logo szkoły ZESPÓŁ SZKÓŁ W PARKOWIE

Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego i Gimnazjum im. Józefa Wybickiego

Kontakt:  ZS Parkowo,  Parkowo 6, 64-608 Parkowo, tel/fax  67/26 10 505  e-mail:  zsparkowo@wp.pl
budynek szkoły

 
Strona główna
Aktualności
Dyrekcja
Grono Pedagogiczne
Pracownicy szkoły
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Uczniowie
Absolwenci
Historia szkoły
Patron szkoły
Hymn, godło i sztandar
Nadanie imienia
Sala Tradycji
Organizacje szkolne
Klasy sportowe
UKS
Osiagnięcia sportowe
Klub Olimpijczyka

Teatry szkolne

Wolontariat szkolny
Szkoła Promująca Zdrowie
ArchiwumInnowacyjne uczymy się słówek
oke
CKEROK  SZKOLNY  2015 - 2016
LIPIEC  2016

 UCZNIOWIE ZS W PARKU ROZRYWKI „RODZINKA” W SKÓRZEWIE

1 lipca 2016r. blisko 60-osobowa grupa dzieci z klas I-IV szkoły podstawowej  Zespołu Szkół w Parkowie spędziła miło czas w największym w Wielkopolsce Parku Rozrywki ,,Rodzinka’’. Dzięki dofinansowaniu z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rogoźnie i Sołectwa Parkowo dzieci świetnie i aktywnie bawiły się i uczyły w Skórzewie. Szczególną atrakcją były zabawy na wielopoziomowej konstrukcji zabawowej, mini-dyskoteka z maskotką, zabawy na podłogach interaktywnych i dotykowych systemach interaktywnych, a także kilkanaście różnych zabaw ruchowych i edukacyjnych prowadzonych przez animatorów. 


CZERWIEC 2016
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

PIĘTNAŚCIORO ABSOLWENTÓW

Piętnaście osób – tyle, ile liczyła III klasa – ukończyło w czerwcu Gimnazjum im. Józefa Wybickiego w Zespole Szkół w Parkowie. Młodzież rozstawała się ze swoją szkołą etapami.

Najpierw pożegnali ich koleżanki i koledzy z klasy II, którzy przygotowali indywidualne gadżety dla każdego i wręczali je odczytując uroczyście protokół wspomniane gadżety przyznający. W tym samym dniu trzecioklasiści zaprosili wszystkich gimnazjalistów na dyskotekę pożegnalną.  Pomimo niezbyt dużej frekwencji zabawa była świetna.
Uroczystość zakończenia gimnazjum rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Parkowie. Następnie goście, rodzice i główni bohaterowie – jeszcze przez chwilę uczniowie - spotkali się w Sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Parkowie.
WOLONTARIUSZE W WIARDUNKACH

 Jak co roku grupa wolontariuszy- uczniowie gimnazjum brali udział w Festynie Sportowym "Żyj zdrowo na sportowo" zorganizowanym  przez WTZ Wiardunki. Uczniowie służyli swoją pomocą podczas festynu pomagając w przygotowaniach, przy przeprowadzaniu konkurencji sportowych pomagając uczestnikom, w przygotowaniu posiłku, przy grillu. Chętnie zawierali znajomości z uczestnikami festynu, a z wieloma była to szczególna radość spotkania, gdyż bili to uczestnicy Balu dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej , który był organizowany w naszej szkole. 


WYCIECZKA  DO  POZNANIA

Szóstego czerwca 2016r. my - uczniowie klasy Ib, IIa oraz IIb uczestniczyliśmy  w wycieczce do Nowego Zoo. Pomysł, aby pojechać właśnie tam powstał podczas jednej z lekcji, na której poznawaliśmy  egzotyczne i dzikie zwierzęta. Bardzo chcieliśmy zobaczyć je w całej okazałości. Już przy wejściu zachwycił nas „Ogródek dziecięcy”. Tu były niegroźne zwierzęta, do których mogliśmy się nieco zbliżyć. Dalej udaliśmy się w dość długą drogę do „Słoniarni”. Słonie okazale się prezentowały. My po wyczerpującym spacerze posililiśmy się i kolejką zwiedziliśmy część ogromnego ogrodu. Dalej zwiedzanie odbywało się pieszo. 


BIWAK KLASY IIB

Trzeciego czerwca 2016r. uczestniczyliśmy w swoim pierwszym szkolnym biwaku.  Rozpoczął się on około godziny 20.00 i trwał do 8.00 następnego dnia. Wszyscy byliśmy do niego przygotowani. Wiedzieliśmy, że przeniesiemy się do wioski indiańskiej. Przynieśliśmy elementy potrzebne do wykonania pióropuszy, zabraliśmy gry, jedzenie i oczywiście dobry humor. Kiedy byliśmy już w szkole czekała na nas Indianka. W kręgu powitaliśmy się , następnie ucharakteryzowaliśmy się tak, abyśmy przypominali rodowitych Indian. Dalej dobrze bawiliśmy się przy pląsach i zabawach w kręgu. Następnie przygotowaliśmy sobie miejsce do nocowania. 


MAJ 2016
MISYJNA MAJÓWKA 2016

W dniach 20 i 21 maja uczestniczyło 12 uczniów klasy VI i 1 uczennica klasy IB gimnazjum w Misyjnej Majówce zorganizowanej w Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie. Uczniowie spotkali się z Karoliną i Karolem Fromont- misyjnym małżeństwem, którzy pracowali na misjach m. in. W Stanach Zjednoczonych, Europie, na Filipinach, w Singapurze i Korei Południowej. Uczniowie brali udział w konferencjach i zabawach nawiązujących do misji, a także zajęciach związanych z obchodzonym jubileuszem 1050 lecia chrztu Polski. 


SŁONECZNY DZIEŃ EUROPEJSKI

11 państw Unii Europejskiej zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół   w Parkowie podczas Dnia Europejskiego, który odbył się na boisku szkolnym 11 maja 2016 roku. Uczniowie klas II - VI Szkoły Podstawowej i I - III Gimnazjum mieli za zadanie przygotować informacje o wylosowanym kraju, jego historii, zwyczajach, no i oczywiście kuchni (na to najbardziej wszyscy czekali – zwłaszcza najmłodsi –z apetytem pałaszując europejskie smakołyki). Co do kuchni, jak się okazało, to nawet Marta Gessler znalazłaby coś dla siebie wśród dziesiątek frykasów. W tym roku uczniowie mieli za zadanie szczególną uwagę zwrócić na sport i osiągnięcia sportowe w poszczególnych krajach. Klasy I Szkoły Podstawowej przygotowały zaś flagi  wszystkich prezentowanych państw.


I MIEJSCE JULKI i III MIEJSCE MICHALINY

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Parkowie wzięli udział w konkursie plastycznym "Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia cukrzycy" w ramach działalności Szkolnego Koła PCK, którego opiekunem jest Izabela Węgrzak - Przybylska. Konkurs został zrealizowany w ramach Powiatowego Programu Zdrowego Stylu Życia i z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Organizatorami konkursu byli: Wydział Spraw Obywatelskich i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Obornikach, Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Obornikach oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Obornikach.


KWIECIEŃ  2016

ŚWIĘTO OLIMPIJSKIE W PARKOWIE

Tydzień po  Pyrzycach i Lipianach gdzie odbyła się Centralna Uroczystość Dni Olimpijczyka, w Parkowie, 29 kwietnia  zapłonął „znicz olimpijski” podczas VIII Integracyjnego Dnia Olimpijskiego. Inauguracja Dni Olimpijczyka, popularyzacja idei olimpizmu wśród dzieci i młodzieży; integracja dzieci i młodzieży  z osobami niepełnosprawnymi  oraz popularyzacja biegania wśród młodzieży szkolnej to cele parkowskiego święta olimpijskiego.

Tradycyjnie już Dzień Olimpijski rozpoczął się od spotkania zaproszonych gości z dziećmi i młodzieżą w sali gimnastycznej. Sportowcy: Marek Łbik, Wojciech Mickunas, Zbigniew Rachwalski, Paweł Sobczak, Ireneusz Golda i prezes Akademii Mistrzów Sportu Elżbieta Wysocka opowiadali o sobie, o swoich sukcesach, a następnie dzielnie sprostali tłumowi łowców autografów.

Z WIZYTĄ W ZAPRZYJAŹNIONEJ „ZECIE”

Ponad połowa parkowskich  gimnazjalistów, 26 kwietnia br. wybrała się pod opieką Marzeny i Krzysztofa Działo oraz Szymona Wojciechowskiego do Zespołu Szkół im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach na wielobój sportowy i „Drzwi Otwarte”. Nasi uczniowie nie okazali się zbyt „wyrozumiali” dla konkurentów z całego powiatu wygrywając cały wielobój dominując we większości konkurencji. Zwyciężyli w turnieju strzeleckim z broni pneumatycznej, a w pozostałych konkurencjach wieloboju zajmując miejsca na podium: drugie miejsce w turnieju informatycznym oraz turnieju sportowym „2 ognie” i trzecie w turnieju szachowym. Jeśli do tego dodamy zwycięstwa w  konkursie języka angielskiego i niemieckiego to dominacja uczniów parkowskiego gimnazjum była pełna.

UDZIAŁ W PROGRAMIE 'ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO"

W dniu  22 kwietnia  br. uczniowie klasy III Gimnazjum przygotowali dla swoich młodszych kolegów lekcję zdrowego żywienia oraz  zdrowego stylu życia w ramach programu "Żyj smacznie i zdrowo". Tego dnia na płycie naszego boiska zabrzmiała muzyka, a dziewczęta zaprosiły klasę I a i III b do wspólnej zabawy.  Na boisku zrobiło się gwarnie, było  śpiewanie, taniec, gry i zabawy o tematyce zdrowotnej a przez cały czas przygotowywano tortillę i zdrowe desery ze specjalnej książki kucharskiej  WINIAR  „Żyj smacznie i zdrowo”.  Dzieciaki bardzo chętnie wzięły udział w zabawie i konsumpcji nowych zdrowych posiłków przygotowanych na bieżąco przez „wyśmienitych” kucharzy. Wszystkim bardzo smakowało a na koniec każdy uczeń otrzymał kubek soku „Kubuś”  oraz butelkę wody mineralnej.


