logo szkoły ZESPÓŁ SZKÓŁ W PARKOWIE

Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego i Gimnazjum im. Józefa Wybickiego

Kontakt:  ZS Parkowo, Parkowo 6, 64-608 Parkowo, tel/fax  67/26 10 505  e-mail:  zsparkowo@wp.pl
budynek szkoły

 
Strona główna
Aktualności
Dyrekcja
Grono Pedagogiczne
Pracownicy szkoły
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Uczniowie
Absolwenci
Historia szkoły
Patron szkoły
Hymn, godło i sztandar
Nadanie imienia
Sala Tradycji
Organizacje szkolne
Klasy sportowe
UKS
Osiagnięcia sportowe
Klub Olimpijczyka

Teatry szkolne

Wolontariat szkolny
Szkoła Promująca Zdrowie
Archiwumoke


CKEROK SZKOLNY 2014/2015
LIPIEC   2015

PROJEKT EDUKACYJNY "CZAS NA ZDROWIE" 

Celem projektu „Czas na zdrowie” była popularyzacja idei zdrowego stylu życia ( w tym zdrowego żywienia, żywności ekologicznej i aktywności fizycznej). Wiedza zdobyta w czasie realizacji projektu nt. zasad funkcjonowania organizmu pozwoliła na dokonywanie świadomych wyborów służących zdrowiu. Trudno bowiem dzieciom i  młodzieży we współczesnym świecie odróżniać wartościowe produkty od reklamowanych nowinek, zaburzających naturalne mechanizmy organizmu. 

WYJAZD NAD MORZE

 Najmłodsze dzieci z Zespołu Szkół w Parkowie w wakacje odwiedziły  polskie wybrzeże. Niektóre z nich widziały Morze Bałtyckie po raz pierwszy. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili latarnię morską w Niechorzu i ruiny kościoła w Trzęsaczu. Dzieci odpoczywały na plaży w Rewalu, zbierały muszle i słuchały legend o syrenach, Juracie i Neptunie. Nie udało się niestety znaleźć żadnego bursztynu, ale bursztynowych pamiątek nie zabrakło w nadmorskich sklepikach. Czterdziestu uczestników wycieczki bardzo aktywnie spędziło cały wakacyjny dzień nad morzem. Upał ochłodziły pyszne lody, a sił do zwiedzania i lepienia zamków z piasku dodał smaczny obiad spałaszowany w nadmorskiej restauracji.  Wyjazd mógł odbyć się dzięki finansowemu wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  

CZERWIEC  2015

Drogi Uczniu!   Drogi Rodzicu!


„POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS…”

W piątek 26 czerwca zabrzmiał ostatni dzwonek i  rozpoczęły się wymarzone przez wszystkich uczniów wakacje! Jednak oprócz nieokiełznanej radość, tego dnia pojawia się również trochę smutku. Szkolna codzienność zostanie zawieszona na dwa miesiące. Dla niektórych to już koniec przygody ze szkołą, albo z pewnym jej etapem. 

Dzień wcześniej w Zespole Szkół w Parkowie odbyła się uroczysta gala na której uczniowie III klasy Gimnazjum, nauczyciele i rodzice wspólnie podsumowali trzyletnią pracę w Gimnazjum. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody (świadectwa mogli odebrać w piątek) za wyniki nauczania – w tym za wynik testu gimnazjalnego-, za pracę w samorządzie, działalność wolontaryjną i sukcesy sportowe.
EUROPA W PARKOWIE

23 czerwca  w szkole w Parkowie już po raz kolejny uczniowie mogli poznać historię, kulturę, zwyczaje krajów Unii Europejskiej biorąc czynny udział w Dniu Europejskim.  Na wstępie  p. dyr. Maria Cisowska – główny organizator święta -  przypomniała historię powstania Unii oraz hymnu i zaprosiła wszystkich do zabawy. Następnie wszyscy zebrani na sali odśpiewali  hymn Unii Europejskiej „Odę do radości”. Po odśpiewaniu hymnu poszczególne klasy przystąpiły do prezentacji wylosowanych wcześniej państw europejskich:

ZIELONA SZKOŁA NA WYSPIE WOLIN

 W czerwcu 2015 r. uczniowie klas IV-VI z Zespołu Szkół w Parkowie wyjechali do Wisełki nad Bałtyk, gdzie przez trzy dni uczestniczyli w zajęciach programu zielonej szkoły. Podczas pobytu na Wyspie Wolin uczniowie integrowali się poprzez aktywny udział w zajęciach i zabawach na plaży, liczne spacery po okolicy – zajęcia przyrodnicze oraz poprzez spędzenie wspólnego czasu przy ognisku. Uczniowie uczestniczyli również w „zaślubinach z morzem”


FESTYN PROMUJĄCY ZDROWIE

Zespół  Szkół w Parkowie od wielu lat jest szkołą promującą zdrowie. Aby zachować zdrowie potrzebna jest jakakolwiek aktywność fizyczna. A kto powinien o to przede wszystkim zadbać? Oczywiście rodzina i szkoła. Najlepiej widać to było na zorganizowanym 14 czerwca br. pod czujnym okiem p. dyrektor Marii Cisowskiej Festynie Rodzinnym. Słoneczna pogoda, mnóstwo przygotowanych atrakcji, liczne słodkości – czy można wyobrazić sobie ciekawszą formę  spędzenia czerwcowego popołudnia? Nie dziwne więc, że na szkolne boisko ściągnęło mnóstwo rodziców  ze swoimi pociechami.
UCZNIOWIE GIMNAZJUM W PARKOWIE FINALISTAMI VIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FIZYCZNEGO „POSZUKIWANIE TALENTÓW”

Już od 2005 roku Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Polskie Towarzystwo Fizyczne są organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Poszukiwanie Talentów” dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.Od 1 lutego do 18 kwietnia 2015 roku troje uczniów klasy I Gimnazjum w Parkowie pracowało nad przygotowaniem prac na konkurs. Z całej Polski na w. w. konkurs nadesłano 169 prace gimnazjalistów i 61 prac uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nasi uczniowie w grupie gimnazjalistów po nadesłaniu prac uplasowali się na następujących miejscach: Dominik Bartol – II miejsce, Joanna Działo – IX miejsce, Monika Kukla – XI miejsce na 169 gimnazjalistów z całej Polski
MAJ   2015

Jeśli ludzie nie wierzą, że matematyka jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie
John von Neumann

GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY

14 maja br odbył się w naszej Szkole Gminny Konkurs Matematyczny.  W „niezapominajkowym klimacie”  19 uczniów klas V i VI ze wszystkich Szkół Podstawowych Gminy Rogoźno rozwiązywało zadania. Każdy uczestnik miał do rozwiązania w ciągu godziny pięć zadań  otwartych. Wygrali oczywiście wszyscy, bo przecież  być w gronie niespełna dwudziestu najlepszych matematyków klas V i VI w gminie to niebywałe osiągnięcie.


