logo szkoły ZESPÓŁ SZKÓŁ W PARKOWIE

Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego i Gimnazjum im. Józefa Wybickiego

Kontakt:  ZS Parkowo,  Parkowo 6, 64-608 Parkowo, tel/fax  67/26 10 505  e-mail:  zsparkowo@wp.pl
budynek szkoły

 
Strona główna
Aktualności
Dyrekcja
Grono Pedagogiczne
Pracownicy szkoły
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Uczniowie
Absolwenci
Historia szkoły
Patron szkoły
Hymn, godło i sztandar
Nadanie imienia
Sala Tradycji
Organizacje szkolne
Klasy sportowe
UKS
Osiagnięcia sportowe
Klub Olimpijczyka

Teatry szkolne

Wolontariat szkolny
Szkoła Promująca Zdrowie
ArchiwumInnowacyjne uczymy się słówek
oke
CKEAKTUALNOŚCI
CZERWIEC  2017


SZKOLNY ZESTAW  PODRĘCZNIÓW
NA NOWY ROK SZKOLNY 2017/2018


 WYCIECZKA KOSZUTY, KÓRNIK, ROGALIN

13 czerwca 2017r. uczniowie klas II b, III b, IV a, oraz pojedyncze osoby z klasy II a, III a i V wzięli udział w wycieczce do Koszut, Kórnika i Rogalina. Zwiedzili oni dworek szlachecki w Koszutach. Uczestniczyli tu w lekcji muzealnej nt. „Przy polskim stole” – od Piasta poprzez XVIII-wieczne obżarstwo, do kuchni ziemiańskiej i współczesności. Dalej poznali architekturę i wnętrza zamku w Rogalinie. Spacerowali po arboretum, pięknym ogrodzie. Uczestniczyli również w rejsie stateczkiem po jeziorze w Kórniku.


SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM

W dniu 13.06.2017 r. odbyło się spotkanie z ratownikiem WOPR Krystianem Lachem, uczniem III klasy naszego gimnazjum, zorganizowanym dla uczniów klas I, IIa i IIIa. Przygotowany pokaz przypomniał dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie poznali metody ratowania tonącego oraz mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem WOPR. Dowiedzieli się jak opatrywać rany i transportować poszkodowanego. Szczególnie zainteresowani byli oni zawartością torby ratownika. Podczas pokazu Krystian wykazał się dużym profesjonalizmem. 

KOLEJNY DZIEŃ EUROPEJSKI

W czerwcowy  poniedziałek już z samego rana rozpoczęły się przygotowania do długo oczekiwanego Dnia Europejskiego.  Jak stwierdzili uczniowie najmłodszych klas w naszej szkole, to najfajniejszy dzień w roku szkolnym. Zgodnie z tradycją każda klasa wylosowała uprzednio kraj Unii Europejskiej, który miała zaprezentować  na forum szkoły. W tym roku dominowała muzyka i tańce, zarówno ludowe, jak i współczesne. Nie zabrakło finezyjnego walca wiedeńskiego, ognistego  flamenco, radosnego Zorby czy break dance’u. Uczniowie mogli poznać wiele piosenek, do których ich rówieśnicy z różnych krajów tworzą niezwykłe układy taneczne. Dzięki takiej imprezie można było w pigułce poznać historię, wynalazki i urokliwe miejsca Polski, Hiszpanii, Słowacji, Włoch, Węgier, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Austrii, Szwecji i Portugalii.

UWAGA RODZICE
PRZYSZŁOROCZNYCH  PIERWSZOKLASISTÓW


W poniedziałek 12 czerwca 2017r. o godzinie 17.00 w klasie numer 36 odbędzie się zebranie rodziców dzieci rozpoczynających
od września naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej.

MAJ  2017

GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY

30 maja br. odbył się w Szkole Podstawowej w Budziszewku Gminny Konkurs Matematyczny.

Zespół Szkół w Parkowie ma już w tym roku szkolnym Mistrza Powiatu Obornickiego wśród gimnazjalistów – ten tytuł zdobyła uczennica klasy III Joanna DZIAŁO.
Nie mogło więc zabraknąć przedstawicieli naszej podstawówki na konkursie gminnym. Pojechali, pomęczyli się z ciekawymi zadaniami i… mamy utytułowanych matematyków:
II miejsce w Gminie Rogoźno zajął Mateusz BENZ, a III miejsce – Patryk SIERAKOWSKI.

WIZYTA  STUDYJNA


Szkoła Promująca Zdrowie to szkoła, która propaguje nie tylko zdrowy styl życia, ale jest także inwestycją kładącą nacisk na wszechstronną edukację młodego pokolenia. To szkoła, w której obowiązują zasady współpracy, panuje dobra atmosfera, gdzie zdrowie całej społeczności szkolnej jest priorytetowym celem działania.26. maja w naszej szkole odbyła się wizyta studyjna, która była ukoronowaniem czteroletnich działań naszej szkoły w ramach projektu Szkoły Promującej Zdrowie.  Uroczystość tę uświetnili swoją obecnością wyjątkowi goście, wśród których znaleźli się: Rejonowy Koordynator Szkół Promujących Zdrowie, st. wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu Beata Kumanowska, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Obornikach Dagmara Kłosowicz, dyrektor szkoły Maria Cisowska,

LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO PCK : "DEPRESJA - POROZMAWIAJMY O NIEJ".

W dniu 10 maja 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Obornikach odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej konkursu pt.:  „Depresja - porozmawiajmy o niej”; realizowanego wspólnie przez:
 - Wydział Spraw Obywatelskich i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Obornikach,
 Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Obornikach,
 - Powiatową Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Obornikach.
Konkurs zrealizowano w ramach powiatowego programu zdrowego stylu życia i z okazji Światowego Dnia Zdrowia obchodzonego w br. pod tym samym hasłem. Celem konkursu było:
   - uświadomienie dzieciom znaczenia wpływu depresji na zdrowie i życia człowieka,
   - kształtowanie postawy odpowiedzialności za zdrowie własne i innych.

Podziękowanie z Polskiego Komitetu Olimpijskiego

od  Prezesa Andrzeja Kraśnickiego


                                                                                              otwórz  >>>

PARKOWO – CZĘSTOCHOWA – DOLINA PRĄDNIKA - KRAKÓW  - WIELICZKA – WADOWICE – KALWARIA ZEBRZYDOWSKA – OŚWIĘCIM – PARKOWO

Na początku było wczesne wstawanie.                                                                                                                        

Już o godzinie piątej, w środę 10 maja, trzydziestu czterech uczniów Zespołu Szkół w Parkowie pod opieką Marzeny i Krzysztofa Działo oraz Moniki Nowak wyruszyło na Wielką Wyprawę. Celem tej ekspedycji były odwiedziny siedziby króla Kraka  oraz jej okolic. Po pięciu godzinach jazdy, zatrzymywani przez różne „złe moce” (Inspekcja Transportu  Drogowego) dotarliśmy do miasta Maryi Królowej Polski -  Częstochowy. Tutaj przy pomocy ojca Romana, członka zakonu paulinów mogliśmy poznać największe tajemnice miasta, które 362 lata temu dało przykład „jak zwyciężać mamy” w czasie „potopu szwedzkiego”. Sala Rycerska, Skarbiec, a przede wszystkim cudowny obraz Matki Boskiej Królowej Polski wywarł na wszystkich niezatarte wrażenie. 

WIELKA WYGRANA

Julia Szmania jest laureatką powiatowego konkursu „Palić, nie palić- oto jest pytanie?”, jej praca będzie reprezentować powiat obornicki – a tym samym naszą szkołę- w etapie wojewódzkim. Serdecznie gratulujemy Julii i życzymy dalszych sukcesów. Cała szkoła trzyma kciuki.

KWIECIEŃ  2017

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI ZAGROŻENIA HAŁASEM

26 kwietnia 2017r obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem- z okazji tego dnia w szkole utworzone zostały specjalne strefy, w których obowiązywały  określone zasady: Strefa Prawie Ciszy, Strefa Ciszy Absolutnej , Strefa Ciszy Grobowej ,  Strefa Ciszy Cichej, Strefa Ciszy Głębokiej , Cisza Sportowa. Zasad tych na poszczególnych piętrach pilnowali  strażnicy ciszy (nauczyciele) wspierani przez  sanitariuszy ciszy ( uczniów należących do zespołu ds. promocji  zdrowia). Uczniowie, którzy w tym dniu zachowywali się wzorowo i przestrzegali zasad nagradzani zostali   tytułami króla i królowej ciszy.