PRZYGODA Z TEATREM UCZNIÓW KLASY III B


Dnia 26 kwietnia 2016r. w Rogoźnie odbył się I Anglojęzyczny Przegląd Teatrzyków Szkolnych dla uczniów szkół podstawowych. Organizatorem przeglądu była Szkoła Podstawowa nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie. Celem przeglądu było zachęcenie uczniów do poszerzenia znajomości języka angielskiego poprzez lekturę różnych gatunków literackich, prezentację możliwości językowych oraz doskonalenie umiejętności scenicznych. Uczniowie klasy IIIb, pod opieką pani Kamili Dominiak i pani Aliny Jarzembowskiej, zaprezentowali swoje zdolności aktorskie i językowe przedstawiając trzy scenki w języku obcym „Crocodile’s tears”, „The Moon is in the river” oraz „Lucy’s new pencil case”.

DZIŚ PYRZYCE, ZA ROK... PARKOWO!!!

Miesiąc kwiecień, to okres propagowania idei olimpijskiej i czas rozsławiania szlachetnego współzawodnictwa sportowego. W tym czasie organizowane są spotkania dzieci i młodzieży z olimpijczykami, połączone z masowymi zawodami sportowymi. Jak co roku najważniejszą uroczystością przypominającą otwarcie igrzysk w Atenach w 1896 roku są Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka. W tym roku stolicą polskiego ruchu olimpijskiego zostało województwo zachodniopomorskie, a dokładnie: Lipiany, Pyrzyce i Barlinek. Zespół Szkół w Parkowie spotkał ogromny zaszczyt, gdyż jako jedna z dwóch szkół w Polsce – obok Racotu – została zaproszona na tę uroczystość. Na spotkanie sław olimpijskich i udział w święcie olimpijskim udała się sześcioosobowa grupa gimnazjalistów: Paulina, Zuzia, Dominik, Filip, Kamil i Kuba pod opieką przewodniczącego Klubu Olimpijczyka Krzysztofa Działo.


WYCIECZKA DO OBORNIK

Dnia 20 kwietnia 2016r. uczniowie klasy Ib SP z panią Renatą Krzyżosiak i panią Kamilą Dominiak udali się na wycieczkę do Obornik.

Celem wyjazdu był udział dzieci w lekcji bibliotecznej pt. „Biblioteka – magiczne miejsce” w Bibliotece Publicznej oraz wizyta w Komendzie Powiatowej Policji i spotkanie z panią policjantką, która opowiedziała dzieciom na czym polega zawód policjanta. Następnie pani zaprezentowała sprzęt, w jaki wyposażony jest każdy policjant oraz przeprowadziła pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze i poinformowała uczniów jak należy postąpić, gdy na ulicy zacznie zaczepiać dzieci ktoś nieznajomy.

WIOSENNA WYPRAWA W DALEKIE STRONY

18. kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w towarzystwie kilku mam oraz opiekunów p. I. Węgrzak-Przybylskiej, p. K. Dominiak i p. E. Baranowskiej udali się do pięknego Wrocławia. Już wychodząc z autokaru poczuliśmy magię tego miejsca przez misternie odnowione kamienice, przepiękne ( liczne) mosty i czyste ulice. Zobaczyliśmy Katedrę, Rynek Starego Miasta- z dociekliwością prawdziwych detektywów szukaliśmy wrocławskich krasnali. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy pomniku ku Czci Zwierząt Rzeźnych- Jatki.

„UWOLNIJ KSIĄŻKĘ - BOOKCROSSING”

Akcja „Uwolnij książkę” jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. W Zespole Szkół w Parkowie od 28 sierpnia 2014 r. działa oficjalna półka bookcrossingowa. Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Właśnie taka półka- stoliczek  znajduje się na I piętrze naszej szkoły. Zapraszamy!


Przypominam , że dzięki naszej akcji uwolniliśmy już  148 książek.

KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”- mówił Naczelnik państwa polskiego Józef Piłsudski. Stąd też szkoła w Parkowie cały czas stara się pielęgnować pamięć o przeszłych wydarzeniach. Kwiecień jest miesiącem szczególnym. To w kwietniu, w ubiegłym i tym stuleciu wielokrotnie dochodziło do tragicznych zdarzeń w historii Polski.   16 kwietnia br. w holu Zespołu Szkół w Parkowie odbył się apel podczas którego przypomnieliśmy najważniejsze „kwietniowe” wydarzenia. Uczniowie dzięki fragmentom filmów oraz piosenek Leszka Kołakowskiego mogli przenieść się w świat historii.   Na początek film o papieżu Janie Pawle II przypomniał nam smutne chwile odejścia naszego wielkiego rodaka „do domu ojca” drugiego kwietnia 2005 roku. Widać było łzy wzruszenia w oczach młodzieży gdy wskazówka zegara zatrzymała się na godzinie 21.37 i serce Karola Wojtyły przestało bić. 


ZDROWE BIWAKOWANIE

 Uczniowie klasy I b 15. kwietnia  podczas biwaku klasowego przeszli gruntowny „kurs” na KREATORA ZDROWIA. Najpierw odbyły się zajęcia z wychowawcą – panią Renatą Krzyżosiak, która  przypomniała jak ważna jest aktywność fizyczna oraz zdrowie psychiczne dziecka. Później koordynator szkoły promującej zdrowie pani Ewelina Baranowska  wspólnie z nauczycielem języka angielskiego panią Kamilą Dominiak wytłumaczyły co to takiego piramida zdrowia, jak należy ją odczytywać i po co jest ona potrzebna człowiekowi. Następnie dzieci samodzielnie stworzyły anglojęzyczną piramidę zdrowia, która zawisła na szkolnym korytarzu , aby koleżanki i koledzy mogli dowiedzieć się co powinni jadać i w jakich proporcjach.

KONKURSU NA PROJEKT GRAFICZNY POD HASŁEM
"PALIĆ, NIE PALIĆ- OTO JEST PYTANIE?"

W ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie klasy V wzięli udział w konkursie plastycznym  na projekt graficzny -konkurs organizowany był   we współpracy z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w Obornikach-zadaniem konkursowym było przygotowanie memu o tematyce antytytoniowej. Celem  konkursu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat negatywnych skutków palenia tytoniu, promowanie zdrowego stylu życia wolnego od palenia papierosów, kształtowanie postaw asertywnych wobec osób palących papierosy.

KONKURS SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

Konkurs na rymowankę o zdrowiu został rozstrzygnięty. Dzieci wykazały się talentem literackim i pomysłowością oraz dobrą znajomością zasad zdrowego stylu życia.

I miejsce zdobył – Emil Benz
II miejsce zdobył- Samuel Łabój

III  miejsce zdobyła- Dominika Dudzik

Wszystkich uczniom dziękujemy za udział w konkursie.

 Pobierz  
rymo
wank
MARZEC  2016

W WĘDRÓWCE  DO KORZENI PAŃSTWA I CHRZEŚCIJAŃSTWA

31 marca , w czasie oktawy Świąt Wielkiej Nocy, uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie wraz z opiekunami odwiedzili Gniezno, pierwszą stolicę Polski, kolebkę chrześcijaństwa na ziemiach polskich. 170 uczestników  rekolekcji odwiedziło Muzeum Archidiecezjalne oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego . Obejrzano filmy i wystawy poświęcone przede wszystkim 1050 rocznicy chrztu Polski. Najmłodsze dzieci  zwiedziły katedrę i poznały życie świętego Wojciecha, uwiecznione na Drzwiach Gnieźnieńskich.


KONKURS WIEDZY PRZYRODNICZEJ LOP – VII EDYCJA

16 marca br. w Liceum Ogólnokształcącym w Rogoźnie odbył się I etap VII Konkursu Wiedzy Przyrodniczej dla uczniów z klas IV – VI , którego organizatorem jest Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Pile. Konkurs dotyczył wiedzy na temat organizacji oraz zagadnień z zakresu wiedzy przyrodniczej. W konkursie wzięło udział po trzech członków LOP z następujących szkół podstawowych:  z Parkowa, z SP nr 3  i  SP nr 2 z Rogoźna, z Prusiec oraz Budzynia. Uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca i znaleźli się w gronie sześciorga najlepszych uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu okręgowego, który odbędzie się 14 kwietnia w Pile. 


GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dnia 16 marca 2016 roku w Zespole Szkół w Parkowie odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych i dla uczniów gimnazjów.
Do konkursu przystąpili uczniowie z czterech szkół podstawowych z Gminy Rogoźno:
                - Zespół Szkół w Parkowie
                - Szkoła Podstawowa nr 2 w Rogoźnie
                - Szkoła Podstawowa nr 3 w Rogoźnie
                - Szkoła Podstawowa w Pruścach
oraz uczniowie z czterech gimnazjów.

„CO NAM ZOSTAŁO Z TYCH LAT..."

W ubiegłym roku w ramach Święta Szkoły dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie zorganizowali obchody 70-lecia otwarcia szkoły po II wojnie światowej, na którą to uroczystość zaproszeni zostali absolwenci pierwszych roczników lat czterdziestych.  Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Goście bardzo chwalili tę inicjatywę miło wspominając  spotkanie po latach.  Nie mogło więc zabraknąć najstarszych absolwentów podczas tegorocznego Święta Patrona.
Uroczysty dzień rozpoczął się od spotkania uczniów z wychowawcami. Na tych spotkaniach uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej musieli poskładać puzzle zrobione ze słów hymnu narodowego, a młodzież klas IV – VI SP i I – III Gimnazjum dopasować wydarzenia do dat i fotografii z historii szkoły. Następnie uczniowie i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej mszy świętej rekolekcyjnej celebrowanej przez księdza proboszcza Jana Andrzejewskiego.