WŚRÓD „KOMPUTERÓW TAMTEJ ERY”

Sporo atrakcji czekało na 20-osobową wycieczkę gimnazjalistów  z Parkowa podczas wyjazdu do Poznania 7. maja 2015 roku.Na początek uczniowie mogli zapoznać się z komputerami z czasów swoich rodziców i dziadków uczestnicząc w wystawie „komputery tamtej ery”. Prowadzący zajęcia opowiedzieli historię rozwoju komputeryzacji począwszy od słynnej maszyny deszyfrującej „Enigma”, poprzez komputery ODRA, AMICA czy też bliższy nam ATARI. Prowadzony w żywym tempie wykład „wciągnął” wszystkich na nim obecnych.

3  MAJA W ROGOŹNIE

 3 maja 1791 roku dla ratowania chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej Obojga Narodów Sejm Wielki uchwalił Konstytucję, która zmieniała oblicze państwa. Zniesiono liberum veto, prawa otrzymali mieszczanie, wzięto pod opiekę chłopów, dokonano trójpodziału władzy, itd. Wszystkie te działania miały uratować Rzeczpospolitą przed upadkiem. Co roku uroczyście w całej Polsce obchodzimy rocznicę Konstytucji 3 Maja.  W tym roku powiatowo-gminne obchody Święta Narodowego 3 Maja miały miejsce w Rogoźnie. Przemarsz spod siedziby Urzędu Miejskiego do  kościoła św. Wita, msza św.,  uroczystości na placu Powstańców Wielkopolskich to stałe elementy święta Konstytucji 3 Maja w Rogoźnie.  
W obchodach święta nie mogło zabraknąć delegacji ze szkoły w Parkowie. Zespół Szkół był reprezentowany przez poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego i Gimnazjum im. Józefa Wybickiego na czele z dyrektor ZS Marią Cisowską oraz Danutą Talar-Soloch. Sztandar Gminnego Koła Związku Kombatantów, Byłych Więźniów Politycznych i Osób Represjonowanych w Rogoźnie również nieśli uczniowie z Parkowa. Wraz z innymi delegacjami przedstawiciele naszej szkoły: M. Cisowska, D. Talar-Soloch, B. Lewandowski i K. Janka złożyli wiązankę kwiatów u stóp pamiątkowego obelisku.


TRÓJKA Z PARKOWA W DRODZE DO CERN!!!


Już od 2005 roku Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i  Polskie Towarzystwo Fizyczne są organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego  „Poszukiwanie Talentów” Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów i uczniów klas I i II szkół ponadgimnazjalnych. Ma on charakter popularnonaukowy. Uczniowie przygotowują prace konkursowe, wykonując różne zadania związane z fizyką: piszą eseje, wykonują fotografie, malują plakaty, przeprowadzają wywiady z fizykami, przeprowadzają doświadczenia, układają zabawy dla dzieci o tematyce związanej z fizyką. Na podstawie oceny uczestnicy dostają dyplom i odznakę „Złoty Kwant”. Autorzy najlepszych prac są zapraszani na finał do Warszawy i tu przed komisjami „bronią” swoich utworów.
KWIECIEŃ 2015

OLIMPIJSKI DZIEŃ W PARKOWIE

Jak co roku w kwietniu Dni Olimpijczyka upamiętniają kolejną, tym razem już 119. rocznicę przeprowadzonych właśnie w tym miesiącu w Atenach pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. To okazja do przypomnienia i utrwalenia podstawowych zasad ideowych ruchu  olimpijskiego oraz roli jaką olimpizm i sport w ogóle odegrały dla zbliżenia państw i narodów.
( Apel Olimpijski  2015)


Nie mogło zabraknąć olimpijskiego ognia również w Parkowie.  30 kwietnia już po raz siódmy odbył się tam Integracyjny Dzień Olimpijski, którego celem była inauguracja Dni Olimpijczyka;
popularyzacja idei olimpizmu wśród dzieci i młodzieży; integracja dzieci i młodzieży  z osobami niepełnosprawnymi oraz popularyzacja biegania wśród młodzieży szkolnej.

DZIAŁANIA GRUPY PROJEKTOWEJ „LOKALNI ARCHITEKCI”

W tym roku szkolnym  uczniowie Gimnazjum im. Józefa Wybickiego  w Zespole Szkół w Parkowie  po raz pierwszy przystąpili do programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młody Obywatel”. 10 uczniów klasy I gimnazjum pod czujnym okiem wychowawczyni Marzeny Działo przystąpiło po wcześniejszym uzgodnieniu do projektu „Lokalni architekci” - zmieniamy naszą okolicę. Po wcześniejszym, zasięgnięciu  opinii mieszkańców i Pani sołtys Parkowa postanowiliśmy zmienić teren wokół stawu wiejskiego znajdującego się w centrum wsi.  Chcielibyśmy aby teren ten zrobił się bardziej przyjazny i był ozdobą naszej małej społeczności lokalnej. Pierwsze plany powstały już w naszych głowach, a wszystko działo się z wykorzystaniem burzy mózgów. Do dnia dzisiejszego tj. do 1 maja 2015 roku naszej grupie projektowej  udało się ustalić i rozdzielić  zadania. Powstały pierwsze plany zagospodarowania terenu, które teraz przeniesiemy do rzeczywistości. Pracujemy wszyscy razem i szukamy wykonawców naszych pomysłów.


GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 W Zespole Szkół w Parkowie odbyły się dwa Gminne Konkursy Języka Angielskiego. 24 kwietnia 2015r. odbył się konkurs dla uczniów szkół podstawowych, a 29 kwietnia 2015r. został przeprowadzony konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych Gminy Rogoźno.
Głównym celem organizacji konkursów jest motywowanie uczniów do uczenia się języka angielskiego, podnoszenie poziomu umiejętności językowych uczniów oraz mobilizowanie ich do samodzielnej i systematycznej pracy. Ponadto konkursy na szczeblu gminnym umożliwiają uczniom integrację z rówieśnikami z innych szkół w gminie Rogoźno.


POWIATOWY KOMKURS MATEMATYCZNY

28 kwietnia br. w Szkole Podstawowej w Ryczywole odbył się finał Powiatowego Konkursu Matematycznego o tytuł Mistrza Matematyki Powiatu Obornickiego.  Zespół Szkół w Parkowie reprezentowali  uczniowie III klas Gimnazjum: Krystyna Stanicka, Dawid Korybalski i Bartosz Kopaniarz oraz  uczennice klasy VI SP Maria Mizgalska, Izabela Kukla i Magdalena Pietz. 