DŹWIĘKOWE DOŚWIADCZENIA ŚWIETLICOWE

Na zajęciach świetlicowych  z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem koordynator SzPZ zaprezentował dzieciom prezentacje multimedialną nt. „Hałas i jego podstęp”. W tym dniu również  uczniowie pod okiem nauczycieli p. Eweliny Baranowskiej i Kamili Dominiak wykonali doświadczenia, które pozwoliły im zobaczyć dźwięk.


WYNIKI KONKURSU

W kwietniu rozstrzygnięty został już ostatni konkurs SzPZ , którego zadaniem było wykonanie prezentacji multimedialnej,  miała  ona być zinterpretowaniem problemu hałasu w szkole. Nagrodzona praca należy do uczennic III klasy gimnazjum:

Honoraty Wieczorek i Donaty Kasper, a nosi tytuł  „Szkodliwość hałasu w szkole”

                                                                                                                                                           Gratulujemy!!


I JUŻ PO...EGZAMINACH!!!

W dniach 19-21 kwietnia uczniowie klas trzecich gimnazjum po raz trzeci stawali przed kolejnym egzaminem. Po egzaminach trzecioklasisty i szóstoklasisty w Szkole Podstawowej tym razem przyszedł czas na egzaminy podsumowujące wiedze i umiejętności zdobyte w gimnazjum. Dziewiętnastego kwietnia gimnazjaliści zmierzyli się z historią, WOS-em i językiem polskim, dzień później rozwiązywali zadania z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a na zakończenie musieli odpowiadać na pytania z języka obcego. Trzecioklasiści w różnorodny sposób reagowali na egzaminy. Jedni spokojni, pewni swoich umiejętności, inni ... też spokojni, choć z tymi umiejętnościami, a zwłaszcza z wiedzą było u nich różnie, jeszcze inni nerwowo zagryzający wargi i obgryzający paznokcie.„ GDZIE MIESZKA CISZA?”

 12 kwietnia na uroczystym apelu pani Dyrektor wręczyła nagrody uczniom, którzy aktywnie pracują na rzecz Szkoły Promującej Zdrowie.

Piękne  gry planszowe pt. „Gdzie mieszka cisza?”  stworzyły uczennice : Marta Szacik (klasa V) oraz Iga Kudlińska ( klasa VI), ….teraz już wszyscy uczniowie wiedzą, gdzie mieszka cisza.    

„O ZDROWIU INACZEJ”

                O zdrowiu inaczej niż zwykle mówili nie nauczyciele naszej szkoły, czy koordynator SZPZ lub higienistka szkolna, ale specjalny gość – studentka trzeciego roku pielęgniarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. S. Staszica w Pile. Maria Jabłońska przeprowadziła w klasach I-III szkoły podstawowej pogadanki na temat: zdrowego odżywiania, nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej. Uczniowie klas IV-VI natomiast brali udział w lekcji RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa): pierwsza pomoc przedlekarska. 


 „Żyć to znaczy okazywać wdzięczność
za słoneczny blask i miłość,
  za ciepło i czułość,
  których jest tak wiele w ludziach i rzeczach.”
 
(Phil Bosmans)
 
   Dyrektor Zespołu Szkół w Parkowie

       Dziękuje wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka, a w szczególności:

 • Posłom na sejm i senatorom RP;
 • Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu za przyznanie szkole w Parkowie organizacji inauguracji Dni Olimpijczyka;
 • Olimpijczykom, Paraolimpijczykom i sportowcom, którzy są niekwestionowanym autorytetem dla dzieci i młodzieży;
 •  Wojewodzie Wielkopolskiemu, Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiemu Kuratorowi Oświaty i Burmistrzowi Rogoźna za objęcie imprezy patronatem honorowym;
 •  Profesorom i doktorom uniwersyteckim;
 •  TVP-3 Poznań, Radiu „ Merkury”, „ Tygodnikowi Obornickiemu” za patronat medialny nad uroczystością;
 • Klubom Olimpijczyka;
 • wszystkim osobom, które przybyły w te dni do Parkowa.

       Dziękuję wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem i bezinteresownym wsparciem przyczynili się do zorganizowania tak znaczącego dla regionu i naszej społeczności przedsięwzięcia, a w szczególności:

 • Burmistrzowi Rogoźna panu Romanowi Szuberskiemu;
 • Radnym Rady Miejskiej Rogoźna;
 • Rodzicom uczniów Zespołu Szkół w Parkowie;
 • Nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi szkoły w Parkowie;
 •  Uczniom i absolwentom Zespołu Szkół w Parkowie;
 • Sponsorom i Darczyńcom za przekazane środki finansowe i rzeczowe oraz włożoną pracę;
 • Ochotniczym Strażom Pożarnym z Parkowa, Słomowa i Rogoźna;
 • Służbom Porządkowym : Policji i Straży Miejskiej z Rogoźna;
 • Służbie zdrowia: Obst – Ambulans, pielęgniarkom i ratownikom medycznym;
 • Dyrektorom Placówek Oświatowych;
 •  Stowarzyszeniu „ Parkowianka”
 • Sołectwu Parkowa i Józefinowa;
 •  Orkiestrze Dętej i Rogozińskiemu Centrum Kultury;
 • Mieszkańcom Parkowa

·           Naszym Przyjaciołom, którzy zechcieli poświęcić swój czas i pracę na rzecz dzieci i młodzieży, dając przykład życzliwości, poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia w duchu fair – play i olimpijskich idei. 

Jeszcze raz gorąco dziękuję, życząc wszystkim spokojnych i rodzinnych  Świąt Wielkanocnych. Niechaj radosne wspomnienia z Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka w Parkowie pozostaną na długo              w Waszej pamięci, wywołując zawsze uśmiech na twarzy. 

                                                                       Amigos para siempre

                                                                             Dyrektor Zespołu Szkół w Parkowie
                                                                                             Maria Cisowska

CUDO-wne CHWILE W PARKOWIE!!!

Od 1965 roku w kwietniu w całym kraju odbywają się imprezy promujące ideały olimpijskie. W tym roku na trzy dni stolicą polskiego olimpizmu stało się Parkowo. Tam, przy pomocy finansowej władz  samorządowych  Rogoźna, w dniach 6-8. kwietnia odbyły się 53. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka -  Parkowo 2017. W Zespole Szkół w Parkowie, a także w pozostałych placówkach oświatowych gminy Rogoźno odbyły się zawody, konkursy, turnieje sportowe  i artystyczne, które miały za zadanie przybliżyć dzieciom  i młodzieży  olimpijskie idee.  Patronami Dni Olimpijczyka byli: wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska. Patronat medialny nad imprezą objęła telewizja poznańska PTV-3, radio Merkury oraz Głos Wielkopolski – Tygodnik Obornicki. Szkoła w Parkowie już nie po raz pierwszy organizowała to olimpijskie święto. 22 lata temu 21-22 kwietnia 1995 roku Szkoła Podstawowa w Parkowie gościła wielu wspaniałych olimpijczyków organizując Centralne Obchody Dni Olimpijczyka.


„PALIĆ , NIE  PALIĆ- OTO JEST PYTANIE?”

Uczniowie klasy V jako liderzy Szkoły Promującej Zdrowie doskonale wiedzą o zgubnych skutkach palenia papierosów, dlatego z ochotą przystąpili do konkursu na rebus- łamigłówkę, którego rozwiązaniem miało być hasło o tematyce promującej niepalenie. Wśród nagrodzonych prac znalazły się:

 • I miejsce Julia Szmania

MARZEC 2017

SMACZNIE I KOLOROWO

 Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wiedzą, że witaminy zawarte w warzywach są bardzo zdrowe i dlatego należy ich dużo spożywać, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i długimi latami życia. W piękny poniedziałkowy poranek przeszli od wiedzy do czynu. Rodzice przygotowali im rozmaite warzywa oraz profesjonalne stroje, które przynieśli do szkoły, gdzie razem ze swoją panią-panią Aliną Jarzembowska przygotowali kolorowe, smaczne i pachnące wiosną sałatki.  CENTRALNE UROCZYSTOŚCI
DNI OLIMPIJCZYKA

Już tylko dni, a nawet godziny dzielą nas od rozpoczęcia wielkiego święta olimpizmu w Parkowie. W dniach 6-8 kwietnia do Parkowa przyjadą władze Polskiego Komitetu Olimpijskiego, posłowie i senatorowie, przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, władz samorządowych: Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty, a przede wszystkim wielkie gwiazdy polskiego sportu, m.in.:  Andrzej Wroński, Szymon Ziółkowski, Tomasz Kucharski, Michał Jeliński (w sumie blisko czterdziestu medalistów olimpijskich). Będzie jedyna, niepowtarzalna okazja spotkać się z nimi, porozmawiać, zdobyć autograf. Jak wynika z programu będzie możliwość wzięcia udziału w wielu konkursach, turniejach, zabawach, a przede wszystkim w Integracyjnym Biegu Olimpijskim, którego głównym hasłem jest dewiza Coubertina „nie zwycięstwo, lecz udział”. Nikogo nie powinno zabraknąć na olimpijskim święcie radości, rywalizacji  i rozrywki. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej zabawy!