LUTY  2016

I  MIEJSCE W POWIECIE 

W dniu 26.02.2016 odbyły się Mistrzostwa Powiatu Obornickiego w Piłce Siatkowej Chłopców Gimnazjum. Po zaciętej walce I miejsce wywalczyli nasi zawodnicy, którzy w najważniejszym meczu pokonali Gimnazjum nr 3 z Obornik. Gratulujemy naszym uczniom i trenerowi Szymonowi Wojciechowskiemu. Dzięki zwycięstwu chłopcy awansowali do mistrzostw rejonu.

POWIATOWE MISTRZOSTWA MINI PIŁKI SIATKOWEJ CHŁOPCÓW

W piątek 19 lutego odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Mini Piłki Siatkowej Chłopców. W turnieju wzięły udział cztery drużyny, które zajęły kolejno następujące miejsca:

I miejsce - SP im. Józefa Wybickiego w Parkowie
II miejsce - SP nr 2 Oborniki
III miejsce - SP nr 2 Rogoźno
VI miejsce - SP Rożnowo

„SKRZYPEK NA DACHU”

„To zmrok, to świt”, „Anatewka”, „Tradycja” no i przede wszystkim „Gdybym był bogaty”, te i inne największe musicalowe przeboje mogło usłyszeć 18 lutego 20 uczniów Zespołu Szkół w Parkowie pod opieką Marzeny i Krzysztofa Działo, Doroty Mąderek, Eweliny Baranowskiej, Justyny Nowak i Justyny Baszczyńskiej podczas wizyty w poznańskim Teatrze Muzycznym. Celem wizyty był  jeden z najsłynniejszych brodwayowskich musicali w znakomitej polskojęzycznej adaptacji Antoniego Marianowicza „Skrzypek na dachu” w reżyserii Artura Hofmana.

MISTRZOSTWA MIASTA I GMINY ROGOŹNO W PIŁCE SIATKOWEJ

18.02.2016 odbyły się Mistrzostwa Miasta i Gminy Rogoźno w piłce siatkowej gimnazjum chłopców. Turniej bezapelacyjnie wygrali chłopcy z Gimnazjum im. Józefa Wybickiego w Parkowie. Drugie miejsce zajęli zawodnicy Gimnazjum nr 1 w Rogoźnie, a trzecie Gimnazjum im. Przemysława II w Rogoźnie. Gratulujemy. Zawodników z Parkowa trenował Szymon Wojciechowski


MISTRZOSTWA POWIATU W MINI PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT

W czwartek 18.02.2016 w SP nr 3 w Rogoźnie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt. W turnieju wzięły udział dwie drużyny naszej gminy. Pierwsza, która zwyciężyła turniej, to drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Rogoźnie. Drugą była drużyna z Parkowa, która tym samym wróciła do domu ze srebrnymi medalami. Dziewczęta rozegrały spotkanie na wysokim poziomie, dopingowane przez kibiców i opiekunów. Na koniec wręczono medale i dyplomy. 


DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?

Uczniowie klasy II gimnazjum postanowili „wprawić” w chwilę refleksji swoje koleżanki i swoich kolegów z piętra  za pomocą pięknie wykonanych plakatów w tematykę  czytelnictwa. Podkreślali w swoich pracach jak ważne jest w życiu czytanie książek, obcowanie z literaturą. Prace te miały sprowokować oglądających do rachunku sumienia: KIEDY OSTATNIO PRZECZYTAŁEM KSIĄŻKĘ??? oraz propagować czytelnictwo wśród młodzieży.


„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

17 lutego br., odbył się w naszej szkole etap szkolny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". OTWP ma na celu popularyzowanie wiedzy i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.                               


MISTRZOSTWA MIASTA I GMINY ROGOŹNO W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW SP

Dnia 17 lutego odbyły się w Zespole Szkół w Parkowie Mistrzostwa Miasta i Gminy Rogoźno w Piłce Siatkowej Chłopców Szkół Podstawowych. Nasi chłopcy wraz ze wsparciem chłopców z klasy V, bez problemu pokonali drużynę ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rogoźnie - 2:0 w setach. Pozostałe szkoły nie stawiły się na zawody. Grupę chłopców klasy V trenuje na co dzień pan Miłosz Mumot, natomiast chłopców klasy VI pan Krzysztof Przybylski. Gratulujemy !


„...można odejść na zawsze
by stale być blisko"

Ks. Jan Twardowski

ŻEGNAJ PRZYJACIELU...

W nocy z soboty na niedzielę, po ciężkiej chorobie zmarł wicemistrz igrzysk olimpijskich z Monachium (1972 rok) w boksie, przyjaciel naszej szkoły, Wiesław Rudkowski. Miał 69 lat. Urodzony 17 listopada 1946 roku w Łodzi Rudkowski należał do wybitnych polskich bokserów. Miał w dorobku m.in. wicemistrzostwo olimpijskie (w finale w Monachium przegrał 2:3 z reprezentantem RFN Dieterem Kottyschem) oraz mistrzostwo (1975), wicemistrzostwo Europy (1973), a także brązowy medal tych zawodów (1971).  Na igrzyskach w Meksyku (1968) odpadł w ćwierćfinale. 


PRAKTYCZNA LEKCJA WOS-u  W TERENIE, 
CZYLI GIMNAZJALIŚCI W URZĘDZIE MIEJSKIM  W ROGOŹNIE

Edukacja obywatelska przez przykład – to misja przewodnia lekcji otwartej, która odbyła się 09 lutego w Urzędzie Miejskim w Rogoźnie, a w której uczestniczyło 16 uczniów klasy II Gimnazjum im. Józefa Wybickiego  w Parkowie pod opieką Marzeny i Krzysztofa Działo. Tą nietypową lekcję prowadziła zastępca burmistrza Rogoźna Renata Tomaszewska (burmistrz –jak wyjaśniła pani viceburmistrz – musiał wyjechać do Poznania).

POZNAJEMY ZAWODY I ZAKŁADY PRACY

Po spotkaniu w Urzędzie Gminy w Rogoźnie 9 lutego, kolejnym celem wycieczki 16-osobowej  grupy gimnazjalistów z Parkowa był zakład Dendro Poland Ltd w Rogoźnie. Klasa II Gimnazjum ma w planie zajęć przedmiot doradztwo zawodowe. W ramach tego przedmiotu uczniowie dowiadują się sporo o predyspozycjach zawodowych, o samych zawodach, a także poznają miejscowy rynek pracy. Trudno byłoby mówić o lokalnym rynku pracy bez znajomości największego w powiecie i jednego z największych w województwie zakładów pracy.

PLAN DOWOZÓW

Uprzejmie informujemy, że w zakładce "dowozy do szkoły" zamieściliśmy rozkład jazdy KOMUNIKACJI GMINNEJ . Prosimy Państwa o zapoznanie się z rozkladem jazdy autobusów.

II  MIEJSCE  SIATKAREK  SP

Dnia 08 lutego 2016 w sali SP 3 w Rogoźnie, odbyły się mistrzostwa miasta i gminy Rogoźno w mini piłce siatkowej dziewcząt. Nasze dziewczynki zajęły 2 miejsce i awansowały na szczebel powiatowy. Do awansu poprowadził je trener Krzysztof Przybylski. Gratulujemy!


TURNUS PROFILAKTYCZNY W REGIONALNYM CENTRUM PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ

Klasa VI szkoły podstawowej wraz z wychowawcą p. Agnieszką Marią Jaworską oraz opiekunami: p. Małgorzatą Binkowską, p. Ryszardem Szedlem, p. Miłoszem Mumotem, p. Anetą Łatką oraz rodzicami uczestniczyli w 5-dniowym turnusie w Regionalnym Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie. Uczniowie brali udział w zajęciach podczas, których omawiane były kluczowe zagadnienia zakresu profilaktyki uzależnień m.in. :profilaktyka nikotynizmu, profilaktyka uzależnienia od komputera i Internetu oraz jak dbać o zdrowie. Poza tym poruszano podstawowe umiejętności życiowe takie jak: radzenie sobie z  agresją i przemocą, rozwiązywanie konfliktów, wyrażanie uczuć.


NAJLEPSZY SPORTOWIEC WIELKOPOLSKI  W PARKOWIE!!!

Niespełna trzy tygodnie temu odbył się w naszej szkole Bal dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Powiatu Obornickiego. Wśród wielu zaproszonych gości znaleźli się tradycyjnie sportowcy-olimpijczycy.  5 lutego okazało się, że wśród naszych gości znalazł się zwycięzca 58 Plebiscytu na Najlepszych Sportowców i Trenerów Wielkopolski w 2015 roku. A została nim najlepsza polska kajakarka, multimedalistka MŚ i ME Marta Walczykiewicz.

STYCZEŃ  2016

GÓRA  GROSZA

Jak co roku Towarzystwo Nasz Dom  zorganizowało akcję ,,Góra Grosza”, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie zawsze aktywnie i z dużym zaangażowaniem  włączyli się w tę akcję. W tym roku udało nam się zebrać 14827 monet na kwotę 359,04 zł.

WYCIECZKA DO POZNANIA

15 stycznia 2016 r. klasa pierwsza i klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Poznania. Najpierw udaliśmy się do Centrum Kultury Zamek na przedstawienie pt. „Calineczka”. Odbiór sztuki wywołał ogromne emocje szczególnie u  młodych aktorów szkolnego teatrzyku Fantazja, którzy znali role z własnego przedstawienia, wystawionego w szkole.
Następnie udaliśmy się na Stary Rynek i obejrzeliśmy poznańskie koziołki, a stamtąd na ulicę Klasztorną do Rogalowego Muzeum. Uczniowie poznali recepturę i składniki używane do produkcji Rogali Świętomarcińskich oraz sposób wykonania przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Poznali również legendę o powstaniu rogali  i elementy poznańskiej gwary. Na koniec pokazu odbyła się degustacja rogali.