Trzecim matematykiem powiatu obornickiego został  Dawid KORYBALSKI. 
GRATULUJEMY!REKRUTACJA DO GIMNAZJUM  -  ROZPOCZĘTA


SPRAWDŹ  i POBIERZ DOKUMENTY

PARKOWIANKI WICEMISTRZYNIAMI GIMLIGI

     XI Memoriał piłki siatkowej im. Blanki Rusinek GIMLIGA odbył się 25 kwietnia w Szamotułach. Turniej ten jest poświęcony pamięci zmarłej w wypadku samochodowym zawodniczki UKS Szamotulanin. W rywalizacji wzięło udział 9 zespołów z kilku powiatów. Dwa z nich reprezentowało powiat obornicki: Junior Rogoźno i UKS Olimpijczyk Parkowo. Siatkarki prowadzone przez trenera Zbigniewa Chudzickiego w swojej grupie pokonały zespoły z Wronek i drugi zespół z Szamotuł.

„KOLOROWY CHODNIK”

W ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie na boisku szkolnym dla klas I-III zostały wyrysowane  przez panów konserwatorów „stare”, ale zawsze aktualne i cieszące dzieci gry chodnikowe, m.in. Chłopek, Ślimak, Kategorie. Dzieci z entuzjazmem przyjęły ten pomysł, a szkolne boisko zyskało na uroku. 


„ZDROWA” PREZENTACJA

24 kwietnia na godzinie wychowawczej odbyła się zapowiedziana prezentacja na temat „Wszystko co o zdrowiu każdy powinien wiedzieć”. Grupa ParkZdrowia przygotowała 17 slajdów mówiących o zasadach dobrego odżywiania i zwróciła szczególną uwagę na ruch w życiu młodego człowieka. Podczas tej prezentacji wszyscy uczniowie( i ich rodziny) otrzymali zaproszenie na Rodzinny Festyn Zdrowia, który odbędzie się 14 czerwca 2015roku.   


„ŻONKILE” – PAMIĘTAMY O BOHATERACH

Już po raz trzeci, w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, Muzeum POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile". Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. Nasza szkoła co roku wspominała bohaterów getta.

"POSZUKIWANIE TALENTÓW"  -  KONKURS FIZYCZNY

Grupa uczniów Gimnazjum w Parkowie bierze udział  w konkursie fizycznym pt. "Poszukiwanie talentów" organizowanym przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Fizyczne.      

Jednym z elementów konkursu jest  przeprowadzenie i opublikowanie wywiadu z naukowcem.

1. Wywiad Dominika z prof. Wojciechem Nawrocikiem
2. Wywiad Dominika z  dr Przemysłwem Bartczakiem 
3. Wywiad Asi z  dr Krzysztofem Kłosinem
4. Wywiad Moniki  z prof. Janem Sibilskim

CZAS NA ZDROWIE

10 uczniów Szkoły Podstawowej przystąpiło do IV edycji  konkursu” Czas na Zdrowie”.  Od momentu oficjalnego przyjęcia do uczestnictwa w konkursie grupa ParkZdrowia ( bo taką nazwę przyjęli) zaczęła aktywnie działać. 17 kwietnia na apelu szkolnym za pomocą ciekawie stworzonych ulotek i własnoręcznie wypieczonych( zdrowych i z ekologicznych produktów) ciasteczek zbożowych zachęcano uczniów klas IV –VI do udziału w projekcji  prezentacji multimedialnej na temat zdrowego trybu życia. Młodsi uczniowie (klasy I-III) otrzymali  w ramach zaproszenia ulotki mówiące o tym wydarzeniu , które miały formę kolorowanki, za to najstarsi oprócz ulotki informacyjnej , która również zawierała przepis na zdrową sałatkę, mogli poczęstować się jabłkami. Wszystkim zgromadzonym przypadła do gustu taka forma promocji.

WIZYTA U PRZYJACIÓŁ W RACOCIE

          W piątek, 17 kwietnia br. w hali sportowej w Racocie odbyły się Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka. Co roku centralne obchody trafiają do różnych, często mniejszych miejscowości naszego kraju. Tym razem wybór padł na Racot koło Kościana - znany przez lata m.in. ze stadniny koni, ale i aktywnego Szkolnego Klubu Sportowego "Jantar" oraz Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków. Racot po raz drugi był organizatorem tych obchodów, pierwszy raz w roku 1992. Na tą okoliczność Racot zaszczyciło swą obecnością ponad trzydziestu sportowców na czele ze złotymi medalistami olimpijskimi Otylią Jędrzejczak, Renatą Mauer-Różańską, Jerzym Kaczmarkiem, Tomaszem Kucharskim oraz Michałem Jelińskim. Nie zawiedli przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz państwowych i samorządowych na czele z wojewodą Piotrem Florkiem, a kierownictwo PKOl reprezentowali: prezes Andrzej Kraśnicki, wiceprezes Ryszard Stadniuk i sekretarz generalny Adam Krzesiński (także 2-krotny medalista olimpijski w szermierce).


7 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

Uczniowie Zespołu Szkól w Parkowie razem z p. E. Baranowską oraz przewodniczącym szkoły Bartłomiejem Lewandowskim na wesoło i sportowo  uczcili Światowy Dzień Zdrowia kierując się badaniami, że jedna minuta śmiechu daje tyle, co 45 minut relaksu i przedłuża  życie o około 10 minut. Pozwala też spalić około 12 kalorii, dlatego w rytm muzyki młodsi oddali się gimnastyce poranne, a starsi uczniowie trzymając w dłoniach skakanki prezentowali swoje talenty sportowe, a inni znów  taneczne.
MARZEC 2015

SUKCES PARKOWIANKI W FINALE „KONKURSU WIEDZY O UE”

W dniu 25 marca 2015 r. w Bibliotece w Mieścisku odbył się Finał „Konkursu Wiedzy o UE”, zorganizowanego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Dolina Wełny”, pod honorowym patronatem Starosty Wągrowieckiego – Pana Tomasza Kranca.
W gronie 18 finalistów znalazły się dwie uczennice Zespołu Szkół w Parkowie: Joanna Działo i Krystyna Stanicka, przygotowywane do konkursu przez panią Marię Cisowską.


ZDROWE BIWAKOWANIE

 Z  27 na 28 marca uczniowie klasy II b i III Szkoły Podstawowej wraz ze swoimi Paniami Małgorzatą Binkowską oraz Aliną Jarzembowską postanowili przywitać Wiosnę  na  zdrowo i sportowo. Swoje udane biwakowanie rozpoczęli od przypomnienia angielskich nazw warzyw i owoców przygotowanych przez panią Kamilę  Dominiak oraz wykonali inspirujące  mapy pojęciowe. Następnie dali upust swojej twórczej wyobraźni i pod bacznym okiem p. Eweliny Baranowskiej wykonali fantazyjne , a przede wszystkie zdrowe kanapki pełne wiosennych  darów.