    PATRONATY HONOROWE 


PATRONATY MEDIALNE

Regulamin biegu  

     

Karta uczestnika biegu 
     

IX POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI „Z MARZENIAMI NAM DO TWARZY”

25 marca w Bibliotece Publicznej w Obornikach odbył się konkurs recytatorski, na którym uczniowie gimnazjum i szkół ponad gimnazjalnych prezentowali wiersze Jonasza Kofty i Agnieszki Osieckiej. Naszą szkołę reprezentowały cztery dzielne dziewczyny: Justyna Hampel, Aleksandra Hampel, Monika Kukla, Joanna Działo. Poziom konkursu był bardzo wysoki, piękno utworów  wspaniale oddała młodzież wśród niej i nasze dziewczyny , na szczególne wyróżnienie komisji zasłużyła Aleksandra Hampel. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.       


POWIATOWE MISTRZOSTWA PIŁKI SIATKOWEJ CHŁOPCÓW GIMNAZJUMDnia 3 marca 2017 roku reprezentacja chłopców gimnazjum prowadzona przez trenera Krzysztofa Przybylskiego, wzięła udział  w Powiatowych Mistrzostwach Piłki Siatkowej w Obornikach. Nasz zespół zakończył, turniej na pierwszym miejscu. Pokonaliśmy między innymi drużyny z gimnazjum im. Przemysława II i Gimnazjum nr 3 w Obornikach. Wygrana dała nam awans na szczebel rejonowy, który odbył się w piątek 17 marca. Uplasowaliśmy się na 5 miejscu. Jednak 5 miejsce na 103 gimnazja w rejonie, to nienajgorszy wynik. 

Gratulujemy!

EDUKACYJNY BIWAK

17 marca uczniowie klasy IV i V wraz z wychowawcami uczestniczyli w szkolnym biwaku podczas, którego zgłębiali swoja wiedzę na temat hałasu : skutków, sposobu zapobiegania itp. Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie przedstawił uczniom prezentacje, która bardzo ich zaciekawiła . Podczas pokazu uczniowie  zadawali wiele pytań , uświadomili sobie, jak często sami ten hałas potęgują i porównywali jego moc do prezentowanych przykładów. GIMNAZJALIŚCI NA WYDZIALE CHEMII UAM W POZNANIU

Już drugi raz w tym roku gimnazjaliści z Parkowa wraz z p. Izabelą Węgrzak – Przybylską odwiedzili Collegium Chemicum UAM w Poznaniu. Uczniowie oglądali  bardzo ciekawe eksperymenty chemiczne prezentowane przez pana doktora Piotra Jagodzińskiego i pana doktora Roberta Wolskiego z Zakładu Dydaktyki Chemii. Szczególnie efektywna była wybuchowa reakcja chloranu (V) potasu z fosforem. 

MISTRZOSTW POWIATU W MINI  PIŁCE SIATKOWEJ

W czwartek 16 marca 2017 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Parkowe odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Mini Piłce Siatkowej Chłopców Szkół Podstawowych. W turnieju wzięły udział 3 drużyny: SP Parkowo, SP nr2 Rogoźno i SP Rożnowo. Drużyna z Parkowa prowadzona przez trenera Pana Miłosza Mumota, po zaciętej walce zajęła pierwsze miejsce w turnieju. Za nią uplasowały się kolejno SP 2 Rogoźno i Rożnowo. Zawody zorganizowali Pan Miłosz Mumot i Pan Krzysztof Przybylski. 
Gratulujemy i powodzenia na rejonie!

SZKOLNE KOŁO LIGI OCHRONY PRZYRODY 

Członkowie Szkolnego Koła LOP wraz z opiekunem p. Izabelą Węgrzak – Przybylską kolejny raz zawitali do schroniska „Azorek” w Obornikach. Tym razem na spacer dzieci wyprowadziły pieski o imionach: Flo, Gerard, Marti, Kacper i Reksio.  W sobotę 11 marca pogoda była bardzo ładna, więc długi spacer był wyjątkowo przyjemny zarówno dla wolontariuszy jak i dla pupilów. Pieski były bardzo zadowolone, a to najważniejsze, gdyż celem takich wyjazdów jest uwrażliwienie młodych ludzi na los pokrzywdzonych zwierząt, ale także zwiększenie szans na adopcję psów, bo w ten sposób uczą się one na nowo zaufania do człowieka.


POWIATOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH


W Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego odbył się Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych. Powiat obornicki reprezentowały zespoły z Obornik (Gimnazjum nr 1 i 2) zespół gospodarzy, Gimnazjum z Ryczywołu  i reprezentacja Gimnazjum w Parkowie. Mecze odbyły się w dwóch grupach. W grupie A oprócz naszej reprezentacji w wyniku losowania znalazły się drużyny z Ryczywołu i Gimnazjum nr 2 z Obornik. Dziewczyny bez problemu, poradziły sobie z meczami grupowymi i wyszły z grupy na pierwszym miejscu.

MIKROFONIA 2017

W tegorocznym konkursie Powiatowego Przeglądu Młodych Talentów „MIKROFONIA” organizowanym przez Obornicki Ośrodek Kultury, oraz Starostwo Powiatowe w Obornikach, wzięło udział czterech uczniów z naszej szkoły. Zuzanna Chojnacka, Marzena Sołtys, Aleksandra Hampel, oraz Grzegorz Stanicki. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się bardzo dobrze, jednak do finału jak zawsze może się zakwalifikować tylko niewielka część spośród około 60 uczestników. Jednak wśród finalistów nie zabraknie oczywiście naszej reprezentantki. Tym razem to Aleksandra Hampel zdobyła statuetkę najlepszej w swojej grupie wiekowej i tym samym została zakwalifikowana do finału, który odbędzie się w OOK 6 kwietnia 2017r.


LUTY 2017

KRÓL I KRÓLOWA CISZY

Jednym z działań mających na celu obniżenie hałasu podczas przerwy , gdy na dworze plucha to wybór Króla i Królowej ciszy szkolnego korytarza.  Uzyskanie tego tytułu bardzo cieszy najmłodszych uczniów naszej szkoły- to oni w sposób szczególny cichutko relaksują się między lekcjami. Starszym uczniom też nie jest obojętne to trofeum i dzielnie dotrzymują kroku młodszym. Dodatkowym impulsem do utrzymywania spokoju i ciszy podczas przerwy jest wędrujący transparent , który w sposób żartobliwy zachęca do przestrzegania ciszy.CZYTAMY I RYSUJEMY

Jak zachęcić dzieci do czytania książek? Czytanie, odgrywanie scenek z przeczytanych bajek, rysowanie na przeczytany temat całych opasłych bloków to najlepsze sposoby aby dzieci chętnie korzystały z zasobów biblioteki. Uczniowie klasy II a Szkoły Podstawowej na zajęciach bibliotecznych wykonali makietę polany do bajki „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Dzieci najpierw poznały treść opowieści, a następnie zabrały się do prac plastycznych. Trzeba było pokolorować krasnoludki, królewnę, księcia, macochę i całą resztę. Na naszej polanie znajduje się troszkę za dużo krasnoludków i ich domków, ale też dzieci w klasie było sporo, a każde chciało rysować! Tym sposobem  dzieci odeszły nieco od bajki, ale efekt ich pracy bardzo im się spodobał.UWAGA !    UWAGA !    UWAGA !Najbliższe zebranie rodziców wszystkich klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum  odbędzie się 15 lutego 2017 roku o godzinie 17.00.
 
 Serdecznie wszystkich zapraszamy!

GIMNAZJALNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ W SKOKACH

5 lutego 2017 roku odbył się  Gimnazjalny Turniej Piłki Nożnej Halowej w Skokach. Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Lembicz, Norbert Jęśko, Jarosław Kolasa, Kamil Krenz, Dominik Rakowski, Miłosz Bejma oraz Jakub Kędziora. Po trzech remisach i dwóch przegranych meczach chłopcy zajęli V miejsce.  


STYCZEŃ 2017

FERIE ZIMOWE

od  30 stycznia  do 10 lutego 2017 roku

PAMIĘTAJMY O BEZPIECZNYM SPĘDZANIU CZASU WOLNEGO!