DZIEŃ  BABCI I DZIADKA

Tradycyjnie,  jak co roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie tłumnie zawitali w progi naszej szkoły. Klasa Ia rozpoczęła uroczystość Polonezem. Następnie pani dyrektor Maria Cisowska powitała Szanownych Gości. Uczniowie pozostałych klas przygotowali: wierszyki, piosenki i układy taneczne. Uroczystość zakończyła się występem klasy Ib, która zaprezentowała przedstawienie pt. „Calineczka”. Występy wnucząt zyskały wielki aplauz publiczności.

NIECH ŻYJE BAL!!!

Styczeń to miesiąc podczas którego odbywa się mnóstwo bali karnawałowych. Jak co roku jednym ze szczególnych bali na terenie powiatu jest  Bal  Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej powiatu obornickiego. Tym razem, 16 stycznia – już po raz XVI – spotkaliśmy się „w krainie krasnoludków”.  Jaką popularnością cieszy się  bal niech świadczy fakt, że uczestniczyło w nim blisko trzysta osób.

Kilka minut po godzinie szesnastej dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska w asyście szefowej Balu Doroty Mąderek rozpoczęła Bal witając gorąco wszystkich przybyłych gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władzy ustawodawczej, władz samorządowych, wybitnych gwiazd polskiego sportu. Wśród nich znaleźli się: senator RP Jan Filip Libicki, poseł RP Krzysztof Paszyk, przewodniczący Rady Powiatu Gustaw Wańkowicz z żoną, członek Zarządu Powiatu Krzysztof Ostrowski, burmistrz Rogoźna Roman Szuberski z żoną, zastępca burmistrza Rogoźna Renata Tomaszewska, doradca senatora Jana Filipa Libickiego Wojciech Wośkowiak,  ....

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 10 stycznia 2016  roku zagrała już po raz 24.  W tym roku zebraliśmy 9 054 zł. Jak Co roku na ulice w całym kraju wyszło tysiące wolontariuszy, którzy w tym roku zbierali pieniądze na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. W Parkowie 35 wolontariuszy z Zespołu Szkół w Parkowie już od wczesnych godzin porannych kwestowało na ulicach nie tylko Parkowa, ale i okolicznych miejscowości.  Prawie wszystkie puszki zostały wypełnione po brzegi. Wielkie słowa podziękowania należą się wszystkim, którzy pokonali zimno i wiatr dzielnie kwestując na rzecz potrzebującym.

GRUDZIEŃ  2015

ŚWIĄTECZNY CZAS

22 grudnia 2015r. w ostatnim dniu zajęć przed przerwą świąteczną w klasach odbyły się uroczyste wigilie z wychowawcami. W atmosferze pełnej miłości i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń, a na klasowych ławkach nie zabrakło wigilijnych potraw i dekoracji.

Następnie wszyscy przenieśli się do sali gimnastycznej, gdzie dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska powitała wszystkich kierując ciepłe słowa i życzenia do nauczycieli, uczniów i ich bliskich, życząc wszystkim zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, pomyślności i spełnienia marzeń w Nowym Roku.

NA OBCHODACH 97 ROCZNICY POWSTANIA W ROGOŹNIE

     29 grudnia 2015 roku z inicjatywy RCK, Muzeum Regionalnego w Rogoźnie i Hufca Harcerskiego im. J. Miękusa  odbyły się obchody 97 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie. To przecież  26 grudnia 1918 roku przez Rogoźno przejeżdża pociąg z Gdańska, w którym odbywa podróż do Poznania Ignacy Jan Paderewski. Na miejscowym dworcu ma miejsce incydent, kiedy to władze niemieckie usiłują powstrzymać Paderewskiego przed dalszą podróżą do Poznania.   W Rogoźnie powstanie rozpoczęło się w sylwestrową noc 31 grudnia 1918. Powstańcami dowodził por. Antoni Biskupski. Następnego dnia miasto było już wolne. Powstańcy rogozińscy jeszcze wiele razy wsławili się swymi czynami między innymi zdobyciem wozu pancernego w Budzyniu oraz wyzwoleniem Budzynia, Ryczywołu i Chodzieży.


 

OJCZYZNA MOJA, TO TA ZIEMIA DROGA

Już po raz kolejny w gościnnych progach Zespołu Szkół w Parkowie spotkali się    17 grudnia br. Ci, którzy chcieli uczcić pamięć tych, „którym się udało wywalczyć wolność Wielkopolski” uczestnicząc w VIII Wieczornicy Powstańczej. Na zaproszenie organizatorów do Parkowa przyjechali: przewodniczący Rady Powiatu Gustaw Wańkowicz, burmistrz Rogoźna Roman Szuberski, członek Zarządu Powiatu Krzysztof Ostrowski, radni Rady Miejskiej Rogoźna na czele z przewodniczącym Henrykiem Janusem, przewodniczący Rady Gminy Ryczywół Michał Bogacz, zastępca burmistrza Rogoźna Renata Tomaszewska, doradca senatora Jana Filipa Libickiego Wojciech Wośkowiak, prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Wawrzyniec Wierzejewski, twórcy Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Lusowie Anna i Józef Grajkowie,  prezes Zarządu Wielkopolskiego Klubu Bałtyckiego Marian Winiecki,
LIST
OD WIELKOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY

 W HOŁDZIE POLEGŁYM PARKOWIANOM I STANISŁAWOWI POLCZYNSKIEMU

17 grudnia br. w parkowskim parku spotkali się przedstawiciele miejscowych władz, zaproszeni goście oraz   społeczność parkowska aby jak wspomniała dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska „upamiętnić tych, którzy odeszli, a o których obowiązkiem naszym jest pamiętać”.  Spotkanie związane było z odsłonięciem pomnika poświęconego pamięci „Bohaterów I wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 roku i twórcy Parku Wiejskiego w Parkowie  Stanisława Polczyńskiego”  Uroczystość miała na celu oddanie im hołdu, a także przywrócenie do świadomości społecznej – a zwłaszcza świadomości najmłodszego pokolenia pamięci o tamtych dniach i tamtych ludziach, którzy nie zawahali się poświęcić swego życia za wolną Ojczyznę.


BĘDZIESZ MIŁOWAŁ BLIŹNIEGO SWEGO...

  ... to przykazanie idealnie oddaje treść postępowania wolontariuszy z Parkowa, którzy już od wielu lat wspomagają różnymi inicjatywami Niepubliczny Zakład Opieki  Zdrowotnej „Hospicjum Miłosiernego Samarytanina” w Wągrowcu  prowadzony przez Stowarzyszenie  im.  Ks. Jerzego Niwarda Musolffa. Szkolny Wolontariat na czele z p. Katarzyną Lewandowską organizuje różne akcje, m. in. „Pola nadziei”, których celem jest zebranie funduszy na Hospicjum.14 grudnia całkiem spora grupa gimnazjalistów z Parkowa na czele z p. dyrektor Marią Cisowską oraz opiekunami: D. Talar-Soloch, K. Lewandowską, M. Działo i K. Działo jak co roku udała sie do hospicjum żeby spotkać się z jego mieszkańcami, przekazać prezenty (dwa piękne stroiki oraz  fantazyjne choinki) i podzielić się z nimi opłatkiem.
PODZIĘKOWANIE

Z WIZYTĄ W DENDRO

W dniach 14 i 15 grudnia  2015 grupa uczniów klas I gimnazjum  z Parkowa pod opieką dyrektor Zespołu Szkół Marii Cisowskiej, Krzysztofa Działo, Izabeli Węgrzak-Przybylskiej, Szymona Wojciechowskiego i Ryszarda Szedla   uczestniczyła w wycieczce do Rudy k/Rogoźna. Celem wyjazdu było zwiedzenie zakładów Dendro Poland.

Spółka Dendro Poland to dynamicznie rozwijającą się firma, której głównym klientem jest sieć sklepów IKEA. To jedną z największych  i najnowocześniejszych fabryk produkujących materace piankowe w Europie. Działa w branży chemicznej i meblarskiej.

W POSZUKIWANIU DUCHA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

W połowie grudnia 2015r. odbyła się wycieczka edukacyjna do Gniezna dla uczniów  z naszej szkoły. Uczniowie kl. IV i V odwiedzili teatr w Gnieźnie, gdzie obejrzeli poruszający spektakl pt. „Wigilijna opowieść”. Następnie udali się do fabryki bombek „Kadpol” słynącej z produkcji szklanych bombek choinkowych, wykonywanych za pomocą ludzkich rąk. Uczniowie odwiedzili cztery główne działy produkcji.  W pierwszym dziale zobaczyliśmy jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule, z których powstaną piękne ozdoby choinkowe.

13 GRUDNIA – PAMIĘTAMY!

13 grudnia 1981 r. o godzinie 6 rano gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił, że na podstawie dekretu Rady Państwa wprowadzono stan wojenny na terenie całego kraju. Na mocy dekretu zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych, w tym NSZZ Solidarność, zakazano organizowania strajków i akcji protestacyjnych oraz zwoływania wszelkiego rodzaju zgromadzeń i manifestacji. Przerwana została nauka w szkołach i na wyższych uczelniach. W ośrodkach internowania osadzono ponad 10 tys. działaczy Solidarności. 14 grudnia rozpoczęły się strajki okupacyjne w wielu zakładach pracy, w niemal wszystkich kopalniach, hutach i portach. 16 grudnia oddziały wojska i ZOMO dokonały ataku na strajkującą Kopalnię "Wujek" w Katowicach. Milicja użyła broni palnej. Od kul zginęło 9 górników.  Wobec pogarszającej się sytuacji gospodarczej 

KRAMPUS-DUCH ŚWIĄT

W piątek 11 grudnia zespół klasowy pod dowództwem pana Szymona Wojciechowskiego i Krzysztofa Przybylskiego odbyli ostatnią w tym roku kalendarzowym wycieczkę do kina. Wybranym filmem był: “Krampus-duch świąt”. Wszyscy uczestnicy bawili się dobrze podczas projekcji, a w czasie wolnym mogli rozejrzeć się za drobnymi upominkami dla najbliższych, gdyż święta … tuż … tuż.