Szkoła powinna być kuźnią, gdzie wykuwają się najświętsze hasła,

Przepływać przez nią winno wszystko, co daje życie.

J. Korczak

70 LAT MINĘŁO

4 marca 1945 roku, po sześcioletniej przerwie spowodowanej II wojną światową, w Parkowie uroczyście otwarto miejscowy kościół parafialny oraz Publiczną Szkołę Powszechną. Aby uczcić 70 rocznicę tego wydarzenia 11 marca w miejscowej szkole spotkali się świadkowie tamtych wydarzeń oraz goście zaproszeni przez społeczność szkolną  Zespołu Szkół w Parkowie.  Uroczysty dzień rozpoczął się od spotkań z wychowawcami podczas których uczniowie mieli do wykonania zadania związane z rocznicą otwarcia szkoły.


MISTRZOSTWA POWIATU GIMNAZJALISTEK W PIŁCE SIATKOWEJ

Dnia 11 marca po raz pierwszy Mistrzostwa Powiatowe w siatkówce zostały rozegrane w Obornikach. Organizatorem tym razem było Gimnazjum nr 3, które od tego roku posiada klasy sportowe z tej dyscypliny. Turniej odbył się z udziałem pięciu Szkół: Gimnazjum im. Przemysława II w Rogoźnie, Gimnazjum Parkowo, Gimnazjum nr 3 Oborniki, Gimnazjum Rożnowo, Gimnazjum Ryczywół. Mecze rozegrano systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów do 21 punktów. Po zaciętej i bardzo długiej rywalizacji najlepszymi okazały się parkowianki prowadzone przez trenera Zbigniewa Chudzickiego

MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW

Dnia 5 marca w naszej szkole odbyły sie Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej chłopców. Nasza reprezentacja, pod opieka pana Miłosza Mumot, zmierzyła sie z zespołami SP 3 Oborniki oraz SP 2 Rogoźno. Oba spotkania zakończyły sie wygraną naszych chłopców. Zespołowi w składzie: Dominik Szymański, Bartosz Lembicz, Michał Bartol, Jarosław Kolasa, Jakub Niezborała, Patryk Fundamenski, Filip Graczyk, Łukasz Sosiński, Łukasz Sołtys, serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w rozgrywkach rejonowych.REKRUTACJA DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ -  ROZPOCZĘTA


  SPRAWDŹ  i POBIERZ DOKUMENTY
LUTY  2015

FERIE ZIMOWE NA SPORTOWO

Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, nasi uczniowie ten czas spędzili bardzo aktywnie biorąc udział w rozgrywkach piłki siatkowej oraz tenisa stołowego.BOOKCROSSING

Od sierpnia 2014 roku mamy w naszej szkole dwie półki  – dla uczniów klas I-VI Szkoły Podstawowej ( o nazwie szkolna) oraz Gimnazjum (szkolna2)-które oferują ciekawe pozycje książkowe. Uwolniliśmy już 136 książek, inaczej mówiąc z dumą możemy oświadczyć, że ponad 100  książek zmieniło swojego właściciela, na krótko, bądź na zawsze. Uczniowie bardzo chętnie przynoszą książki, które w domu pokrył kurz i nie znalazły swojego odbiorcy. W dobie wzrastającej popularności książek elektronicznych nasza szkoła jest dowodem , na to, że papierowa książka to dobry przyjaciel i niezastąpiony towarzysz życia.  


POCZTA WALENTYNKOWA


SZKOLNY ETAP OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU  WIEDZY POŻARNICZEJ

10  lutego 2015  roku 37 uczniów Zespołu Szkół w Parkowie (14 uczniów Szkoły Podstawowej i 23 uczniów Gimnazjum) wzięło  udział w szkolnych  eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Jak co roku organizatorem turnieju była z ramienia szkoły Marzena Działo, natomiast współorganizatorem Ochotnicza Straż Pożarna w Parkowie. Nad przebiegiem turnieju czuwała komisja w składzie: przewodnicząca dyrektor szkoły Maria Cisowska oraz członkowie OSP w Parkowie w osobach zastępcy prezesa Jarosława Witta,  skarbnika Eugeniusza Pawlickiego,  oraz  członków OSP Leszka Perlicjana i  Sebastiana Mikołajczaka . 

STYCZEŃ 2015

DZIEŃ BABCI I DZIADKA i  BAL KARNAWAŁOWY


ZA KULISAMI TEATRU - wycieczka edukacyjna

21 stycznia uczniowie klasy IV i V mieli możliwość obejrzeć  spektakl w reżyserii Bartosza Jarzymowskiego pt.”Pan Twardowski” – tajemnice polskich legend, wystawiany przez Teatr Współczesny w Krakowie. Spektakl ten z dużą dozą humoru pokazał barwne perypetie Pana Twardowskiego, znajomość i potyczki z Diabłem, Bazyliszkiem ( gościnnie z innej legendy) oraz samą Panią Twardowską. Niesamowite efekty specjalne wciągnęły młodych widzów w pouczającą, zabawną , pełną zarówno magii jak i prawd o życiu opowieść utalentowanych aktorów.


SZKOŁA  PROMUJACA ZDROWIE

Po logo Szkoły Promującej Zdrowie przyszedł czas na hasło naszej szkoły. Uczniowie Szkoły Podstawowej zaproponowali 6 haseł, które w wyniku demokratycznego głosowania wyłoniło to zwycięskie. Autorem tego hasła jest Dominik Szymański uczeń klasy VI. Gratulujmy!!!

Myję ręce , dużo wody piję i w Parkowie w szkole zdrowo sobie żyję”


WZOROWA ŁAZIENKA   -program społeczno-edukacyjny

Drodzy UCZNIOWIE, rodzice i wszyscy Ci, którzy wspierali nas w głosowaniu internetowym. Pragnę serdecznie podziękować za udział i wsparcie w programie społeczno-edukacyjny „Wzorowa Łazienka” organizowanym przez markę Domestos . Zajęliśmy zaszczytne 66 miejsce na 375 szkół, uważam ,że jest to wysoka lokata zwłaszcza, że udział w konkursie  brała cała Polska. Dzięki zaangażowaniu dzieci, rodziców, nauczycieli (szczególnie p. M. Działo) i osób nam życzliwych otrzymaliśmy roczny zapas środków czystości firmy Domestos. Udział w tym programie miał nie tylko wymiar edukacyjny (prowadzone lekcje na temat szeroko pojętej higieny, prace plastyczne), ale również spowodował, że nasze łazienki lśnią na szóstkę z plusem!!!