„PIOSENKA MOŻE CZAS POKONAĆ”

W piątek 27 stycznia 2017r. W Zespole Szkół Ekonomicznych im. S. Staszica w Poznaniu odbył się Szkolny etap IV Wielkopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej "Piosenka może czas pokonać". Wśród ponad 50 uczestników z całego województwa, prezentowała się również Aleksandra Hampel. Profesjonalne jury w składzie Natalia Puczniewska-Braun, Jaromir Trafankowski, Michał Karasiewicz i Sebastian Samol, zakwalifikowało naszą reprezentantkę do finału. Aleksandra Hampel wraz z 11 innymi uczestnikami już 31 marca będzie walczyć w Sali Lubrańskiego UAM o zajęcie jak najwyższego miejsca.


WZOROWA ŁAZIENKA   -program społeczno-edukacyjny

Drodzy UCZNIOWIE, rodzice i wszyscy, którzy wspierali nas w głosowaniu internetowym. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim za udział i wsparcie w programie społeczno-edukacyjnym  „Wzorowa Łazienka” organizowanym przez markę DOMESTOS . Zajęliśmy zaszczytne 46  miejsce na 1142 szkoły biorące  udział w programie. Program koordynowała Marzena Działo. Dotarła już do nas przesyłka z programu. Otrzymaliśmy 108 butelek po 1125 ml Domestosa. (w sumie za ponad 1000 zł). REWELACJA!

PRZYSIĘGA ŻOŁNIERZY  WIELKOPOLSKICH 98 LAT PÓŹNIEJ


W Zespole Szkół w Parkowie od wielu lat kultywujemy pamięć Powstania Wielkopolskiego. Wieczornice Powstańcze, spotkania z potomkami powstańców, przypominanie na lekcjach o tradycjach powstania to tylko część działań mających na celu upamiętnienie pamięci tych „którym się udało”. 26 stycznia, na Placu Wolności w Poznaniu wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, otworzył  wystawę fotograficzną  poświęconą 98 rocznicy przysięgi wojskowej złożonej przez Armię Wielkopolską i generała Józefa Dowbora. Już dzień po przysiędze Kurier Poznański pisał o niej jako o chwili, o której „potomkowie nasi po wiekach mówić będą".  Autorem zdjęć dokumentujących to historyczne wydarzenie był poznański fotograf Kazimierz Grygier.  Na fotografiach żołnierze i mieszkańcy Poznania utrwaleni zostali podczas historycznego momentu przysięgi, która miała także swój wymiar symboliczny.link do filmu

PARKOWIANIE NA MECZU NATALII PARTYKI I SPÓŁKI


Przy gorącym dopingu prawie 500 osób reprezentacja polskich pingpongistek we wtorek, 24 stycznia w Poznaniu pokonała Hiszpanię 3:0 i wywalczyła awans do ME. Wśród tych 500 widzów nie mogło zabraknąć sympatyków sportu z Parkowa. Poznań niezbyt często organizuje mecze międzypaństwowe, więc nie mogliśmy przegapić takiej okazji. 30-osobowa grupa uczniów pod opieką Krzysztofa Działo i Miłosza Mumota w hali Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Chwiałkowskiego mogła podziwiać największe gwiazdy polskiego tenisa stołowego z multimedalistką  Paraolimpiady Natalią Partyką na czele

BAL DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ ZESPOŁU SZKÓŁ W PARKOWIE

Tegoroczny Bal był dla społeczności szkolnej nie lada wyzwaniem – mieliśmy do wyboru: albo zrezygnować z organizacji balu i zawieść naszych niepełnosprawnych przyjaciół, albo znaleźć inne  miejsce na zabawę. Wybraliśmy tę drugą opcję i spotkaliśmy się „W krainie śnieżynek” w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym przy ul. Za jeziorem w Rogoźnie. Słowami z książki  Briana Tracy „Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie”: Jeśli myślisz że nie możesz nic zmienić  - zmień myślenie” rozpoczęła kolejny Bal Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Dyrektor Zespołu Szkół w Parkowie Maria Cisowska, która podkreśliła, że „my w Zespole Szkół  w Parkowie odkrywamy  w sobie radość dzielenia się… I już wiemy, jesteśmy tego pewni -  to naprawdę ogromna wartość!”

XXV FINAŁ WOŚP W NASZEJ SZKOLE


Kolejny raz włączyliśmy się w akcję Jurka Owsiaka. Nasza szkolna Orkiestra grała 15 stycznia 2017 roku w godzinach od 15.00 do 19.00. Pięć minut po godzinie 15.00 usłyszeliśmy hymn WOŚP, a następnie dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska wraz z szefową sztabu Marzeną Działo, w towarzystwie wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Pawła Wojciechowskiego, radnego Rady Miejskiej Bartosza Perlicjana oraz sołtysa wsi Słomowo i Szczytno Kazimierza Krakowiaka dokonali otwarcia imprezy. Jako pierwsze na scenie pojawiły się dzieci z Przedszkola Samorządowego  „Słoneczne Skrzaty” w Parkowa z pięknymi układami tanecznymi przygotowanymi przez Wiesławę Szorszcz.
GRUDZIEŃ 2016

SPOTKANIE  OPŁATKOWE


22 grudnia cała społeczność  szkolna  wraz z zaproszonymi emerytowanymi pracownikami szkoły spotkała się na wspólnym kolędowaniu. Jak corocznie spotkanie rozpoczęła pani dyrektor, która złożyła wszystkim bożonarodzeniowe życzenia, przypominając  o najważniejszym przesłaniu, które niosą Święta Bożego Narodzenia, a Dominik – przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego odczytał fragment Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa. Następnie ksiądz proboszcz Jan Andrzejewski przypomniał o istocie i znaczeniu wydarzenia, które przyniosło światu radość i pokój, a także pochwalił wszystkich tych, którzy uczestniczyli w roratach.

DZIELENIE SIĘ …

Uczniowie klasy III gimnazjum , pani dyrektor oraz nauczyciele Zespołu Szkół chcieli się podzielić w zimowy wieczór 21 grudnia z mieszkańcami Parkowa i okolic tym co mają i co cenią, czyli dobrym słowem i  umiejętnościami; dlatego uczniowie gimnazjum wprowadzając wszystkich zgromadzonych w magiczną moc świąt zaprezentowali spektakl pt.”Opowieść wigilijna”, a nauczyciele zadbali o miłą atmosferę i drobny poczęstunek. Po takiej uczcie dla ducha, wszyscy ochoczo wyruszyli do własnych domów przygotowywać wigilijną wieczerzę.     


JARMARK  BOŻONARODZENIOWY

Uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie wraz z opiekunami wzięli udział w paradzie z okazji II. Jarmarku Świątecznego organizowanego w Rogoźnie 17 grudnia 2016 r. Wspólnie z uczniami z innych szkół i placówek oświatowych przystrajali bożonarodzeniową choinkę i prezentowali przygotowane świąteczne ozdoby. Całość uświetnił wspaniały występ Zuzanny, uczennicy klasy szóstej, która zaśpiewała piosenkę z repertuaru Kajah „ Ding Dong” oraz żywiołowe wykonanie utworu „Prezent na te święta” (Big Stars) przez Aleksandrę, uczennicę klasy drugiej gimnazjum.

więcej ...

HEJ, ZA BROŃ POWSTAŃCY

„Hej, za broń powstańcy” to tytuł dziewiątej już Wieczornicy Powstańczej organizowanej przez społeczność Zespołu Szkół w Parkowie, która odbyła się 15 grudnia 2016 roku. Jak co roku uroczystość zaszczyciło swą obecnością wielu gości z terenu gminy, powiatu i województwa. Byli wśród nich, m. in.: przedstawiciel  posła Krzysztofa Paszyka Kamil  Górski, przewodniczący Rady Powiatu Gustaw Wańkowicz, członek Zarządu Powiatu Krzysztof Ostrowski, radny Rady Powiatu Bogusław Janus, przewodniczący Rady Gminy Henryk Janus, ks. Jan Andrzejewski, ks. Wojciech Ren, prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Wawrzyniec Wierzejewski, członek Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego  Stefan Psik, prezes Zarządu Wielkopolskiego Klubu Bałtyckiego Marian Winiecki, sołtysi pobliskich wsi: Justyna Bartol-Baszczyńska, Kazimierz Krakowiak i Błażej Boks, płk rezerwy Adam Nowotny, dyrektorzy placówek oświatowych  i jednostek organizacyjnych gminy, przedstawiciele RCK i Muzeum z dyrektorem Piotrem Szturmińskim,

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

Święty Mikołaj , tradycyjnie zjawił się w szkole 6 grudnia. Niestety, w tym roku nie był tak pobłażliwy jak zwykle. W każdej klasie zadawał uczniom pytania z różnych dziedzin , aby sprawdzić, czy wszyscy nie tylko są grzeczni, ale także czy  pilnie  się uczą. Nie obyło się bez odpytywania z tabliczki mnożenia, pytań o czasowniki i rzeczowniki, najwyższe szczyty Polski, ważne daty historyczne, czy  brzmienia  imienia Świętego Mikołaja w języku angielskim czy języku niemieckim. Okazało się, że prezenty ufundowane przez radę rodziców znalazły bez trudności swoich właścicieli. Cóż , pozostało pożegnać Mikołaja i   życzyć  wszystkim Wesołych Świąt!!