PARKOWO Z PUCHARAMI OD MIKOŁAJA!

W piątek 11 grudnia w szkole podstawowej nr 3 w Rogoźnie, odbył się turniej Mikołajkowy w piłce siatkowej dziewcząt. W turnieju wzięło udział 6 zespołów: 2 drużyny z SP 3, 2 zespoły z Parkowa (dziewczęta z klasy V i VI) oraz drużyna z Gościejewa i Prusiec. Nasze drużyny wyszły na miejscu drugim z grupy, w związku z tym musiały ze sobą stoczyć bój o III i IV miejsce. Miejsce na podium zajęły bardziej doświadczone dziewczęta z klasy VI (prowadzone od września przez Krzysztofa Przybylskiego) natomiast miejsce IV zajęły dziewczęta trenowane przez Miłosza Mumota, które rozegrały bardzo dobry turniej, a w pewnym momencie nawet prowadziły z zespołem będącym faworytem turnieju, z SP 3. Gratulujemy wszystkim sukcesów sportowych i życzymy z okazji nadchodzących świąt postępów w treningach i mnóstwa upragnionych prezentów!


PARKOWO LAUREATEM KONKURSU

Dziś przyszła do szkoły informacja, że nasza praca konkursowa - quest pt.: "Ścieżką rowerową przez Parkowo i Słomowo" uzyskała w Warszawie I miejsce ze stu projektów przysłanych przez szkoły z całej Polski! Przypominamy, że praca została wykonana w ramach projektu: "Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych".  W przygotowaniu questu brali udział następujący uczniowie: Magdalena Pietz, Klaudia Mroczyńska, Martyna Jezierska, Marzena Sołtys, Honorata Wieczorek, Monika Kukla, Cezary Binkowski, Dominika Zaranek, Karolina Mizgalska, Karolina Janka, Filip Król, Oskar Filipowicz koordynowani przez nauczycieli: Izabelę Węgrzak - Przybylską, Krzysztofa Przybylskiego i Dorotę Mąderek. Bardzo się cieszymy i gratulujemy uczniom oraz nauczycielom, którzy zaangażowali się w opracowanie questu.

Zwycięskie prace konkursowe możecie zobaczyć na stronie projektu Misja Przyroda


 W ZESPOLE SZKÓŁ W PARKOWIE MINĘŁO 20 LAT….. Z PILSKIM BANKIEM ŻYWNOŚCI

Jak co roku duża grupa wolontariuszy z Zespołu Szkół w Parkowie w sklepach naszej miejscowości i nie tylko wraz z Pilskim Bankiem Żywności stanęła 04 grudnia przy pustych pojemnikach, aby zachęcając słowem i specjalnymi kartkami skierowanymi do mieszkańców zakończyć w niedzielę 06 grudnia akcję wypełnionymi żywnością pojemnikami. Tak się stało …  młodzież, właściciele sklepów: P .Pawliccy,  P .Witt, P. Szmania oraz sklep P. Józefa Dolniaka z Białężyna i mieszkańcy Parkowa stanęli na wysokości zadania. Możemy być dumni, bo pojemniki zapełniły się żywnością tak potrzebną ludziom żyjącym w trudnych warunkach materialnych. Wszyscy sprawili to, że wydarzył się kolejny „ cud”. W domach, gdzie czasami występuje trudna sytuacja materialna, czasami wielka bieda czy przejściowe trudności wraz z choinką, kolędami pojawią się nakryte pysznymi potrawami stoły, a dzieci znajdą pod choinką wyczekiwane smakołyki.

„ BAŚNIE BRACI GRIMM”

07 grudnia 2015 r. klasy drugie szkoły podstawowej mogły obejrzeć  w Multikinie  piękne baśnie braci Grimm. Wśród nich były: „ Królewna Śnieżka”, „ Żabi król” i „Jaś i Małgosia”. Przed projekcją filmową dzieci uczestniczyły w warsztatach dotyczących tworzenia filmu animowanego. W ciekawy sposób zaznajomiły się  ze sposobami tworzenia baśniowych bohaterów, udzielania im głosu czy tworzenia trików filmowych.PIERWSZAKI W SKO

Od kilku już lat nasza szkoła uczestniczy w akcji „Dziś oszczędzam W SKO, jutro w Banku Spółdzielczym”. Celem akcji jest popularyzacja praktyki oszczędzania wśród dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów. Zgodnie z tradycją  uczniowie klas pierwszych zostali członkami Szkolnej Kasy Oszczędności. Nasza szkolna kasa działa pod patronatem Banku Spółdzielczego w Rogoźnie. Aby zachęcić pierwszaków do oszczędzania Bank Spółdzielczy wraz z pięknymi książeczkami „przelał”  na ich konto pierwszą wpłatę w wysokości 10 zł.  Uczniowie klas pierwszych zostając członkami Szkolnej Kasy Oszczędności , podobnie jak ich starsi koledzy, będą uczyć się oszczędzania i poznawać wartość pieniądza. 

ZNACIE? TO POSŁUCHAJCIE...

 W jaki sposób nasi milusińscy poznawali pierwsze przygody swoich bohaterów z dzieciństwa? Oczywiście słuchając bajek czytanych przez rodziców, czy też dziadków. Uczniowie klasy V przypomnieli sobie te chwile poznając  przygody Mikołajka i jego kolegów. Tym razem w rolę rodziców wcieliła się nasza bibliotekarka, pani Monika.  Niezwykłe przeżycia Mikołajka  bardzo „wciągnęły” piątoklasistów i wszyscy polubili tego sympatycznego chłopca. Na koniec zajęć uczniowie wykonali piękne  ilustracje do wybranych fragmentów tekstu, a następnie ruszyli przeglądać i pożyczać inne równie ciekawe książki.


PRACA JOASI REPREZENTOWAŁA POWIAT OBORNICKI

W roku 2015 w ramach realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i zwalczania AIDS, został ogłoszony konkurs na fotografię nt. profilaktyki HIV/AIDS pt.: „Uzależnienia sprzyjają HIV” ; dla uczniów I, II i III klas szkół gimnazjalnych z terenu województwa wielkopolskiego. Na etap powiatowy wpłynęło ogółem 112 prac (finalistów etapu szkolnego). W powiecie obornickim Laureatką I miejsca konkursu została Joanna Działo z klasy II Gimnazjum im. Józefa Wybickiego w  Zespole Szkół w Parkowie.  Praca Joanny Działo reprezentowała nasz powiat na etapie wojewódzkim konkursu, była jedną z 31 fotografii  przesłanych do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Poznaniu. Wszyscy zwycięzcy  etapów powiatowych wraz z opiekunami zostali zaproszeni na ogłoszenie wyników do Multikina w Poznaniu, gdzie po odebraniu nagród i dyplomów obejrzeliśmy film "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2."

                                                           PREZENTACJA WSZYSTKICH PRAC

MIKOŁAJKI

W tym roku Święty Mikołaj przybył do szkoły na skuterze. To przez brak śniegu. Wszystkim grzecznym dzieciom przywiózł niespodziankę. I wbrew narzekaniom rodziców i nauczycieli, że w szkole jest wielu łobuziaków, okazało się, że Mikołaj miał prezenty dla wszystkich. Rada Rodziców, która ufundowała niespodzianki, miała wątpliwości, ale przecież ze Świętym nikt nie będzie się sprzeczał.

WYJAZD NA SPEKTAKL "ALLADYN"

Dziś 2 grudnia uczniowie szkoły podstawowej z klas I a, II a i b oraz III b wraz z opiekunami p. Małgorzatą Binkowską, p. Katarzyną umot, p. Katarzyną Lewandowską , p. Krzysztofem Przybylskim oraz p. Aliną Jarzembowską uczestniczyli w przedstawieniu pt. " Alladyn". Przedstawienie to odbyło się w Domu Kultury w Obornikach. Aktorzy mieli bardzo ładne i kolorowe stroje, również oprawa muzyczna i efekty specjalne były na wysokim poziomie. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie.   Po spektaklu dzieci wraz z aktorami zrobiły pamiątkowe zdjęcie.

LISTOPAD  2015
JEŻELI NA ŚWIĘTEGO ANDRZEJA WIATR I MGŁA, 
TO OD BOŻEGO NARODZENIA BĘDZIE SROGA ZIMA.

Tegoroczne andrzejki rzeczywiście spowiła mgła. Jeśli wierzyć przysłowiom, to zima przybędzie tuż tuż. Na szczęście andrzejki w Zespole Szkół w Parkowie przebiegały w radosnej atmosferze. Zarówno młodsi, jak i starsi mogli znaleźć coś dla siebie. Były tańce, zabawy i oczywiście lanie wosku. Wyniki semestralnej nauki przewidywała wróżka Wiktoriada i niestety dla niektórych nie były one pomyślne. Jednak udało się podsłuchać wiele wróżb, które przepowiadały piękne i daleki podróże, wspaniałe przyjaźnie oraz szczęście i przychylność losu.  


TURNIEJ JEDYNEK SIATKARSKICH W SP NR 3 W ROGOŹNIE

Dnia 27 listopada 2015 odbył się turniej jedynek siatkarskich dziewcząt szkół podstawowych. W turnieju wzięły udział trzy szkoły: SP 3 Rogoźno, SP Parkowo i SP Gościejewo. Dziewczęta grały systemem każdy z każdym. W turnieju uczestniczki mogły przetestować swoją technikę gry i umiejętności na tle koleżanek z i innych szkół. Uczestnicy otrzymali dyplomy, zwycięzcy medale i wszyscy słodkie upominki. Organizatorzy, w osobach Hanna Krzywonos i Paweł Kania zaprosili dziewczęta na turniej 4-ek siatkarskich, który odbędzie się 11.12.2015.