Koordynator projektu Ewelina Baranowska

W KRAINIE PSZCZÓŁKI MAI

Co roku w styczniu parkowska szkoła zamienia się w krainę kotów, biedronek, motyli, misiów, itp. W tej to atmosferze do Parkowa przyjeżdżają dzieci i młodzież niepełnosprawna z całego powiatu obornickiego na wielki bal organizowany od wielu lat przez społeczność Zespołu Szkół w Parkowie. Tym razem 17 stycznia br. blisko 170 dzieci i młodzieży niepełnosprawnej spotkało się „W krainie pszczółki Mai”. Mnóstwo pszczółek zrobionych przez dzieci „krążyło” po Sali, a z dekoracji przyglądały nam się postacie ze znanej bajki: Maja, Gucio, Aleksander, Filip, Bzyk, Klementyna, Tekla. Tuż po godzinie 16 zabawę rozpoczęła szefowa balu Dorota Mąderek przekazując „pałeczkę”-mikrofon dyrektor Zespołu Szkół Marii Cisowskiej. 

ORKIESTRA „GORĄCYCH SERC”

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 11 stycznia 2015 roku zagrała już po raz 23. Na ulice w całym kraju (i nie tylko) wyszło tysiące wolontariuszy, którzy w tym roku zbierali pieniądze dla oddziałów pediatrycznych, onkologicznych i geriatrycznych. Ani deszcz, ani silny wiatr nie był w stanie schłodzić łańcucha „gorących serc”. W Parkowie 38 wolontariuszy z Zespołu Szkół w Parkowie już od wczesnych godzin porannych kwestowało na ulicach nie tylko Parkowa, ale i okolicznych miejscowości. I od razu trzeba przyznać, że po raz kolejny nie zawiedli się na miejscowej społeczności. Prawie wszystkie puszki zostały wypełnione po brzegi. Wielkie słowa podziękowania należą się wszystkim, którzy pokonali zimno i wiatr dzielnie kwestując na rzecz potrzebującym.ZAKOŃCZYLIŚMY AKCJE "GÓRA GROSZA "

15  raz Towarzystwo Nasz Dom  zorganizowało akcję ,,Góra Grosza”, której celem jest zebranie funduszy na pomoc  dla zawodowych rodzin zastępczych, Domów dla Dzieci, na tworzenie grup usamodzielnienia  dla młodzieży z domów dziecka, na programy terapeutyczne i szkolenia dla rodzin zastępczych i adopcyjnych. Uczniowie Zespołu Szkół corocznie biorą udział w tej akcji. Razem Zespół Szkół w Parkowie uzbierał 26 934 monety, na sumę  629,52 


GRUDZIEŃ   2014

PARKOWSKIE JASEŁKA

Święta Bożego Narodzenia to czas zadumy i refleksji w gronie bliskich osób, jedyny okres w roku, kiedy konflikty odchodzą w zapomnienie, a wszyscy pragną pomagać innym.

19 grudnia, w ostatnim dniu nauki w 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie spotkali się aby cieszyć się nadchodzącymi świętami. Najpierw w klasach ze swoimi wychowawcami zasiedli do klasowych wigilii przy pięknie ubranych choinkach. Zapoczątkowały je również tradycyjne czytanie pisma świętego, łamanie się opłatkiem i życzenia  oraz kolędy.  Wielu z łasuchów już jednak czekało na ucztę wigilijną. Barszcz, bigos, kluski z makiem, pierogi, ciasta przygotowane zarówno przez rodziców jak i przez uczniów szybko znalazły swych amatorów.  W święta Bożego Narodzenia lubimy dzielić się z innymi stąd pod choinką nie mogło zabraknąć prezentów.

„I WSTAŁ LUD W KORONACH ŁUN”


W tym roku obchodzimy 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej, która przyniosła rozpad imperiów i w efekcie pozwoliła podbitym ludom wywalczyć niepodległość. Również Wielkopolanie 27 grudnia 1918 roku chwycili za broń przynosząc wolność  całej Wielkopolsce. Tą wyjątkową chwilę przypomniano w Zespole Szkół w Parkowie 18 grudnia 2014 r. już po raz siódmy organizując Wieczornicę Powstańczą. Na  uroczystość  przybyło wielu znamienitych gości, których powitała dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska, a znaleźli się wśród nich: przewodniczący Rady Powiatu Gustaw Wańkowicz, burmistrz Rogoźna Roman Szuberski, członek zarządu Rady Powiatu Krzysztof Ostrowski, radna Rady Powiatu Agata Pasternak, przewodniczący Rady Miejskiej Rogoźna Henryk Janus,  zastępca burmistrza Rogoźna Mirosława Sass-Nowak, wykładowca historii na  UAM  dr  hab. Marek Mikołajczyk, radni Rady Miejskiej Rogoźna

Z WIZYTĄ W HOSPICJUM

Od kilku lat społeczność Zespołu Szkół w Parkowie stara się wspierać  działalność Stowarzyszenia im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa w Wągrowcu.  

Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia, 15 grudnia 2014 roku, grupa wolontariuszy wraz z opiekunami    odwiedziła pacjentów Hospicjum w Wągrowcu. Uczniowie śpiewali kolędy, podzielili się ze wszystkimi  opłatkiem, złożyli życzenia oraz przekazali mieszkańcom Hospicjum samodzielnie wykonane kartki z życzeniami  i gwiazdorki   czekoladowe. Natomiast Pani doktor  i całemu zespołowi  przekazaliśmy świąteczne  stroiki.

Z WIZYTĄ W POCZDAMIE I BERLINIE

12 grudnia 2014 roku na długo pozostanie w pamięci wielu uczniów Zespołu Szkół w Parkowie. Tego to dnia pod opieką dyrektor Marii Cisowskiej oraz opiekunów Doroty Mąderek, Marzeny i Krzysztofa Działo oraz Agnieszki Jaworskiej już we wczesnych godzinach porannych (5 rano) wyruszyło wycieczka do Poczdamu i Berlina. Tuż po przekroczeniu granicy zatrzymaliśmy się w słynnym centrum handlowym A10 gdzie dzieci – ale nie tylko – mogły poczynić zakupy, przede wszystkim słodyczy. Tuż po jedenastej dotarliśmy do Poczdamu, rezydencji letniej pruskiego króla Fryderyka Wielkiego.


„WYRWIJ MUROM ZĘBY KRAT”

13 grudnia 1981 r. o godzinie 6 rano gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił, że na podstawie dekretu Rady Państwa wprowadzono stan wojenny na terenie całego kraju. Czołgi na ulicach, zamieszki, strzały do demonstrantów, godzina milicyjna, "rozmowy kontrolowane" i niedziela bez Teleranka - tak Polacy zapamiętali te straszne chwile. W czasie stanu wojennego internowano blisko 10 000 osób. Według danych IPN podczas stanu wojennego zabito 56 osób. Zginęły w większości od kul, podczas manifestacji i protestów przeciwko decyzjom władzy. Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku.13 grudnia każdego roku, w całej Polsce organizowane są uroczystości lub marsze aby upamiętnić tę datę.