MIKOŁAJKOWY TURNIEJ TRÓJEK SIATKARSKICH

 

W piątek, 1 grudnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Rogoźnie odbył sie Mikołajkowy turniej trójek siatkarskich klas piątych. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły.  W I zespole występowały: Marta Szacik, Daria Olech i Monika Jezierska, a w drugim: Zuzanna Nowak, Julia Szafran, Monika Olejniczak.

Obydwie trójki spisały się bardzo dzielnie zajmując ex aequo IV miejsce. Turniej miał na celu popularyzację piłki siatkowej wśród młodzieży oraz zapewnić przede wszystkim dobrą zabawę


PLUSZOWY MIŚ

„Wszystkie dzieciaki kochają pluszami”- na to hasło zareagowali pozytywnie nie tylko wszyscy uczniowie, ale także wszyscy , którzy czują się dziećmi, a także którzy kochają pluszowe zabawki. Ten radosny dzień zawsze przywołuje miłe wspomnienia. Naszą szkołę odwiedziło mnóstwo pluszowych misiów, tygrysków, lemurów i innych zwierzątek, które wspólnie z nami bawiło się w Dzień Pluszowego Misia.

więcej ...

LISTOPAD 2016

ANDRZEJKI   SZKOLNE

24 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował szkolne andrzejki. Dzieci najmłodsze bawiły się pod opieką swoich pań na pierwszym piętrze budynku szkoły, klasy starsze pod opieką wychowawców na parterze szkoły.  Każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie. Było lanie, „chodzące buty” i wiele innych zabaw andrzejkowych. Dziękujemy także zaproszonym gościom za przybycie w ten andrzejkowy wieczór – pani dyrektor, rodzicom i nauczycielom. Mamy nadzieję, że wszystkie wróżby się spełnią; dalekie podróże, miłość, wspaniałe oceny i niezwykłe przyjaźnie.


UWAGA !    UWAGA !    UWAGA !


Najbliższe zebranie rodziców wszystkich klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum  odbędzie się 23 listopada 2016 roku o godzinie 17.00.
 
 Serdecznie wszystkich zapraszamy!

MALI I WIELCY ARTYŚCI

22 listopada 2016roku w Rogozińskim Centrum Kultury odbył się XXVI Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół . Klasa II szkoły podstawowej zaprezentowała przedstawienie pt. ”Szewczyk Dratewka”, natomiast uczniowie  klasy III gimnazjum pod okiem pani M. Działo i E. Baranowskiej przygotowali spektakl pt. ”Opowieść wigilijna”. Oba  przedstawienia zachwyciły komisję konkursową, bowiem przyznali wyróżnienia naszej szkole za: wrażenie artystyczne  spektaklu „Szewczyk Dratewka”; grę aktorską w spektaklu „Opowieść wigilijna”; a dodatkowo urzekła ich kreacja postaci (Szewczyka Dratewki) Anny Noworackiej i (Ebenezer Scrooga) Dominika Rakowskiego, którzy otrzymali indywidualne wyróżnienia i nagrody książkowe.     Odpowiedź dyrektora Zespołu Szkół w Parkowie do Redakcji „Ziemi Obornickiej”

Szanowny Panie Redaktorze,

nie mogę pozostawić bez odpowiedzi artykułu z „Ziemi Obornickiej” z 15 listopada 2016 r. zatytułowanego „Druga strona medalu”.

1. Nazwanie szkoły, którą kieruję – nawet za kimś, kto dzwonił do redakcji – „najgorszą z gminnych szkół” krzywdzi całą naszą społeczność, a wybiórcze i w zaskakujący sposób zestawione wyniki egzaminu uderzają również w naszych absolwentów – wspaniałą młodzież, która - jak wynika z wykresów EWD (Edukacyjna Wartość Dodana) – osiągnęła bardzo dużo. Warto też wspomnieć, że wykresy EWD w naszej szkole kształtują się doskonale od lat.


TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ CHŁOPCÓW GIMNAZJUM O PUCHAR PREZESA UKS “OLIMPIJCZYK”

Dnia 16 listopada 2016 roku odbył się pierwszy turniej piłki siatkowej chłopców gimnazjum o puchar prezesa UKS “Olimpijczyk”. W turnieju mimo zaproszeń skierowanych do innych szkół naszej gminy wzięły udział tylko 3 drużyny. Pierwszą reprezentowała Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Gościejewie, drugą Gimnazjum nr 3 im. M. Kopernika w Obornikach, a trzecią chłopcy z naszej szkoły. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum im. Józefa Wybickiego w Parkowe, drugie miejsce zespół z Obornik, a trzecie przypadło drużynie z Gościejewa.

TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT O PUCHAR DYREKTORA 

15 listopada w szkole w Parkowie odbył się Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół. W turnieju wzięły udział cztery drużyny:

Gimnazjum nr 3 w Obornikach
Gimnazjum ze Skoków
Gimnazjum w Parkowie I
Gimnazjum w Parkowie II

Pierwszy „bratobójczy” (właściwie „siostrzany”) mecz stoczyły między sobą zespoły z Parkowa. 


W ZADUMIE I Z PIOSENKĄ CZCIMY NIEPODLEGŁOŚĆ

W wigilię narodowego święta niepodległości społeczność Zespołu Szkół w Parkowie, mieszkańcy Parkowa i okolic oraz zaproszeni goście uczcili pamięć wszystkich  poległych podczas wojen, powstań i walk narodowowyzwoleńczych oraz walczących o odzyskanie niepodległości.  Uroczystość rozpoczęła msza święta celebrowana przez księdza Jana Andrzejewskiego. Po mszy wszyscy przenieśli się do parku, aby przy pomniku „Bohaterów I wojny światowej, powstania wielkopolskiego 1918/1919 roku i twórcy parku wiejskiego w Parkowie  Stanisława Polczyńskiego” złożyć wiązanki kwiatów oraz znicze pamięci. Prowadzący uroczystość przypomniał słowa  Wisławy Szymborskiej „umarłych wieczność dotąd trwa  dokąd pamięcią im się płaci, dlatego też szczególnie pamiętamy o tych 27 mieszkańcach Parkowa, których prochy rozsypane są na całym świecie, a ten pomnik ma nam o nich przypominać”.

„KULTURALNIE PRZYWITAĆ DZIEŃ”

Uczniowie klasy VI , V i IV wraz z opiekunami postanowili kulturalnie przywitać wtorkowy poranek, dlatego udali się do Rogozińskiego Centrum Kultury na spektakl pt. „Szatan z siódmej klasy” na motywach powieści Kornela Makuszyńskiego. Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia zaprezentował pełną humoru i zaskakujących zwrotów akcji przygodę, gdzie prawda i trwałe wartości,  takie jak- uczciwość tryumfują nad złem, zaś postawa młodych bohaterów podkreśla rolę przyjaźni i serdeczności w relacjach międzyludzkich. 


GMINNY KONKURS RECYTATORSKI „W HOŁDZIE OJCZYŹNIE

W dniu 4 listopada br. W Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „W hołdzie Ojczyźnie. Naszą szkołę reprezentowało sześć osób. Wszyscy zaprezentowali piękne wiersze patriotyczne, a dwoje z nich zasłużyło na uznanie jury konkursowego.

 • II miejsce zajął Bartosz Niezborała z klasy III szkoły podstawowej
 • II miejsce zajęła Aleksandra Hampel z klas II b gimnazjum.

TEATRZYK CZYTELNICZY

W czasie wakacji biblioteka Zespołu Szkół przeniosła się z przytulnej, ale ciasnej, byłej harcówki do widnego, przestronnego pomieszczenia na II piętrze budynku szkoły.  Więcej miejsca i światła to także znacznie większe możliwości przygotowania zajęć czytelniczych, których organizatorem jest nasza kochana bibliotekarka pani Monika. 3 listopada uczniowie klasy III b Szkoły Podstawowej mogli przeżyć wspaniałą przygodę trafiając do świata bajek. Tym razem była to angielska baśń ludowa, której głównymi bohaterami są trzy świnki i zły wilk zatytułowana „Trzy małe świnki”.