DZIEŃ PIERNICZKA

Zapach pieczonych pierników na miodzie i cynamonie przypomina nam o zbliżających się świętach. W naszej szkole takim zwiastunem świąt jest Dzień Pierniczka. Kiedy unosi się zapach cynamonu, to znak, że trzeba zabrać się do pisania listów do Świętego Mikołaja.

Samorząd Uczniowski zachęca wszystkich do udziału w konkursie na najpiękniejszy list do Świętego Mikołaja albo do Gwiazdora.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Od lat Samorząd Uczniowski organizuje Dzień Pluszowego Misia. Najbardziej znanym pluszowym misiem jest oczywiście Kubuś Puchatek. Ale każdy z nas ma swego ukochanego pluszaka. Spójrzcie na zdjęcia i przekonacie się, że nie było osoby w szkole, która nie lubi pluszowych misiów. Wszystkim wielbicielom pluszowych przytulanek dedykujemy słowa Kubusia Puchatka:
„ – Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.”

ZAFASCYNOWANI „NABUCCO

 24 listopada grupa parkowskich gimnazjalistów na czele z dyrektor ZS Marią Cisowską oraz Marzeną i Krzysztofem Działo, Danutą Talar-Soloch, Katarzyną Lewandowską i Dorotą Mąderek udała się do Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu na przedstawienie  Giuseppe Verdiego "Nabucco". Twórca libretta Temistocle Solera umieścił akcję „Nabucco”w Jerozolimie i Babilonie około roku 587 p.n.e. Tytułowy Nabuchodonozor podbija Judeę. Perypetie sercowe córek króla i walki stronnictw dworskich o wpływy są tłem dla przedstawienia wydarzeń będących początkiem „niewoli babilońskiejŻydów.  Szczególnym momentem utworu jest "Va, pensiero" wzniosła i piękna pieśń Żydów (chór niewolników) z trzeciego aktu, która stała się nieoficjalnym hymnem Włoch.


XI POWIATOWY FESTIWAL NAUK PRZYRODNICZYCH


18 listopada 2015 r. odbył się XI Powiatowy Festiwal Nauk Przyrodniczych pod patronatem Starosty Powiatu Obornickiego. Organizatorami tegorocznego festiwalu był Zespół Szkolno-Przedszkolny pod przewodnictwem pani dyrektor Doroty Stypuły oraz pana Kazimierza Paprzyckiego – metodyka fizyki. Koordynatorem projektu była pani Krystyna Mikołajczak nauczycielka fizyki w Gimnazjum w Rożnowie. Swoją obecnością zaszczycili nas Wielkopolski Kurator Oświaty pan Jacek Skrobisz, starosta powiatu pan Andrzej Okpisz, burmistrz Obornik pan Tomasz Szrama, burmistrz Rogoźna pani Renata Tomaszewska,

Jesteśmy w programie  "Wzorowa Łazienka"
Każdy może oddać głos na naszą szkołę.  
                                          Zachęcamy do głosowania  
http://www.wzorowalazienka.pl   
                  Te szkoły, które zbiorą najwięcej głosów - wygrywają!   A wygrać można...
                                                                               *Remont łazienek szkolnych o wartości 30 000 zł
                                                                               *100 rocznych zestawów produktów Domestos

TRZECIA TURA WSPÓŁPRACY ZE STOWARZYSZENIEM „PARKOWIANKA”  ZAKOŃCZONA NA… TERMACH MALTAŃSKICH.

 W sobotę 15 listopada 2015 r. odbył się ostatni – ósmy wyjazd trzeciej tury wyjazdów na basen, zorganizowanych przez stowarzyszenie „Parkowianka” z Parkowa. Uczestnikami wyjazdów co tygodniowych byli uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie, pod opieką nauczyciela wf-u Krzysztofa Przybylskiego. Uczniowie uczyli się pływać i aktywnie spędzać czas na terenie basenu w Obornikach. Ostatni wyjazd, w którym wzięło udział 49 uczestników (w tym rodzice, dzieci i mieszkańcy Parkowa) Pani sołtys Justyna Bartol – Baszczyńska postanowiła zakończyć na Termach Maltańskich. Wszyscy uczestnicy bawili się świetnie korzystając z wodnych atrakcji i zapowiedzieli, że chętnie wezmą udział w kolejnych takim wyjeździe, a odbędzie się on w wakacje letnie.


PIEŚŃ BIAŁO-CZERWONA

W całym kraju 11 listopada odbyło się mnóstwo imprez i uroczystości upamiętniających najważniejsze i najbardziej radosne święto – Święto Niepodległości.  Zespół Szkół w Parkowie od 4 lat czci to święto organizując koncerty pieśni i piosenek ważnych dla każdego Polaka. W latach 2011-2014 były to Koncerty zatytułowane „Zakazane piosenki”, na których młodzi soliści i chór przypomnieli ponad osiemdziesiąt piosenek trochę już zapomnianych. W tym roku występujący postanowili przypomnieć pieśni i piosenki niezwykle popularne śpiewane podczas różnorakich spotkań na koncercie „Pieśń Biało-Czerwona”.


STANISŁAW POLCZYŃSKI – PRAWY POLAK

Józef Piłsudski mówił wielokrotnie, że „naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Myśl Naczelnika Państwa dotyczy zarówno wielkiej ojczyzny - Polski jak i „małej ojczyzny”, tej naszej najbliższej. Społeczność Zespołu Szkół w Parkowie od wielu lat już przypomina historię szkoły, Parkowa i okolic. Od pięciu lat w parkowskiej Sali Tradycji organizowane są wystawy historyczne: „Nierozłączne”, „Nauczyciel”, „Pamiątki ze strychu”, „Józef Wybicki patronem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Parkowie”, „70 rocznica otwarcia szkoły po II wojnie światowej”.


DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POWIATU OBORNICKIEGO W TENISIE STOŁOWYM W OBJEZIERZU 

Udany występ podczas Drużynowych Mistrzostw Powiatu Obornickiego w Objezierzu. 9 listopada br. podczas zawodów organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy, nasi uczniowie reprezentując Gimnazjum im. Józefa Wybickiego w Parkowie, wywalczyli drugie miejsce w kategorii chłopców. Uzyskując przy tym awans do zawodów rejonowych, które odbędą się 16 listopada  w Ostrorogu. Nasi zawodnicy w finałowym  pojedynku ulegli zespołowi z Gimnazjum nr 3 w Obornikach. Srebrny zespół wystąpił w składzie: Filip Król, Nowak Kamil, Szturmiński Jakub.


KONKURS RECYTATORSKI ”W HOŁDZIE OJCZYŹNIE”

Miesiąc październik  w  naszej szkole obfitował w konkursy recytatorskie , bowiem 28 października odbył się tenże konkurs w Gimnazjum. Rywalizacja była ogromna uczniowie wykazali się świetną znajomością  wierszy patriotycznych polskich poetów i tak komisja w składzie: pani dyrektor  Maria Cisowska, pani  Monika Nowak, pani Ewelina  Baranowska, pan Krzysztof Działo  jednogłośnie orzekli, że I miejsce zajęła Aleksandra Hampel, II miejsce Jarosław Kolasa, III miejsce ex aequo zajęli: Julia Szacik, Kajetan Kmak, Magdalena Pietz.

UCZNIOWIE Z PARKOWA NA PODIUM W RYWALIZACJI PRZED I PÓŁMARATONEM 
W ROGOŹNIE!

W sobotę 7 listopada 2015 r. odbył się Pierwszy Półmaraton im. Przemysła II w Rogoźnie. Imprezę poprzedziły biegi reprezentantów gminnych szkół w tym Zespołu Szkół w Parkowie. Uczniowie pokonywali trasy odpowiednie do swojego wieku, od 400 do 1000m.

W kategorii uczniów klas I – III dziewcząt SP zwyciężyła Julia Malinowska, a w kategorii chłopców miejsce III uzyskał Krzysztof Malinowski, oboje z klasy IIIb, której wychowawcą jest Pani Alina Jarzembowska. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale i słodkie upominki, a zwycięzcy puchary z rąk burmistrza Rogoźna Romana Szuberskiego. Kierownikiem wycieczki była Pani Alina Jarzembowska. Wspierali ją nauczyciele: Krzysztof Przybylski, Miłosz Mumot. Gratulujemy!

OSTATNIE WSPÓLNE WYJAZDY

  3  listopada klasa VI Szkoły Podstawowej (wraz ze swoją wychowawczynią panią Agnieszką Marią Jaworską oraz panią Eweliną Baranowską i Magdaleną Pietrowiak) udała się do kina w Wągrowcu na zabawny film „Hotel Transylwania II”. Był to doskonały wybór co do kina , jak i repertuaru. Magia kina wągrowieckiego wprawiła wszystkich w znakomity nastrój , szkoda tylko, że już pomału kończy się nasza przygoda z podstawówką.ZDROWE KANAPECZKI

Klasa  II a aktywnie uczestniczy w działaniach związanych z uzyskaniem przez  szkołę certyfikatu Szkoły Promującej  Zdrowie.  Jednym z nich było przygotowanie pożywnej, pełnej witamin i minerałów sałatki jesiennej. Przygotowania poprzedziło spotkanie z koordynatorem  panią Eweliną, która opowiedziała o zawartych w owocach i warzywach niezbędnych dla organizmu dzieci składnikach, szczególnie w okresie jesiennym    oraz z panią Iwoną  - szkolną pielęgniarką, która opowiedziała o sposobach higienicznego trybu życia, w tym odżywiania się, w czasie, gdy często zapada się na infekcje.


PAŹDZIERNIK  2015

„KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”!


Prawie 10 tysięcy szkół zgłosiło się do programu „Książki naszych marzeń”! Wśród nich nie mogło zabraknąć również naszej szkoły. Program „Książki naszych marzeń” ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. Za pieniądze z programu do naszej biblioteki udało się  kupić ponad 120 książek, które nie są podręcznikami. Książki te swoją fabułą powinny rozbudzać ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirować do twórczego działania.

