematyka - uczniowie  gimnazjum
25 sierpnia 2017 roku  
godz. 9.00
piątek religia
 - uczniowie szkoły podstawowowej
28 sierpnia 2017 roku  
godz. 9.00
poniedziałek matematyka
 - uczniowie szkoły podstawowowej
28 sierpnia 2017 roku  
godz. 9.00
poniedziałek chemia - uczniowie gimnazjum
28 sierpnia 2017 roku  
godz. 11.00
poniedziałek geografia - uczniowie gimnazjum
28 sierpnia 2017 roku  
godz. 11.00
poniedziałek przyroda
 - uczniowie szkoły podstawowowejSZKOLNY ZESTAW  PODRĘCZNIÓW
NA NOWY ROK SZKOLNY 2017/2018Opracowanie strony:  Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Parkowie


Informacje dla rodziców
Oddział przedszkolny
Kalendarium roku szkolnego
Plan imprez
 i uroczystości

Podręczniki
Konkursy szkolne
Plan lekcji

Dokumenty szkolne
Dowozy do szkoły

Oferta edukacyjna
Świetlica szkolna
Zajęcia pozalekcyjne
Pielęgniarka szkolna
Pedagog szkolny
Doradztwo zawodowe
Biblioteka szkolna
SKO
Imprezy cykliczne
Wycieczki szkolne

Napisz do nas

ko
MEN