PAŹDZIERNIK  2016

WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA W OBORNIKACH

W dniu 28 października br. uczniowie klasy II oraz III szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce do Nadleśnictwa w Obornikach. Tu przygotowano dla nich lekcję przyrody poświęconą „Budowie warstwowej lasu”. Podczas bardzo ciekawej prezentacji uczniowie nazywali poszczególne warstwy lasu i przyporządkowywali do nich leśnych mieszkańców. Po części teoretycznej obserwowali elementy przyrody w terenie. W lesie nazywali jego warstwy, formułowali zasady zachowania się w „domu zwierząt”, w formie zabawy uświadomili sobie, że każda cząstka lasu ma znaczenie dla jego funkcjonowania.

RADY PIELĘGNIARKI

28 października w klasie V oraz 4 listopada w klasie IV a pani pielęgniarka przeprowadziła zajęcia w ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie na temat „Pielęgnacji i higieny uszu”.  Uczniowie dowiedzieli się jakimi preparatami powinni dbać o czystość swoich uszu oraz w jaki sposób czyścić uszy. Dodatkowo poznali budowę ucha oraz czynniki, które negatywnie wpływają na słuch.  Wiadomości zdobyte podczas tej lekcji  z pewnością pomogą dzieciom właściwie dbać o  słuch.

SZKOLNY ETAP GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO „ W HOŁDZIE OJCZYŹNIE”

Zespół Przedmiotowy Języka Polskiego pod przewodnictwem pani Eweliny Baranowskiej zorganizował szkolny etap Gminnego Konkursu Recytatorskiego „ W hołdzie Ojczyźnie”. W jednym dniu do konkursu przystąpili uczniowie klas I – III szkoły podstawowej i klas IV – VI, w drugim dniu recytowali uczniowie gimnazjum. Najlepsi będą reprezentowali  Zespół Szkół w Parkowie na Gminnym Konkursie Recytatorskim w Rogoźnie.


MIĘDZYNARODOWY  DZIEŃ  SPÓDNICZKI

Samorząd Uczniowski 28 października zaprosił wszystkich uczniów do obchodów Międzynarodowego Dnia  Spódniczki. Choć ta zabawa od kilku lat organizowana jest w szkole, to cieszy się ogromną popularnością i przynosi wszystkim wiele radości. Każdy uczestnik zabawy otrzymywał plakietkę z napisem „ Super  wyglądasz”. I nie da się ukryć, że każdy , kto tego dnia ubrany był w spódniczkę, wyglądał naprawdę super!

ZESPÓŁ SZKÓŁ W PARKOWIE  WŚRÓD NAJLEPSZYCH SZKÓŁ W  WIELKOPOLSCE  !!!


Przepięknym utworem „My way” Franka Sinatry w wykonaniu solisty Teatru Wielkiego w Łodzi i Warszawie Mirosława Niewiadomskiego powitali organizatorzy Wielkopolskich Obchodów Dnia Edukacji Narodowej laureatów konkursów Wielkopolska Szkoła Roku i Wielkopolski Nauczyciel Roku. Uroczysta Gala konkursów, organizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego odbyła się 21 października w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. Celem Konkursu o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku było wyróżnienie wielkopolskich przedszkoli oraz szkół kształtujących wśród uczniów poczucie własnej tożsamości i postaw patriotycznych z jednoczesnym modelowaniem wzorca nowoczesnego Wielkopolanina.

Żródło: "Głos wielkopolski"
Foto: "Głos Wielkopolski"

TURNIEJ W PIŁCE SIATKOWEJ O PUCHAR BURMISTRZA OBORNIK

W dniach 20 i 21 października w Gimnazjum nr 3 w Obornikach odbył sie Turniej w piłce siatkowej o Puchar Burmistrza Obornik Tomasza Szramy. W czwartek walczyły dziewczęta, natomiast w piątek odbył sie Turniej chłopców. W turnieju tym występowały drużyny z Obornik, Rożnowa i u dziewcząt również drużyna ze Skoków. Dziewczęta po zaciętej walce pokonały zespół ze Skoków 2:1 i tym samym po raz drugi wygrały Turniej. Niestety chłopcy w meczu finałowym ulegli zespołowi gospodarzy i uplasowali sie na miejscu drugim. Wszystkim  bardzo gratulujemy sukcesu.


SPEKTAKL „NIĆ ŻYCIA”

17 października uczniowie klas VI – III gimnazjum mogli obejrzeć spektakl pt „ Nić życia”, wystawiany przez aktorów teatru „ IMPULS”  w Rogozińskim Centrum Kultury. Spektakl nawiązywał do postaci i zdarzeń mitologicznych i starał się odpowiedzieć na nurtujące od wieków pytanie : „ Któż rządzi naszym ludzkim  losem”? Pełne energii, nieoczekiwanych analogii i we współczesnej aranżacji widowisko zachwyciło  publiczność. Całość dopełniły gustowna dekoracja i symboliczne rekwizyty. Świetna zabawa i doskonała powtórka z „ Mitologii”.


SPEKTAKL „KOT W JEDNYM KAPELUSZU”

17 października uczniowie klas I – III szkoły podstawowej mogli obejrzeć spektakl pt.: „Kot w jednym kapeluszu”, wystawiany przez aktorów teatru „ IMPULS”  w Rogozińskim Centrum Kultury. Spektakl nawiązywał do kształtowania właściwych postaw społecznych. Uświadamiał konieczność bycia życzliwym, koleżeńskim oraz uczynnym wobec drugiego człowieka. Aktorzy zachwycili grą aktorską oraz umiejętnym angażowaniu młodego widza w przedstawienie teatralne. Uwagę uczniów zwróciły również barwne, ciekawe dekoracje.


POLA NADZIEI 2016

Tradycją lat ubiegłych w naszej szkole przeprowadzona została akcja na rzecz osób terminalnie chorych "Pola Nadziei" – której celem było pozyskanie funduszy na rzecz hospicjum w Wągrowcu. Akcja ta,  to również uwrażliwianie młodych ludzi na los cierpiących, oczekujących pomocy, opieki. Wolontariusze rozprowadzali cebulki żonkili wśród swoich kolegów i koleżanek, włączyli w to swoje rodziny i znajomych, rozumieli potrzebę niesienia pomocy.


LEKCJA W KINIE- MAGIA KINA- TAJNIKI SZTUKI FILMOWEJ

10 października uczniowie klas IV i V wraz z opiekunami mieli możliwość uczestniczenia w multimedialnej LEKCJI W KINIE. Zajęcia prowadził zawodowy aktor, który omawiał najważniejsze etapy tworzenia dzieła filmowego. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega specyfika realizacji filmu i czym różni się od innych tekstów kultury. Poznali kulisy tworzenia najsłynniejszych filmów. Wspólnie na dużym ekranie mieli możliwość odkrycia zagadki, które z kultowych scen filmowych były improwizowane.

ZNOWU 27 LIP W PARKOWSKIM PARKU

 

Po zakończeniu I wojny światowej z inicjatywy kierownika szkoły w Parkowie Stanisława Polczyńskiego postanowiono uczcić pamięć „tych co ponieśli ofiarę krwi na frontach I wojny światowej”, w tym 27 obywateli Parkowa. W parkowskim parku zasadzono 27 lip aby te drzewa przypominały o dzielnych mieszkańcach naszej ziemi.

17 grudnia 2015 roku  spotkali się przedstawiciele miejscowych władz, zaproszeni goście oraz społeczność parkowska aby odsłonić pomnik poświęcony pamięci „Bohaterów I wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 roku i twórcy Parku Wiejskiego w Parkowie  Stanisława Polczyńskiego”  


„DOLINA MUMINKÓW”  W BARWACH JESIENI


Zanim się obejrzeliśmy już przyszła jesień. W naszej bibliotece też ją widać.  Uczniowie klasy VI zawitali do „Doliny Muminków”. Przypomnieli sobie jakie to są sympatyczne stworzenia, dyskutowali o ich wyglądzie, przygodach, oglądali stosowne ilustracje. Postanowili także sami wykonać postacie bohaterów książki Tove Mariki Jansson – fińskiej pisarki, malarki, ilustratorki, znanej najbardziej z tego, że jest autorką książek o Muminkach. 

POCZYTAJ MI......