WZOROWA ŁAZIENKA - SĄ JUŻ WYNIKI

Nasza szkoła zakończyła zabawę  na 67 miejscu co zakwalifikowało nas do grona 100 zwycięskich szkół - teraz czekamy na nagrodę.
A oto treść  e-maila, którego otrzymaliśmy 12 grudnia 2014 roku:

"Gratulujemy!

Państwa szkoła została zakwalifikowana do listy 100 wyróżnionych szkół w programie Wzorowa Łazienka. Otrzymują Państwo w związku z tym dla szkoły zapasy produktów marki Domestos!
W związku ze sposobem odebrania nagrody i innymi szczegółami, skontaktujemy się z Państwem.
Bardzo dziękujemy za ogromne zaangażowanie w projekcie dzieci, rodziców, nauczycieli i wszystkich tych, którzy włożyli taki wysiłek w program Wzorowa Łazienka!"

LISTOPAD   2014

PIERWSZAKI W OBORNIKACH

28 listopada klasy pierwsze obejrzały przepiękną baśń muzyczną przygotowaną przez  łódzki  Teatr  „ Duduś”, który gościł w OOK. Baśniowe dekoracje,  dobrana do małego odbiorcy  muzyka oraz angażowanie dzieci do wspólnej zabawy wprowadziły  je w niezwykły nastrój. Zaciekawienie malujące się na twarzach dzieci i  gromkie brawa publiczności  świadczyły o walorach artystycznych przedstawienia. W naturalny sposób dzieci mogły obejrzeć połączenie gry aktorskiej z wykorzystaniem pacynek i muzyki oraz światła.

wiecej ...

DZIEŃ PIERNICZKA

W tym roku Dzień Pierniczka przypadł w sobotę, zatem do słodkie święto uczniowie obchodzili w poniedziałek. Samorząd Uczniowski częstował pierniczkami,  z których dochód został przeznaczony na Fundację „ Pomóż i Ty”, wspierającą niepełnosprawne dzieci i młodzież.


ANDRZEJKI SZKOLNE

Choć w społeczności szkolnej  nie mamy żadnego Andrzeja, to jednak andrzejkowe  święto  zawsze cieszy się dużą popularnością. Na pierwszym piętrze bawiły się dzieci z najmłodszych klas, a starszaki i młodzież na parterze szkoły. O dobrą muzykę zadbali nasi szkolni  DJ, których muzyka towarzyszyła podczas wróżb. Było lanie wosku, wędrówka butów, rzucanie pieniążkiem, wybieranie imion przyszłych mężów i żon oraz wiele wspólnych zabaw. Najmłodsi  ozdabiali twarze zabawnymi malunkami. Niejedna miłość zrodziła się w ten tajemniczy wieczór, ale jedno jest pewne, każdy wracał do domu w świetnym humorze.  


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Pochmurny wtorkowy dzień  rozweselili uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie. W tym dniu obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Z roku na rok cieszy się ono coraz większą popularnością. W tym roku towarzyszyło mu hasło „ Wszystkie dzieciaki, które lubią pluszaki, otrzymują słodkie serduszkowe lizaki”. Spójrzcie sami , czy był ktoś , kto nie lubi pluszowych misiaków?

PARKOWO NA KONFERENCJI

13 listopada 2014 roku Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu zorganizował konferencję „Pamiętamy! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 „Zwykli – niezwykli bohaterowie powstania wielkopolskiego upamiętnieni w nazwach ulic Wielkopolski”. Adresatem konferencji  byli nauczyciele i dyrektorzy wszystkich typów szkół Wielkopolski,  a celem  popularyzacja wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.

ŚRODOWISKOWY WIECZÓR PATRIOTYCZNY W PARKOWIE


Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się w Parkowie już 7 listopada uroczystym apelem w Zespole Szkół w Parkowie. 11 listopada delegacje szkoły oraz instytucji parkowskich wzięły udział w gminnych obchodach przy pomniku poległych Powstańców Wielkopolskich 1918/19, żołnierzy II wojny światowej   i ofiar terroru hitlerowskiego, a dzień później mieszkańcy Parkowa i okolic spotkali się  przy kawie, ciastku i piosence w sali OSP na I Środowiskowym Wieczorze Patriotycznym zorganizowanym  przez Stowarzyszenie „Parkowianka”. Spotkanie rozpoczęła Justyna Bartol-Baszczyńska -  członek Stowarzyszenia, a zarazem sołtys Parkowa i Józefinowa

11 LISTOPADA  W ROGOŹNIE

11 listopada gminne obchody Święta Niepodległości odbyły się tradycyjnie w Rogoźnie. W uroczystej mszy świętej, przemarszu przez miasto oraz uroczystościach przy pomniku poległych Powstańców Wielkopolskich 1918/19, żołnierzy II wojny światowej i ofiar terroru hitlerowskiego szkołę parkowską reprezentowały poczty sztandarowe szkoły podstawowej (Julia, Magda i Kajetan) i gimnazjum (Dominika, Danuta i Dominik). Tradycyjnie już poczet sztandarowy  Związku Kombatantów, Byłych Więźniów Politycznych  i Osób Represjonowanych w Rogoźnie reprezentowali również nasi uczniowie: Szymon, Bartek i Patryk. Wiązankę kwiatów pod pomnikiem w imieniu społeczności Zespołu Szkół złożyli: dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska, zastępca dyrektora Danuta Talar-Soloch oraz Dominika Dybek.


11 LISTOPADA 

96 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji 11 listopada  w całym kraju odbywały liczne marsze i uroczystości by uczcić Święto Niepodległości. Uroczystości upamiętniających to święto nie mogło zabraknąć również w Parkowie. Już w piątek, 7 listopada o godzinie 10.30 odbył się świąteczny apel, podczas którego dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska przypomniała o wartości wolności i roli Święta Niepodległości oraz odczytała listy przesłane z okazji Święta przez prezydenta Bronisława Komorowskiego  i kurator Elżbietę Walkowiak.   


SALA JAK NOWA

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć czym dla szkoły, a zwłaszcza szkoły sportowej jest sala gimnastyczna. Trudno byłoby sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie jakiejkolwiek szkoły bez sali sportowej.  1 września 1988 roku dzieci z Parkowa rozpoczęły rok szkolny w nowej przestronnej szkole z pełnowymiarową salą gimnastyczną. Przez 26 lat społeczność szkolna korzystała z sali przy okazji organizacji różnych imprez środowiskowych, szkolnych, a przede wszystkim podczas lekcji wychowania fizycznego oraz treningów sportowych. W 2004 roku sala przeszła pierwszy większy remont. Pomimo wielkiej troski wszystkich pracowników szkoły i uczniów sala przez te dziesięć lat trochę nam się „postarzała”.   Dzięki  funduszom przekazanym na konto naszej szkoły przez władze samorządowe na remont sali gimnastycznej udało się ją „odnowić”. Założono nowe okna, wymieniono parkiet, pomalowano ściany, odnowiono drabinki, wstawiono nowe drzwi dzięki czemu sala gimnastyczna przybrała nowy, piękny  wygląd.