 WSPOMNIENIA Z POBYTU NA NIELUDZKIEJ ZIEMI

Historia opowiadana przez uczestników wydarzeń zawsze na dłużej zapada w pamięć słuchających. Dlatego też w Zespole Szkół w Parkowie organizowane są spotkania ze „świadkami historii”, którzy jak nikt inny potrafią „zaczarować” słuchaczy przypominając największe wydarzenia z ubiegłego wieku.  23 października gościem uczniów Gimnazjum była Regina Grzebyta, która przypomniała tragiczne wydarzenia związane z okupacją ziem polskich przez Niemców i Rosjan na przełomie 1939 i 1940.

OD RED BULLA  DO  MOCARZA

            W naszej szkole nie tylko zdobywają wiedzę uczniowie, ale również ich rodzice i nauczyciele. W ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie  22 października 2015 r. odbyło się szkolenie dla rodziców  i nauczycieli  pt: "Od Red Bulla do Mocarza. Dopalacze - współczesne zagrożenie dzieci i młodzieży". Szkolenie prowadził mgr Henryk Jaszke z Centrum Praw Człowieka i Profilaktyki Patologii Społecznych w Szczecinku.


GORĄCE  SERCA  PONOWNIE  ZABIŁY W  ZESPOLE  SZKÓŁ W  PARKOWIE

Już po raz drugi, wraz z Fundacją Przyjazny Świat Dziecka,  młodzież, rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły za zgodą Dyrektora  Zespołu Szkół w Parkowie Marią Cisowską organizuje akcję zbiórki makulatury na rzecz rodzinnych domów dziecka pod nazwą   „ PRZYWRÓĆMY  DZIECIOM  UŚMIECH”.

Celem akcji jest pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka, które są jedną z najbardziej skutecznych form pomocy dzieciom pozbawionych opieki biologicznych rodziców.
Jesteśmy w programie  "Wzorowa Łazienka"
Każdy może oddać głos na naszą szkołę.  
                                          Zachęcamy do głosowania  
http://www.wzorowalazienka.pl   
 Te szkoły, które zbiorą najwięcej głosów - wygrywają!   A wygrać można...
                      *Remont łazienek szkolnych o wartości 30 000 zł
                      *100 rocznych zestawów produktów Domestos

PUCHAR BURMISTRZA OBORNIK TOMASZA SZRAMY… W RĘKACH CHŁOPCÓW Z ZESPOŁU SZKÓŁ W PARKOWIE!

W czwartek 22.10.2015 r. w hali Gimnazjum nr 3 w Obornikach, odbył się pierwszy turniej piłki siatkowej uczniów gimnazjum, o Puchar Burmistrza Obornik Tomasza Szramy, który zdobyli nasi uczniowie. Dzień wcześniej złoto z rąk burmistrza złoty puchar odebrały również gimnazjalistki  z Parkowa. W turnieju chłopców wzięło udział 6 drużyn: Dwie z Gimnazjum nr 3 oraz Gimnazjum nr 1 w Obornikach, Gimnazjum z Ryczywołu i Rożnowa. 

                Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!


WODA NIE BYŁA, NIGDY WCZEŚNIEJ TAK ATRAKCYJNA

 22 października na szkolnym korytarzu pojawił się dystrybutor wody źródlanej  i to on wywołał sensację i stał się atrakcją dnia. W ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie już od dłuższego czasu Pani Dyrektor z koordynatorem SZPZ  , poszukiwała właściwego rozwiązania  , które zapewni dzieciom stały dostęp do  wody pitnej, za którą nie będą musiały płacić ze swoich pieniędzy kieszonkowych, by nie musiały dźwigać w plecaku (który już i tak jest wystarczająco ciężki ), nosić niepotrzebnych plastikowych butelek. 


„MY NIE TYJEMY, BO DBAMY”

Uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawcami uczestniczyli w apelu poświęconym problemowi otyłości wśród dzieci i młodzieży. Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie przedstawił prezentacje pt.”Otyłość- choroba XXI wieku”,  omówił przyczyny i skutki otyłości oraz zaprezentował sposoby (metody) przeciwdziałaniu jej. Na zakończenie uczniowie obejrzeli krótki 15. minutowy film pt.”Chemiczna iluzja”, który podkreślał, że większość produktów proponowanych na sklepowych półkach jest naszpikowanych wzmacniaczami i polepszaczami smaku , dlatego ważne jest rozsądne robienie zakupów- takich produktów, które nie szkodzą naszemu zdrowiu i nie wpłyną one na powstanie otyłości.  


UCZYĆ SIĘ INACZEJ…..

20 października 2015 roku uczniowie klasy IV z opiekunami  p. E. Baranowską, K. Dominiak i A. Lijewską-Kaczmarek udali się na multimedialną lekcję do Multikina. Podczas tych niezwykłych zajęć  dowiedzieli się  co to jest kadr (kompozycja kadru), klucz oświetlenia; odkryli funkcje i zastosowanie planów filmowych, koloru w filmie i poznali  wiele innych ciekawych pojęć z zakresu „języka filmu”. Edukacyjną  „wisienka na torcie” był seans filmowy „Catch that kid”.  Tak owocnie spędzonego czasu nigdy za wiele.ZAPROSZENIE


SZANOWNI PAŃSTWO!  DRODZY RODZICE !
Dyrektor Zespołu Szkół w Parkowie zaprasza 22 października 2015 roku o godzinie 16.15 do szkoły na spotkanie z panem Henrykiem Jeszke – Zachodniopomorskim Rzecznikiem Praw Dziecka, które poświęcone będzie profilaktyce uzależnień dzieci i młodzieży pt.:  „Od Red Bula do >>MOCARZA<<. Dopalacze – współczesne zagrożenie dzieci i młodzieży”. Spotkanie potrwa 1 godzinę. Po spotkaniu z panem Jeszke będzie możliwość konsultacji z wychowawcami i nauczycielami.

Dyrektor Szkoły
       Maria Cisowska


WIZYTA W „AZORKU”

17 października 2015 roku wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu i uczniowie  Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody wraz z opiekunami odwiedzili Schronisko Bezdomnych Psów „Azorek” w Obornikach. Podczas spotkania przekazaliśmy karmę dla psów,  a następnie uczniowie  wyprowadzili psy na długi spacer po lesie. Sprawiło to wiele radości zarówno uczniom jak i zwierzętom. Wolontariusze mieli okazję poznać swoich podopiecznych. Zapoznali się również z zadaniami wolontariuszy pracujących na  co dzień w schronisku.

ŻONKILOWE „POLA NADZIEI”

Każdego  roku w październiku włączamy się w akcję Żonkilowe „Pola Nadziei” na rzecz Hospicjum w Wągrowcu. Ten symboliczny akt solidarności przypomina nam o niesieniu pomocy ludziom cierpiącym, chorym. Akcja uwrażliwia dzieci, młodzież , ich rodziców na los cierpiących. Wolontariusze rozprowadzają cebulki żonkili wśród swoich kolegów, koleżanek, którzy sadzą je w swoich ogrodach. W zeszłym roku szkolnym z takiej akcji przekazaliśmy na Hospicjum w Wągrowcu 600 zł. Obecnie akcja „Pola Nadziei” jeszcze trwa.


ŚWIĘTO PRACOWNIKÓW OŚWIATY

„Obyś cudze dzieci uczył” brzmi jedno z najgorszych życzeń jakie można złożyć bliźniemu. To życzenie najlepiej świadczy o tym jak trudny jest zawód nauczyciela. Ale jak twierdzą sami nauczyciele jest to zawód niezwykły gdyż największą i najwspanialszą zapłatą jest uśmiech dziecka. Czternastego października – zgodnie z Kartą Nauczyciela w całym kraju obchodzone jest Święto Edukacji Narodowej na cześć utworzenia w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej. Tego to dnia odbywają się spotkania, uroczystości, akademie, na których dzieci i młodzież dziękują swoim wychowawcom za trud nauki.

Quest – zakończenie projektu „Misja Przyr(g)oda”

Właśnie zakończył się III etap projektu „Misja  Przyr(g)oda”, w którym brali udział uczniowie naszego gimnazjum. W ramach III, ostatniego już etapu projektu uczniowie mieli za zadanie przygotowanie pracy w formie materiału do specjalnego dodatku do gazety Misja Przyr(g)oda zatytułowanego „Nieodkryte szklaki”. Zadaniem uczniów było przygotowanie ścieżki skarbów przyrody i kultury po swojej najbliższej okolicy w formie questingu. Nasz quest nazwaliśmy: „Ścieżką rowerową przez Parkowo i Słomowo”. Praca została wysłana na ogólnopolski konkurs do Europejskiej Fundacji Rozwoju Wsi Polskiej do Warszawy

URODZINY PATRONA

Wrzesień to miesiąc poświęcony w Zespole Szkół w Parkowie patronowi Józefowi Wybickiemu. To w tym miesiącu przypadają urodziny Patrona – 29 września 1747 roku, oraz rocznica ślubu Wybickiego z Esterą Wierusz-Kowalską w kościele w Wełnie (o 235 rocznicy ślubu piszemy w innym miejscu).

Najpierw, aby przybliżyć postać wybitnego Polaka w  klasach IV – VI SP i I – III Gimnazjum szkolny historyk  Krzysztof Działo przeprowadził „barwne” lekcje pokazujące dlaczego Józef Wybicki jest patronem szkoły. Następnie, 2 października uczniowie musieli rozwiązać test poświęcony twórcy Mazurka Dąbrowskiego.

WRZESIEŃ  2015

„NOWY-STARY”  ZARZĄD  UKS „OLIMPIJCZYK”


Zakończył się kolejny etap działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego piłki siatkowej „Olimpijczyk”.  29 września br. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Klubu na którym podsumowano czterolecie pracy Klubu oraz dokonano wyboru nowych władz. Zebranych, wśród których była dyrektor Zespołu Szkół p. Maria Cisowska powitał prezes Klubu p. Szymon Wojciechowski,  a następnie przekazał głos wybranemu przez członków UKS-u przewodniczącemu obrad p. K. Działo.                 