Popularna swego czasu akcja „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” ciągle znajduje swoich naśladowców. Również w naszej szkole zabraliśmy się za głośne czytanie. Chcieliśmy sprawić w ten sposób przyjemność uczniom z nauczania początkowego.  W tym celu uczniowie klasy II a Gimnazjum przygotowali wesołą bajkę pt: „Czarownica i pierniki” M. Strzebońskiej i zaprezentowali ją maluchom z  klasy II a Szkoły Podstawowej. Natomiast dziewczyny z klasy II b  Gimnazjum przygotowały bajkę „Bocian i lis” i odwiedziły klasę III b nauczania zintegrowanego. 

Z OBRAD ZARZĄDU PKOL:
JUŻ OFICJALNIE  CENTRALNE UROCZYSTOŚCI DNI OLIMPIJCZYKA 2017  W PARKOWIE !!!

4 października w Centrum Olimpijskim w Warszawie obradował Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Prezydium Zarządu PKOl podjęło decyzję, iż gospodarzem centralnych uroczystości Dni Olimpijczyka w kwietniu 2017 r. będzie Zespół Szkół w Parkowie!!!!!!!!!


 Oficjalne pismo z PKOL                                            Link do strony PKOL 

WZOROWA ŁAZIENKA

Nasza szkoła uczestniczy w programie Wzorowa Łazienka. Każdy może oddać głos na naszą szkołę od 12 września 2016 roku.  Remont łazienki zostanie przeprowadzony w szkole , która zbierze największą liczbę głosów. Głosujemy do 30 listopada.  Zachęcamy do głosowania.

Głosować można raz dziennie na stronie     www.wzorowalazienka.pl

WRZESIEŃ  2016

NOWY  PLAN  LEKCJI

SPRAWDŹ

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w edukacyjnej akcji „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia” sprowadzającej się do realizacji hasła :”Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę znają”. 30 września 2016 r., podobnie jak w 2977 szkołach z 15 krajów świata (była np. szkoła z Meksyku, z Indii i 2 szkoły ze Stanów Zjednoczonych), nasi uczniowie ruszyli „na podbój”. Dwa patrole składające się z trzech egzaminatorów każdy (I patrol – Joanna Działo, Monika Kukla, Wiktoria Mąkosa i II patrol – Jakub Kędziora, Dominik Rakowski, Grzegorz Stanicki) w czasie każdej przerwy odpytywały ze znajomości tabliczki mnożenia.

ZNANY I NIEZNANY PATRON

 
Dwudziestego dziewiątego września 1747 roku w Będominie urodził się jeden z najwybitniejszych przedstawicieli czasów polskiego Oświecenia – człowiek, który „żył, pracował, myślał i tworzył z myślą o Polsce” – Józef Rufin Wybicki herbu Rogala. Pisarz i polityk, autor słów polskiego hymnu narodowego – Mazurka Dąbrowskiego, senator-wojewoda Księstwa Warszawskiego od 1807 roku, senator-wojewoda Królestwa Polskiego od 1815, prezes Sądu Najwyższego Królestwa Polskiego w latach 1817–1820, odznaczony Orderem Orła Białego (1807), Orderem Świętego Stanisława (1793), Złotym Krzyżem Legii Honorowej (1807).

DZIEŃ  CHŁOPCA

Nowa przewodnicząca  samorządu uczniowskiego Wiktoria Korybalska, opiekun SU pani Danuta Talar- Soloch i wszystkie dziewczyny z naszej szkoły spowodowały ,że wczorajszy dzień-30 września Dzień Chłopca –był bardzo wyjątkowy. Na apelu szkolnym złożyły nam życzenia  i przygotowały słodki podarunek. A dzień wcześniej wspólnie z „ żakami” bawiliśmy się  na dyskotece szkolnej. O ile początek września nie dla każdego był miły -powrót do szkoły po rozkosznych wakacjach  -  tak ostatni dzień września należał do bardzo  przyjemnych, nie tylko dla chłopców,


OSTATNIE „KOTOWANIE” W GIMNAZJUM

W wyniku reformy edukacyjnej dzisiejsi szóstoklasiści  nie pójdą już do gimnazjum. Stąd też w wielu szkołach odbyło się ostatnie, uroczyste przyjęcie uczniów klasy I do „braci” gimnazjalnej, zwane popularnie „kotowaniem”.  Również w Parkowie, 29 września br. uczniowie klas II Gimnazjum przygotowali dla swoich młodszych kolegów szereg wesołych konkurencji, w których pierwszoklasiści musieli się wykazać zarówno inteligencją, jak i sprawnością i sprytem. Picie mleka z miseczki bez użycia rąk, oddzielanie kukurydzy od ryżu, magiczny napój, bieg z jajkiem (na szczęście gotowanym), konkurs wiedzy o szkole, konkurs piosenki „Twoja twarz brzmi znajomo” wywoływały co rusz salwy śmiechu zarówno wśród kibiców jak i uczestników.


NOWY WICEPREZES UKS OLIMPIJCZYK

29 września br. w Zespole Szkół w Parkowie odbyło się coroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze  Uczniowskiego Klubu Sportowego „Olimpijczyk”. Prezes Klubu Szymon Wojciechowski podsumował całoroczną pracę UKS-u, przedstawił dokonania w ubiegłym roku oraz zamierzenia Klubu na rok następny. Przypomniał również największe sukcesy członków Klubu  w minionym roku. Ważnym punktem zebrania była zmiana w statucie wprowadzająca funkcję wiceprezesa Zarządu Uczniowskiego Klubu Sportowego „Olimpijczyk”. Funkcję tę, przy pełnej aprobacie wszystkich uczestników zebrania, powierzono Magdalenie Walenciak .


„SPOTKANIE PRZY KSIĄŻCE”

 Już po raz kolejny władze miasta Rogoźna, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie mogli wspólnie spotkać się i w miłej atmosferze obcować z literaturą piękną.

27 września 2016 roku w Bibliotece Publicznej w Rogoźnie odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Wydarzenie zorganizowało Rogozińskie Centrum Kultury Biblioteka Publiczna wspólnie z Liceum Ogólnokształcącym im. Przemysława II w Rogoźnie. W klimat powieści wprowadziła wszystkich uczestników przepięknie wykonanym utworem „Quo Vadis domine” Marta Kaniewska. Następnie fragmenty prezentowali: Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski, zastępca Burmistrza Renata Tomaszewska, dyrektor  Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. Przemysława II  Robert Kornobis, dyrektor Rogozińskiego Centrum Kultury Piotr Szturmiński, ....

SMACZNA „PYRKA”

Wrzesień w kalendarzu imprez Zespołu Szkół w Parkowie jest miesiącem, w którym corocznie odbywa się Święto Pieczonego Ziemniaka. W tym roku impreza odbyła się w piątek, 23 września na boisku szkolnym przy stawku.  Święto Pieczonego Ziemniaka, jak sama nazwa mówi, to pieczone ziemniaki. Nie zabrakło więc ogniska, a w nim pieczonych ziemniaków. O ognisko już od wczesnego ranka zadbali: Miłosz Mumot wraz z  Kazimierzem Cieciurą i Janem Szwedem. 


KONFERENCJA DYREKTORÓW W NASZEJ SZKOLE!

21 września w naszej szkole odbyło się pierwsze w roku szkolnym 2016/2017 spotkanie dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjum z powiatu obornickiego. Dyrektorzy mieli okazję spotkać się z wizytatorami Kuratorium Oświaty w Poznaniu: Elżbietą Dobrochowską i Wojciechem Wasilewskim. Wśród gości była również zastępca burmistrza Rogoźna Renata Tomaszewska. Uczestnicy konferencji rozmawiali m.in.: o sytuacji szkolnictwa w powiecie oraz o zmianach w prawie oświatowym. W przerwach obrad goście  mieli okazję bliżej zapoznać się z naszą szkołą. Zarówno dyrektorzy, jak i przedstawiciele Kuratorium bardzo chwalili wystrój szkoły, wyposażenie jak i zachowanie uczniów oceniając je na „szóstkę”.


WYCIECZKA DO BISKUPINA

 W dniu 21 września 2016r. odbyła się wycieczka do Biskupina. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy IIb, IIIb oraz dwóch uczniów z klasy IVa. W dobrych nastrojach ze szkoły wyjechaliśmy o godzinie 8.00. Na miejscu byliśmy przed godziną 10.00. Tuż po wyjściu z autokaru zauroczyło nas to miejsce. Przeszliśmy przez bramę główną rezerwatu, ponad torami kolejki wąskotorowej i znaleźliśmy się w epoce kamienia. Zwiedziliśmy obozowisko łowców mezolitycznych, poznaliśmy ich sposób życia. Następnie udaliśmy się do wioski wczesnopiastowskiej. Tu spotkaliśmy rzemieślników odtwarzających życie codzienne dawnych mieszkańców. Sami wykonaliśmy sznur, widzieliśmy dawną mennicę, obserwowaliśmy wypiek podpłomyków oraz pracę kowala.