WYJĄTKOWI

6 listopada w Gimnazjum nr 1 w Rogoźnie odbył się IV GMINNY KONKURS RECYTATORSKI ”W HOŁDZIE OJCZYŹNIE” w konkursie tym reprezentowali naszą szkołę: Bartosz Niezborała, Jakub Baranowski, Jakub Niezborała, Magdalena Pietz, Marcelina Bejma, Dominika Fajok. Uczniowie dzięki swojej wyjątkowej recytacji „zgarnęli”J większość miejsc w gminie. I  tak:
 I miejsce w grupie najmłodszej zajął  Jakub Baranowski
III miejsce w grupie najmłodszej zajął  Bartosz Niezborała
II miejsce w grupie młodszej zajął Jakub Niezborała
oraz wyróżnienie otrzymała Magdalena Pietz
Jesteśmy ogromnie dumni, że mamy tak utalentowanych recytatorów poezji w gminie.             

LEKCJA W KINIE

Uczniowie klasy VI szkoły podstawowej oraz I i II gimnazjum wzięli udział w ciekawym przedsięwzięciu z zakresu edukacji medialnej rekomendowanej przez rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dzieci i młodzież naszej szkoły uczestniczyła w 45 minutowej lekcji (przygotowanej przez filmoznawców oraz metodyków) w kinie, prowadzonej przez zawodowego aktora na temat różnić między ekranizacją, a adaptacją oraz zapoznała się z etapami powstawania filmu. Na koniec po krótkiej przerwie uczniowie obejrzeli film – klasa VI „Szatan z siódmej klasy”, klasy gimnazjalne „Zemsta”. Takie wycieczki świetnie łączą edukację i rozrywkę. 


PAŹDZIERNIK  2014

KONKURS RECYTATORSKI

W październiku w  Zespole Szkół w Parkowie odbył się konkurs recytatorski, którego głównym celem było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno poezji oraz kształcenie indywidualnych uzdolnień uczniów. Konkurs ten przeprowadzono na trzech poziomach :

grupa najmłodsza klasy I szkoły podstawowej oraz   II-III szkoły podstawowej,
grupa młodsza klasy IV-VI szkoły podstawowej
grupa starsza klasy I-III gimnazjum .
Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie odpowiedzieli na propozycje organizatorów konkursu – swoje uzdolnienia oratorskie zaprezentowali: Marcelina Bejma I miejsce,Dominika Fajok II miejsce, dwa III. miejsca przypadły Krystynie Stanickiej oraz Katarzynie Smoleń- grupa starsza, Jakub Niezborała I miejsce,

ZEBRANIE SEKCJI EMERYTÓW I RENCISTÓW ZNP  I KONCERT „POWSTAŃCZE PIOSENKI”
 
16 października zapisze się złotymi zgłoskami w historii naszej szkoły. Tego to dnia spotkał nas zaszczyt goszczenia członków sekcji Emerytów i Rencistów ZNP, którzy spotkali się na świątecznym zebraniu z okazji Święta Edukacji Narodowej. Wszystkich przybyłych na to spotkanie gorąco powitała dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska. Następnie głos zabrał przewodniczący sekcji Zdzisław Hinz – główny organizator zebrania witając zarówno członków sekcji jak i gości zaproszonych na to spotkanie: burmistrza Rogoźna Bogusława Janusa, przewodniczącego Rady Miejskiej Romana Szuberskiego, prezes Zarządu Oddziału ZNP  Małgorzatę Nowak, przewodniczącego Komisji Oświaty Rady Miejskiej Zbigniewa Chudzickiego, dyrektora ZEAPO Wiktora Jaworskiego, dyrektor Gimnazjum nr 1 Danutę Czechowską oraz przyjaciela sekcji Emerytów i Rencistów Błażeja Cisowskiego.

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ

14. października to dzień szczególny w kalendarzu uroczystości szkolnych. W każdej placówce oświatowej obchodzimy  ten dzień jako święto pedagogów i pracowników oświaty. Tradycją stało się także to, iż w Zespole Szkół w Parkowie wszystkie oczy zwrócone są na pierwszoklasistów, którzy  przeżywają przyjęcie do braci uczniowskiej, składając w obecności dyrektora szkoły, nauczycieli, emerytowanych pracowników szkoły  i rodziców uroczyste ślubowanie.

WRZESIEŃ 2014

NARODOWE CZYTANIE TRYLOGII HENRYKA SIENKIEWICZA

30 WRZEŚNIA 2014 roku w Bibliotece Publicznej w Rogoźnie odbyła się akcja pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego – NARODOWE CZYTANIE TRYLOGII HENRYKA SIENKIEWICZA. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Biblioteka Miejska oraz Liceum i Gimnazjum im. Przemysława II w Rogoźnie. Celem tego spotkania było przybliżenie idei narodowego czytania, przypomnienie twórczości H. Sienkiewicza, integracja środowiska lokalnego oraz zaprezentowanie umiejętności uczniów.


GIMNAZJALIŚCI Z PARKOWA NA WYDZIALE FIZYKI UAM W POZNANIU

W dniach 19 - 20 września 2014 roku odbył się na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu Ogólnopolski Festiwal   „Nauki Przyrodnicze na Scenie 6” – Uczniowie klasy I Gimnazjum z Parkowa zostali zakwalifikowani do tego konkursu już w czerwcu 2014 roku. Grupa w składzie: Monika Kukla, Agnieszka Penier, Natalia Borysiewicz, Joanna Działo, Marzena Sołtys, Wiktoria Korybalska, Dominik Bartol, Dominik  Rakowski,  Jakub Kędziora, Cezary Binkowski, Bartłomiej Lewandowski wykonywała doświadczenia z ciekłym azotem (-1960C), które oczarowały publiczność.

DUMNI Z PATRONA

W dniu 26 września 2014 r. świętowaliśmy w naszej szkole 267. rocznicę urodzin Wielkiego Polaka – Józefa Wybickiego, twórcy Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Czym się nie zajmował, czego się nie podejmował? Był prawnikiem, posłem na Sejm, konfederatem barskim, dyplomatą, tytularnym generałem - i pisarzem, poetą, dramaturgiem, muzykiem, publicystą, ekonomistą. Uczestniczył w konspiracjach, był pełnomocnikiem rządowym  przy walczących oddziałach po insurekcji warszawskiej, wprowadzał polską administrację na ziemiach odbitych Prusakom. Emigrant polityczny, współtwórca Legionów Polskich, dzielił dolę i niedolę wygnańców. Był senatorem, wojewodą i uciekinierem, za ujęcie którego wyznaczono wysoką cenę. Żył dla ojczyzny i narodu.