DZIEŃ CHŁOPAKA  i  „KOTOWANIE”

Dzień Chłopaka, to nieoficjalne święto obchodzone w Polsce 30 września, głównie wśród młodzieży szkolnej. Święto to celebruje się również w innych krajach, choć nie tego samego dnia. W Norwegii wypada ono 7 października, w Indiach i Meksyku 19 listopada, w Kanadzie 25 listopada, zaś w Europie Wschodniej (Rosja, Ukraina, Białoruś) 23 lutego. Z kolei w Irlandii i w Wielkiej Brytanii Dzień Chłopaka przypada na 5 kwietnia. Krajem, w którym święto to ma najdłuższą tradycję jest Japonia. Prawdopodobnie już w VI wieku n.e. zapoczątkowane zostały obchody święta Tango no Sekku, czyli Dnia Chłopca, w którym rodziny cieszyły się z rozwoju i postępów w nauce męskiej części swojego potomstwa. Po II wojnie światowej święto to zostało przemianowane na Dzień Dziecka (jap. Kodomo no Hi) i poświęcone jest wszystkim dzieciom.                                                                                          

RAJD ROWEROWY 
 
26 września w sobotę odbył się rajd rowerowy „W poszukiwaniu skarbów przyrody i kultury najbliższej okolicy”.  Wyprawa odbyła się w ramach III części projektu „Misja Przyroda”, a wzięli w niej udział uczniowie gimnazjum – uczestnicy „Misji” pod opieką p. I. Węgrzak – Przybylskiej i p. K. Przybylskiego. I etap projektu (zajęcia przygotowujące do wyjazdu do Parku Narodowego ) i II etap (5-dniowy wyjazd do Drawieńskiego Parku Narodowego) już za nami.

NIEZWYKŁY WIECZÓR I NOC

Już po raz kolejny w Campusie Uniwersyteckim na Morasku uczelnie wyższe Poznania zorganizowały jedyną w swoim rodzaju „Noc Naukowców”, podczas której wszyscy chętni mogli zapoznać się z ofertą naukową poznańskich uczelni. To wydarzenie nie mogło odbyć się bez gimnazjalistów z Parkowa. 25 września br.  22-osobowa grupa parkowska z opiekunami: Marzeną Działo, Małgorzatą Binkowską, Ryszardem Szedlem  i  Krzysztofem Działo (plus + 26 gimnazjalistów  z Rogoźna na czele z p. Justyną Bartol-Baszczyńską) już od godz. 16-tej zaczęła „buszować” po Wydziałach: Fizycznym, Chemicznym i Biologicznym.

PROJEKT „MISJA PRZYRODA – ZIELONE SZKOŁY W PARKACH NARODOWYCH”

Uczniowie klas I – III Gimnazjum im. Józefa Wybickiego w Zespole Szkół w Parkowie biorą  udział w projekcie „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”, który jest realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Celem przedsięwzięcia jest edukacja przyrodnicza uczniów oraz budowanie świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i Polski. Realizacja zajęć odbywa się w trzech etapach. Etap I był realizowany bezpośrednio przed wyjazdem do parku narodowego – wówczas gimnazjaliści dowiedzieli się o celach projektu i przygotowali informacje o parku narodowym, do którego udali się na zajęcia edukacyjne.

 Relacja z wyprawy na  facebooku  

https://www.facebook.com/profile.php?id=100010281910549

Ruszył program "Wzorowa Łazienka"
Każdy może oddać głos na naszą szkołę.  
                                          Zachęcamy do głosowania  
http://www.wzorowalazienka.pl/galeria/561    
 Te szkoły, które zbiorą najwięcej głosów - wygrywają!   A wygrać można...
  • Remont łazienek szkolnych o wartości 30 000 zł
  • 100 rocznych zestawów produktów Domestos

PRZYJACIELE ZIEMI

Sprzątanie Świata to społeczna kampania ekologiczna, która inspiruje i stymuluje społeczności ze wszystkich zakątków naszego globu do działań mających na celu zachowanie czystości oraz utrzymanie dobrego stanu środowiska naturalnego lub jego poprawę. Obecnie angażuje rocznie około  miliony wolontariuszy z  ponad  130 państw, co czyni je jedną   z największych społecznych akcji ekologicznych na świecie.  Działania prowadzone w ramach Sprzątania Świata obejmują akcje sprzątania, recykling i odzysk surowców, kampanie edukacyjne, oczyszczanie i ochronę wód, konkursy i wystawy. Flagowym wydarzeniem kampanii jest Weekend Sprzątania Świata, który w tym roku przypadł na 18-20 września.   W całej Polsce - tysiące wolontariuszy wyruszyło w świat, aby monitorować środowisko, edukować i informować, ale też uprzątać dzikie wysypiska.

ROCZNICA ŚLUBU JÓZEFA WYBICKIEGO  I ESTERY WIERUSZ-KOWALSKIEJ.

11 września br. przypadła 235 rocznica ślubu Józefa Wybickiego z Esterą Wierusz-Kowalską, który odbył się w kościele w Wełnie. Józef Wybicki od 31 lat jest patronem Szkoły Podstawowej w Parkowie, a od  9 czerwca 2009 roku również Gimnazjum. Nasz patron  przeszedł do historii jako autor hymnu narodowego. Rzadziej wiemy, iż należał on też do grona najwybitniejszych osobowości swej epoki. Działał jako prawnik, pedagog, polityk. Zajmował się aktywnie działalnością społeczno-polityczną pełniąc funkcję posła i senatora. Był również poetą oraz pisarzem dramatycznym.  Swoją drugą żonę, Esterę Wierusz-Kowalską, Wybicki poznał jako 15-letnią dziewczynę w 1772, kiedy powracając z Wiednia zatrzymał się w majątku Franciszka Rostworowskiego w Wełnie.

W PARKOWIE TEŻ CZYTAMY „LALKĘ”

5 września rozpoczął Prezydent Polski 4. edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, dlatego też od 7 do 9 września na boisku szkolnym podczas przerw uczniowie Zespołu Szkół mogli usłyszeć fragmenty wspaniałej powieści  Bolesława Prusa -„Lalka”- zaprezentowane przez uczennice klasy IV, I i II gimnazjum.  Nasza akcja spotkała się z miłym przyjęciem zarówno przez uczniów, jak i przechodniów. Z  pewnością jeszcze niejeden raz nasze  szkolne boisko, będzie rozbrzmiewało  piękną mową ojczystą.


„MISJA PRZYRODA – ZIELONE SZKOŁY W PARKACH NARODOWYCH”

 30 stycznia 2015r. ogłoszono wyniki rekrutacji do projektu „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”. Wniosek został złożony w grudniu 2014r. dla gimnazjum. Celem projektu jest budowanie wśród uczniów odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i Polski. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie poznają bogactwo gatunkowe otaczającego ich środowiska przyrodniczego i praktyczne znaczenie pojęcia różnorodności biologicznej. 36 uczniów Gimnazjum im. Józefa Wybickiego w Parkowie pod opieką czterech nauczycieli weźmie udział w zielonej szkole w Drawieńskim Parku Narodowym w dniach od 14 do 18 września 2015r.

Edukacja będzie odbywała się poprzez zabawę i ćwiczenia terenowe oraz pracę metodą projektu. Młodzież podczas tzw. zielonej szkoły wcieli się w rolę badaczy- odkrywców i pozna walory przyrody Drawieńskiego Parku Narodowego. Zielone Szkoły w ramach projektu będą realizowane w okresie od września do listopada 2015r. Udział 36 uczniów i czterech nauczycieli ze szkoły w Parkowie,  w projekcie jest bezpłatny, w 100% finansowany ze środków zewnętrznych. W ramach projektu pokrywane są wszystkie koszty związane z Zieloną Szkołą.

Projekt „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” jest dofinansowany ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

Szczegóły na stronie internetowej http://www.efrwp.pl/aktualna-edycja-201415


POCZĄTEK „REJSU PO OCEANIE WIEDZY”


 1 września to data niezwykle ważna dla setek tysięcy dzieci i młodzieży. Jak co roku data ta oznacza koniec wakacji i rozpoczęcie nauki.  W Parkowie jak zwykle dzieci i młodzież Zespołu Szkół rozpoczęli ten dzień od uroczystej mszy świętej celebrowanej przez księdza Jana Andrzejewskiego i księdza Wojciecha Rena.  Po mszy świętej wszyscy udali się do szkoły. Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016 dokonała p. dyrektor Maria Cisowska, która na początku  serdecznie powitała wszystkich gości, rodziców, pedagogów i uczniów, a szczególnie gorąco uczniów i rodziców klas pierwszych Szkoły Podstawowej. Wśród zaproszonych gości, którzy uświetnili rozpoczęcie roku szkolnego w Parkowie znaleźli się: ks. Jan Andrzejewski, ks. Wojciech Ren, sołtys Kaziopola i Grudnej Błażej Boks oraz przedstawiciele Rady Rodziców.         

DOWOZY DO SZKOŁY
W ROKU SZKOLNYM 2015-2016

SIERPIEŃ  2015

Drogi Uczniu!   Drogi Rodzicu!


Informacje dla rodziców
Oddział przedszkolny
Kalendarium roku szkolnego
Plan imprez
 i uroczystośc
i

Podręczniki
Konkursy szkolne
Plan lekcji

Dokumenty szkolne
Dowozy do szkoły

Oferta edukacyjna
Świetlica szkolna
Zajęcia pozalekcyjne
Pielęgniarka szkolna
Pedagog szkolny
Doradztwo zawodowe
Biblioteka szkolna
SKO
Imprezy cykliczne
Wycieczki szkolne

Napisz do nas

ko
MEN

Opracowanie strony:  Zespół Szkół w Parkowie