NA MEMORIALE ARKADIUSZA GOŁASIA

Siedemnastego września w Murowanej Goślinie rozpoczął się dwudniowy Memoriał Arkadiusza Gołasia. Już po raz XII przyjechały tu zespoły z polskiej – i nie tylko – ekstraklasy aby uczcić pamięć jednego z największych talentów polskiej i światowej siatkówki. W tym roku były to drużyny: Lotosu Trefla Gdańsk z M. Miką, W.Grzybem,  D. Schulzem, D. Paszyckim, M. Masnym, B. Gawryszewskim (Wojciech Serafin zastąpił na ławce trenerskiej Andreę Anastasiego, który udał się do Włoch, gdzie ściągnęły go obowiązki rodzinne); AZS Częstochowa, których prowadził Ryszard Bosek (mistrz olimpijski i mistrz świata); Łuczniczka Bydgoszcz z M. Katiciem, M. Gromadowskim, I. Yudinem, W. Jurkiewiczem i trenerem Piotrem Makowskim (były trener polskiej reprezentacji siatkarek) oraz najbardziej wyczekiwany zespół z ligi japońskiej JT Thunders Hiroszima z gwiazdą polskiej siatkówki Bartoszem Kurkiem w składzie. Gośćmi specjalnymi turnieju byli Tomasz i Danuta, rodzice Arka.


OGÓLNOPOLSKI KONKURS „NAUKI PRZYRODNICZE NA SCENIE – 7” 

W dniach 16 – 17 wrzesień 2016 na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu po raz kolejny gościli uczniowie i nauczyciele z całej Polski. Przyjechali wszyscy, aby rywalizować w trzech różnych kategoriach konkursowych, a ponadto wziąć udział w pokazach i seminariach dla uczniów i nauczycieli. Uczniowie przygotowując się do konkursu sami w szkolnych grupach budowali różne urządzenia i pomoce naukowe. Sami przygotowywali pokazowe eksperymenty i sami przed publicznością na scenie je prezentowali. Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu uczniowie szkół z całej Polski rywalizowali na siódmym festiwalu "Nauki Przyrodnicze na Scenie". Ci, którzy przez taki festiwal przeszli, często zostają naukowcami wiedząc, że nauki ścisłe mogą być fascynujące.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

Akcja „Sprzątanie Świata”, która  w tegorocznej odsłonie przebiegała pod hasłem „Podaj dalej… drugie życie odpadów” jak co roku, aktywnie była realizowana przez dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Parkowie.  W piątek, 16 września na lekcjach wychowawczych dwustu uczniów z parkowskiej szkoły pod opieką wychowawców ruszyło w swoje rejony, by zbierać to co, „nieopatrznie” znalazło się  na drogach i poboczach wyrzucone przez kogoś. 


BIEG Z ANITĄ

Racot – niewielka miejscowość  leżąca kilka km od Kościana, słynie ze stadniny koni, pięknego pałacu,  w którym przebywał m.in. Józef Wybicki oraz całkiem sporej grupy „oszołomów” olimpijskich  z najsłynniejszą na świecie „Pyrką”, dziś  posłem Wojciechem Ziemniakiem na czele. Grupa ta już od 24 lat, od igrzysk w Barcelonie, jest obecna na wszystkich igrzyskach olimpijskich i na najważniejszych imprezach sportowych dopingując polskich sportowców. Racot przynajmniej raz do roku, we wrześniu staje się stolicą polskiego olimpizmu organizując Bieg Olimpijski, w którym udział bierze kilka tysięcy osób, a wśród nich największe gwiazdy polskiego sportu. W tym roku honorowy patronat nad XXIII Biegiem Olimpijskim objęła najsłynniejsza obecnie polska sportsmenka, mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk. 


ZIELONA SZKOŁA W WIELKOPOLSKIM PARKU NARODOWYM

Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Zespole Szkół w Parkowie, do której należą członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody wraz z opiekunami p. Izabelą Węgrzak – Przybylską i p. Katarzyną Mumot, spędzili trzy dni w miejscowości Jeziory na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Celem wyjazdu była edukacja przyrodnicza uczniów oraz budowanie świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i Polski. Program Zielonej Szkoły obejmował zajęcia edukacyjne z następujących tematów:

1) Skały i skamieniałości – zajęcia terenowo – stacjonarne prowadzone przez pracownika UAM  – 07 września 2016 r.

„QUO VADIS” HENRYKA SIENKIEWICZA LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA W 2016 ROKU

 Uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie przyłączyli się w poniedziałkowy kapryśny (pod względem pogody) poranek  do akcji społecznej  propagującej  znajomość literatury narodowej i zaprezentowali fragmenty „QUO VADIS”. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.
„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.


WZOROWA ŁAZIENKA

Nasza szkoła uczestniczy w programie Wzorowa Łazienka. Każdy może oddać głos na naszą szkołę od 12 września 2016 roku.  Remont łazienki zostanie przeprowadzony w szkole , która zbierze największą liczbę głosów. Głosujemy do 30 listopada.  Zachęcamy do głosowania.

Głosować można raz dziennie na stronie     www.wzorowalazienka.plW HOŁDZIE POMORDOWANYM

Pod koniec 2015 roku pani Helena Jarosz zwróciła się do Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna z prośbą o poparcie wniosku o umieszczenie nazwisk na zbiorowym grobie 26 ofiar na rogozińskim cmentarzu. Towarzystwo poparło ten wniosek i zwróciło się do Burmistrza Rogoźna Romana Szuberskiego o realizację projektu. Jednocześnie inicjatywa pani Heleny Jarosz stała się inspiracją do ustalenia nazwisk pozostałych ofiar.

4 września z inicjatywy Burmistrza Rogoźna Romana Szuberskiego  odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej.

WRZESIEŃ 1939 ROKU – PAMIĘTAMY!!!

1 września 1939 III Rzesza dokonała agresji na Polskę, której głównymi celami była likwidacja niepodległego bytu państwa polskiego oraz biologiczne wyniszczenie narodu polskiego poprzez morderstwa dokonywane na jeńcach wojennych i ludności cywilnej, masowe zabijanie mężczyzn, kobiet i dzieci, zagładę w obozach, niewolniczą eksploatację, wysiedlenia i pacyfikacje, burzenie i palenie miast, wsi i osiedli, grabież majątku i niszczenie skarbów kultury narodowej, wynarodowienie i germanizację, prześladowania ze względów politycznych, rasowych i narodowościowych. 


CZAS DO SZKOŁY!

Po dwumiesięcznej, wakacyjnej przerwie, w czwartek 1 września 2016 roku w Zespole Szkół w Parkowie ponownie spotkała się brać uczniowska szkoły podstawowej i gimnazjum.  Jak zwykle rok szkolny rozpoczął się od uroczystej mszy świętej koncelebrowanej pod nieobecność ks. Jana Andrzejewskiego (dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy administracyjni oraz uczniowie Zespołu Szkół zapewniają o pamięci i życzą szybkiego powrotu do zdrowia księdzu proboszczowi) przez ks. Jarosława Zimnego i ks. Wojciecha Rena. Uroczystości tradycyjnie asystowały poczty sztandarowe szkoły podstawowej i gimnazjum.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016-2017

Plan dnia:
  7.50   -   zbiórka na boisku szkolnym
  8.00   -   Msza św.  
  9.00   -   powrót do szkoły
  9.10   -   uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
10.10   -   spotkanie z wychowawcami
10.30   -   rozejście się dzieci miejscowych do domu, dzieci przyjezdne przechodzą do świetlicy.
10.30   -   odjazd autobusów szkolnych
.


Uprzejmie informujemy, że w zakładce "dowozy do szkoły" zamieściliśmy rozkład jazdy KOMUNIKACJI GMINNEJ. Prosimy Państwa o zapoznanie się z rozkladem jazdy autobusów.


SIERPIEŃ  2016

Drogi Uczniu!   Drogi Rodzicu!


Informacje dla rodziców
Oddział przedszkolny
Kalendarium roku szkolnego
Plan imprez
 i uroczystośc
i

Podręczniki
Konkursy szkolne
Plan lekcji

Dokumenty szkolne
Dowozy do szkoły

Oferta edukacyjna
Świetlica szkolna
Zajęcia pozalekcyjne
Pielęgniarka szkolna
Pedagog szkolny
Doradztwo zawodowe
Biblioteka szkolna
SKO
Imprezy cykliczne
Wycieczki szkolne

Napisz do nas

ko
MEN

Opracowanie strony:  Zespół Szkół w Parkowie