JUŻ NIE „KOTY”

Czwartkowe popołudnie (25.09) było niezwykle emocjonujące dla klas pierwszych w Gimnazjum w Parkowie. Tegoż to dnia  w naszym gimnazjum odbyło się kotowanie klas pierwszych. Zabawy przygotowała klasa II z opiekunem panią Dorotą Mąderek. Wszyscy świetnie się bawili. Starsze klasy dopingowały młodszych kolegów.  Podczas  kotowania, które prowadzili Paulina z Damianem pierwszoklasiści musieli wykazać się szybkością, zwinnością i inwencją. „Kociaki” z klasy pierwszej musiały rzeczywiście przejść trudny egzamin, jaki przygotowały dla nich klasy drugie. Pierwszaki blisko godzinę ostro rywalizowały w kilku konkurencjach.

WIZYTA W SCHRONISKU „AZOREK”

W sobotni poranek, 20.09.2014 r. grupa 18 uczniów ze Szkolnego Koła Wolontariatu i Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody wraz z opiekunami –p. Katarzyną Lewandowską i p. Izabelą Węgrzak – Przybylską odwiedziła schronisko „Azorek” w Obornikach.  Dzieci po dotarciu do schroniska zapoznały się z pracą wolontariuszy, którzy na bieżąco poświęcają swój wolny czas zwierzętom. Szczegółowo i z zamiłowaniem o swojej pracy ze zwierzętami opowiadała Kasia Ziółkowska – absolwentka Zespołu Szkół w Parkowie   i niegdyś członek szkolnego Koła LOP. Kasia mówiła, że chęć do pracy ze zwierzętami zrodziła jej się właśnie podczas wyjazdów ze szkoły i obecnie każdą wolną chwilę poświęca psom ze schroniska.


CZYSTY ŚWIAT

Sprzątanie Świata  – międzynarodowa kampania odbywająca  się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Akcja "Sprzątanie Świata" (Clean Up the World) została wymyślona w 1989 roku w Australii przez biznesmena i żeglarza Iana Kiernana, który bardzo chciał poprawić stan Zatoki Sydnejskiej, nad którą mieszkał. W tym celu udało mu się zmobilizować 40 tys. osób, które pracowały społecznie nad oczyszczaniem zatoki.

OLIMPIJSKIE ŚWIĘTO

    Dwadzieścia lat temu wystartowaliśmy w I Biegu Olimpijskim w Racocie rozgrywanym pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Od tej pory przedstawicieli  Klubu Olimpijczyka i szkoły w Parkowie prawie nigdy nie zabrakło na trasie tego jedynego  w swoim rodzaju Biegu. Biegu, któremu przyświeca hasło „jeżeli stanąłeś na starcie biegu – to już zwyciężyłeś, choćbyś przybiegł ostatni”. Ideą Biegu jest udział wszystkich chętnych – bez względu na wiek i płeć. Nie jest prowadzona żadna klasyfikacja, natomiast wszyscy uczestnicy biorą udział w losowaniu nagród. Spirytus movens Biegu jest nasz wieloletni przyjaciel, niezmożony animator olimpizmu, dziś poseł Wojciech Ziemniak.                                                                                                DROGA NA SYBIR

Zbliża się kolejna rocznica tragicznych wydarzeń związanych z wkroczeniem Armii Czerwonej na ziemie wschodnie Rzeczypospolitej 17 września 1939 roku. Dziś, w skomplikowanej sytuacji geopolitycznej spowodowanej wojną na Ukrainie szczególnie musimy pamiętać o tamtych wydarzeniach, aby nigdy się już nie powtórzyły.

Od wielu lat zapraszamy do naszej szkoły bezpośrednich świadków historii żeby przekazywali młodzieży swoje wspomnienia. Tym razem,  12 września naszym gościem była emerytowana nauczycielka z Budziszewka, członek lokalnego Zarządu Koła Sybiraków Władyslawa Sokołowska z mężem Marianem Sokołowskim.


„NAJWAŻNIEJSZY JEST POCZĄTEK…”

    Pierwszego września, jak w tysiącach szkół w całej Polsce, również w Parkowie zabrzmiał pierwszy dzwonek obwieszczający początek nowego roku szkolnego. Jak zwykle dzieci i młodzież Zespołu Szkół spotkali się najpierw w kościele  na mszy św. celebrowanej przez miejscowego proboszcza. Po przejściu do szkoły uczniów i gości powitała – szczególnie gorąco 42 pierwszoklasistów- dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Parkowie uświetnili swoją obecnością: radni Rady Miejskiej Adam Jóźwiak i Adam Nadolny, ks. Jan Andrzejewski,   ks. Wojciech Ren, prezes Stowarzyszenia Parkowianka Ewa Szatkowska, przedstawiciele Rady Rodziców. Witając wszystkich Maria Cisowska nawiązała do myśli platońskiej „najważniejszy w każdym działaniu jest początek” ...„ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI…”

21 sierpnia na cmentarzu w Rogoźnie wspólnie z dziesiątkami przyjaciół i znajomych delegacja uczniów z naszej szkoły – Krysia, Patryk i Bartosz wraz z opiekunem Krzysztofem Działo -pożegnaliśmy naszego wielokrotnego gościa, możemy powiedzieć przyjaciela szkoły  Zygmunta Kinacha  – „dziecko pułku”, członka Zarządu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej w Rogoźnie . Zygmunt Kinach zmarł po wieloletniej chorobie 19 sierpnia. Pan Zygmunt wiele razy gościł w naszej szkole na różnego rodzaju imprezach i uroczystościach. Spotykał się z młodzieżą dzieląc się swoimi wspomnieniami   od wybuchu wojny poprzez wysiedlenia,  tworzenie armii polskiej w ZSRR, zdobycie Wału Pomorskiego, Kołobrzegu, Berlina, forsowanie Odry. Zawsze podkreślał, że bardzo lubi przyjeżdżać do Parkowa gdyż „czuje się tu zawsze w gronie przyjaciół”. Będzie go nam bardzo brakować.


Informacje dla rodziców
Oddział przedszkolny
Kalendarium roku szkolnego
Plan imprez
 i uroczystośc
i

Podręczniki
Konkursy szkolne
Plan lekcji

Dokumenty szkolne
Dowozy do szkoły

Oferta edukacyjna
Świetlica szkolna
Zajęcia pozalekcyjne
Pielęgniarka szkolna
Pedagog szkolny
Doradztwo zawodowe
Biblioteka szkolna
SKO
Imprezy cykliczne
Wycieczki szkolne

Napisz do nas

ko
MEN

Opracowanie strony:  Zespół Szkół w Parkowie